Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Recomandare bormasina

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Salut!

Momentan am asta:
https://www.emag.ro/...c/pd/D4BQV7BBM/

Merge perfect la ce am de înșurubat sau găur în lemn, îmi fac treaba cu ea de minune, n-am avut probleme.

Dar am avut de montat niște suporți pe perete, iar pentru asta a fost dezamăgitoare. Nu am reușit să dau găuri în perete, nu cred totuși că tot ce-am încercat e beton (scoteam praf portocaliu). Găurea cam 1/2 din lungimea diblului, pe urmă nu mai înainta.


Din motivul ăsta, aș vrea o bormașină care ar putea da găuri în perete. Nu am nevoie de mare sculă, ceva simplu, având în vedere că nu dau găuri zilnic. Buget - 3-400 lei maxim, dar cu cât mai ieftin cu atât mai bine. Am văzut ceva Bosch verde pe la 200 la Dedeman, mă bate gândul să o iau. Dar oare îmi fac treaba cu ea, sau e prea slabă?

https://www.dedeman....550-w/p/1031418
https://www.dedeman....550-w/p/1054367


Nu mă pricep, chiar nu vreau să intru în tehnicalități, vreau doar să-mi găuresc pereții. Posted Image

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 SmurfK, on 02 decembrie 2020 - 20:40, said:

Nu am reușit să dau găuri în perete, nu cred totuși că tot ce-am încercat e beton (scoteam praf portocaliu). Găurea cam 1/2 din lungimea diblului, pe urmă nu mai înainta.
1/3 e bormasina, 1/3 e burghiul, 1/3 e cel care actioneaza bormasina.

#3
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 12.02.2008
Pentru beton iti trebuie ciocan rotopercutor.

#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,744
  • Înscris: 01.12.2018
Cea albastra face toti banii.

#5
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,648
  • Înscris: 14.10.2004
Daca peretii sunt la bloc si din beton "de pe vremuri" cu ambele plangi langa el. Chiar si cu cea albastra.

LE Nu mai gasesc topicul dar este un coleg de forum care se pricepe. Mai caut.

Edited by xymzar, 02 December 2020 - 21:17.


#6
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Și cu ce anume n-aș plânge lângă ei?

#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Bt. beton se foloseste rotopercutanta.
Cea cu percutie simpla merge la caramida, si de fapt in caramida poti da si fara percutie daca ai burghiu bun de zidarie cu widia ascutita, se da cu 5mm mai intai, tinut drept ca se indoaie usor, si apoi marit  la 8 - 10- 12 cat si nevoie.

Cu percutie simpla se poate da si in beton, depinde si de scula cat de buna e, sunt diferente foarte foarte mari intre modele, conteaza goarte mult si burghiul, dar tot dureaza foarte mult, galagie mare, uzura inutula la scula, e o aberatie ridicola.

Mai exista niste adaptoare SDS pt unele bormasini cu acumulatori cu cspete interschimbabile de ex sistemul Bosch FC2 de 18V, care cu burghiu SDS aplica percutii in iljuf de 0,5J si destul de rare, dar functioneaza OK.

Rotopercutantele decente sunt altceva, aplica percutii de 1,8 - 2 - 2,4 - 2,7   3,1 J cu o cadenta de 4000- 5000 lovituri pe minut la o turatie de ~ +/- 1100 RPM, 780 W.
Cu burghiu de 8 sau chiar 10mm intra in beton 400 cei 6cm ai diblului in 1 - 4 secunde cu un burghiu SDS bun de la Makita, Bosch, Hitachi, Hilti, etc.

Cu percutie simpla poate sa dureze ore o gaura, in care mai rupi si burghie care raman blocate in zid, si ca sa le dai si in ore trebuie sa scoti des bormsina si sa bati cu ciocanul intr-un bolt de otel crom- molibden- vanadiu, iar cu bogmasina, iar cu boltul si ciocanul, mai ascuti boltul din cand in cand cu pilizor sau smirghel, si intr-o zi intreaga dai 4 gauri pe care le faceai in cateva secunde cu rotopercutanta, fie ea si in mana altcuiva...

Cu 2J gaurile ies mai bine in beton, dar majoritatea rotopercutantelor sunt mai puternice, faramz betonul si ies gaurile mai largi, de unde nevoie de dibluri speciale sau pregaurire cu dismetru mai mic cu percutie si apoi fara percutie pt diametrul final - intra usor cu burghiu bun daca nu dai in armatura.

Makita DHR 241 cu acumulatori de 18V e de 2J.
Insa acumulatorii de 5Ah ( trebuie cu doua randuri ca sa tragi 40A, cei compacti de 1,5 si 2Ah ii face praf ca suporta doar 20A) si incarcatorul sar din buget. Si scula fara ei sare.
Pe cablu sunt mai puternice, 2,4 - 2,8J la Makita si peste 3J la Bosch albastru.
HR 2630 e un model bun Makita pe cablu, dar nai puternuca decat era nevoie in J.

Edited by loock, 02 December 2020 - 21:28.


#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 SmurfK, on 02 decembrie 2020 - 20:40, said:


Nu mă pricep, chiar nu vreau să intru în tehnicalități, vreau doar să-mi găuresc pereții. Posted Image
Atunci ai nevoie de minim așa ceva.
Orice ai lua, musai să fie SDS Plus.

Urmărește la Lidl, poate prinzi o ofertă bună. Alea Parkside de la ei sunt nesperat de bune.

#9
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
macar asa ceva
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Ce ai e foarte buna, dar in niciun caz pentru gauri in pereti! Pentru asta ai nevoie obligatoriu de bormasina cu percutie (a ta nu are). Recomandat sa fie la priza, nu cu acumulator...si tot recomandat sa aiba sistemul de percutie pneumatic, nu mecanic.
Cele albastre sunt pentru profesionisti (n-ai nevoie). Cele verzi sunt pentru amatori (asta la Bosch). la alte marci nu stiu. Cu una verde pe care o am de 17 ani, am dat toate gaurile prin peretii din beton ai apartamentului, pentru instalat centrala termica...trecut tevi, gaura mare pentru cos, la care am muncit vreo 3 ore, ca trebuia sa tau si sarmele de fier beton de care ma loveam, dar...am facut-o :)

#11
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,630
  • Înscris: 31.01.2010

 pasilla, on 02 decembrie 2020 - 20:47, said:

1/3 e bormasina, 1/3 e burghiul, 1/3 e cel care actioneaza bormasina.

Asta`i fix pix!
Dati dumneacoastra gaura in beton, perete de rezistenta cu masina de gaurit cu ciriitoare, de care doriti dumneavoastra, burghiu la fel si dupa aceea ne spuneti cum a fost.
Am inceput eu munca cu un GSB 18 albastru si burghiu videa ascutit cum trebuie, o gaura de 8mm si 50mm a durat 15minute,
Dupa prima am renuntat si am luat o rotopercutanta, rezultatul a fost altul, 30 de secunde o gaura.
Deci masina este esentiala, doriti gauri in betoane, rotopercutanta cu SDS, in caramida, burghiu widea si masina cu percutie desi se descurca de minune rotopercutanta si in caramida.

Edited by Ion_Bumbu, 02 December 2020 - 21:39.


#12
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cine e burghiu widea?

#13
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 24.10.2019

 ericmario, on 02 decembrie 2020 - 21:21, said:

Atunci ai nevoie de minim așa ceva.
Orice ai lua, musai să fie SDS Plus.

Urmărește la Lidl, poate prinzi o ofertă bună. Alea Parkside de la ei sunt nesperat de bune.

 alexpet, on 02 decembrie 2020 - 21:22, said:


Ce au recomandat ei, plus burghie bune si dai jos blocul.
Sambata la 7. :)

#14
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Burghiu cu cap vidia este acela gandit din fabrica sa patrunda in beton sau piatra. Eu am doua seturi. Dar la ultimele gauri doar unul s-a dovedit bun. Celalalt... slab de tot.  Majoritatea sunt facute in China, chiar daca scrie Bosch pe ele. Niste porcarii sinistre.

Am mers pe varianta Bosch verde de 1000Wats putere, cu percutie, binenteles. Insa a trebuit sa penetrez beton, nu caramida sau BCA sau Porotherm. A fost al naibii de solicitant.

#15
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 24.10.2019

 Bogotta, on 02 decembrie 2020 - 22:03, said:

Am mers pe varianta Bosch verde de 1000Wats putere, cu percutie, binenteles. Insa a trebuit sa penetrez beton, nu caramida sau BCA sau Porotherm. A fost al naibii de solicitant.

Nu ai ce trebuie. Cu un rotopercutor cu SDS, chiar si chinezesc te duci in beton ca in branza.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,457
  • Înscris: 24.02.2017
Nu am SDS si nici nu vreau sa imi iau. Am deja 3 bormasini acasa.

Ca burghie, am folosit asta:

Attached Files



#17
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,587
  • Înscris: 08.03.2017
Peste cap pentru acasa la ce poate , ieftina si buna , nu are dalta , daca vrei cu dalta trebuie avut in vedere ca e mai grea scula
fara dalta https://www.magazinu...-15-j-sds-4-acc
cu dalta https://www.magazinu...-24-j-sds-6-acc
Ambele sunt peste Bosch verde sds care e la peste 300 lei .
Daca nu-ti place de acolo sa cumperi ia de aici, e acelasi rotopercutor https://www.dedeman....500-w/p/1020489

"Nu am SDS si nici nu vreau sa imi iau."
La beton e pacat sa nu cumperi unul, iti usureaza munca enorm si scurteaza timpul de executie .

Edited by ldpe, 02 December 2020 - 22:20.


#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 Bogotta, on 02 decembrie 2020 - 22:10, said:

Nu am SDS si nici nu vreau sa imi iau. Am deja 3 bormasini acasa.

Nici una din ele nu se apropie de o bormașină cu SDS, când vine vorba de găurit betoane.

Edited by ericmario, 02 December 2020 - 22:26.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate