Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Mutare in Viena!

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#109
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View PostKarhu, on 13 decembrie 2020 - 13:29, said:

Aproape 2 ani a fost în remisie, a mers la job, a dus o viață aproape normală.

,

Si cam cati crezi dintre average Joe ca au 100.000 de euro sa-si plateasca medicamente ca sa traiasca inca 3 ani in plus in comparatie cu Romania.Eu ca palmas simplu nu am.

Pentru initiatoare,nu-ti pune prea mari nadejdi in sistemul medical de aici.Sa-ti spun diferentele fata de Romania: curatenie,igiena,personal civilizat, aparate medicale mai performante.Asta e partea pozitiva.Cealalta parte adica aia negativa din pacate conteaza cel mai mult si aici,medici slab pregatiti grabiti sa-ti scrie reteta sa scape de tine cat mai repede sa-si faca norma.Medici buni sunt la Viena e adevarat.Insa pentru o operatie daca vrei sa ti-o faca un medic renumit poate va trebui sa astepti un an sau mai mult sa-ti vina randul.Eu de 2 ani fac consultatii numai la privat care sunt cat de cat mai atenti la tine dar nu ca ar avea o pregatire deosebit mai buna.La medicul de familie maduc numai pentru bilete de trimitere la analize medicale.
  Eu as merge mai mult pe prevenire.
In general Viena nu m-a impresionat asa de mult.Are multe atractii turistice nu zic nu,dar ca in viata de zi cu zi uiti repede de ele.In rest cand esti in mijlocul orasului esti inconjurat de cladiri de beton care pe mine ma sufoca.Acum fiecare cu ce crede.Cum am mai zis eu sa mai am 30 ani nu m-as opri pana in Noua Zeelanda.

#110
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKean, on 15 decembrie 2020 - 12:24, said:

Si cam cati crezi dintre average Joe ca au 100.000 de euro sa-si plateasca medicamente ca sa traiasca inca 3 ani in plus in comparatie cu Romania.Eu ca palmas simplu nu am.
Pai tocmai asta ziceam, in vest medicatia respectiva ar fi fost acoperita de asigurare.

Luand cazul lui, a fost jefuit de doua ori: a platit asigurari medicale vagoane de bani (avea salariu foarte mare, la nivel occidental) si cu toate astea nu a beneficiat cu nimic, a trebuit sa-si plateasca singur medicatia respectiva, pe care in vest o primeste gratuit pe baza asigurarii si o femeie de serviciu cu salariul minim.

View PostKean, on 15 decembrie 2020 - 12:24, said:

o operatie daca vrei sa ti-o faca un medic renumit
Da' ce operatia ma-sii sa vrei sa ti-o faca un medic renumit si sa astepti un an? Inseamna ca nu-i urgenta ci ceva de chirurgie electiva.
In general nici nu are nevoie lumea de cine stie ce operatii, multi nu-si fac deloc in viata. Hai, o apendicectomie sau o hernie mai la tinerete, o protezare de genunchi sau de sold mai la batranete, orice rezident de an mare ti-o face.
Dar pana la 50-60 de ani ar cam trebui sa nu ai nevoie, sa fii in forma, cand dai un pumn sa intorci taurul colectivului cu cracii in sus.
Mai incolo, cand simti ca devii leguma, e bina sa ai un Glock de 9mm la indemana, ca sa nu ajungi sa-ti petreci ultimii ani zacand cu privirea-n tavan asteptand sa vina sa-ti schimbe scutecele

Edited by Karhu, 15 December 2020 - 12:50.


#111
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007
Am mai sters din off topic, hai să revenim la Austria.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate