Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Scaun de birou

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
Alex432

Alex432

    sit at big tables

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,214
  • Înscris: 28.05.2020

View Postunknown_35, on 04 noiembrie 2020 - 11:58, said:

Stai pe ea. Esti fortat sa folosesti muschii spatelui pt a te balansa, si fara sa vrei te indrepti. In plus nu iti cauzeaza dureri de coloana.
Multumesc pentru raspuns.

Am primit una cadou acum doi ani si n-am folosit-o in vreun fel. Desi mi se pare ca pentru mine e cam mica pentru a sta la birou, pozitia ar fi prea joasa, o voi incerca.

Citisem mai demult ca Bill Clinton dupa presedintie intrase intr-o afacere care producea scaune ergonomice pentru stat la pc care aratau mai degraba ca un sezlong.

#38
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postarg, on 04 noiembrie 2020 - 12:23, said:

hai sa-ti spun o smecherie, eu la scaun nu am blocat spatarul ci doar reglat fin arcul care-l tine.
Eu l-am blocat lasat cat mai pe spate. Cand se va defecta, il voi suda in aceeasi pozitie. Exact ce vei face si tu cand vei avea probleme cu el.

#39
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,160
  • Înscris: 19.09.2005
si cu garantia de 10ani ce facem?

mai mult dureaza cat il indes in masina, ca pana la masina am 20m iar pana la ikea cativa km.

#40
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,177
  • Înscris: 28.06.2005
Markus ul meu are cam 13 ani. Exceptând pielea care s-a mai crăpat la tetieră (fără să străpungă în profunzime), nu dă semne de oboseală.
Din ăștia 13 ani vreo 8 a fost folosit zilnic în WFH și în rest a avut și rol de fotoliu.
Mi-ar fi plăcut să-i pot regla suportul de mâini.

#41
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Cei care aveti Markus cu material textil, cu ce l-ati curatat?

Sunt barbat si am dreptul sa pun asemenea intrebari.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,280
  • Înscris: 05.06.2002
Foloseste si tu altul de musama in momentele de barbatie! :P

Edited by Fane, 05 November 2020 - 09:38.


#43
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Puferiu, poți încerca cu un produs tip spray cu spuma, folosit pentru curățarea tapițeriei textile auto.

#44
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Salut ,  caut un scaun de birou  care sa fie destul de incapator pentru 100 kg in viu si 1.86 inaltime .    Buget :1000-1200 ron .  
As prefera sa fie din textil sau mesh, cu sezut moale  ,  brate reglabile , spatar reglabil si reglaj lombar .  Tetiera nu e un must , dar daca totusi e ,macar sa fie functionala  , am vazut ca multe scaune au  dar degeaba, nu se poate regla.

Credeti ca gasesc ceva ok in banii astia  ?

#45
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Mi-a luat ceva, dar am gasit acest topic. Sper ca este util.

#46
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View PostPuferiu_, on 07 noiembrie 2020 - 14:17, said:

Mi-a luat ceva, dar am gasit acest topic. Sper ca este util.

Daca ai chef de misto-uri poti sa-ti suni rudele .  Poti sa fii inutil si in alte moduri. Si nu , nu vreau Markus . Nu are brate reglabile , spatar reglabil ,  suport lombar reglabil ,  pe scurt nu are mai nimic din ce vreau .  Nu conteaza ca e la jumatate de pret fata de bugetul meu.

Edited by ct10dre, 07 November 2020 - 14:25.


#47
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Si-atunci ce cauti aici? Nu vezi ca se vorbeste despre Markus intr-un mesaj din doua? Uneori, in doua din doua.

Daca chiar esti dispus sa dai suma aia pe un scaun, cauta ceva de la ergohuman. De unde stiu ca e bun? Stau pe unu' in timp ce tastez acum.

#48
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View PostPuferiu_, on 07 noiembrie 2020 - 14:26, said:

Si-atunci ce cauti aici? Nu vezi ca se vorbeste despre Markus intr-un mesaj din doua? Uneori, in doua din doua.

Daca chiar esti dispus sa dai suma aia pe un scaun, cauta ceva de la ergohuman. De unde stiu ca e bun? Stau pe unu' in timp ce tastez acum.

Pentru ca alti oameni poate vor recomanda alte modele , care se pliaza mai bine cerintelor mele . Ce naiba sa fac cu Markus cand nimic nu e ajustabil la el ?   Ma indoiesc ca e chiar asa de bun incat  sa li se potriveasca si celor de 1.60  si celor de 1.90 .  Nici un scaun universal nu poate satisface cerintele tuturor consumatorilor fara un minim de reglaje.
Modelele de la Ergohuman incep de la 2500 lei in sus , adica dublul bugetului meu.

#49
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Aia nu, aia nu... Inseamna ca suntem noi diformi de il tot recomandam. Eu am putin peste 1,85 si e ok pentru mine. L-am lasat la maxim in jos si mi-e bine, ca cica picioarele trebuie sa atinga podeaua. Ba chiar, deseori, pun ambele picioare pe birou. Nu degeaba sunt atat de multe recomandari pentru Markus.

Mai bine deschizi topic separat. Nu vezi ca aici sunt toti markusisti (ca mine)?

#50
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

View PostPuferiu_, on 07 noiembrie 2020 - 16:30, said:

Aia nu, aia nu... Inseamna ca suntem noi diformi de il tot recomandam. Eu am putin peste 1,85 si e ok pentru mine. L-am lasat la maxim in jos si mi-e bine, ca cica picioarele trebuie sa atinga podeaua. Ba chiar, deseori, pun ambele picioare pe birou. Nu degeaba sunt atat de multe recomandari pentru Markus.

Mai bine deschizi topic separat. Nu vezi ca aici sunt toti markusisti (ca mine)?

Esti markusist  si tastezi de pe un Ergohuman .  Influencer Ikea scrie pe tine .

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,160
  • Înscris: 19.09.2005
baietel, te duci la ikea probezi si vezi cum e. de la ikea nu te da nimeni afara, poti testa cat vrei.
ti se potriveste e ok, nu se potriveste cauti mai departe.

si eu am tot cautat alt ceva si in final am pulsat si l-am luat. acu problema e cu masa ca nu-i reglabila si am ceva sub masa care ma incomodeaza. din caiza asta ma trezesc cu umerii blocati. dar cam 5% fata de ce era inainte de markus.

iar eu am zile in care sar de 14-15ore

#52
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 13.11.2012
Eu am markus de la ikea plus birou reglabil pe inaltime.
Nu am gasit altceva mai ok pana in 800 lei.

#53
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,528
  • Înscris: 05.06.2009
Arg, acum 2 ani povestea cineva aici pe sp ca și-a luat masa reglabila de la un depozit cu mobila sh din zona cluj-floresti, la preț foarte convenabil.
Nu-mi amintesc acum numele firmei, din păcate.

#54
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,160
  • Înscris: 19.09.2005
eu sunt in bucuresti. as da o tuta pana in cluj dar nu ma lasa nevasta.
+ am deja blatul, imi mai trebuie doar picioarele/cadrul reglabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate