Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...
 Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 

Rulaj credit card bt

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.03.2014
Dragi prieteni, exista vreo metoda de a acoperi rulajul lunar pe un credit card de bt fără a avea suma necesara?

Fără sa fac rulajul, comisionul este destul de mare, probabil și sa bag /scot aceeași suma și ies mai ieftin dar sunt curios dacă aveți și alte sfaturi.

#2
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
daca ai ajuns sa nu mai poti acoperi nici "rulajul" lunar, e nasol. datoria o sa tot creasca.
fa mai bine un credit de nevoi personale la o banca si acopera cu el datoria de pe cardul de credit; trebuie sa verifici, dar in principiu dobanzile de la creditele clasice sunt mai mici decat cele de la cardurile de credit.
si fa-ti un bine: imediat ce acoperi datoria, renunta la cardul de credit. e un instrument foarte bun, dar numai daca-l folosesti cu cap.

#3
gicupitu

gicupitu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 09.03.2014
Asa este. L am făcut cu alte planuri în minte și am ajuns sa îl cheltui aiurea.

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006
d'asta-ti spun: scapa cat mai repede de el.

ca si idee, cardurile de credit ar trebui (in teorie) sa fie o paguba pentru banca: te folosesti o luna de banii lor si nu platesti decat un comision mic (anual) de administrare. dar o gramada de studii au dovedit ca foarte multi oameni pierd notiunea (si valoarea) banilor atunci cand e vorba de cardul de credit (ca doar sunt "banii bancii") si ajung sa cheltuie mult mai mult decat ar face-o in mod normal, dupa care nu pot plati tot ce au cheltuit si ajung sa achite dobanzi lunare care sunt foarte mari. d'asta bancile ofera acest produs (care teoretic ar trebui sa le aduca pierderi, dar in practica le aduc niste castiguri destul de consistente).

#5
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,528
  • Înscris: 21.10.2009
Singurul lucru pentru care merita sa-ti iei credit e locuinta. Restul, cu banii jos. Daca nu-ti permiti, inseamna ca tintesti prea sus (o masina mult prea scumpa raportat la veniturile tale, de ex.) si trebuie sa scazi un pic din pretentii.

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Si eu consider ca e mai bine sa renunti la viata pe credit.
E o capcana a bancilor pe care nu o realizam decat cand e prea tarziu, cand suntem deja prinsi in joc.
Personal, am evitat sa fac vreodata un astfel de card. Ce e drept, nici nu am avut nevoie, sau, daca aveam nevoie de bani pentru ceva, am preferat sa strang din cur si sa ii adun, sau, ca ultima masura, credit de nevoi personale, dupa ce am studiat foarte bine ofertele, conditiile si stelutele.

@initiator : daca ai ajuns intr-o zona nasoala, cel mai bine ar fi sa mergi pe un credit de nevoi personale care sa stinga datoria. Important este ca nici acolo sa nu te intinzi mai mult decat poti duce.

#7
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,416
  • Înscris: 28.10.2018
Si eu cred ca daca nu ai paine e mai bine sa mananci cozonac.

#8
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 lex2010, on 11 octombrie 2020 - 22:26, said:

Singurul lucru pentru care merita sa-ti iei credit e locuinta. Restul, cu banii jos. Daca nu-ti permiti, inseamna ca tintesti prea sus (o masina mult prea scumpa raportat la veniturile tale, de ex.) si trebuie sa scazi un pic din pretentii.

      Credit cardul este foarte bun dacă-l folosești cu cap.
      Poți ajunge să faci toate cumpărăturile cu credit cardul ci dobândă zero.
      De asemenea te scoate din încurcătură când ai o cheltuială neprevazuta.
       În schimb nu as face credit pe 30 de ani pentru o locuință.
       E de ajuns să nu poți lucra 3-6 luni si rămâi si fara casa si fara banii achitați că dobanda. Si te asigur că în 30 de ani este imposibil să nu ajungi intr-o sincopa ca asta.
Ori rămâi șomer, ori te imbolnavesti, ori, ori...


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,904
  • Înscris: 30.08.2006
Nu exista nici o optiune sa scoti banii de pe cardul de credit fara comision. La mine au existat situatii cand trebuia sa acoper o suma mai mare si am transferat aproape tot salariu pe cardul de credit. In fiecare luna cheltuiam ceva mai putin decat suma introdusa si in cateva luni l-am dus la zero cu rulajul.Cardul de debit devenise cardul de credit. Daca ai de acoperit mult mai mult ,ramane sa rulezi banii de cate ori e nevoie prin atm cu comisionul de 1%. Trebuie sa platesti pentru utilizarea lui incorecta.

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 lex2010, on 11 octombrie 2020 - 22:26, said:

Singurul lucru pentru care merita sa-ti iei credit e locuinta. Restul, cu banii jos. Daca nu-ti permiti, inseamna ca tintesti prea sus (o masina mult prea scumpa raportat la veniturile tale, de ex.) si trebuie sa scazi un pic din pretentii.

Ehh..prostii.
Mie imi trebuie masina si casa AZI!  Nu peste 20 de ani, cand poate nu o sa mai fiu. Iar de strans bani..stii cum e.. Cand se aduna o suma mai mare prin casa, iti fata mintea ceva.
Asa..ai luat masina noua, vine rata, o platesti si gata :). Ca sunt persoane care exagereaza cu creditele, e adevarat.

Un 20% din veniturile lunare, se pot duce la banca, zic eu. Fara sa te afecteze foarte tare.

#11
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Hai ca am mai avut eu pe cineva caruia AZI ii trebuia bani pentru concediu in Antalya, iar maine manca paine cu salam. Si mai era si revoltat cum de nu mai are bani?
Sau amaneta lucruri pentru ... concedii.

Banca, amanet & stuff doar pentru chestii urgente sau pe o plaja larga de timp (o locuinta de ex.). In rest, strangi din fund, si cat ti-e plapuma atata te intinzi. Mi se pare o absurditate sa-mi fac un MOFT care ma costa de 2-3 ori mai scump (fie si doar stresul psihic ca trebuie sa returnez la timp, lunar, o suma de bani) - depinzi de job, de pandemii, etc.

Edited by Rhesus, 12 October 2020 - 06:08.


#12
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,538
  • Înscris: 18.10.2011

 lex2010, on 11 octombrie 2020 - 22:26, said:

Singurul lucru pentru care merita sa-ti iei credit e locuinta. Restul, cu banii jos. Daca nu-ti permiti, inseamna ca tintesti prea sus (o masina mult prea scumpa raportat la veniturile tale, de ex.) si trebuie sa scazi un pic din pretentii.
Poate si altele, gen studiile etc. (poate si alte active)

#13
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,564
  • Înscris: 16.03.2007

 Leo2006, on 12 octombrie 2020 - 05:37, said:

Nu exista nici o optiune sa scoti banii de pe cardul de credit fara comision.

se pot scoate prin revolut, fara comision.

Edited by laffin, 12 October 2020 - 06:49.


#14
razvansd

razvansd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 449
  • Înscris: 27.05.2015

 laffin, on 12 octombrie 2020 - 06:48, said:

se pot scoate prin revolut, fara comision.

Exact, creezi link de plata prin revolut.

#15
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,416
  • Înscris: 28.10.2018
Si din Revolut cum ii scoti? Ca dupa 200 de euro trasi din ATM taxeaza si aia.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,564
  • Înscris: 16.03.2007
depinde de limitele pe care le ai in revolut. era un exemplu de scos bani de pe cardul ala fara comisioane.

cand esti rupt in cur si te uiti la 1%, sunt buni si aia 800 lei pe luna fara comision.

Edited by laffin, 12 October 2020 - 10:10.


#17
sergiu_psc

sergiu_psc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 08.01.2008
Ii poti transfera pe un alt card de debit, apoi ii scoti de la bancomat.

#18
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,698
  • Înscris: 13.03.2005
Sau inrolezi cardul Revolut in Curve, si mai ai o transa lunară de scos bani la ATM gratuit.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate