Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Sufletul muritor sau nemuritor?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

Poll: Nemurirea sufletului (38 member(s) have cast votes)

Este sufletul nemuritor?

  1. Da (19 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Nu (14 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (5 votes [13.16%])

    Percentage of vote: 13.16%

Vote Guests cannot vote

#181
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Pai eu vad, tu nu vezi. Ti-am zis care e treaba, dar e ca si cum i-as explica la frigider.

#182
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View PostDestini, on 17 octombrie 2020 - 15:21, said:

Sunt mai multe versete biblice care sustin faptul ca sufletul nostru este muritor...
As vrea sa conclud cu faptul ca pana si Platon a afirmat ca sufletul este etern, precum si multi alti ganditori.
Intrebarea totusi ramane: este sufletul nostru etern?

Care suflet, cel biblic (monistic) sau cel definit de Platon (dualistic)? Sau alte accepții ale termenului?

#183
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postcriztu, on 22 noiembrie 2020 - 17:56, said:

Pai eu vad, tu nu vezi. Ti-am zis care e treaba, dar e ca si cum i-as explica la frigider.
Adica.. e ca si cum frigiderul ar vrea sa-ti explice ceva.. si tu esti prost ca nu intelegi...

Edited by Fluk3, 22 November 2020 - 18:58.


#184
dapix

dapix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 12.09.2006

View PostDestini, on 17 octombrie 2020 - 15:21, said:

Sunt mai multe versete biblice care sustin faptul ca sufletul nostru este muritor [...]
Totusi in cartea geneza se spune ca am fost creati dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu ceea ce contrazice versetele cu pricina.
[...]
As vrea sa conclud cu faptul ca pana si Platon a afirmat ca sufletul este etern, precum si multi alti ganditori.
Intrebarea totusi ramane: este sufletul nostru etern?

Banuiesc ca prin etern te referi la nemuritor si de aici concluzia ca exista o contradictie intre versete. Din cate stiu nu exista versete care sa spuna ca sufletele unor oameni ar urma sa dispara la un moment dat, sa nu mai existe. Deci, ca sa raspund la intrebare, da, sufletul este etern dar asta nu inseamna ca este si nemuritor.

View Postlost_in_a_dream, on 21 noiembrie 2020 - 11:19, said:

Nu exista suflet. Deci intrebarea e un nonsens.
Suntem organisme biologice. Moartea fizica este definitiva si irevocabila.
Moartea fizica nu este inca definita de biologie dupa cum nici viata nu este. De altfel, nimeni nu poate spune ca stie cu exactitate ce este viata.

#185
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,276
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdapix, on 22 noiembrie 2020 - 22:40, said:

Moartea fizica nu este inca definita de biologie dupa cum nici viata nu este. De altfel, nimeni nu poate spune ca stie cu exactitate ce este viata.

Ce o fi viaţa ? Cum se poate spune că un corp are viaţă iar altul nu are ? Ne uităm la procesele pe care le derulează fiecare dintre corpuri. Dacă unul dintre ele se autoorganizează, are procese interne de reglare a funcţionării la parametri optimi, dacă transformă un anumit tip de energie pentru funcţionarea internă, dacă creşte în dimensiuni până la o limită impusă de informaţia internă, dacă se adaptează la mediu, dacă răspunde la stimuli, şi dacă se reproduce, atunci avem de-a face cu viaţa.

Dacă toate aceste fenomene se produc într-un corp biologic, atunci viaţa este una biologică, iar dacă se produc într-un corp artificial, atunci viaţa este artificială.

#186
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Nu exista viata artificiala si nici corp artificial ca sa o sustina.

#187
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,276
  • Înscris: 29.12.2006

View Postnico123, on 23 noiembrie 2020 - 12:47, said:

Nu exista viata artificiala si nici corp artificial ca sa o sustina.

Există ceea ce se cheamă organisme digitale, care sunt programe pe maşini de calcul, ce se supun întru totul definiţiei vieţii scrisă de mine mai sus. Acestea urmează întocmai procesele vieţii:  se autoorganizează, au procese interne de reglare a funcţionării la parametri optimi, transformă un anumit tip de energie pentru funcţionarea internă, cresc în dimensiuni până la o limită impusă de informaţia internă, se adaptează la mediu, răspund la stimuli, şi se reproduc, adică urmează toate procesele de evoluţie specifice corpurilor vii. Doar că fiind executate de maşini, avem de-a face cu viaţa artificială.

Am speranţa şi totodată convingerea, că viaţa în corpul biologic supus degradării va putea fi transferată în viitor în corpuri non-biologice. Astfel, moartea va fi învinsă deoarece informaţia şi structura conştiinţei (sufletul...pe stil vechi) va putea fi transferat în caz că apare o defecţiune a corpului sintetic.

Sunt convins că asta se va face până în anul 2100, deşi, e posibil şi mai devreme.

Edited by lupini, 23 November 2020 - 13:10.


#188
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
Există și speranța vieții fără sfârșit în corpuri biologice, care nu au erori genetice sau care se autorepară necontenit. Perspectiva lui Adam în Eden.

#189
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009

View Postlupini, on 23 noiembrie 2020 - 13:07, said:

Există ceea ce se cheamă organisme digitale, care sunt programe pe maşini de calcul, ce se supun întru totul definiţiei vieţii scrisă de mine mai sus. Acestea urmează întocmai procesele vieţii:  se autoorganizează, au procese interne de reglare a funcţionării la parametri optimi, transformă un anumit tip de energie pentru funcţionarea internă, cresc în dimensiuni până la o limită impusă de informaţia internă, se adaptează la mediu, răspund la stimuli, şi se reproduc, adică urmează toate procesele de evoluţie specifice corpurilor vii. Doar că fiind executate de maşini, avem de-a face cu viaţa artificială.

Am speranţa şi totodată convingerea, că viaţa în corpul biologic supus degradării va putea fi transferată în viitor în corpuri non-biologice. Astfel, moartea va fi învinsă deoarece informaţia şi structura conştiinţei (sufletul...pe stil vechi) va putea fi transferat în caz că apare o defecţiune a corpului sintetic.

Sunt convins că asta se va face până în anul 2100, deşi, e posibil şi mai devreme.
Nu ai spus tu ca viata se poate reproduce? tare as vrea ca computerul meu sa se reproduca si sa faca unul mai mic sa=l dau lu; fi-mea.
cand preconizezi asa ceva in anul 3000?

Edited by nico123, 23 November 2020 - 15:39.


#190
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Tu nu vezi ca are speranta si totodata convingerea? daca ii cauti seria si anul de fabricatie e data de nastere a tovarasului Ion Iliexu. traim decenii de impliniri marete.

Edited by criztu, 23 November 2020 - 16:02.


#191
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,276
  • Înscris: 29.12.2006

View Postnico123, on 23 noiembrie 2020 - 15:28, said:

Nu ai spus tu ca viata se poate reproduce? tare as vrea ca computerul meu sa se reproduca

Exact ! Asta am spus: că viaţa se poate reproduce. Nicidecum nu am spus că...un computer se poate reproduce. Posted Image

View Postlupini, on 23 noiembrie 2020 - 13:07, said:

Există ceea ce se cheamă organisme digitale, care sunt programe pe maşini de calcul...
...iar programele...

View Postlupini, on 23 noiembrie 2020 - 13:07, said:

...fiind executate de maşini, avem de-a face cu viaţa artificială.

Ce e scris cu albastru sunt link-uri spre acest subiect. Am crezut că ai click-uit pe ele.



.  .  .   .   .   .   .



View Postlogic1, on 23 noiembrie 2020 - 14:08, said:

Există și speranța vieții fără sfârșit în corpuri biologice, care nu au erori genetice sau care se autorepară necontenit. Perspectiva lui Adam în Eden.

Adam fiind de fapt zeul Utu din mitologia sumeriană, de unde au luat şi evreii povestea.

Un singur corp biologic se autorepară: cel al "meduzei nemuritoare" (Turritopsis dohrnii), însă numai teoretic, deoarece regenerarea nu ţine pasul cu prădătorii sau bolile, şi drept urmare, şi aceasta moare.

Eu în continuare sunt convins că marea inovaţie a acestui secol va fi transferul personalităţii şi identităţii oamenilor în corpuri non-biologice cu garanţie de funcţionare mult mai mare decât acestea biologice, stricăcioase.

Edited by lupini, 23 November 2020 - 16:29.


#192
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postlupini, on 23 noiembrie 2020 - 16:16, said:


Eu în continuare sunt convins că marea inovaţie a acestui secol va fi transferul personalităţii şi identităţii oamenilor în corpuri non-biologice cu garanţie de funcţionare mult mai mare decât acestea biologice, stricăcioase.
Care v-a fi in contradictie cu dogmele crestine in care doar dzeu are voie sa "creeze". Pun pariu ca aceasta noua forma de viata nu va avea suflet in viziunea crestina...

View Postlogic1, on 23 noiembrie 2020 - 14:08, said:

Există și speranța vieții fără sfârșit în corpuri biologice, care nu au erori genetice sau care se autorepară necontenit. Perspectiva lui Adam în Eden.
Exista doar speranta... in rest nu exista nimic. Totodata cei care spera acest lucru nu se gandesc la o serie de probleme care pot sa apara in cazul vietii fara sfarsit...

#193
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008
Nu este sigur că personalitatea/identitatea și sentimentele, ca iubirea și fericirea, în caz că ar putea fi digitalizate, ”încap” în memorii adresabile de către computer. Viața biologică este extrem de complexă. Dar nu este exclus să fie dezvoltată viață artificială în paralel.

#194
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Orice informatie ar incape si ar putea fi procesate de catre o memorie respectiv computer de o marime suficienta. Avand in vedere expandabilitatea si rapiditatea cu care ar putea fi marite in viitor, am putea, teoretic, sa vorbim de un alt nivel de intelegere, gandire, rationament experienta...
Totusi intrebarea preenta ramane : e ceva ce nu se poate masura existent ? si daca da... cum demonstrei acest lucru ? Partea cu muritor nemuritor cred ca s-ar explica de la sine daca am avea un raspuns pertinent la prima intrebare.

#195
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Pana la existenta vietii artificiale mai este mult dar in prima faza va fi o viata semi artificiala, Vad ca se lucreaza puternic la o interfata intre creierul uman si calculator si se spera ca in urmatorii 2-3 ani sa existe aceasta  legatura..
Sunt doua firme ale lui Elon Musk , Neuralink care se ocupa de creierul uman si interfata cu calculatorul si Starlink care chipurile se ocupa cu legaturile la internet pe tot globul pamantesc.
Neuralink a reusit deja sa faca legaturi, cateva sute, intre neuronii creierului uman cu calculatorul prin interfata deja construita. Legaturile sunt in ambele sensuri si intre neuronii omului si calculator si invers de la calculator la creier. Procesul acesta de legaturi intre neuronii creierului si calculator se vrea sa se ajunga la zeci de mii de legaturi fine pentru a se controla cat mai mult din creier.
Starlink este firma care are deja 40 de sateliti  care se pot vedea cu ochiul liber din Romania dupa ora 9 seara ca o dara de puncte luminoase. Elon Musk doreste 42 000 de sateliti pentru  legatura de internet pe tot globul.
Se doreste legatura creierului uman cu reteaua de internet pe tot globul ca orice om care are interfata cu calculatorul sa fie supervizat si nu numai. prin intermediul retelei de net se poate induce omului diferite ganduri chiar dorinte sau se poat induce creierului anumite stari sau pot fi anihilate anumite stari, practic omul va putea fi condus mai rau ca animalel sa execute dorintele unora.
Nici macar nu se feresc aceste firme ,  doar ca pe siturile lor mint cu obiectivele pe care le urmaresc. Adevaratul obiectiv este sa conduca oamenii dupa dorintele unora.

Edited by nico123, 23 November 2020 - 20:41.


#196
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai daca conducerea omului prin religie nu mai functioneaza se vor inventa tehnologii prin care sa se poata realiza asta...
De cand lumea unii "au vrut" sa fie condusi si altii au vrut sa conduca.

#197
nico123

nico123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,380
  • Înscris: 03.02.2009
Fluk3 , nu-ti dai seama ca libertatea si vointa omului nu va mai exista? viata omului nu-i va mai apartine, oricand i se poate sugera sa se arunce de pe o cladire sau sa omoare pe altii..

Edited by nico123, 23 November 2020 - 22:27.


#198
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,110
  • Înscris: 10.09.2008

View PostFluk3, on 23 noiembrie 2020 - 17:49, said:

Care v-a fi in contradictie cu dogmele crestine in care doar dzeu are voie sa "creeze". Pun pariu ca aceasta noua forma de viata nu va avea suflet in viziunea crestina...

Exista doar speranta... in rest nu exista nimic. Totodata cei care spera acest lucru nu se gandesc la o serie de probleme care pot sa apara in cazul vietii fara sfarsit...

Dacă este făcut după chipul lui Dumnezeu, omul este creator.

Deocamdată curg miliarde spre cercetări pentru prelungirea vieții.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate