Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Mutare in Viena!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
De ce Viena cand Germania ofera o varietate mult mai mare de ... orice?

#92
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 dani.user, on 13 decembrie 2020 - 12:40, said:

De ce Viena
Primul loc in lume la calitatea vieții.
Nu că în multe alte locuri din vest nu ar fi aproape la fel de bine.

#93
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019
BellaAxel    , vezi  ca aici   posteaza   si  persoane care  nu au vazut austria  decat  in poze   ,   orice   clinica   sau spital  din  austria   este  cu 100 de ani   peste  Romania  ,   in  austria  ,germania  ,elvetia    etc    la spital  sau clinica  nu te duci   asa cand vrea muschii  tai  !    se face  programare  !  adica  termin    ,   nu ori ce spital sau  clinica se poate ocupa de  problema  ta  ,trebuie sa te duci   acolo unde ti se da trimitere si   la o anumita  ora     !    pentru ca  spitalele  sau clinicile  nu au toate specializarile   intr un loc   !   manca unu   kaka  cu  povesti  din spitale   , probabil se referea ia Romania .  salvarea   adica krankenwagen   se plateste  , nu este  gratis   decat in anumite  cazuri   ,  ce a ce e bine  ca nimeni  nu cheama salvarea ca il dor  dintii  sau in c.r...  am vazut  cu ochii mei   ce inseamna   o clinica de oras  mic  in austria   , adica   200 de ani  peste  o  clinica din  bragadiru  ...  invata limba germana  si   toate vin de la sine  , prieteni   viata  sociala    afaceri   etc  . ...prea multi  vorbesc aiurea  sau din poze

#94
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

Mosotti said:

1607855184[/url]' post='27261179']
Deci cum zicea cineva mai sus iti prelungeste agonia. In loc de umblat 11 luni prin spitale, umbli 4 ani... Practic traiesti mai mult, departe de familie si prieteni. Oh, ce viata minunata...
Aproape 2 ani a fost în remisie, a mers la job, a dus o viață aproape normală.

La nivel medical situația e foarte proastă, nu se respectă protocoalele (am citit aici pe forum despre diagnostic de diabet doar pe baza glicemiei serice, fără test de toleranță etc, precum și multe alte cazuri care-ți fac parul măciucă când le auzi. Operatii de protezare articulară, de stentare, de implanturi cerebrale, etc etc toate se fac mult mai puțin decât in vest din cauza ca nu-s fonduri suficiente. Inclusiv chestii de bun simț cum ar fi fost izolarea cazurilor ușoare de covid (sau a suspecților) la domiciliu (conform protocoalelor recomandate de OMS) au fost ignorate cu bună știință în Ro până în august. Asistență medicală primară e praf și ea. De fapt sunt chestii știute..

Edited by Karhu, 13 December 2020 - 13:31.


#95
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

 Karhu, on 13 decembrie 2020 - 13:08, said:

Primul loc in lume la calitatea vieții.
Nu că în multe alte locuri din vest nu ar fi aproape la fel de bine.

Tocmai. Acel prim loc nu-mi spune aproape nimic.

#96
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 dani.user, on 13 decembrie 2020 - 12:40, said:

De ce Viena cand Germania ofera o varietate mult mai mare de ... orice?

Ce exemple poti oferi, din traite nu din auzite sau vazute pe Google. Iti spun eu ca Germania este din multe puncte de vedere mult in spate.

#97
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007
Am zis varietate. Vrei sa zici ca in Viena ai o mai larga varietate de oameni/locuri de munca/relief/mancare/etc decat in toata Germania?

In IT, de exemplu, ce ofera Viena in afara de ceva outsourcing/consultanta? In Germania ai producatori locali, industrie dependenta puternic de IT, n sedii ale unor firme de renume de afara etc.

Edited by dani.user, 13 December 2020 - 13:50.


#98
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Pai stai ca Viena este oras, nu este tara. Compara oras cu oras.

Varietate de oameni cu siguranta, in Viena sunt peste 40% non-vienezi. Ca si locuri de munca, depinde de oras. In Vienna ai datorita pozitiei geografice, o gramada de concerce globale. Piata de munca este mai buna decat in 90% din orasele nemtesti.
Relief, ai la o ora distanta munti sau la 3 ore alpii, ai dunarea si la 4 ore de mers cu masina marea adriatica. Sa nu mai spun ca Viena este una dintre cele mai verzi capitale europene.
Mancare? Pai nemtii sunt rupti dupa mancarea austriaca (ce mancare traditionala delicioasa au nemtii in partea nordica?)

Sa nu stau sa vorbim despre lucruri mult mai important, precum sistemul educational, medicinal, social si asa mai departe.

#99
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 dani.user, on 13 decembrie 2020 - 13:31, said:

Tocmai. Acel prim loc nu-mi spune aproape nimic.
Așa e, dar parcă e de preferat ultimului :)
Sau ultimelor două din UE: Ro și Bg

#100
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

 Karhu, on 13 decembrie 2020 - 14:06, said:

Așa e, dar parcă e de preferat ultimului Posted Image
Sau ultimelor două din UE: Ro și Bg

Comparam cu orase din Germania, nu Ro sau Bg.

#101
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007
Ok, vezi clasamentul Mercier, nu eu l-am făcut ci specialiștii din domeniu.

Nu neagă nimeni că sunt în top și câteva orașe germane.

Edited by Karhu, 13 December 2020 - 14:22.


#102
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,241
  • Înscris: 24.02.2007

 business11, on 13 decembrie 2020 - 13:57, said:

Pai stai ca Viena este oras, nu este tara. Compara oras cu oras.

Compar Viena cu o tara fiindca mi-e greu sa cred ca daca cineva nu gaseste un loc de munca pe plac in Viena, ii va fi usor sa-l gaseasca in orasele mai mici ale Austriei. Pe cand in Germania ai mult mai multe orase mari si cu specific/activitate mai diversificata intre ele.

 business11, on 13 decembrie 2020 - 13:57, said:

In Vienna ai datorita pozitiei geografice, o gramada de concerce globale. Piata de munca este mai buna decat in 90% din orasele nemtesti.

Concerne care ofera de fel de pozitii? Economice/administrative? Un inginer mecanic, de exemplu, unde se angajeaza in Viena?

Edited by dani.user, 13 December 2020 - 14:22.


#103
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 dani.user, on 13 decembrie 2020 - 14:21, said:

Un inginer mecanic, de exemplu, unde se angajeaza in Viena?
La firmele care angajează, presupun că mii de ingineri mecanici sunt angajați acolo și măcar vreo sută ies la pensie în fiecare an.

#104
foxtian

foxtian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 606
  • Înscris: 03.10.2019

 business11, on 13 decembrie 2020 - 13:57, said:

.... ...      Mancare? Pai nemtii sunt rupti dupa mancarea austriaca ........

Fals  !   nemtii  sunt  rupti  dupa mancarea   Italiana  !    austriecii  nu au mancare  traditionala   buna  :   cartofi   ,  carnatii  si varza sunt  baza   precum si la   nemtii si  elvetienii  ...

#105
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 dani.user, on 13 decembrie 2020 - 14:21, said:

Compar Viena cu o tara fiindca mi-e greu sa cred ca daca cineva nu gaseste un loc de munca pe plac in Viena, ii va fi usor sa-l gaseasca in orasele mai mici ale Austriei. Pe cand in Germania ai mult mai multe orase mari si cu specific/activitate mai diversificata intre ele.



Concerne care ofera de fel de pozitii? Economice/administrative? Un inginer mecanic, de exemplu, unde se angajeaza in Viena?

Pai stai ca in Germania daca te multi la Köln si dupa 1 an sesizezi ca nu gasesti de munca pe pozitia ta, nu poti sa te plimbi de colo colo si sa te muti deodata la Stuttgart. Nu uita ca Austria este o tara puternic industrializata. Iti ofer un top 10 a companiilor din domeniul industrial: OMV, Voestalpine, Strabag, Porr, Siemens, Magna, Mondi, Andritz.
Exista sistemul bancar foarte dezvoltat, Erste, Raiffeisen, Volksbank, Bawag, BankAustria. Pe langa asta Austria este centrala multor producatori auto pentru zona CEE (BMW, Porsche/VW).

Eu iti spun toate astea ca o persoana care face intre 80.000 si 100.000km pe an prin toata Europa si nu doar ca am vazut multe, dar si am intrat in contact cu un numar mare de persoane din diferite domenii.

#106
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu decat sa aleg un oras mare , agitat, in care nivelul de stress este mare, as alege un orasel mai mititel, si nu neaparat in Austria. Undeva in Provence, Franta ar fi ideal. Medicul meu de familie (atentie, la peste 50 de ani) a plecat intr-o astfel de localitate. Nu am fost, deci nu pot spune din proprie experienta cum e feelingul acolo insa cred ca linistea si pacea chiar conteaza in anumite momente si iti prelungeste viata. Prefer asa decat sa stiu ca am langa mine cel mai bun spital . Pai prefer sa nu ajung niciodata la el. Cred ca si voi ganditi la fel !

#107
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 Bogotta, on 15 decembrie 2020 - 08:00, said:

Cred ca si voi ganditi la fel !

Chiar deloc. Eu una nu m-as simti bine intr-un oras mic si in niciun caz in Franta.
Sunt oameni si oameni, fiecare are preferinte in functie de obisnuinta, stil de viata, buget etc.

Initatoarea a pus intrebari despre Viena, multe comentarii sunt total offtopic.

#108
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Conteaza si foarte mult tipul de personalitate, modul de viata pana in prezent. Exista oameni care din orase mari nu ii scoti si asta indiferent de varsta. Altii dupa 50 de ani de oras, ar da orice sa se mute intr-o zona rurala.

Dar cum spune si AlexEn, este topic despre mutarea la Viena, nu in alte zone. Si nici alte optiuni nu au fost cerute, asa ca nu are rost sa discutam despre ce si-ar dori fiecare in parte.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate