Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Laptop jocuri in jur de 1000 de dolarei

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Ok, am deja 2600 de lei, dar as putea chiar sa iau si in rate, de ce nu, si, vreau un build quality, ventilatie, customer service, sa nu ma joc la un triliard de fpsuri pe o caserola ciudata si fierbinte.
Vreau in viitorul apropiat sa il achizitionez, o sa joc jocuri diverse, dar mainly ce e doar de PC in special fiindca am PS4Pro dar nu ma pot juca chiar tot.
Sunt cam surmenat si sictirit, am cautat pe net dar este... HAOS! Multe modele de laptopuri, Multe, si seamana intre ele, de aceea cer ajutor pe forum... va rog frumos. Am vazut modele de Acer Helios 300 vs
Asus Tuf
Asus Zephyrus
Acer Nitro 5
Lenovo y540
Dell G5 15
HP Omen
HP Pavilion
Dell G5 SE < Ceea ce sta mai special fiindca are acea sinergie de componente AMD.
As vrea ceva ce tine, solid, cu aerisire buna, Mainly. Cred ca e mai fitza sa ma uit la cat de thin e, culori, estetica si chestii din acestea, puerile, ma joc jocuri, nu ma joc Pe laptop...
Mda... sunt putin cam anxios... am ceva dermatita si mi s a activat iar, de la stres.

Va multumesc anticipat!

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La un laptop de peste 5000 de lei eu as cauta recenzii inainte de achizitie.

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Laptopurile nu sunt făcute pentru jocuri.
    O să te alegi cu o mare dezamăgire !

#4
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
nu chiar 5000... logic ca o sa caut recenzii, dar auzi, tu ai citit ca e imposibil de unul singur, care am si probleme de concentrare, sa fac o comparatie buna intre niste produse ce IMPANZESC internetul?? nu prea as putea, lasa ca o sa citesc si review, ... am postat intrebarea pentru ajutor

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postbigpanz3r, on 03 august 2020 - 02:38, said:

nu chiar 5000... logic ca o sa caut recenzii, dar auzi, tu ai citit ca e imposibil de unul singur, care am si probleme de concentrare, sa fac o comparatie buna intre niste produse ce IMPANZESC internetul?? nu prea as putea, lasa ca o sa citesc si review, ... am postat intrebarea pentru ajutor

Nu iti inteleg iesirea Posted Image Ai sarit ca ars. Eu am sugerat ca, dupa ce vei primi aici recomandari de modele, sa iei fiecare in parte si sa le cauti recenzii.
De ce ai sarit asa?

Edited by MembruAnonim, 03 August 2020 - 02:41.


#6
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
cel mai bun laptop de gaming e cel care are cea mai buna racire si tdp ul cat mai mare.

#7
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,845
  • Înscris: 05.10.2007

View Postcspot, on 03 august 2020 - 02:27, said:

Laptopurile nu sunt făcute pentru jocuri.
O să te alegi cu o mare dezamăgire !

Ei nu ? Atunci de ce le spune "de gaming" ??

#8
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,582
  • Înscris: 10.01.2019
Uite unul la oferta acum

#9
Waffla

Waffla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.02.2014
Ce jocuri vrei sa rulezi? La ce rezolutie? Mai mult conteaza placa video si procesorul, restul mai poti face upgrade pe parcurs.
Uite de ex. asta in intervalul de pret propus:
https://www.pcgarage...-fortress-grey/

View PostAlexD2, on 03 august 2020 - 07:46, said:

Uite unul la oferta acum
Cu asta iti faci omleta in poala dupa 10 minute.

Edited by Waffla, 03 August 2020 - 07:55.


#10
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,582
  • Înscris: 10.01.2019

View PostWaffla, on 03 august 2020 - 07:54, said:


Cu asta iti faci omleta in poala dupa 10 minute.
L-ai incercat, ca eu am unul si nu se incalzeste nici dupa 10 ore ?

#11
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,292
  • Înscris: 06.01.2007

View Postbigpanz3r, on 03 august 2020 - 02:38, said:

nu chiar 5000... logic ca o sa caut recenzii, dar auzi, tu ai citit ca e imposibil de unul singur, care am si probleme de concentrare, sa fac o comparatie buna intre niste produse ce IMPANZESC internetul?? nu prea as putea, lasa ca o sa citesc si review, ... am postat intrebarea pentru ajutor
Eu nu-ti pot da sfaturi pentru un astfel de laptop deoarece nu ma joc si umblu dupa alte caracteristici cand caut un laptop.
Insa iti spun ce as face eu. As lua pe rand  toti marii producatori de laptop, Lenovo, Dell,  Asus, Acer, HP, etc..
Si m-as duce pe paginile lor sa vad cum isi clasifica ei produsele. Te hotarasti la una sau doua, trei serii de la producatorii respectivi functie de ceea ce vrei tu.
Apo as cauta prin magazine seriile respective, Daca se incadreaza in pret, ok, dacaa nu, repeti pasul anterior, te reapuci de cautat.
Nu asa, alandala, nu e de mirare ca te-ai blocat ca sunt o mie de leptopuri cu configuratii pararent similare.  Aparent pentru ca de regula se omite ceea ce e mai important, placa de baza, constructia, calitate periferice. toti zic de ram, cpu, video si dupa cum ai vazut sunt si ieftine si scumpe cu aceleasi caracteristici.
Trebuie sa te hotarasti la o serie, doua trei inainte de a te decide. Seria respectiva oricum vine cu mai multe cariante de SSD, ram cpu, alegi dupa aia ce-ti permite buzunarul.

#12
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Nu vreau sa sar, sunteti mult mai umani acum... era un timp in care imi ziceati ca sunt troll si asta ma facea sa vreau sa va iau beregata daca va prindeam :)) hihi.

Da, cum zice si maccip si asta am spus si eu, ca, vreau, nu numai super placa video sau vreun fals caca de i7 (stii ca un i5 e OP pentru gaming? i5 de pc)
, constructia, customer service, aerisire, fiabilitate, daca are buguri, ... ai prins ideea.

Stii? Am vorbit cu Dell la customer service, pt achizitie, eu le am cerut dell g5 SE, acel model cu sinergie amd, cum o sa fie pe ps5, ( sper sa nu ma frece in STALKER, Soldier of Fortune Double Helix, Company of Heroes, jocuri mai vechi, fiindca stiam ca amd ul era pucea verde pe parte de software in trecut, ... sper ca si au pus la punct driverele si stabilitatea. ) si ziceau ca, ghici costel, cica nu aveau acel model dar o sa mai caute, dar poate imi fac special pentru mine unul, laptop. Bai, si m am inrosit si le am spus cum, de ce, e misto ideea. Oare m ar costa mai mult? E mai de incredere, ca fapt divers, decat pc cacage si kekmag.
Era foarte performant pt pretul lui de vreo 800 de dolari, constructia era mai plasticoasa si se deschidea de la mijloc, si in timp poate s ar fi deteriorat, nu stiu daca ati patit cu ecranul.
Daca il iau din tara de la noi am sa l iau mai repede si il iau in rate.

Si Asus Zephyrus parea ok.
HP Omen, in sfarsit au facut si HP un laptop decent, asta de 2020.
Vedeti chestiile astea pe canalul David Lee.
Desi, cica Pavilion era nr unul intr un top cel vazusem pe yt, in timp ce omen era pe vreo 4 sau 3,nu e facut tot de David Lee,
Vazu i pe PCGarage, un laptop Msi cu reducere de vreo 10 milioane, dar am auzit lucruri Urate de MSI, ma lipsesc.

Deci, eu am niste idei... vreti sa va dau niste screenuri poate si analizati? Daca nu ati cautat deja

View PostAlexD2, on 03 august 2020 - 07:46, said:

Uite unul la oferta acum

Lol ce jmwcher, acum m am uitat, nu cumva e HPul despre care vazui pe YT?
Pare super! si reducerea ma udește

View PostWaffla, on 03 august 2020 - 07:54, said:

Ce jocuri vrei sa rulezi? La ce rezolutie? Mai mult conteaza placa video si procesorul, restul mai poti face upgrade pe parcurs.
Uite de ex. asta in intervalul de pret propus:
https://www.pcgarage...-fortress-grey/


Cu asta iti faci omleta in poala dupa 10 minute.

Stii ca imi esti simpatic ca dracu da? Sa nu crezi ca am ceva cu tine. LoL. E frumos laptopul dar e scump, si nu prea imi convine, are si RTX, mai degraba placa video de anul precedent, nu se renteaza sa iei rtx daca nu dai 3000 dolari pe laptop.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mykA0jrZWF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#13
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
Ce zice dave2d rebuie luat cu multa sare, a mai zis de un asus cu amd ca e cel mai cel si in review-uri era calorifer cu throttling la greu.
Cel mai bun mi s-a parut notebookcheck.net, acolo vezi exact cum se comporta in review-urile lor plus cele "importate".
Cand mi-am luat in toamna laptop singurele cu racire decenta erau helios, care au placa de baza inversata si nu mi-a placut si lenovo y740, y540 nu statea prea grozav la racire.
Pt build quality trebuie crescut bugetul pana la un model ce are carcasa de aluminiu.

#14
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Ffff trist...
Cat m ar costa laptopul bun? Toate au defecte imi spune o voce meschina, indiferent cat m as chinui eu cu banii...

Helios 300??
Sau Dell?  Sau HP Pavilion cum a spus un baiet, o sa ma uit pe netbookcheck dar bici aia nu sunt sfinti si nu stiu ce fac cu mita

Attached Files



#15
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,357
  • Înscris: 22.10.2007
Mai urca bugetul pana la helios 500, lenoyo y740 sau dell g7 sau modelele noi.
Cam ai de sapat, cea mai importanta e racirea, cu restul te mai obisnuiesti, oricum laptop perfect nu exista, toate au probleme ba cu light bleed, ba cu racirea, ba cu ergonomia samd.

Edited by _-livio-_, 03 August 2020 - 13:14.


#16
Waffla

Waffla

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 12.02.2014

View Post_-livio-_, on 03 august 2020 - 12:57, said:

Ce zice dave2d rebuie luat cu multa sare, a mai zis de un asus cu amd ca e cel mai cel si in review-uri era calorifer cu throttling la greu.
Cel mai bun mi s-a parut notebookcheck.net, acolo vezi exact cum se comporta in review-urile lor plus cele "importate".
Cand mi-am luat in toamna laptop singurele cu racire decenta erau helios, care au placa de baza inversata si nu mi-a placut si lenovo y740, y540 nu statea prea grozav la racire.
Pt build quality trebuie crescut bugetul pana la un model ce are carcasa de aluminiu.
Eu am Helios 500 cu i7 din 2018 si nu trece de 80*C la procesor, iar video vreo 40*C. Bine, ca face ca un aspirator cand ventilatoarele sunt la maxim.
Acel ASUS pe care l-am recomandat e "in jur de 1000 dolarei", daca OP vrea "in jur de 800 dolarei" ar fi putut mentiona acea suma. Oricum sub 8-9000 lei cam toate laptop-urile ori se incalzesc, ori au ecran praf.
OP esti prea hyper pentru mine asa ca ma retrag.Posted Image
Bafta!

#17
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Bafta "cumetre" as vrea sa spun ca mi a parut bine dar nu vreau sa fiu ipocrit.
nu dau 9000 de lei, sa zicem ca pot sa sacrific asa: (in oridinea... prioritatilor crescator) sunet (poate o sa iau casti, e ultima problema), design, viata bateriei ca stau cu el in priza, nu ma joc cu el in cort in parc, ecranul poate, sa zicem ca daca e... ma conectez la un monitor, am un tv 4k hdr.
Cam asta imi vine acum in minte, si in jurul acestor prioritati putem poate gasi ceva, dar acel HP Pavilion cum se comparta, stiti?? Ca pare bine, are si reducere.... mi e frica sa ia foc... intelegeti? de aia zic de racire si... poate bag si garantie extinsa... nu fac caterinca deloc, am patit sa miros a ars sau chiar sa ia si foc... chiar ma sperii usor si nu am chef :)) si sa nu fie foarte sensibil sa scartaie si sa indoaie plasticul daca il ating cumva...
800-1000 $ ma gandeam in jur de 3000, 4000 de lei, nu vreau sa fac vreo investitie sau decizie proasta... va rog mult... nu am pretentii si nici chef de caterinca cu sume d astea, si imi pare rau de atitudinea mea mai rece...

#18
bigpanz3r

bigpanz3r

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 872
  • Înscris: 22.01.2014
Uite screen de pe NoteBookCheck, alegerea ar fi TUFul de pe locul 3m? sau urc cu 100 de euro si iau Dell SE? Parca
HP Pavilion nu e aratat dar in rest e xiaomi... pffhhhh

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate