Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

pasta de dinti tartru

- - - - -
  • Please log in to reply
96 replies to this topic

#1
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am niste chestii albe pe dinti, lipite, am inteles ca ar fi tartru. si nu prea vreau sa merg la dentist. am inteles ca exista pasta de dinti ce indeparteaza tartrul. recomandati-mi si mie astfel de pasta de dinti. am in localitate 3 marketuri : profi, penny si la doi pasi si am si vreo 4 farmacii. ce pasta de dinti pentru tartru recomandati si se gaseste in comert la marketuri sau la farmacii?

ps: pasta respectiva de dinti sa fie si impotriva cariilor , nu stiu sa existe pasta de dinti sa combata ambele chestii

#2
britneysbitch

britneysbitch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 06.01.2012
Nu.

60 de lei costă un detartraj, și chiar nu doare. Chiar nu are rost să te amăgești cu paste de dinți care n-au cum să elimine tartrul.

#3
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am cautat pe net si am gasit pasta de dinti anti tartru insa nu stiu cat de eficiente is

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
nu exista pasta de dinti care sa elimine tartrul, plus ca tu vezi ce e doar la suprafata, tartrul se formeaza si pe sub gingie

Edited by gumball3000, 07 August 2020 - 12:32.


#5
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
cat despre detartraj, nu prea merg la stomatologie, prefer sa am grija cu pasta de dinti

 gumball3000, on 07 august 2020 - 12:32, said:

nu exista pasta de dinti care sa elimine tartrul, plus ca tu vezi ce e doar la suprafata, tartrul se formeaza si pe sub gingie
pe internet se zice altceva

#6
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 karax, on 07 august 2020 - 12:32, said:

am cautat pe net si am gasit pasta de dinti anti tartru insa nu stiu cat de eficiente is

Aia se foloseste ca sa previna aparitia tartrului.

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007
Du-te la detartraj, nu vei reusi cu nicio pasta de dinti. Tartrul intarit trebuie indepartat mecanic si nu ai tu cu ce face asta.

#8
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,000
  • Înscris: 16.09.2014
Nimic nu previne aparitia tartrului daca nu ai o igiena corespunzatoare a gurii. Pasta de dinti nu este de ajuns.

#9
alexupit

alexupit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,328
  • Înscris: 23.09.2008
Eu fac detartraj cam o data pe an. Tartrul intra si pe sub gingie si, daca il lasi prea mult timp, poti ajunge la chestii urate. Spui ca preferi sa ai grija de dintii tai si sa nu ajungi la dentist. Nu fi copil! Oricata grija ai avea, tot o sa ajungi si acolo. Si un detartraj chiar nu e mare lucru. Nu doare, se face repede, e ieftin. Du-te! Posted Image

Edited by alexupit, 07 August 2020 - 12:41.


#10
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 britneysbitch, on 07 august 2020 - 12:31, said:

Nu.

60 de lei costă un detartraj, și chiar nu doare. Chiar nu are rost să te amăgești cu paste de dinți care n-au cum să elimine tartrul.

Daca  iti pune gel anestezic si umbla cu grija stomatologu

 alexupit, on 07 august 2020 - 12:39, said:

Eu fac detartraj cam o data pe an. Tartrul intra si pe sub gingie si, daca il lasi prea mult timp, poti ajunge la chestii urate. Spui ca preferi sa ai grija de dintii tai si sa nu ajungi la dentist. Nu fi copil! Oricata grija ai avea, tot o sa ajungi si acolo. Si un detartraj chiar nu e mare lucru. Nu doare, se face repede, e ieftin. Du-te! Posted Image
Il faci asa des ca se aduna tartru sau ca asa iti spune medicu?

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 karax, on 07 august 2020 - 12:33, said:

cat despre detartraj, nu prea merg la stomatologie, prefer sa am grija cu pasta de dinti
pe internet se zice altceva

Daca te-ai informat deja si esti sigur de ce ai citit de ce mai ceri si alte pareri?

Cum au spus colegii, nu indepartezi tartrul cu pasta de dinti, mai ales daca este acumulat in timp. Ala se indeparteaza doar cu freza.
Daca nu ai fost niciodata la detartraj da, prima sedinta va fi dureroasa fiindca probabil ai mult tartru subgingival, profund.

Nici pasta de dinti nu te ajuta foarte mult daca nu ai grija la dieta si daca nu faci periajul corect.

#12
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Erau niste aparate pe emag pentru detartraj facut acasa dar nu stiu daca sunt eficiente. Functioneaza pe acelasi principiu, cu jet de apa.

Ceva de genul asta https://ww w.emag.ro/irigator-bucal-mornwell-carcasa-lavabila-impermeabila-ipx7-10-moduri-curatare-dantura-si-masaj-gingii-d51/pd/DP8NQ5BBM/?X-Search-Id=bfcf60bb200bd6bec817&X-Product-Id=47289861&X-Search-Page=1&X-Search-Position=2&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Periuta nu are cum sa curete acele depuneri. Poate una de sarma Posted Image

Edited by razor01, 07 August 2020 - 12:49.


#13
E91

E91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 14.01.2013
ce ar trebui sa faci acum: dentist detartraj + igienizare
ca ar trebui sa faci in viitor: Philips Sonicare + pasta de dinti dintre cele mai scumpe

#14
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006

 karax, on 07 august 2020 - 12:23, said:

am niste chestii albe pe dinti, lipite, am inteles ca ar fi tartru. si nu prea vreau sa merg la dentist. am inteles ca exista pasta de dinti ce indeparteaza tartrul. recomandati-mi si mie astfel de pasta de dinti. am in localitate 3 marketuri : profi, penny si la doi pasi si am si vreo 4 farmacii. ce pasta de dinti pentru tartru recomandati si se gaseste in comert la marketuri sau la farmacii?

ps: pasta respectiva de dinti sa fie si impotriva cariilor , nu stiu sa existe pasta de dinti sa combata ambele chestii

Niciuna.
Tot ce vezi in reclame legat despre pastele de dinti sunt o manipulare crasa si o mare minciuna.
Ai tartru?Te duci frumos la dentist si in 30 de minute iesi ca nou.In functie de cum ti se formeaza placa de tartru,operatia se repeta incepand cu frecventa de o data la sase luni.
Mai nou se rezolva cu ultrasunete.Simplu,si elegant.

#15
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 razor01, on 07 august 2020 - 12:48, said:

Erau niste aparate pe emag pentru detartraj facut acasa dar nu stiu daca sunt eficiente. Functioneaza pe acelasi principiu, cu jet de apa.

Este irigator bucal si nu rezolva depunerile existente. Este preventiv.
Daca merge o data sau de doua ori pe an la detartraj profesional nu are nevoie de alta aparate.

#16
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 razor01, on 07 august 2020 - 12:48, said:

Erau niste aparate pe emag pentru detartraj facut acasa dar nu stiu daca sunt eficiente. Functioneaza pe acelasi principiu, cu jet de apa.

Ceva de genul asta https://ww w.emag.ro/irigator-bucal-mornwell-carcasa-lavabila-impermeabila-ipx7-10-moduri-curatare-dantura-si-masaj-gingii-d51/pd/DP8NQ5BBM/?X-Search-Id=bfcf60bb200bd6bec817&X-Product-Id=47289861&X-Search-Page=1&X-Search-Position=2&X-Section=search&X-MB=0&X-Search-Action=view

Periuta nu are cum sa curete acele depuneri. Poate una de sarma Posted Image
alea sunt pt prevenire, nu pt indepartare

#17
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Du-te din timp la detartraj ca daca se face piatra la modul naspa, ai sa descoperi ca si detartrajul poate deveni naspa din o chestie foarte simpla. Nu are cum o pasta de dinti sa elimine piatra.

Edited by SpeedDemon, 07 August 2020 - 13:05.


#18
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 16.04.2007
Detrartraj cu freza in 20-20 ?
De detrartraj cu ultrasunete nu ati auzit ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate