Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

OTP Bank

- - - - -
  • Please log in to reply
640 replies to this topic

#361
diabolyk

diabolyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 03.07.2017

 wertyck, on 02 decembrie 2022 - 00:12, said:

Un minus la OTP e că face dublă conversie la alimentările de pe card în Revolut, Monese și plățile prin cardul inrolat în Curve card... Lei euro lei...


Eu n-aș renunța la ING, eu folosesc și ING ul și în ziua de azi, dar nu pentru cardul de credit, pentru celelalte beneficii retrageri la orice bancomat fără comision în țară sau străinătate curs de schimb preferențial pentru 10000 RON, retrageri ATM pe bază de cod etc. Am ales să folosesc cardul de credit de la CEC, care are 24 de rațe fără dobândă la orice comerciant. Cost 4 lei pe lună. Adică am folosit în ultimii ani peste 40.000 lei, cu un cost de 48 RON pe an... Mai ieftin decât orice alt credit bancar

Nu am incercat sa fac top-up pe revolut sa vad daca face dubla conversie, o sa vad.
cat despre celelelalte beneficii, asa am si la otp. Am oferta cu 0 pe viata, deci pot scoate de la orice bancomat din tara si strainatate cu 0 comision de retragere, 0 comisioane la toate serviciile. Cat despre schimb valutar, schimbul ala la ING e daca ai si un cont in euro si cumperi euro si pui in contul ala. Daca platesti cu cardul de debit la comerciant in Grecia sau Bulgaria, cursul e mult mai prost, deci pentru mine e egal cu 0. Nu am in viitor in plan sa imi fac depozit in euro.
Plus ca folosesc mult revolut in strainatate, foarte rar platesc cu cardurile romanesti (doar daca e nevoie sa inchiriez o masina si am nevoie de garantie si o blocheaza pe card).
Ma enerveaza la ING ca daca vreau sa imi vad datele cardului, trebuie sa trec prin amprenta, parola statica si parola prin sms. O tampenie, zici ca e trezoreria nationala. O amprenta era suficient. Orice cumparatura fac online, trebuie sa trec prin tot calvarul ala ca sa pot baga datele cardului virtual in pagina de plati.
Nultumesc de sfaturi

#362
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Cursul ING e în curs personalizat pentru primii 10000 RON pe lună. E undeva la curs BNR plus 0,3%, adică un curs mai bun decât cursul Visa sau Mastercard, care e BNR plus 0,7%...

Soluția alternativă pentru plăți online este să înrolezi cardul virtual în Google Pay, și alegi plată cu Google Pay, din telefon sau laptop.

#363
diabolyk

diabolyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 03.07.2017

 wertyck, on 07 decembrie 2022 - 00:52, said:

Cursul ING e în curs personalizat pentru primii 10000 RON pe lună. E undeva la curs BNR plus 0,3%, adică un curs mai bun decât cursul Visa sau Mastercard, care e BNR plus 0,7%...

din nou, cursul asta e daca schimbi bani. Daca ai cont la ing in lei si ai si cont in euro si cumperi euro (iti ia lei din cardul de lei si iti baga in contul de euro).
daca platesti in grecia cu cardul de lei, nu ai la ing cursul de care spui tu, cel personalizat.
Pentru cei care isi fac depozite in euro e bun ING, pentru cine vrea sa plateasca in vacante cu cardul de lei, nici pe departe.

Astazi am incercat ceva. Am scos bani cu cardul fizic de firma (am pus contactless) de la ATM. Totul ok, mi-a dat banii, minunat !
Dupa care am vrut sa ii pun pe contul de persoana fizica si am folosit telefonul cu google pay. Mi-a recunoscut cardul, procesul a urmat normal , am dat alimentare, mi-a deschis fanta, am bagat banii, i-a numarat, si cand mi-a dat sa dau ok, mi-a scos banii din nou si mi-a zis "cardul nu este acceptat". ulterior am bagat cardul fizic si a mers pana la capat.
Stie cineva nu merge depunerea cu google pay, doar retragerea? (o sa incerc maine sa retrag cu google pay sa vad daca merge macar sa retrag, daca sa depun nu pot).

#364
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Am folosit cardul ING în Grecia în vara și mi-a folosit cursul personalizat.

Nu merge depunere cu Google Pay, doar retragere, pentru că așa au setat cei de la ING funcțiile ATM ului ING.

Pentru depozite în euro eu prefer să folosesc Libra Bank unde nu plătesc comisionul ING de 2 - 3 euro; lunar pentru contul de euro și am transferurile gratuite în euro. Și de cumpărat, îi cumpăr chiar din aplicația mobilă CEC, că am prins curs aproape de BNR, la euro.

Edited by wertyck, 07 December 2022 - 20:10.


#365
daddypuff

daddypuff

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,329
  • Înscris: 07.01.2014
Neserioși cei de la OTP.

Am făcut ceva depozite luna asta, fiind lună aniversară, primind mesaj în aplicație cu promoția de aici.

Văzând că bonusul de 0.3% nu e aplicat pe niciunul din depozite, le-am scris pe chatul intern. Primul răspuns, acum 2 săptămâni: nu știm despre ce e vorba, dați un mail.

Trimis mail, niciun răspuns.

Le-am mai scris o dată pe chat, le-am pus din nou linkul de mai sus, pauză totală.

Edited by daddypuff, 21 December 2022 - 13:20.


#366
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Sunt neserioși și că au zis că de la o suma in sus se negociază dobânda și apoi , pauza

#367
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Nu stiu daca am facut eu ceva gresit sau au schimbat ei politica.
Azi am facut niste tranzactii on-line (am facut vreo 3 pana sa ma sesizez) si in loc sa ma lase sa confirm din aplicatia mobila, a trebuit sa introduc parola 3D secure in site si sa o confirm cu codul trimis pe sms. Prima data am zis ca poate e o verificare suplimentara, "asa din cand in cand", dar toate 3 tranzactiile la fel.
Iar in aplicatia mobila nu mai gasesc nicaieri meniul cu aprobare tranzactii. De obicei cand aveam tranzactii in "pending" mi-l deschidea automat, dar am zis sa-l caut eu in meniu, poate trebuie reactivat ceva. PS: Optiunea de "Plati virtuale" la card e activata.

Stie cineva ceva de aceasta chestiune? E de la mine sau "de la ei"?

#368
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Încearcă cu alt browser

#369
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Nu-i de la browser.
Aplicatia mobila si-a facut update (se vede inclusiv vizual ca e diferita).
Cumva autorizarea biometrica a fost dezactivata si acum orice tranzactie mi-o face cu 2 parole aka 3D Secure.
Am intrat in meniul OTP biometrics, dar cardul e inrolat si activat, dar cumva aplicatia nu mai vrea.
La fel e la toate bancile, dar citez direct de pe site-ul OTP:

Quote

Clienții OTP Bank au două modalităti de autorizare a plăților online:
Autentificarea biometrică (amprenta digitală sau recunoaștere facială) prin aplicatia *****.
Autentificare prin doi factori: parolă statică și parolă dinamică 3D Secure.

Ce voiam eu sa stiu este daca au mai patit si altii la fel azi (da, azi, ieri a mers, azi si-a facut update aplicatia)?
Daca nu, atunci o sa-mi inactivez cardul pt. plati 3dSecure dupa care o sa incerc sa il reactivez dinnou. Dar poate e de la ei, si pe urma sa il fac sa nu mai mearga deloc.

#370
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
Cred ca are legatura cu asta:

Mai e puțin până pe 19 decembrie 2022, data de la care te vei putea autentifica și mai facil în aplicațiile de internet banking și mobile banking de la OTP Bank. Pregătește-te să faci #BankingMaiRelaxat, adică să ai acces ușor, rapid și în siguranță, oricând și de oriunde, la serviciile bancare.
Noua modalitate de autentificare în OTPdirekt și în ***** e mai simplă și implică doar un nume de Utilizator, pe care îl poți seta sau modifica din aplicație (meniul Profilul tău, secțiunea Setări) și o parolă.
Începând cu 19 decembrie 2022 te vei autentifica mai simplu în OTPdirekt și *****:





    Cu Utilizatorul și parola alese de tine;
  
    Prin Autentificare biometrică: folosind amprenta digitală sau recunoaștere facială.


Îți reamintim că, în cazul în care nu reușești să alegi Utilizatorul până pe 19 decembrie 2022, te vei putea autentifica în continuare cu:


• Ultimele 10 cifre de pe Card;
Exemplu: 7700039653
  
    sau
  
• Codul de client și Utilizatorul.
Exemplu: 1259333|utilizator Se scriu fără spațiu între ele și cu simbolul "|" (bară dreaptă verticală)

#371
Master_the_cat

Master_the_cat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 23.12.2022
UTILIZATORUL TĂU
Utilizatorul poate fi una din variantele de mai jos:
Adresa de email pe care ai ales-o din aplicație
Exemplu: [email protected]
Alt nume de Utilizatorul ales din aplicație
Ultimele 10 cifre de pe Card
Exemplu: 7700039653
Codul de Client și Utilizatorul
Exemplu: 1259333|utilizator
Se scriu cu simbolul "|" (bară dreaptă verticală)!

de ce nu ma mai pot loga deloc ? prin nici o metoda nu mai merge

#372
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,527
  • Înscris: 16.12.2006
Suna la ei. Eu unul ma loghez cu Face ID si merge foarte bine. :D

#373
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
La mine merge logarea in orice varianta (inclusiv cea noua). Probabilitatea cea mai mare e sa fie ceva problema in telefon. Pe web ai incercat?

#374
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
A avut cineva timp sa citeasca

28 dec. 2022 16:52-Modificari contractuale OTP Bank Romania SA.pdf, au schimbat ceva important in contracte pe 2023 ?

#375
diva_hipsterova

diva_hipsterova

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,041
  • Înscris: 05.12.2016
Nu. Și noi ne bazam pe alții.

#376
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,720
  • Înscris: 13.03.2005
Înseamnă că trebuie să vină unul supărat/ars de OTP, care să caute detaliile pachetului, ca să se poată certa cu ei și să citească tot contractul, pentru a avea argumente de câștig.

#377
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Teoretic n ar avea voie sa schimbe clauzele fara negocierea lor directă cu clientul însă cine știe cum procedează OTP.

hipsterova, OTP trimite o notificare la 500000 de clienți. Daca toți ar pierde 30 de minute sa citească notificarea lor plus cele ale furnizorilor - că nimeni nu poate citi in frig - plus Monitorul Oficial - că trebuie să cunoasca legea - ar scădea PIB ul României brusc.

Edited by Sinmbad, 03 January 2023 - 19:16.


#378
diabolyk

diabolyk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 03.07.2017
Au anuntat ca din ianuarie 2023, cardurile Visa business vor putea fi adaugate in google pay. Momentan vad ca inca nu merge, foloseste cineva (sau a incercat cineva adaugarea lui) in apple pay? Sunt curios daca e doar pt google si pe apple merge de mult sau nu poate fi bagat nicaieri momentan. E singurul card cu care trebuie sa ma duc in mana, restul toate sunt in google pay.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate