Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Sufletul muritor sau nemuritor?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
204 replies to this topic

Poll: Nemurirea sufletului (38 member(s) have cast votes)

Este sufletul nemuritor?

  1. Da (19 votes [50.00%])

    Percentage of vote: 50.00%

  2. Nu (14 votes [36.84%])

    Percentage of vote: 36.84%

  3. Nu stiu/nu ma intereseaza (5 votes [13.16%])

    Percentage of vote: 13.16%

Vote Guests cannot vote

#163
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,424
  • Înscris: 28.10.2018
Sigura ca da. In urma craparii se stinge lumina. De tot si definitiv.

#164
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

Quote

“I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it.”
― Mark Twain


#165
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postabac, on 22 noiembrie 2020 - 12:53, said:

Sigura ca da. In urma craparii se stinge lumina. De tot si definitiv.
Tu o sa ai parte de o surpriza uriasa dupa ce "se stinge lumina" . Posted Image

Bineinteles ca in starea de "mort" nu vei sesiza trecerea a sute sau mii de ani din momentul "stingerii luminii" si invierea promisa de divinitate.
Bineinteles ca va pastra altruistii pentru viata vesnica, iar egoistii vor avea sansa sa se schimbe total. Daca nu, va fi ultima  data cand vor mai savura viata .Posted Image

#166
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu chiar sper sa fie ultima data.

#167
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,277
  • Înscris: 29.12.2006

View Postabac, on 22 noiembrie 2020 - 12:53, said:

In urma craparii se stinge lumina. De tot si definitiv.

E ca şi somnul. Diferenţa dintre somn şi moarte e că...somnul durează cam 3-4-5-6-7-8 ore, pe când moartea durează tot timpul. Din somn vietăţile se trezesc, dar din moarte, niciodată. Sau, cum spunea Raluca Turcan: "omul se poate culca sănătos, şi să se trezească...mort". Posted Image

Ce este moartea ? E neant. La fel cum într-un somn fără vise nu suntem conştienţi de nimic, aşa e şi în moarte.

Unde am fost eu înainte de a mă naşte ? În neant, acolo unde voi fi şi după moarte...în caz că nu se va putea realiza până atunci transferul conştiinţei pe suport artificial. Asta va fi Marea Invenţie a omului.

Edited by lupini, 22 November 2020 - 14:42.


#168
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai si daca intr-un viitor sa zicem anul 3577 se va inventa calatoria in timp + recreerea constiintei dintr-un anume timp a unei fiinte reconstruite din adn... oare acei oameni din viitor nu sunt ca si niste dzei pentru oamenii din antichitate ?

#169
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

View Postlupini, on 22 noiembrie 2020 - 14:31, said:

E ca şi somnul. Diferenţa dintre somn şi moarte e că...somnul durează cam 3-4-5-6-7-8 ore, pe când moartea durează tot timpul. Din somn vietăţile se trezesc, dar din moarte, niciodată. Sau, cum spunea Raluca Turcan: "omul se poate culca sănătos, şi să se trezească...mort". Posted Image

Ce este moartea ? E neant. La fel cum într-un somn fără vise nu suntem conştienţi de nimic, aşa e şi în moarte.

Unde am fost eu înainte de a mă naşte ? În neant, acolo unde voi fi şi după moarte...în caz că nu se va putea realiza până atunci transferul conştiinţei pe suport artificial. Asta va fi Marea Invenţie a omului.
Respect, omule!
Fiecare cuvant al tau, este o lectie.

#170
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,277
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFluk3, on 22 noiembrie 2020 - 14:38, said:

Pai si daca intr-un viitor sa zicem anul 3577 se va inventa calatoria in timp + recreerea constiintei dintr-un anume timp a unei fiinte reconstruite din adn... oare acei oameni din viitor nu sunt ca si niste dzei pentru oamenii din antichitate ?

Există conceptul de superinteligenţă care arată că e posibil în viitorul foarte apropiat să apară "creierul artificial". Dacă nu cumva superinteligenţa există deja prin ceea ce se cheamă Creierul global, fundamentat pe inteligenţa colectivă sau inteligenţa roiului de aparate de calcul interconectate, deşi încă nu cred. Încă !

Dacă actualul creier uman biologic poate face până la circa 1015 operaţiuni pe secundă, să ne gândim de ce va fi capabil un creier ce ar putea face, să zicem 1020. Astfel de fiinţe are fi privite ca "divinităţi". Cum am scris mai sus, sunt sigur că în acest secol 21 se va inventa transferul conştiinei umane pe suport artificial, şi astfel viaţa va putea fi prelungită cu miliarde de ani.

E interesantă ideea lui Yuval Harari, filosoful viitorolog, despre evoluţia religiilor.

Edited by lupini, 22 November 2020 - 15:07.


#171
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
gpt-3 :)

#172
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,277
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFluk3, on 22 noiembrie 2020 - 15:09, said:

gpt-3

Şi iată, totul începe ! Ce începe ? Marea Revoluţie a Civilizaţiei care va aduce pe Terra încă o specie alături de Homo sapiens: Cyber sapiens.

Conceptul de "cameră chineză" al lui John Searle deja începe să se adeverească.

Edited by lupini, 22 November 2020 - 15:44.


#173
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Ma tem ca revolutia respectiv evolutia are un grafic exponential, de aici inainte in 10 ani cat in 100 sau 1000 din antichitate..
Cu toate astea... bag mana in foc ca o sa ne intrebam si dupa 100 de ani de acu incolo.. daca "sufletul" este nemuritor sau nu Posted Image

Edited by Fluk3, 22 November 2020 - 15:48.


#174
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Eu va zic, evolutia revolutia deja a inceput. Voi deja sunteti roboti, nu oameni.

#175
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,277
  • Înscris: 29.12.2006

View PostFluk3, on 22 noiembrie 2020 - 15:48, said:

bag mana in foc ca o sa ne intrebam si dupa 100 de ani de acu incolo.. daca "sufletul" este nemuritor sau nu

La cât de accelerat e progresul, eu sunt convins că viitoarele fiinţe artificiale vor şti deja.

Adevărul e că se cam ştie şi în prezent cât de muritor sau nemuritor e sufletul, dacă ne gândim că sufletul e de fapt identitatea unui individ. Dacă acel individ are o identitate care-l face nemuritor în memoria colectivă în timp şi spaţiu, "sufletul lui e viu", adică identitatea lui din memoria umanităţii, nu a fost dată uitării.




View Postcriztu, on 22 noiembrie 2020 - 16:06, said:

Eu va zic, evolutia revolutia deja a inceput. Voi deja sunteti roboti, nu oameni.

Bine-ar fi, însă nu suntem. Deocamdată doar japonezii sunt. Posted Image

Edited by lupini, 22 November 2020 - 16:09.


#176
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

View Postcriztu, on 22 noiembrie 2020 - 16:06, said:

Eu va zic, evolutia revolutia deja a inceput. Voi deja sunteti roboti, nu oameni.
Daca vorbesti la figurat ... total de acord.

#177
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
eu vorbesc serios si situatia e grava

#178
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Adica suntem niste AI si nu stim ?

#179
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
Robotii nu au cum sa stie, caci nu au judecata.

Edited by criztu, 22 November 2020 - 16:52.


#180
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019
Pai vezi... tocmai de aia nu suntem roboti.
Oricum faci o confuzie grosolana intre "roboti" si AI.

Edited by Fluk3, 22 November 2020 - 17:33.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate