Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Ajutor variante masina pe benzina >2012

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Salut,

Incerc sa imi schimb Volvo S60 2.4 diesel, 185CP din 2009 cu ceva mai nou pe benzina.

Marca este mai putin importanta deoarece dupa 2010 cam toate sunt cotetze cu o gramada de probleme indiferent de brand, de model, de pret si sunt submotorizate. Asa ca, incerc sa gasesc una care sa fie cat mai ok in conditiile actuale.

Buget max 20k EUR
Motorul sa nu fie mai mic de 2 litri (nu cred in ventilatoare supralimentate)
Ideal EURO6 dar la benzina merge si EURO5
Mai noua de 2012
Sa fie fiabila (posibil ca aceasta conditie sa excluda cam orice produs dupa 2010)
Spatiu decent pentru locruile din spate.
Consumul este irelevant.
SUV, berlina, sedan - orice varianta atata vreme cat bifeaza cat mai multe din restul conditiilor.

Dotari minime (de baza zic eu): scaune incalzite, oglinzi incalzite, xenon/led adaptive.... in rest sunt brizbriz-uri. Ar mai fi fost si incalzire auxiliara (m-am obisnuit cu ea la Volvo) dar, fiind benzina, soba nu mai este asa de critica precum in cazul unui motor diesel mare care nu se incalzeste nici supraturat la  sub 5 grade in urban.


M-am uitat la VAG, motorul de 2 litri pare a fi problematic rau...gresesc?
Kia si Hyundai nu imi par a fi foarte ok ca masini (tinuta, siguranta, etc), poate gresesc.
La BMW nu ma pricep (habar nu am ce reprezinta codurile alea Exx)


Multumesc

Edited by hellrider, 24 July 2020 - 10:06.


#2
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015
Salutari.Iti recomand Honda Accord.Am condus,in grupul meu de prieteni este asa ceva ,doar cuvinte de lauda.O masina exceptionala pentru cei ce si-o permit sa o cumpere.Foarte fiabila,comoda,mult spatiu(pasageri,portbagaj),materiale de cea mai buna calitate,prestanta,eleganta,motor benzina indestructibil(se pot vedea teste pe youtube cand s-a scos uleiul inaintea functionarii la mai multe tipuri de masini si Honda a umilit celelalte marci testate).... Un exemplu:Honda Accord  2015,- motor: 2.0 156 CP iVTEC
- norma de poluare: Euro 6.

https://www.olx.ro/oferta/honda-accord-lifestyle-2015-52-000-km-unic-proprietar-IDdOwfq.html#13cd263da9

Edited by PiticVerde, 24 July 2020 - 10:27.


#3
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Nu doar ca Accordul ala e absurd de scump la 16.700 euro, dar e si varianta "de baza"
In plus, Accord Euro 6 nu exista. E euro 5 toata ziua.

Mai degraba asta isi face banii https://www.olx.ro/o...html#0d972bb6ec

Sau Mada 6 2,5 benzina https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81

L.E.
Uitasem.
La BMW< codurile se refera la modelul masinii.
Gasesti un ghid aici https://www.turnermo...W-Chassis-Codes

Edited by uhu10uhu, 24 July 2020 - 11:11.


#4
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Pare ok, o sa ma interesez de Accord, pacat ca le-au scos din Europa in 2015.....

 uhu10uhu, on 24 iulie 2020 - 11:01, said:


Mai degraba asta isi face banii https://www.olx.ro/o...html#0d972bb6ec

Sau Mada 6 2,5 benzina https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81



Accordul asta imi place, pacat ca este alba, presupun ca se poate colanta

#5
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Mie imi place alb. A mea e albastra. Recomand colantarea.
Daca vrei una putin altfel, vezi aici
https://mub.me/V0u

Edited by uhu10uhu, 24 July 2020 - 11:25.


#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 uhu10uhu, on 24 iulie 2020 - 11:01, said:

Nu doar ca Accordul ala e absurd de scump la 16.700 euro, dar e si varianta "de baza"
In plus, Accord Euro 6 nu exista. E euro 5 toata ziua.

Mai degraba asta isi face banii https://www.olx.ro/o...html#0d972bb6ec

Sau Mada 6 2,5 benzina https://www.autovit....tml#xtor=SEC-81

L.E.
Uitasem.
La BMW< codurile se refera la modelul masinii.
Gasesti un ghid aici https://www.turnermo...W-Chassis-Codes

A fost un singur exemplu.In privinta la certificarea euro am gresit.Imi cer scuze.Nu am spus ca exact acea masina trebuie cumparata,m-am referit la brand si model,pentru ca l-am condus si stiu cat de multumite sunt unele persoane care au asa ceva si le cunosc personal.Cand cauti masini ai multe de vizionat si testat,multe masini la noi in tara sunt cu intretineri precare si vanzatori indoielnici,degeaba masina esta tanc dar nu a stiut ce au fost schimburi de consumabile,etc..Oricum Honda Acord este o masina scumpa in general,isi pastreaza pretul fiind o masina durabila,placuta la condus,etc.Am mai specificat pentru cine isi permite sa o cumperePosted Image.Personal nu mi-am permis asa ceva,eu mi-am permis tot o japoneza care are preturi ceva mai mici,dar alta marca ..Oricum Acord sunt masini care nu le intalnesti destul de des in Europa.

Edited by PiticVerde, 24 July 2020 - 11:29.


#7
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
@piticverde .Ma bucur sa iti place Accordul.
Ca si background.
Masina mea e decembrie 2014, are 53.000 km, e Executive, 2.0 benzina, manuala. Nu as spune insa niciodata ca trage la fel de bine ca un motor Volvo 2.4 de 185 cai. Asa ca pentru initiator, ar fi viabil doar daca il multumeste motorul in comparative cu vechea lui masina.
Am mari dificultati in a gasi o alternative daca ar fi sa o schimb. Singura varianta rezonabila ar fi din punctul meu de vedere Type S-ul de mai sus.

Edited by uhu10uhu, 24 July 2020 - 11:35.


#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,762
  • Înscris: 12.09.2015

 uhu10uhu, on 24 iulie 2020 - 11:35, said:

@piticverde .Ma bucur sa iti place Accordul.
Ca si background.
Masina mea e decembrie 2014, are 53.000 km, e Executive, 2.0 benzina, manuala. Nu as spune insa niciodata ca trage la fel de bine ca un motor Volvo 2.4 de 185 cai. Asa ca pentru initiator, ar fi viabil doar daca il multumeste motorul in comparative cu vechea lui masina.
Am mari dificultati in a gasi o alternative daca ar fi sa o schimb. Singura varianta rezonabila ar fi din punctul meu de vedere Type S-ul de mai sus.

Poate nu trage la fel de bine ca acel Volvo dar la o depasire are putere mai mult dacat necesara de a propulsa masina suficient.Ce imi place la aceste masini japoneze ca au reusit sa ofere o putere suficienta dar motoarele sa aiba o viata indelungata.Oricum respect pt. masina detinuta(Acord) este un nestemat.Inainte sa-mi cumpar o japoneza speriat de unele fabulatii romanesti referitoare la piese scumpe pe japoneze,doar original,etc.,am intrebat acel prieten cu Acord referitor la piese pt. japoneze pe piata romaneasca  nu a stiut ce sa-mi raspunda deoarece nu "l-a lasat' niciodata nimic,la fel si tatal lui care detine acelasi model,asa cam am cumparat linistit cea ce am ales  eu in final.Cu exceptia la Mazda care au masini foarte frumoase ,japonezele nu au un aspect exterior prea frumos(sunt numite pe europa masini de pensionariPosted Image Posted Image ),in schimb Acord are o eleganta si o frumusete aparte.

Edited by PiticVerde, 24 July 2020 - 11:55.


#9
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 uhu10uhu, on 24 iulie 2020 - 11:35, said:

@piticverde .Ma bucur sa iti place Accordul.
Ca si background.
Masina mea e decembrie 2014, are 53.000 km, e Executive, 2.0 benzina, manuala. Nu as spune insa niciodata ca trage la fel de bine ca un motor Volvo 2.4 de 185 cai. Asa ca pentru initiator, ar fi viabil doar daca il multumeste motorul in comparative cu vechea lui masina.
Am mari dificultati in a gasi o alternative daca ar fi sa o schimb. Singura varianta rezonabila ar fi din punctul meu de vedere Type S-ul de mai sus.

Da 2.4 trage beton, este elastic (limitat insa de o cutie slaba) se conduce foarte usor, confortul este foarte bun. Din pacate a mea este Euro 4 cu dpf si rpoblemele aferente. As putea sa merg tot pe Volvo 2.4 euro 5 care este foarte fiabil si nu are problemele lui E4, insa, in scurt timp probabil ,nu as mai putea intra cu ea cam prin nici un oras din Europa. E6 diesel la Volvo este complet gresit (cam ca toate E6 diesel existente pe piata). Si E4 este fiabil cu conditia sa scapi repde de DPF + EGR cancel in soft, dar asta nu este o optiune nici morala nici legala (desi trage si mai bine la cei 200+ cai la care ajunge).

#10
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Pai vorbim de automata?
Ca manuala e cireasa de pe tort la modelul asta

#11
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 uhu10uhu, on 24 iulie 2020 - 11:55, said:

Pai vorbim de automata?
Ca manuala e cireasa de pe tort la modelul asta

Nope, vorbim de manuala ... dar toata lumea imi spune ca sunt carcotas cu masinile pe care le-am avut....

Singura masina pe care am avut-o si dupa care inca plang, este un Vectra B2 din 2000, 2 litri diesel, E2. In 14 ani masina aia nu a avut nici o problema, nici macar un bec. O singura data i-am schimbat un furtun de 6 lei (imi amintesc si acum) din cauza caruia daca masina statea mai mult pe loc se dezamorsa pompa de motorina.

#12
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
M-ai facut sincer curios. Poti sa imi spui ce nu ti-a placut la cutia respectiva? Nu era precisa, nu era etajata ok?

#13
HMiller

HMiller

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 29.04.2006
Despre cutia manuala a Accordului poti sa spui ca este referinta in clasa. E una dintre cele mai bune cutii manuale intalnite. Cutia manuala cu 6 trepte face ca Accord sa fie rapid, elegant în condus si, în acelaşi timp, destul de economic. In plus, schimba vitezele intr-un mod foarte placut (cam asa cum schimba manuala de pe Audi A4, de exemplu).

#14
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
La buget de 20.000 euro nu are sens sa iei masina de 2012.

Recomand sa te uiti la VW Passat, Skoda Superb, Mazda 6, Ford Mondeo, probabil ca ar intra in buget si Audi A4/A6.

#15
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003
Era vorba de cutia de pe Volvo. O veni ea de pe Focus ST dar nu se potriveste pe masina asta. Nu poti face o schimbare sportiva din treapta 1 in a-2a fara sa patinezi ambreiajul,, e drept ca pt senzatii tari, e ok, dar in oras ma apuca dracii la intrat rapid de pe strada laterala cu stop,  in rest este parfum. Ah, si pocneste de dracii o iau, dar asa face si pe ST.

 Mr. Incredible, on 24 iulie 2020 - 15:37, said:

La buget de 20.000 euro nu are sens sa iei masina de 2012.

Recomand sa te uiti la VW Passat, Skoda Superb, Mazda 6, Ford Mondeo, probabil ca ar intra in buget si Audi A4/A6.

Nu stiu Mazda, dar restul dupa 2010 sunt praf, La VAG se plange toata lumea de motoarele pe benzina.
Ford nu are motorizare pe benzina, doar 1.0 si 1.5 care numai motoare nu sunt. Aveau unul de 2.5 V6 dar care s-a scos de mult din productie si care este foarte rar second.

Edited by hellrider, 24 July 2020 - 16:22.


#16
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
3.6 benzinar de 300 cai de pe Passat b7 tot e praf?

#17
hellrider

hellrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,005
  • Înscris: 25.09.2003

 vinciun, on 24 iulie 2020 - 17:29, said:

3.6 benzinar de 300 cai de pe Passat b7 tot e praf?
Ala nu, dar nu il gasesti in banii astia :)

#18
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,674
  • Înscris: 24.10.2015
Imi facuse unul cu ochiul, vreo 15.000 de euro parca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate