Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Immortals Fenyx Rising Preview

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
Rangerul

Rangerul

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,921
  • Înscris: 25.01.2006
Nu am nicio îndoială că jocul celor de la Ubisoft, Immortals Fenyx Rising, e puternic inspirat de unul dintre cele mai bune jocuri din toate timpurile, Zelda: Breath of the Wild. Nu doar partea vizuală mă face să spun asta, ci și multe dintre elementele de joc ce au fost împrumutate de jocul action-adventure al celor de la Ubisoft.
N-o spun în sens negativ, mai ales ca Immortals Fenyx Rising aduce în prim-plan și elemente noi care îl diferențiază de Zelda. Să spunem că Immortals Fenyx Rising este viziunea „originală” a celor de la Ubisoft asupra capodoperei care se numește Zelda: Breath of the Wild.

După ce am petrecut patru ore cu jocul, pot spune cu siguranță că dezvoltatorul francez a făcut o treabă excelentă. Chiar dacă încearcă să recreeze habitatul din Zelda, Immortals Fenyx Rising nu se ia prea în serios. Gândiți-vă că Immortals e o versiune „lighthearted” a lui Zelda BotW. Cunoscut anterior sub numele de Gods & Monsters, acțiunea din Immortals Fenyx Rising se petrece pe Insula de Aur, un veritabil câmp de luptă unde vă veți confrunta cu unele dintre cele mai feroce creaturi din mitologia greacă.

Ciclopi uriași, gorgone voluptoase, minotauri fioroși și alți astfel de monștri populează Insula de Aur, iar tu trebuie să pui capăt domniei lor. Lucrurile devin mai mai complicate pentru că toți zeii greci au fost închiși de Tifon, cel mai puternic Titan, astfel că Fenyx va trebui nu doar să elibereze insula de creaturi mitice, ci și să-i elibereze pe zei.

În Immortals Fenyx Rising veți juca rolul unui soldat grec naufragiat, ce caută să-și răzbune fratele transformat în piatră de gorgonele ce umblă în voie pe insulă. Încă de la începutul jocului veți putea să vă personalizați eroul și, mai târziu, vă vețti putea alege abilitățile și puterile care se potrivesc cel mai bine stilului vostru de joc.
După o introducere amănunțită a principalelor mecanici ale jocului, vi se va da prima misiune care implică escaladarea munților, lupta împotriva monștrilor și adunarea de resurse. Fiecare regiune de pe Insula de Aur găzduiește un zeu grec, și, dacă nu ațti ghicit deja, principala misiune a lui Fenyx este aceea de a elibera fiecare zeu și porțiune a insulei.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dSxa3iIfxis?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Încă dinainte de a începe sesiunea de joacă sunt avertizat să încerc să urmez firul narativ principal și să nu mă aventurez în misiuni secundare; cel puțin până la un anumit punct din poveste. De îndată ce termin prologul îmi dau seama de ce era necesar un astfel de avertisment: este extrem de ușor să vă pierdeți în lumea jocului. Cu atâtea misiuni secundare și alte activități care sunt marcate pe hartă, este ușor să uiți de obiectivul principal, iar jocul nu se deschide total decât după câteva misiuni principale.

Un alt aspect important al jocului îl reprezintă puzzle-urile pe care trebuie să le rezolvi pentru a avea acces la abilități speciale. Cele pe care le-am rezolvat eu mi s-au părut destul de inteligent implementate. Binînțeles, puzzle-urile nu sunt obligatorii, însă sunt distractive și vă ajută foarte mult personajul să devină mai puternic.

Sistemul de luptă este simplu, dar complex în același timp, cu moveset-uri pentru fiecare armă pe care ați deblocat-o, dar și set de abilități interesant ce vă permite să deblocați puteri speciale. Immortals Fenyx Rising are și un sistem de crafting mai rudimentar de care vă veți folosi pentru a crea patru tipuri de poțiuni. În general, combat-ul este satisfăcător, deși aș fi preferat ca comenzile să fie puțin mai tight și mai receptive, cam cum sunt cele de la Genshin Impact.

Verdict

Nu credeam că voi spune asta, dar Immortals Fenyx Rising este unul dintre jocurile Ubisoft pe care le aștept cu mare entuziasm. Cu siguranță seriile Watch Dogs: Legion și Assassin's Creed: Valhalla au mult mai mulți fani. Cu jocurile astea nu prea poți da greș pentru că oferă cam același lucru la fiecare doi ani, însă Immortals Fenyx Rising e ceva nou și, deși nu e o formulă unică, e ceva proaspăt și aproape original de la Ubisoft.

Aș mai adăuga faptul că Immortals Fenyx Rising este un joc de acțiune-aventură ce recompensează explorarea, însă trebuie să ai mare grijă pentru că dacă ajungi în locuri unde nu ar trebui să ajungi, vei păși într-o lume a durerii eterne. Luptele cu boss-ii sunt destul de brutale în Immortals Fenyx Rising, dar mi-a plăcut faptul că poți folosi strategii diferite în funcție de abilitățile pe care ai ales să le folosești cel mai mult.

Acestea fiind spuse, eu abia aștept să explorez Insula de Aur în întregime și să descopăr ce s-a întâmplat cu zeii greci, odinioară puternici. Chiar dacă este mai mult un proiect indie, Immortals Fenyx Rising arată uimitor, iar prezentarea este aproape impecabilă.

Attached Files


Edited by Rangerul, 27 October 2020 - 23:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate