Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Temperatură extrem de ridicată în spatele consolei

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

Sunt complet nou în domeniu, așadar vă rog să fiți blânzi cu mine. Posted Image

Am cumpărat de pe OLX o consolă Xbox One X. Pare totul în regulă, însă un lucru mi se pare ciudat. În spate emană o căldură extrem de mare. Inițial am lăsat 4 inch (10cm) spațiu în spatele ei, iar după vreo oră de jucat Forza Horizon pe un TV 4K, peretele din spatele consolei efectiv frigea, la propriu. Înțeleg că se poate încălzi în timpul jocului, însă mi se pare totuși mult prea mult. Menționez că în laterale spațiul e destul de liber, cum se poate vedea și în poze.

Consola e încă în garanție, mai are 1 an și 3 luni. Pare foarte întreținută, nu are nicio urmă de lovituri sau zgârieturi. O am de două zile. Nu avea urme de praf cum am văzut altele în poze, vizual pare să fie în regulă. Pot să o poziționez mai în față și obțin cam dublul distanței de acum, dar cam asta ar fi maxim.

Cu toate astea, e normal să se încingă atât de mult?

Attached Files


Edited by bluesky_c3, 11 November 2020 - 15:55.


#2
RangerBoy

RangerBoy

    Cea mai mare jigodie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 08.11.2020
Salut, consolele nu au o aerisire optima, fiind un spatiu mic si un sistem de racire mediocru. Este ceva normal, stai linistit nu se intampla nimic.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018
pune-o lângă calorifer și ai și căldură-n casă

#4
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
Xbox One X ajunge pana la 70 de grade. E normal. Daca ai un termometru, masoara sa vezi. Daca e mai mare de 70 de grade, returneaz-o.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Despre ce temperatura vorbim? Nu as vrea sa cred ca au pus hardware impins la maxim pe un dispozitiv de banii aia...

#6
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 YOUR_GOD, on 11 noiembrie 2020 - 16:05, said:

Despre ce temperatura vorbim? Nu as vrea sa cred ca au pus hardware impins la maxim pe un dispozitiv de banii aia...

Eu un AMD Jaguar Evolved. Normal ca e impins la maxim. E consola, nu PC. La 1500 de lei iti garantez ca nu scoti performante de gaming 4K., in cazul unui PC.

#7
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
55 grade cam ar trebui sa ajunga.

Ideea este ca 55 grade, nu ar trebui sa te sperie. Aveam procesor Intel ce ajungea la 65 in idle. Eu recomand verificarea temperaturii, chiar si afara, cu un termometru bun. Daca ai 70 grade afara, este de rau.

#8
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 YOUR_GOD, on 11 noiembrie 2020 - 16:08, said:

55 grade cam ar trebui sa ajunga.

Ideea este ca 55 grade, nu ar trebui sa te sperie. Aveam procesor Intel ce ajungea la 65 in idle. Eu recomand verificarea temperaturii, chiar si afara, cu un termometru bun. Daca ai 70 grade afara, este de rau.

E un APU omule, intr-o carcasa de 24 pe 30 de centimetri. Care ruleaza jocuri 4K....Hai ma...

#9
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Am un Xiaomi mibox, mai mica, ruleaza 4k si este, ghici! Rece. Bineinteles ca nu se compara calculele consolei cu joaca player-ului, dar 4K in 2020 nu justifica temperaturile foarte mari, decat daca s-a facut economie la greu.

#10
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,507
  • Înscris: 19.04.2009
Consola aia a fost proiectata acum 7 ani...

Dar in alta ordine de idei, daca nu mai e in garantie, iti recomand sa o desfaci si sa vezi de praf. Asta e o problema generala la chestiile mici inghesuite.

#11
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Am Xbox One X, PS3 si PS4. Dintre toate One X se incinge cel mai tare, dar daca pun mana in spate pe grilaj nu frige asa cum spui tu. Degaja aer cald, dar nu fierbinte, adica tin mana fara probleme acolo. Vezi de acumulare de praf pe sistemele de racire.

#12
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 YOUR_GOD, on 11 noiembrie 2020 - 16:19, said:

Am un Xiaomi mibox, mai mica, ruleaza 4k si este, ghici! Rece. Bineinteles ca nu se compara calculele consolei cu joaca player-ului, dar 4K in 2020 nu justifica temperaturile foarte mari, decat daca s-a facut economie la greu.

Nu intelegi deloc conceptul de video gaming, inseamna.
Tocmai tu ai spus ca "nu se compara".

Pai atunci nu compara un rahat de stream box cu o consola de gaming.

#13
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 24.01.2007
O rectificare, mă scuzați că n-am spus de la început. Consola în sine nu e fierbinte, poate doar foarte puțin caldă, însă în spate, peretele frige. Pun mâna pe consolă, inclusiv în spate, pe grila de ventilație și e doar călduță, în schimb peretele, care acum e la distanță dublă, deci la vreo 20 de cm, arde la propriu.

Din ce spuneți, mă gândesc că nu e problemă, atâta timp cât consola în sine nu e fierbinte sau mai rău, nu dă eroare sau se stinge. M-a speriat totuși cât de tare s-a încălzit peretele din spate.

Edited by bluesky_c3, 11 November 2020 - 16:36.


#14
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

 bluesky_c3, on 11 noiembrie 2020 - 16:33, said:

O rectificare, mă scuzați că n-am spus de la început. Consola în sine nu e fierbinte, poate doar foarte puțin caldă, însă în spate, peretele frige. Pun mâna pe consolă, inclusiv în spate, pe grila de ventilație și e doar călduță, în schimb peretele, care acum e la distanță dublă, deci la vreo 20 de cm, arde la propriu.

Isi face treaba. Scoate caldura.

#15
calbog

calbog

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,175
  • Înscris: 22.01.2013
E lăsat puțin spațiu un lat de palmă ca in poză, lasă dublu, minim și e ok. Dacă și atunci frige e o problemă.

Quote

Consola în sine nu e fierbinte, poate doar foarte puțin caldă.
E ok.
Să nu îți iei PS4.

Edited by calbog, 11 November 2020 - 17:06.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

 AstroNoot, on 11 noiembrie 2020 - 16:27, said:

In cazul asta, nu pune rezolutia 4K pe seama caldurii degajate. Sunt alte variabile in joc.
Initiator, daca nu frige ea, este OK. Este de rau cand hardware-ul arde si aerul degajat este caldut.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 bluesky_c3, on 11 noiembrie 2020 - 15:48, said:

insă mi se pare totuși mult prea mult. Menționez că în laterale spațiul e destul de liber, cum se poate vedea și în poze.
Incearca si pozitia recomandata ca in poza, poate circula mai bine aerul, in rest e oki, e normal, nu e nicio problema, nu se strica.

Attached File  20201111_192623.jpg   152.19K   9 downloads

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate