Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Instalatie electrica boxa subsol

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
bamwels

bamwels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.04.2008
Buna ziua,
La subsolul blocului in care locuiesc am o boxa de depozitare iar instalatia electrica in aceasta boxa consta intr-un intrerupator si un bec  acestea facand parte dintr-un circuit comun.
In aceasta boxa as vrea sa montez o priza pentru alimentarea unor scule electrice de putere mica (<1kW). Pentru asta as prefera sa vin cu un circuit care pleaca imediat dupa contorul meu. In poza atasata se vede cutia in care se gaseste contorul meu, incercuit cu rosu, si cablurile care pleaca din contor catre tabloul din apartament (tot cu rosu). Cu galben am pus tubul de copex prin care as vrea trag firele spre boxa.
Puteti sa imi spuneti daca ar fi posibil asa ceva? Credeti ca ar putea sa apara vreo problema cu furnizorul de energie electrica? Apartamentul/cutia sunt la parterul blocului la o distanta de ~8m de boxa.
Multumesc!

#2
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,624
  • Înscris: 12.02.2008
Nu ai atasat nimic.

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu e mai simplu să tragi un prelungitor ?

Attached File  cordon cupla si stecher 40-50m-550x550.jpg   28.54K   4 downloads

Edited by waterman, 27 October 2020 - 13:00.


#4
bamwels

bamwels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.04.2008
Revin cu poza.
Cu prelungitor nu pot.

Attached Files



#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că ar fi foarte înțelept să întrebi la furnizorul tău de energie electrică.

Din ce rețin eu, instalația ta e cea de la tine din casă. Acolo, după tablou, faci ce vrei tu.

Dar întreabă să fie mai sigur.

Dacă nu te bagă nimeni în seamă, chemi o echipă pentru o avarie imaginară, îi cinstești bine cu ceva, apoi te ajută ăia dacă e legal.

Edited by waterman, 27 October 2020 - 13:18.


#6
bamwels

bamwels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.04.2008
Am inteles. Ideea ii ca eu vreau sa plec dupa contor, nu dupa tablou, asta pentru ca imi este imposibil sa plec din tablou. Din cutia unde se afla contorul ajung foarte usor la boxa.

#7
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,301
  • Înscris: 24.11.2002
Sau daca reteaua de iluminat e pe 230V sa alimentezi din ea, presupun ca nu faci atelier jos.
L.E. Nu ai sigurante langa contor si nu e ok.

Edited by vestale, 27 October 2020 - 13:26.


#8
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
In mod normal pentru ce ai nevoie trebuie un traf de separare, dar cum vrei... pielea ta in joc.

#9
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 19.05.2005
Unele retele de iluminat de la subsol sunt pe 24V, din motive de siguranta.
Poti trage si 230V dar trebuie cablubun, sigurante bune ... dar nu cred ca este OK, tu te legi la consumul scarii pentru scopuri personale!

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

 cristiandrei, on 27 octombrie 2020 - 14:10, said:

... dar nu cred ca este OK, tu te legi la consumul scarii pentru scopuri personale!
l-ai și prins

#11
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Initiatorul spune clar in primul post ca doreste sa se branseze de la contorul sau, deci ramanea problema de tras conexiune in mediu "subsol" si ceva protectie personala

#12
lex luthor

lex luthor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 27.03.2007
Din cate stiu eu, nu ai voie cu 230V la subsoluri. Doar cu 24V. Daca te gasesc pompierii cu 230V o sa fii amendat.

#13
bamwels

bamwels

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 27.04.2008
Ma intereseaza mai exact daca ar trebui anuntat furnizorul de energie.

#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
furnizorul de energie are treaba doar cu ce este pina la intrarea in contor.

#15
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 waterman, on 27 octombrie 2020 - 13:16, said:

Din ce rețin eu, instalația ta e cea de la tine din casă.

de obicei contorul este punctul de delimitare între rețele

#16
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,816
  • Înscris: 12.01.2018

 bamwels, on 27 octombrie 2020 - 14:54, said:

Ma intereseaza mai exact daca ar trebui anuntat furnizorul de energie.
ție îți trebuie o firmă autorizată să-ți facă lucrarea după anumite normative.sunt curios dacă acolo este rețea de 24v și tu tragi 220 și vine vecinu convins că-s 24 și-o mierlește ce se întâmplă?

Edited by EMPP, 27 October 2020 - 15:57.


#17
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,298
  • Înscris: 17.03.2009

 bamwels, on 27 octombrie 2020 - 13:21, said:

Am inteles. Ideea ii ca eu vreau sa plec dupa contor, nu dupa tablou, asta pentru ca imi este imposibil sa plec din tablou. Din cutia unde se afla contorul ajung foarte usor la boxa.
-Vei avea nevoie de acordul asociatiei de locatari pt ca traseul pana la boxa il vei face prin partile comune.
-Va trebui intercalat un tablou pe cablul care se duce la tine in apartament pt  putea sa te ramifici spre boxa.
-Circuitul care se duce la boxa trebuie protejat cu un disj dif BsauC16/10mA
-Foloseste cablu 3x2,5mmp,ai grija ca si nulul de protectie sa fie legat de cel care se duce spre ap tau,pune etichete de avertizare pe tablou  si pe cablu  http://tipizateutile.ro/230V

Edited by anaki, 27 October 2020 - 19:52.


#18
MarcelEU

MarcelEU

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.06.2022
Bună ziua. Locuiesc într un bloc nou și dețin un spațiu de depozitare cu acte, intabulat etc. Boxa este iluminat prin instalația comuna de pe scara blocului. Contoarele sunt jos la întrare. Ce pasi trebuie făcut pentru a ma conecta de la contorul apartamentului? Tehnic pare fezabil.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate