Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ajută o copcă în jurul unui pom?

- - - - -
  • Please log in to reply
74 replies to this topic

#19
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Inainte de a acuza si a a scrie in sensul pe care l-ai folosit, cel mai bine ar fi sa gandesti un pic. Nu doare. Si nici nu jignesti...
Care panza freatica?
Poate ai uitat, dar sunt pe deal, la 455 m altitudine. Dealul are vreo 500. Panza freatica e mult mai jos. Langa rau, adica cu vreo 100-200 m mai jos... Toata apa din fantina mea sau cele ale vecinilor sunt numai de infiltratie. 4 maxim 7 m adancime. A mea are 5,5 la sorb si 6 m adancime. Tuburi de 80 cm diametru. NImeni nu are mai mult ca dupa 12 m este saratura. Nu exista nicio panza freatica cu apa buna. Ploua, vine apa de sus, nu ploua, cumperi apa. Simplu.
Dar nu ai cum sti aceste lucruri.
Vecinul care si-a facut putul s-a increzut iin unii care i-au luat banii. SI nu putini. Ca cica, prin nu stiu ce ecolocatie (asa mi-a spus), aia i-au spus ca ar avea panze freatice sub terenul lui. Intre timp cred ca s-a lamurit...
Iar daca mai continui in acest sens, pur si simplu te voi bloca.
Toate bune.

Edited by adip1962, 18 November 2020 - 17:34.


#20
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Nu conteaza ca esti pe deal, tu tot nu rezolvi nimic daca faci gropi in care sa intre apa de ploaie in panza freatica.
Daca esti pe deal, asta inseamna ca panza freatica are capacitate redusa si presupunand prin absurd ca ti-ar creste tie nivelul apei in fantana din infiltratia prin acele gropi, dupa aia ar si scadea imediat cum ai incepe s-o folosesti. Adica cu alte cuvinte "bazinul" pe care tu l-ai umple cu absurditatea aia de inventie ar fi unul extrem de mic si ar da repede pe dinafara, apoi apa pe care ai continua s-o pompezi in panza freatica s-ar scurge la vale prin alte parti.

Deci in final ai avea efecte zero orice ar fi. Cel mai bine iti amenajezi tu un lac la tine in curte daca poti si tragi dupa aia de acolo apa, dar faza asta cu sapatul gropilor langa fantana este o aberatie.

#21
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,093
  • Înscris: 01.12.2006
@adip1962  deci tu nu ai o fantana, practic ai un gropan in care se aduna apa de ploaie
Mai bine o colectezi in IBC direct de la burlanul acoperisului decat tigania aia

#22
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Vicentiu,
Suntem off topic si acesta este ultimul mesaj pe care ti-l adresez pe aceasta tema.
NU EXISTA PANZA FREATICA!
Toata apa este de infiltratie. Evident foarte calcaroasa. Daca nu sti diferenta te rog sa te interesezi.
In conditiile in care as putea trece de stratul de argila, care nu stiu ce inaltime are, ajung la... altceva. Avand in vedere distanta de 1-,5 m fata de peretii fantanii, exista posibilitatea ca o parte din apa varsata de mine sa ajunga in ea. Nu am spus niciodata ca toata, ci doar ca exista posibilitatea. Daca nu incerci nu stii daca functioneaza!
Nu mai stiu unde am citit asta... Edison a fost intrebat cum de a perseverat pentru becul electric (cc) de 2000 de ori. A spus ca a gasit 2000 de variante care nu vor conduce niciodata la fabricarea unui bec electric.
Nu va mai inteleg pe voi astia tinerii. Va uati referinte, nu stiu de unde, si credeti ca le stiti pe toate. Invatati sa si ganditi fara a supra sau subapecia pe altul in ce spune, mai ales daca nu sunteti in locul lui.
PS. Iazul, de dimensiuni 6 x 6 x 2 m, ma chinui de 4 ani, sa-l asanez, umplundu-l cu tot ce pot. Seaca in fiecare vara si oricum apa din el se impute ca nu se misca. Miroase, este cuib de broaste si de serpi.
Vicentiu, mai ai de invatat... Mult.
@Validoe, ai dreptate!
Doar ca groapa, este din tuburi de beton, iar apa din ea este filtrata prin pamant.
Dar asa e toata zona asta. Sunt in judetul Prahova si cred ca sti ce inseamna initialele auto. Numai comuna mea si ce invecinata nu are apa potabila. Vrei sa-ti mai spun si ce culoare politica a avut fostul primar?

Edited by adip1962, 18 November 2020 - 18:13.


#23
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 10.01.2019
Se pare ca cineva cu cunoaste circuitul apei in natura si de unde este alimentata panza freatica cu apa.

#24
Black66

Black66

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 10.05.2019
Da, da, ,,meterologu,, copy-paste .

#25
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

View Postadip1962, on 18 noiembrie 2020 - 18:10, said:

Dar asa e toata zona asta. Sunt in judetul Prahova si cred ca ...

vărbilău sau aluniș?

„...n schimb am spus ca dupa ce se satureaza argila nu mai permite intrarea apei prin ea. Poti avea tu radacinile lui peste'!...”

vezi? nu te-ai gândit că apa se poate infiltra în argilă pe lângă fiecare „fir” de rădăcină?

una e blocul de argilă compact și altceva argila de sub livada plină de rădăcini...

de-asta io zic că apa „fuge” peste tot, nu numai perpendicular în jos!

#26
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Campina,
Gushpi, ai sapat vreodata in argila?
Ai scos vreodata buturugile din ea?
Daca ai facut-o sigur ai constatat ca nu trece. Sau ca sa nu fiu categoric, nu trece destula.
Dar hai sa spunem ca trece pe langa radacini. Cat de mult pe langa radacina? 1 m? 2?
Majoritatea radacinilor sunt orizontale sau aproape orizontale. Orientate in sus sau, preferabil, in jos. Dar de regula ce vrem noi nu se prea intampla in zona mea... Stiu sigur ca prunii salbatici mai trec prin argila in jos, dar cine a sapat vreodata sa vada cat de mult? Spun asta ca am scos buturugi vechi de prun si a trebuit sa tai cu toporul radacinile orientate in jos sau sa fortez cu o parghie ruperea lor. Poti tu garanta ca stratul tau de argila, sau mai bine zis al meu, este doar de 1 m? Sau 2? Dar daca e de 3 sau 4? Crezi ca radacinile mai merg in jos? De 4 m? Prin argila aia tare ca cimentul?
Poate ai dreptate, dar eu ma indoiesc.
Asta este unul din motivele pentru care sap acea groapa. Daca vad ca la 1 m am scapat de argila am o sansa, pe care o pot valorifica si in livada. Daca e mai mult... nicio sansa!
SI nu ne-am contrazis niciodata.
Apa fuge peste tot, nu doar in jos. Dar poate, o parte o ia in jos. Daca poate. Eu vreau doar sa o ajut, in folosul meu.

Scuze, @scaiba am vazut tarziu ca ai mutat discutia.

Edited by adip1962, 18 November 2020 - 21:15.


#27
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Nu-i niciun bai, după lungimea textului am realizat și eu că nu aveai cum să-l scrii în două minute.
Ți-am mutat postul, suntem OK, lucrurile-s pe căprării Posted Image

#28
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012

View Postadip1962, on 18 noiembrie 2020 - 18:10, said:

NU EXISTA PANZA FREATICA!
Toata apa este de infiltratie. Evident foarte calcaroasa. Daca nu sti diferenta te rog sa te interesezi.
.....
@Validoe, ai dreptate!
Doar ca groapa, este din tuburi de beton, iar apa din ea este filtrata prin pamant.
Dar asa e toata zona asta. Sunt in judetul Prahova si cred ca sti ce inseamna initialele auto. Numai comuna mea si ce invecinata nu are apa potabila. Vrei sa-ti mai spun si ce culoare politica a avut fostul primar?
Daca nu exista panza freatica la tine acolo, atunci ce exista mai nene? Ca m-ai innebunit de tot.

Prima oara ai zis ca ai o fantana, acum nu mai e fanta, ci e o groapa betonata, adica o gaura sapata in pamant cu o galeata si cu un trepied din ala in care au fost bagate niste tuburi. Asta acum nu se mai numeste put/fantana, ci se numeste gaura in pamant.

Adica uite fantana nu e fantana, ca e groapa si uite panza freatica nu e panza freatica ca e apa de infiltratie.

Adi, tu intelegi ca apa subterana se numeste generic panza freatica? Iar la tine acolo se numeste exact la fel ca si la mine, PANZA FREATICA!

#29
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Hai sa o lămurim nițel p'asta cu ligheanul.

Eu nu fac lighean ca nu am timp și nici nu prea mai am de ce. Dar când uzi la găleată sau furtun, este util. Cat timp? Dracu știe... Eu nu fac asa ca nu ma apuc sa fac presupuneri.

Un lucru este cert, ca ud prin picurare pomi de toate felurile.
Prin picurare se creează un con de umezeala în sol, dacă ai picuratoare dese sau ma rog, mai multe, se creează o banda...
Pot spune ca asta vara aveam zone haaat, la 1.5m de pom, unde pământul era nămol în jos, la suprafață era uscat sau ma rog, doar puțin umed, în jos era coca. Mergeam prin livada ca pe teren minat uneori.
Asta pt ca unele picuratoare o luau în bălării, mai săreau șamd...

Deci nu e deloc aberant sa uzi lângă pom, nu vei inneca nimic și în niciun caz nu ai cum și de ce sa spui ca apa se duce în jos și la juma de metru sau 1m de pom e uscat, nicidecum.

Dacă la mine merge cu picurar3 și se vede, se simte, ohoooo cum se vede, chiar nu am motive sa presupun măcar ca a uda nu printr-un pix ci pe 1mp în jurul pomului e inutil.

Cine crede ca 3 inutil.. Aia 3, sa fie sănătos, sa ude la 5m de pom.

Menționez ca am pomi de toate felurile, inclusiv duzi, inclusiv porturi viguroase gen corcoduș, pyrus șamd...nu discut de m9 și gutui sau alte pitica ii cu radacina cât ciubarul de 60l...


#30
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Ligheanul ala e bun sa-l faci o data si apoi sa-l acoperi, dar daca te apuci sa pui acolo apa in disperare de fiecare data o sa faci o mocirla in jurul pomului de vei strica toata structura solului si nu mai faci nimic cu el, betonezi pomii la radacina. Daca vrei sa uzi, cel mai bine uzi prin alte metode, cu aspersorul, cu stropitoarea si lasi apa sa intre in sol, dar oricum, daca vrei sa faci asta poti sa faci in primii 1-2 hai 3 ani, apoi ce copca sa mai faci dupa 4 ani incolo? Doar nu vrei sa uzi pivotul pomului sau sa faci un lighean cat toate zilele de 2 m in jurul pomului, ca deja e aberant.

#31
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Tu ești rus.
Eu ud cu pix, adică un picurator... Sau doi per pom... În funcție de cata apa curge se ca 3 un ditamai conul...
Apa se i filtrează prin capilaritate, în stratul nelucrate mecanic (sub 20 cm deja nu mai ai cum sa lucrezi mecanic nicicum, și 20 e mult oricum ca doar nu ari..)

Apa sa fie, unde o fi, pomul și-o ia dacă ii trebuie.

Prea multa filosofie pentru un lucru simplu.
Beton se face dacă e seceta, uscat iasca, altfel...

Repet, nu sunt nicicum adeptul ligheanelor dar de aici și pana la a spune ca sunt o prostie....
Decât seceta, mai bine lighean.
Și nu, aspersia nu e buna. Nici udatul la mama dracu.

Aspersia 3 o irosire a apei și prilej de apariție a bolilor, apa se evapora din straturile superficiale.
În plus, îți faci de lucru cu iarba, și asa oricum ai uda va creste și ea.

Sunt multe alte lucruri de luat în calcul.
Când ai 5 pomi gândești cum vrei tu... Când ai 500 sau 5000mp sau.... Mulți... Ecuația se Complica și apar elemente de care trebuie sa ții cont.

#32
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Si apa nu se evapora din straturile superficiale si din copca?

Decat copca mai bine aspersie, dar nu din aia care sa ude frunzele pomilor, desi eu anul asta pentru ca mi-am facut put in curte am bagat un aspersor in capatul unui furtun si am udat inclusiv pe frunze.

Am facut si eu prostia aia de copca cand eram mai mic, dar e joaca in noroi, faci acolo o noroiala de nu mai respira pamantul ala, decat daca ai inierbare in jurul pomului si nu se noroieste.

Edited by Vincentiu_1981, 18 November 2020 - 23:36.


#33
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,745
  • Înscris: 11.03.2007
”Faci noroială” dacă bagi apă multă, deși nu te apuci să amesteci acolo, dar mă rog... problema este lipsa apei, că surplusul costă timp și bani, deci ai încredere că se oprește omul la timp. Apoi, acel loc este curățat de buruieni, deci nu hrănești inclusiv iarba, ci doar pomul. Mă rog, mie mi se pare o chestie utilă, dar voi încerca să trec și eu la picurare, doar că eu va trebui să îngrop tubul, deci muncă multă, cheltuială mai mare... Evident că o parte din apă se evaporă, dar o parte este absorbită de straturile inferioare, care, dacă uscăciumea este mare, sug imediat umezeala. Două luni de lipsă a ploii, vara, nu sunt  o glumă, a.î. fiecare își face un calcul de eficiență. Mulți au avut probleme chiar și cu apa, deci cu atât mai mult nu vrei să hrănești iarba, ci să te ții de țintă. Oriunde ai da apa, pomii recuperează din ea; unii cred că ”ligheanul” o face mai bine, alții nu, asta e. Certitudinea este că punctual este cel mai bine, evaporarea fiind minimă, la fel și risipa colaterală, iar acest tip de udare este unul relativ punctual, în opinia mea.

#34
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
io am trecut la udarea prin picurare (în livadă și la vița de vie) pt că nu am timp să stau cu furtunul la fiecare-n parte
io am trecut la udarea prin picurare pt că nu vreau să hrănesc buruienile (la-nceput avusesem și io aspersoare, dar după 2 săptămâni de udat, buruienile erau mai mari decât pomii :P )
prin picurare NU FACI mocirlă; ai debitmetru și poți estima câtă apă bagi la fiece pom/viță - nu lași să curgă zile-n șir...
cum am zis mai ieri: avem creier cu toții și putem efectua estimări de tot felul!

seceta ne va face doctori „magna cum laudae” în irigări pt plantații mici și medii :)

View Postfum, on 19 noiembrie 2020 - 07:42, said:

...doar că eu va trebui să îngrop tubul, ...

de ce?
io tund iarba din livadă și vie cu mașina de tuns gazonul, reglată la nivelul 3 din 7 nu-mi taie furtunul!

cam așa:

Attached Files



#35
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Uitati-va in plantatii sa vedeti cum se prezinta solul pe randul cu pomi: niciodata acolo solul nu va fi mai lasat sau cu sant ca sa se acumuleze apa, ci din contra, veti vedea ca in unele cazuri el va fi inaltat, va avea o coama pe randul cu pomi sau va fi normal, aproximativ la acelasi nivel ca intre randuri, dar mai jos niciodata.

Sistemul radicular al pomilor maturi nu se mai afla langa tulpina, ci el se afla spre exteriorul coroanei si chiar in afara ei, asa ca sa faci o gropita langa tulpina si sa uzi acolo va fi total ineficient.

Edited by Vincentiu_1981, 19 November 2020 - 09:49.


#36
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,078
  • Înscris: 17.03.2005
Plantația e una, 10 pomi in gradina e alta.
Ala în plantație face și lucrări mecanice, freza cu palpator, nu sta sa sape șanțuri.
Ala nu uda la furtun sa ii foloseasca o copca.
Tu vezi de afara, dinăuntru poate aluia ii baltrste în anumite perioade apa acolo, primăvara de exemplu.. Normal ca poate ala ca e un soi de bilioane... Asta nu înseamnă că pomii se cultiva pe bilioane.
Poate are un sol greu sau o cultura la care umiditatea excesiva in sol e dăunătoare.

Am văzut tot felul de minuni, de afara când treci în viteza calului nu știi ce e inauntru, vezi pomii și te miri.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate