Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Schema antrenament

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
10 răspunsuri în acest subiect

#1
zidagora

zidagora

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 29.08.2020
Salut cum vi se pare schema asta de antrenament:

Luni spate+umeri
Marti piept+trapez
Joi picioare+abdomen
Vineri triceps+biceps

Combinatia piept+triceps si spate+biceps mi se pare foarte epuizanta pentru ca lucrez cu greutati destul de mari si nu pot da totul la a II-a grupa,eu zic ca e bun pareri???

#2
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 336
  • Înscris: 01.12.2007
Mergi cam des la sala. Corpul cand mai recupereaza?

#3
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.524
  • Înscris: 06.01.2012

 zidagora, on 12 noiembrie 2020 - 23:43, said:

Combinatia piept+triceps si spate+biceps mi se pare foarte epuizanta pentru ca lucrez cu greutati destul de mari si nu pot da totul la a II-a grupa,eu zic ca e bun pareri???
Pai si nu ti se pare normal?
Cand faci tractiuni (de exemplu) nu iti intra bicepsul?
Cand incepi antrenamentul de biceps o sa il ai stors deja.
La fel si la combinatia piept + triceps.

Grupeaza-le invers: piept + biceps si spate + triceps si mai vorbim.
Asta daca vrei sa mergi pe antrenamentul clasic.

Editat de jeffy86able, 13 noiembrie 2020 - 08:49.


#4
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 zidagora, on 12 noiembrie 2020 - 23:43, said:

Salut cum vi se pare schema asta de antrenament:

Luni spate+umeri
Marti piept+trapez
Joi picioare+abdomen
Vineri triceps+biceps

Combinatia piept+triceps si spate+biceps mi se pare foarte epuizanta pentru ca lucrez cu greutati destul de mari si nu pot da totul la a II-a grupa,eu zic ca e bun pareri???
incearca si o sa vezi. Poate iti merge bine asa.
Nu e chiar cea mai buna varianta. La ce ai prezentat tu, strict pe programul tau, as schimba ziua de marti cu luni, eventual as merge la sala luni, miercuri, vineri , sambata. Asa as face eu pe programul tau.

De cat timp te antrenezi?

#5
zidagora

zidagora

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 29.08.2020
am aproape un an,momentan pot sa ajung doar cum am spus in program

Editat de Dany_Darke, 13 noiembrie 2020 - 11:09.


#6
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu chiar faceam piept/triceps la sala si incepeam cu piept si cind terminam tricepsul era deja putin obosit, nu trebuia mult sa il obosesc de tot.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.195
  • Înscris: 09.01.2007
Eroare.

Editat de overseas, 13 noiembrie 2020 - 12:10.


#8
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 zidagora, on 13 noiembrie 2020 - 10:24, said:

am aproape un an
Te-am intrebat asta deoarece am vazut ca ai spus ca te antrenezi cu greutati mari. N-ar trebui sa faci asta, adica nu acum, parerea mea. Iti vei epuiza prea devreme posibilitatile de crestere progresiva(progressive overload). Daca nu mai ai progressive overload trebuie sa apelezi la volum , intensitate, frecventa, tehnici.

#9
mariusmtd

mariusmtd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 42
  • Înscris: 07.04.2014
Nu putem sa iti spunem noi cum ti-ar fi tie mai bine, trebuie sa incerci o perioada. Eu de exemplu am fost mereu sceptic cand vine vorba de push/pull/legs iar din iunie ma antrenez in maniera asta.

Si zicea cineva ca e mult 4 zile pe saptamana, las-o drec, hai sa mergem 2 zile ca vezi doamne sa se recupereze corpul. Ai de tras extrem de mult ca sa ajungi la overtraining relax.


Si daca nu ai alimentatia pusa la punct degeaba iti bati capul cu grupele de muschi.

Editat de mariusmtd, 13 noiembrie 2020 - 13:20.


#10
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 38.195
  • Înscris: 09.01.2007
Cand antrenezi grupe similare gen piept - triceps, din cand in cand mai inversezi prioritatea la un antrenament.

#11
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.358
  • Înscris: 08.11.2020
1. Esti incepator?
2. schema cu piept+ triceps spate+ biceps et.c nu e buna pentru incepatori, parerea mea.
3. Nu este atat de importanta schema pe cat este de important ce exercitii incluzi in schema ta, este foarte important sa ai multe exercitii de forta ex: fandari, genuflexiuni, tractiuni, impins la piept, impins cu bara din picioare pentru umeri, indreptari etc.
4. Eu faceam asa: picioare+abdomen, piept, spate(includeam si trapez), brate(inclusiv antebrat!), umeri. Nu luam pauze, si daca luam doar o zi pe saptamana.
5. Nu te astepta sa te umfli ca puiul din magazin, aia pe care ii vezi tu pe la sala asa pompati nu sunt naturali, intr-adevar sunt unii din nascare asa solizi plini de masa, dar aia sunt foarte putini.
Eu nu m-am mai dus pentru ca atunci cand s-a inchis mi-a ramas jumatate de luna din abonament nefolosita, m-am frustrat maxim, si acum imi e ca daca merg se intampla iar, nu stim cand inchid astia salile iar, se schimba restrictiile de la o zi la alta...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate