Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Galaxy M51 cu baterie de 7.000 mAh

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
" Samsung Galaxy M51 va avea o baterie monstruoasă de 7.000 mAh cu suport de încărcare de 25 W"


Cum se reuseste echiparea unui telefon cu o baterie de o capacitate asa de mare? Bateriile sunt aceleasi ca cele folosite si pe celelalte telefoane. Si totusi vedem flagshipuri echipate cu baterii de 3000-4000-5000 mAh. Pe seriile de buget se renunta la ceva anume si se introduce o baterie care are dimensiuni mai mari implicit capacitate mai mare?

Edited by MembruAnonim, 22 August 2020 - 03:29.


#2
techuser

techuser

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 05.04.2020
cu siguranta nu o sa fie slim .... probabil o sa arate cam asa

nu e problema cu o remorca se poate rezolva si problema aceasta

Attached Files



#3
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Am un telefon cu baterie de 6300 mAh,se incarca in 2-2,5 ore,nimic deosebit.Nu este gros dar putin mai greu ca altele.De ani de zile se studiaza ca bateriile sa aiba o densitate mai mare,cu cat densitatea lor este mai mare cu atat bateriile au capacitate de inmagazinare a energiei mai mare.Tehnologia bateriilor acumulator a avansat si va avansa foarte mult.In momentul de fata Panasonic se pare ca va fii pionierul unor baterii cu o densitate foarte mare fara a mai lua foc sau exploda si fara a avea in compozitie Cobalt care este foarte scump,asta insemna ieftin si puternic.Se preconizeaza ca o masina Tesla echipata cu acele baterii va avea o autonomie de 1000 km fata de 400-450 km.Noroc cu Huawei si Xiaomi care au schimbat multe altfel ne chinuiam si acum cu telefoane Samsung ce tineau bateria o jumatate de zi sau chiar mai putin.

#4
tEo

tEo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,860
  • Înscris: 25.01.2002
pai culmea, @piticule verde, tocmai despre un telefon samsung cu baterie monstruoasa e vorba in topic :)

probabil incearca si samsung sa adauge baterii mai mari pe telefoane. un prim pas trebuie sa-l faca...

#5
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

View PostMembruAnonim, on 22 august 2020 - 03:28, said:

Cum se reuseste echiparea unui telefon cu o baterie de o capacitate asa de mare? Bateriile sunt aceleasi ca cele folosite si pe celelalte telefoane. Si totusi vedem flagshipuri echipate cu baterii de 3000-4000-5000 mAh. Pe seriile de buget se renunta la ceva anume si se introduce o baterie care are dimensiuni mai mari implicit capacitate mai mare?
M51 este un smartphone cu ecran de 6.67". Are dimensiuni cu 0.5cm mai mari pe inaltime si latime decat P30 Pro spre exemplu. Este mai mare si decat S20 Plus.

In plus, este un telefon midrange, fara multe nebunii adaugate in el, si cu procesor decent - care in general nu are racire precum se lauda flagship-urile si care ocupa spatiu.
Vine cu o camera simpla dpdv al specificatiilor care conteaza cu adevarat (nu are senzori mari, camera tele periscop, etc), asadar modulul complet al camerelor este mic si ocupa putin spatiu.

Drept urmare ramane mult loc in el pentru o baterie mare.

La flagship-uri camerele sunt mai mari (si poate nu se vede neaparat la exterior) si mai multe, racirea pentru procesoarele high-end este maricica si ocupa spatiu, se pune accent si pe alte lucruri precum motoare bune de vibratii, NFC, diferiti alti senzori, toate in general ocupa spatiu si automat nu permit o baterie la fel de mare.

#6
breitner

breitner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,819
  • Înscris: 17.05.2010
Camera quad (64 + 12 (unghi mare) +5 (adancime) + 5 (subiect apropiat) Mpx).
Procesor SN 730.
RAM 8 GB.
Incarcare rapida 25W.
Pret 375 USD.

#7
temporarysnooze

temporarysnooze

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,293
  • Înscris: 11.08.2020
Și-a făcut apariția prin magazine dar prețul e foarte mare deocamdată.

#8
Saint666

Saint666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 534
  • Înscris: 17.08.2006
Eu l-am luat de vreo 3 saptamani.
Marele plus este intradevar bateria, care in 3-4 zile ajunge la 30%. Nu il folosesc intens totusi.

#9
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Am luat si eu M51.L-am prins la 1700 la emag seara,iar dimineata era 2100.
Sunt foarte multumit de el pana acum,am instalat,vorbit si l-am frecat cateva ore bune.
Chiar se misca foarte bine si vin de pe S20+.Baterie ca acum,nu stiu sa fi avut vreodata pe un smatphone.

Attached Files



#10
aikido1996

aikido1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 23.11.2014
La poze cum e fata de s20 plus?
Merci.

#11
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Este o diferenta minora.Acum eu cred ca S20+ procezeaza mai bine imaginea si are si ecranul mai clar,dar si pretul este mai mare.In afara de 5x zoom,au aceleasi setari la camera.
Pun ceva poze facute cu M51,prin parbizul nespalat de sare,cu setari standard.
Greu fac diferente intre poze pe M51.S20+ nu il mai am.
Pe telefon se vad foarte frumos.Aici se vad blurate si calitatea s-a dus.

Attached Files


Edited by lelu68vio, 20 January 2021 - 23:07.


#12
aikido1996

aikido1996

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 298
  • Înscris: 23.11.2014
Merci.Arata bine.

#13
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 30.04.2008
La eMag M51 acum l-am prins la 1500, pe alb, ...pentru fica mea culoarea e perfecta.

Attached Files



#14
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Sa-l foloseasca sanatoasa.

#15
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Prins azi la 1400 la Altex, varianta pe alb!Sper că am făcut o alegere bună!Cam cât ecran activ aveți la o utilizare mixtă date mobile,wifi,bluetooth,etc?

Edited by Therockstar, 26 January 2021 - 21:28.


#16
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,422
  • Înscris: 30.04.2008
@lelu68vio_Multumesc

@Therockstar_Eu nu te pot ajuta, telefonul nu-i la mine, dar am fost anuntat ca e foarte multumita de telefon. Posted Image .

Edited by w140, 27 January 2021 - 22:49.


#17
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016
Mulțumesc,e destul 👍!

#18
lelu68vio

lelu68vio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 15.01.2010
Eu i-am dat retur, pt ca in roaming făcea la fel ca si S20+. Nu voia sa se conecteze la net, decât cu restart la telefon,pe cand Mate 10pro merge impecabil.
Ce sa zic? ... telefoanele au fost noi, setarile ok iar sim-ul la fel!Am luat P30pro sa vedem daca merge, iar daca nu,nu știu mai departe ce va fi.
Îmi pare rău pentru M51, dar asta este.

Edited by lelu68vio, 30 January 2021 - 09:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate