Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...
 La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 

Antene compatibile cu MIDLAND Alan 52 DS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015
Astazi am facut un drum pe transfagarasan, revin cu un update in caz ca ii va fi folositor cuiva care o sa citeasca acest topic.
Am conectat antena la statia Midland Alan 42 ds si am gasit un nene care se ocupa cu tahografe, limitatoare de viteza etc. care printre altele regla si antene, nu stiu cat de bine a fost acordata pt ca a fost facuta in apropierea unor hale dar pt 10 lei nu ma plang Posted Image . Este clar o imbunatatire fata de antena veche insa pe squelch automat de foarte multe ori baraia statia, receptiona pe cineva insa nu se intelegea nimic. Nu stiu daca e de la antena sau de la statie, sau pur si simplu asa e normal, vreo idee?
App, am uitat sa multumesc pt toate sfaturile, apreciez Posted Image

Edited by HightLink, 12 August 2020 - 22:40.


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,165
  • Înscris: 19.09.2005

View PostXTH, on 12 august 2020 - 19:56, said:

5mm la spicul de Ml145 in plus sau minus, este fix egal cu zero
Ca si diferenta de 1,2 cu 1,4 la Swr, adica mai nimic.
Iar faza cu 10km de oras....este de risul lumii....
Exista si oameni, si oameni.
cand o sa incerci o statie buna cu antena mare vei avea o surpriza.

View PostHightLink, on 12 august 2020 - 22:40, said:

...
mare atentie pe unde plimbi cablul.

#21
HightLink

HightLink

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 20.12.2015

View Postarg, on 12 august 2020 - 23:34, said:

cand o sa incerci o statie buna cu antena mare vei avea o surpriza.


mare atentie pe unde plimbi cablul.

Antena este pe plafon, de acolo vine in lateral spre portiera din spate la rama sus, cam 50 de cm. De obicei inchid portiera peste fir pt ca chederul este desul de moale.

#22
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

View Postarg, on 12 august 2020 - 23:34, said:


cand o sa incerci o statie buna cu antena mare vei avea o surpriza.


mare atentie pe unde plimbi cablul.
IAR? , te -ai trezit?, vorbind fara substanta?
Abtine-te!

#23
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,286
  • Înscris: 24.11.2002

View Postandreic, on 12 august 2020 - 22:39, said:

Iti arata grafic insa te intereseaza in primul rand SWR-ul... unde rezoneaza depinde de cum e facuta bobina. Daca o tragi unde rezoneaza s-ar putea sa nu ai swr-ul minim acolo.
Graficul il pot face in domeniul frecventei cu SWR-ul, ca imi afiseaza si diagrama Smith, ca pot vedea partea inductiva si/sau capacitiva a "sistemului radiant" e altceva. Cel putin asa face un AA-1400, ma astept si un AA-30 sa afiseze la fel.

#24
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View PostXTH, on 12 august 2020 - 19:56, said:

5mm la spicul de Ml145 in plus sau minus, este fix egal cu zero
Ca si diferenta de 1,2 cu 1,4 la Swr, adica mai nimic.
Iar faza cu 10km de oras....este de risul lumii....
Exista si oameni, si oameni.
Nu ma intereseaza ML145, eprea lunga si nu incape in masina. Eu vorbeam de Little Will si da, 5mm pot face diferenta. Daca mai aveam si cei 5mm taiati poate reuseam sa o scot la 1,1. La fratele meu am reusit. De ce sa nu scot swr cit mai mic daca se poate? Cu cit swr-ul este mai mare, cu atat o parte mai mare din puterea emisa se intoarce in statie. Adica nu vei mai emite cu 4w cit e legal, ci cu mai putin.
Ce e de ras? Ca am obtinut rezultate mai bune decit asa-zisii meseriasi? Am fost la gratar si cu aceasta ocazie mi-am rezolvat si antena.

View Postandreic, on 12 august 2020 - 20:09, said:






N-are cum sa fie la fel. Prin grupurile de CB li se mai spune little sh... Posted Image
O antena mai buna ca ml145 este cea de 2m (gen President Colorado 1800 POWER care are 1.915m) sau Colorado 2000 insa apare problema inaltimii si atingerii obstacolelor sa nu mai zic curbarea la viteze mari care-ti mareste swr-ul. Pentru entuziasti sau 4x4 explorer-i este faina, aia e o antena care chiar emite bine cu peste 1-2 grade la distanta peste ml145 si la care poti pune si power.
Antene de 1m abia mereg bine in VHF, in 145MHz.
Am zis comparabila nu identica. Nu stiu cit de sh... e, dar are tot 300W putere max. si un cistig de 4dB, la fel ca multe antene mai lungi. Am  doua in familie si suntem multumiti. Nu suntem entuziasti, pentru 5-10 km infotrafic e suficient. Am vorbit si la 15km cu ea. Principalul avantaj e ca incape in masina fara sa intepi/zgarai plafon, usi, bancheta si ca nu se curbeaza la viteza.

#25
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Da.....15km.....
Probabi au AUZIT si atit, nu ca ai si vorbit.
Fie cum iti place tie ca crezi despre antene , putere 300w , cisti n db..
Ca principiu, nu este o antena rea, cu 4w atingi 7km teren ses.

Edited by XTH, 19 August 2020 - 19:35.


#26
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018
Da, am vorbit la 15km. Am facut proba pe autostrada fara curbe. Statia mea are 15W, a celuilalt 20W. De auzit am auzit si de la 35km(vreo 45km pe sosea), dar nu stiu ce putere avea respectivul.
Asta am zis si eu-nu e o antena rea si de asta am recomandat-o. Fiecare e liber sa cumpere ce vrea pe banii lui.
Cum compari 2antene daca nu dupa datele tehnice oferite de producatori. Ca nu ma apuc sa cumpar 5-10antene si sa fac eu teste ca sa vad care e mai buna. Daca nu te pricepi, degeaba le cumperi. Iar recomandarile celor care le vand sau le au sunt, de multe ori, subiective. Aia sunt interesati sa vanda ce au ei nu ce iti doresti tu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate