Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Instalare W10 pe laptop NOU HP 15S - fq2xxx

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#91
marceldeaconu

marceldeaconu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.11.2008
Mi-am luat un laptop Laptop HP 15s-fq2006nq. Am stat vreo 3 zile sa pot reusi instalarea Windows 10. Problema era ca nu vedea SSD-ul in momentul instalarii Windowsului 10. Pasii pentru rezolvarea problemei:
1. Realizarea unui stick sau DVD bootabil cu Windows 10 modelul minim 20H2 (obligatoriu, modelul mai vechi pe care l-am folosit eu nu era in stare sa vada SSD-ul, chiar dupa ce i-am furnizat driverele).
Pentru realizarea stickului bootabil se poate consulta Tutorialul
Nota: Schema de partitionare sa fie GPT
2. Descarcare driver pentru SSD: arhiva este atasata la mesaj sau de aici. Dupa ce a fost descarcata se va dezarhiva si folderul rezultat se va copia in stickul cu Windows 10, de la pasul 1
3. Se introduce stickul in laptop si se restarteaza  cu bootare de pe stick
4. La pasul 7 din tutorialul de aici  nu se va afisa nici un Hard, in cazul nostru SSD-ul. De aceea se va da click pe Load driver si vom alege folderul de pe stick, creat la pasul 2. Dupa acest pas ar trebui sa apara o lista cu driverele pentru SSD si se va alege optiunea Intel RST VMD Controller...
De aici instalarea va fi cea obisnuita.

#92
Catalin S.

Catalin S.

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 01.02.2006

View Postmarceldeaconu, on 27 martie 2022 - 21:18, said:

Mi-am luat un laptop Laptop HP 15s-fq2006nq. Am stat vreo 3 zile sa pot reusi instalarea Windows 10. Problema era ca nu vedea SSD-ul in momentul instalarii Windowsului 10. Pasii pentru rezolvarea problemei:
1. Realizarea unui stick sau DVD bootabil cu Windows 10 modelul minim 20H2 (obligatoriu, modelul mai vechi pe care l-am folosit eu nu era in stare sa vada SSD-ul, chiar dupa ce i-am furnizat driverele).
Pentru realizarea stickului bootabil se poate consulta Tutorialul
Nota: Schema de partitionare sa fie GPT
2. Descarcare driver pentru SSD: arhiva este atasata la mesaj sau de aici. Dupa ce a fost descarcata se va dezarhiva si folderul rezultat se va copia in stickul cu Windows 10, de la pasul 1
3. Se introduce stickul in laptop si se restarteaza  cu bootare de pe stick
4. La pasul 7 din tutorialul de aici  nu se va afisa nici un Hard, in cazul nostru SSD-ul. De aceea se va da click pe Load driver si vom alege folderul de pe stick, creat la pasul 2. Dupa acest pas ar trebui sa apara o lista cu driverele pentru SSD si se va alege optiunea Intel RST VMD Controller...
De aici instalarea va fi cea obisnuita.

Salutare și bine v-am regăsit!

A trecut ceva vreme de când nu am mai dat pe aici, deși trebuie să recunosc faptul că am mai vizitat forumul în nenumărate rânduri căutând cele trebuincioase în diferite domenii de activitate... Posted Image

Deoarece am căutat rezolvarea problemei pe nenumărate site-uri (problemă tranșată pe Softpedia și de colegul Foxbat), până la urmă am găsit-o aici, la o aruncătură de mouse. Posted Image  
Totuși cu o mică excepție, că doar d-aia l-am citat pe Marceldeaconu... Posted Image

Mai exact nu am avut nevoie de downloadarea Rufus (folosind vechiul meu stick bootabil minune) și nici de schema aceea de partiționare GPT, ci pur și simplu (atenție, vă rog)...

1. Am căutat modelul de HP pe site-ul mamă, dar după serial number, nu după model (este vorba de un 15s-fq2019nq cu serial 2L9X0EA#####, moment în care site-ul HP sugerează gama).

2. Am descărcat driverul aferent.

3. Am copiat pe USB executabilul.

4. Am instalat driverul dedicat pe USB, logic.

5. Am revenit cu stickul pe laptopul de mai sus la instalarea Windows 10 Pro, dar  fără să-l restartez și să reiau instalarea.

6. În momentul în care a apărut eterna fereastră cu... lipsă SSD, nu am făcut decât să urmez calea unde se afla driverul descărcat în urma instalării și... GATA! Am OS pe laptop. Posted Image

**********

Ce voiam să spun de fapt, că Marceldeaconu merită nu o bere, ci o cisternă de bere și desigur, mulțumiri eterne pentru pontul cu driverul explicat frumos și destul de elegant! Așa ceva... mai rar în ziua de azi.

Respect, omule! Posted Image

Nu știu dacă postarea ta a folosit și altora (semn că nu a mai comentat nimeni nimic după tine și ai avut doar un singur like), dar mie cel puțin mi-ai făcut un serviciu U R I A Ș !

Toate cele bune și să auzim de bine! Posted Image

Edited by Catalin S., 11 January 2023 - 22:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate