Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 

Sobe de teracotă în casă modernizată

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
loria48

loria48

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 19.03.2011
Salutare,

Avem o casă pe care dorim să o modernizăm, când am cumpărat-o avea deja trei sobe de teracotă adaptate pe gaz. Am dori să folosim spațiul ca birouri (închiriere), și ne întrebam dacă s-a mai lovit cineva de varianta păstrării sau eliminării sobelor de teracotă? M-aș bucura să înțeleg din experiența altora dacă merită păstrate, la o primă evaluare mi se pare că ocupă loc și nu arată nicicum profi... 😕

Attached Files



#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că sunt ok, din ce rețin eu sunt mai eficiente...

Eu le-aș păstra.
Au un farmec al lor aparte.

#3
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,083
  • Înscris: 19.12.2012
Fitosii de birou or sa iti zica ca e piesa de pus la tara dar realitatea e ca sobele alea sunt mult mai eficiente decat tigaile de tabla pe post de calorifer

Edited by A10, 10 August 2020 - 14:21.


#4
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006
Si la limita extrema, cand nu ai gaze, pui o tabla peste arzatorul de gaz din soba si poti sa faci focul cu lemne.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018
personal am demolat mai demult sobele când mi-am pus prima dată centrala.mi-a rămas una într-o cameră am ținut-o în ideea ca pică centrala în miezul iernii și pot face un foc să nu îngheț.
anul acesta am vrut s-o demolez fiindcă am zugrăvit dar iarăși am renunțat

cum a apărut covidul dacă apare într-o iarnă o pană de curent de-o săptămână nu știu ce-ar putea rezulta din asta

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Coane EMPP ai vorbit despre niște amintiri dar n-ai ajutat cu nimic.

#7
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
acel spatiu oricum e dupa usa,spargi soba,pui un dulap,mare castig nu ai
eu nu as renunta la ea

#8
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,500
  • Înscris: 13.10.2010
Eu as lasa sobele acolo, ocupa un metru patrat. Daca viitorii chiriasi stramba din nas, gasesti o solutie sa le maschezi....

#9
relu_24

relu_24

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,779
  • Înscris: 23.09.2005
ai autorizatie pentru sobe? exista senzor de gaz si electrovana la fiecare soba? Ce se intampla daca soba are o crapatura si scapa CO si CO2 in incapere?

Eu zic sa lasi obiectele de muzeu la muzeu, mai ales ca vrei sa inchiriezi la o firma spatiul.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Și nu se poate monta senzor din ăla și electrovană și lua autorizație ?

#11
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Eu am pastrat sobele de teracota, dar sunt pe lemne. Centrala separat, cu treaba ei.

La tine fiind pe gaz, ar cam trebui sa le.modifici. Ai nevoie de alte fumuri, alt cos. Mai simplu este sa demolezi, daca nu vrei sa le refaci.

#12
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Din ce stiu,teracotele la modificarea pentru gaz le baga doar un arzator fixat cumva si atat.

#13
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,036
  • Înscris: 28.10.2006

View Postmcd2020, on 10 august 2020 - 16:38, said:

Din ce stiu,teracotele la modificarea pentru gaz le baga doar un arzator fixat cumva si atat.

Gresit!
La sobele cu gaze se fac fumurile mai dese, ca se duce caldura pe cos fara sa radieze in teracota!
Nu mai emite ipoteze aiurea!
Ca functioneaza si cu fumuri facute pentru lemne e alta poveste, dar arunci caldura si banii pe cos!

#14
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Omule,aterizeaza la loc.La cit costa o teracota acum nu face nimeni pentru gaze soba noua.Cine are teracote pe lemne le bagă țeava si arzatorul de gaze,iar cine face casa noua bagă centrală,daca are gaze.Mai uita-te in coșuri la Megaimage,vei vedea multe chipsuri si inghetate ieftine.

Edited by mcd2020, 10 August 2020 - 19:38.


#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018

View Postwaterman, on 10 august 2020 - 14:37, said:

Coane EMPP ai vorbit despre niște amintiri dar n-ai ajutat cu nimic.
eu am spus ce am facut cu ale mele.tu ai avut vreodata soba pe gaz ca sa-ti dai cu parerea ca-s mai eficiente?

#16
calabrezu

calabrezu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 03.12.2018

View Postviceroy56, on 10 august 2020 - 14:23, said:

Si la limita extrema, cand nu ai gaze, pui o tabla peste arzatorul de gaz din soba si poti sa faci focul cu lemne.
Unde e montat arzatorul asta? Ai idee ce temperatura se dezvolta in soba de la un foc cu lemne de esenta tare?

View Postmcd2020, on 10 august 2020 - 16:38, said:

Din ce stiu,teracotele la modificarea pentru gaz le baga doar un arzator fixat cumva si atat.
Nu e chiar asa.

View Postviceroy56, on 10 august 2020 - 19:24, said:

Gresit!
La sobele cu gaze se fac fumurile mai dese, ca se duce caldura pe cos fara sa radieze in teracota!
Nu mai emite ipoteze aiurea!
Ca functioneaza si cu fumuri facute pentru lemne e alta poveste, dar arunci caldura si banii pe cos!
Exact. Sobele de teracota care functioneaza cu lemne au fumurile largi ca sa nu se infunde repede. De obicei sunt 5 sau 7fumuri la o soba normala. Cele pentru gaz metan au fumurile mai inguste pentru ca in acest caz arderea este mult mai curata si nu sunt depuneri masive de funingine. Fumurile mai inguste( de obicei 9) asigura un traseu mai lung al gazelor arse si astfel caldura degajata ramane mai mult timp in soba. Sobele foarte mari au mai multe fumuri.
Daca intr-o soba pentru lemne se poate arde si metan, cu pierderi mai mari de caldura pe cos, o soba cu 9fumuri inguste nu va putea fi folosita mult timp pe lemne pentru ca se va infunda. Asa doar 2-3zile pe an, merge(daca nu se distruge arzatorul).

#17
KLMN

KLMN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 21.09.2003
Eu le-am pus arzator automatizat. E ca si cum am centrala termica, dar fara apa.

#18
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Eu stiam ca arzatoarele simple au fost interzise si este obligatoriu sa montezi arzatoare automatizate, cu flacara de veghe, daca vrei sa-ti mai iei verificarile si reviziile de la "gaz". Din poza atasata de Loria48, rezulta ca are arzatoare simple (deci interzise)

Pe urma cum au mai spus si alti inaintea mea, trebuie verificat daca teracotele respective au fost sau nu construite special pentru gaz metan. Altfel arzi o gramada de gaz si rabzi frig.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate