Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 

New York - filmare 1911

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 neks, on 13 iulie 2020 - 18:39, said:

Acum 110 ani americanii aveau deja de ceva timp podurile impresionante ce le vedem si azi pe picioare, zgarie nori, trenuri suspendate iar automobilele faceau deja probleme in trafic...
Impresionant..


Iar azi abia daca se mai construieste cate un zgarie nori din sticla si otel in stil corporatist, vreun mall,  vreun restaurant chinezesc sau fast food mexican, vreun  supermarket sau eventual ceva  foarte  kitchos.  

Tot ce inseamna  pasaje, linii de tren subterane/suspendate, linii de metrou, porturi, banci, hoteluri,  depozite, intersectii, fabrici,  conducte, parcuri, canalizare, autostrazi si sosele suspendate, cam absolut tot ce era util,   inclusiv zgarie-norii aia vechi care sunt mult mai stilate decat alea noi au fost construite in intervalul aniilor 1900-1970.  

Cam dupa anii 70' s-a cam ales praful si avansul infrastructural a stagnat.

New Yorkezii parcurg sosele si cai ferate extrem de vechi  construite de la 1917-1920 (si din fericire, inca functionale) pentru ca generatiile curente (baby-boomerii, MTV-istii , Milenialii si Zoomerii)   nu sunt capabile sa realizeze ce au putut construi generatiile nascute in prima parte a secolului XX. Nu degeaba i se spunea "THE GREATEST GENERATION" generatiei care s-a nascut in anii 1901-1924  ca cea care a facut New Yorkul asa cum este astazi, inclusiv generatia pierduta care a trait primul razboi mondial are merite deosebite pentru ceea ce vedem in filmare.   
New Yorkul a ajuns acum  o mega-mahala pentru ca.... individualism si dreptul de a umbla despuiata pe strada, dar mai ales  dreptul  de a munci ceva usor numai in sectorul serviciilor sau  eventual deloc  prin  a sta pe ajutor social, ori  sa pui de o combinatie...pardon , afacere  online.
Doamne fereste sa inveti o meserie, ceva inginerie, arhitectura,  ceva serios de natura tehnica, ca te mananca.  

Unii idioti ca presedintele actual nascut in New York  dau vina pe imigrantii mexicani, arabi si pe afro-americani,  dar eu as zice ca cresterea nivelului exagerat de confort a dus la agravarea prostiei in masa si la lipsa nevoii de a mai construi si de a mai progresa. Cand o societate are prea mult confort si o da in prea multe libertati, normal ca  intra in stagnare si apoi in declin.  Vedem ce se intampla zilele astea si ne miram de ce New Yorkul are cei mai multi morti pe motiv ca infrastructura e prea invechita sa faca fata problemelor actuale...cu toate ca sunt orase asiatice mult mai populate  si mai mari gen Shanghai si Tokyo unde sunt mai putini morti.  
Daca ritmul de constructie din anii 1930-1960 ar fi fost constant pana in zilele noastre, New Yorkul ar fi aratat cam ca-n  un oras futurist din filmele SF si ar fi depasit toate orasele asiatice.
Dar a venit fenomenul ala "hippie" , apoi curentul neoliberal   (care  i  zice la misto ba neoconservatorism sau progresism) si in cele din urma corporatismul consumerist care a ingropat orice farama de inteligenta din randul populatiei americane.
Oh, dar stai, de ce sa mai construim? Lasa ca ne-au construit bunicii nostri destul, noi nu mai trebuie sa construim nimic, acum putem sa lenevim, sa petrecem, sa mancam pana ne facem obezi si sa ne jucam in voie ca avem tot ce ne trebuie, chit ca tot orasul arata ca o darapanatura si locuim in apartamente pline de igrasie  si tevi de la 1930 toamna , dar macar iPhone 11 cu conexiune  5G si consola PlayStation 5 sa avem!
De ce? Pentru ca suntem LIBERI si avem drepturi!
  

Asta pana cand vine un virusache mic paralizeaza tot orasul  dupa ce   imbolnaveste vreo peste 200 000 si omoara 30 000  de new yorkezi ,  iar spitalele ajung aglomerate, ambulantele abia fac fata si la TV se invata cum sa   te speli pe maini.....in 2020!

Inchipuiti-va ce va fi prin 2050-2100 cand va creste nivelul oceanului Atlantic din cauza topirii calotelor glaciare si mititeii vor trebui sa construiasca un dig pentru ca orasul sa nu arate ca o Venetia cu zgarie-nori.

 mircea812, on 13 iulie 2020 - 20:29, said:

Cand ma uit la oamenii aia mi-e rusine de cum ies imbracat pe strada Posted Image

 adisz, on 13 iulie 2020 - 20:29, said:

Noroi (relativ) pe strazi,pisat de cal,balti pe ici pe colo,da' majoritatea zdrobitoare umbla elegant imbracata,barbatii la cravata,palarie,ce mai,oameni eleganti.
Azi,aia cu drepturi umbla cu belciuge in nas,gat,tate,urechi,pantaloni rupti,tatuati,muci in freza,mai nou puternicele consoarte devin din ce in ce mai artificiale (nici nu stii unde sa mai pui mana sa fie "original"),ce mai,oameni eleganti.

Observati si palariile pe care le poarta.
Inclusiv  muncitorii saraci si chiar cersetorii incercau sa se imbrace cat de cat elegant.
Isi puneau o vesta, o camasa si o boneta pe cap.
Ba si cersetorul ala cu un picior si in carje e mai bine imbracat decat mine. Posted Image

 crocko.dilul, on 13 iulie 2020 - 19:17, said:

Pai impresionant, ca intre timp au One World Trade Center

Care e un kitch corporatist sticlos fara stil.


Minoru Yamasaki a lasat doua turnuri gemene impresionante si cu ceva simbolism ocult.


Arhitectii astia de acum n-au fost in stare sa construiasca ceva mai tare, macar sa-l egaleze.
Nu tata, nu reconstruim!
Ca e prea greu!
Dar punem acolo un monument memorial ca  new yorkezii sa vina si sa planga ca niste loseri si  sa-si aminteasca ca acele cladiri au existat candva si nu vor mai fi niciodata reconstruite, pentru ca angajatii primariei, arhitectii si proiectantii din generatia curenta sunt prea imbecili ca sa puna ceva   in loc.  

Daca erau destepti, puteau construi doua turnuri gemene mai mari, mai rezistente si mai frumoase.   Puteau sa faca doua SPITALE GEMENE!  
Dar in schimb, au construit doua fantani kitchoase, cu un memorial kitchos cu niste aripi ca de inger  si un zgarie-nori corporatist kitchos. Mai acum cativa ani se gandeau unii destepti sa construiasca si o moschee.


Bataia asta de joc  indica ca new-yorkezii  transmit ca au fost INFRANTI de terorismul islamic.


[ https://farm8.staticflickr.com/7689/17363227152_8cdde39301_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://media.emaratalyoum.com/images/polopoly-inline-images/2019/07/D5%20-%20GROUND%20ZERO.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 00:29.


#20
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,794
  • Înscris: 21.06.2016
Hai sa-ti mai dau o veste proasta.
Nici piramide nu se mai fac cum se faceau. Am ramas cu piramidele alea de la egipteni si mayasi. Hipsterii dreacu n-au pus si ei mina pe un bolovan. Daca construiam in continuare de atunci acum era pamintul plin de piramide, ba chiar si prisme futuriste! imorminatm toata umanitatea in ele!
Sa continuam cu cetati, catedrale monumentale (glumesc, avem noi una!), statui de marmura in pielea goala etc
In curind nici poduri, tuneluri sau autostrazi nu o sa se mai faca. Asteapta sa avem masini zburatoare.

Quote

Dar in schimb, au construit doua fantani kitchoase, cu un memorial kitchos cu niste aripi ca de inger  si un zgarie-nori corporatist kitchos.

Iti scapa sensul cuvintelor. Ce vezi acolo e exact opusul kitschului.

Quote

acum putem sa lenevim, sa petrecem, sa mancam pana ne facem obezi

Iarasi inventezi din ignoranta: exact hipiotii si liberalii sint cei mai sanatosi si in forma fizica. Si culmea aia sint si arhitecti... Conservatorii sint aia grasi. Statele de stinga, coastele au oameni atletici si slabi. Du-te tu in NY sa vezi daca gasesti vreun gras, si ala e un turist din Texas daca e.


Quote

Inclusiv  muncitorii saraci si chiar cersetorii incercau sa se imbrace cat de cat elegant.

Daca ai fi fost vreodata in NY vara ti-ai fi dat seama cu puteau aia saracii imbracati asa frumos.
Cel mai mare avans al civilizatiei umane sint pantalonii scurti, si la barbati si la femei Posted Image.

Edited by vrajitoruldinoz, 14 July 2020 - 06:09.


#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,698
  • Înscris: 07.02.2003

 belemistul, on 13 iulie 2020 - 20:28, said:

In 1887 se inaugureaza turnul  Eiffel cu 324 m inaltime.
A fost construit cu otel fabricat la Resita.
Asta e fake news.

 vrajitoruldinoz, on 13 iulie 2020 - 20:59, said:

LA care gara si metrou te referi?
Metroul din NY s-a deschis in 1904. IN Manhattan e in tunel. Gara (Penn Sation) e tot sub pamint.
Metroul in cartiere - care de fapt sint orase separate  -(Queens Brooklyn etc) e intradevar de multe ori suspendat.
Da, am gresit, am confundat cu accidentul celebru de la Montparnasse despre care am crezut ca s-a produs in NYC si asa am crezut ca platformele lor sunt elevate in statia Grant Central, de fapt sunt sub nivelul stradal.

Edited by andreic, 14 July 2020 - 12:24.


#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,794
  • Înscris: 21.06.2016
Ai ceva dreptate, o mare parte din metrou e suspendat, dar nu in Manhattan.

 belemistul, on 13 iulie 2020 - 22:52, said:

tot de la adevarul, informatie pe invers


https://adevarul.ro/...2b9f/index.html

Nu intelegi, chiar daca ar fi fost, nu  enimic romanesc in otelul ala, decit sclavul care arunca carbuni in foc.

#23
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

Quote


Cel mai mare avans al civilizatiei umane sint pantalonii scurti, si la barbati si la femei .


Si afla ca la locul de  munca nu te lasa sa vii deloc cu ei. Chit ca daca suint si 50 grade C ! Posted Image
Pantalonii scurti ai voie sa porti doar cand te duci in parc, la mall sau pe plaja.  




 vrajitoruldinoz, on 14 iulie 2020 - 06:00, said:

Hai sa-ti mai dau o veste proasta.
Nici piramide nu se mai fac cum se faceau. Am ramas cu piramidele alea de la egipteni si mayasi. Hipsterii dreacu n-au pus si ei mina pe un bolovan. Daca construiam in continuare de atunci acum era pamintul plin de piramide, ba chiar si prisme futuriste! imorminatm toata umanitatea in ele!
Sa continuam cu cetati, catedrale monumentale (glumesc, avem noi una!), statui de marmura in pielea goala etc
In curind nici poduri, tuneluri sau autostrazi nu o sa se mai faca. Asteapta sa avem masini zburatoare.
Eu ma refer strict la ce este util!
Piramidele , catedralele, templele alea nu sunt deloc UTILE. Au doar rol cultural, fara sa faca vietile oamenilor mai bune.    
Ba chiar din ce am observat, sunt foarte multe piramide in  Egipt, multe temple in America Centrala, multe catedrale in Europa.
Ba sunt istorici care spun ca constructiile astea megalomane au dus la falimentarea civilizatiei regatului vechi egiptean, la colapsul civilizatiilor maiase si aztece, si la prabusirea feudalismului in Franta si Anglia, pentru ca construirea si intretinerea lor erau foarte costisitoare.  

Util era daca se construiau pe planeta asta MAI MULTE PODURI, MAI MULTE SOSELE, MAI MULTE CAI FERATE, MAI MULTE PORTURI,  MAI MULTE LINII DE METROU, MAI MULTE SISTEME DE CANALIZARE, MAI MULTE SOSELE SUSPENDATE, MAI MULTE FABRICI!

Quote


Iarasi inventezi din ignoranta: exact hipiotii si liberalii sint cei mai sanatosi si in forma fizica. Si culmea aia sint si arhitecti... Conservatorii sint aia grasi. Statele de stinga, coastele au oameni atletici si slabi. Du-te tu in NY sa vezi daca gasesti vreun gras, si ala e un turist din Texas daca e.

Si hipiotul liberal si conservatorul gras sunt nocivi pentru planeta asta , ba ii consider pe ambii  groparii civilizatiei industrialo-moderne.  

Permite-mi sa-ti spun ca nu vreau sa intru un razboiul vostru  intre progresisti si conservatori,  intre stanga si dreapta,   pentru ca ambele tabere le detest.  


Quote

Du-te tu in NY sa vezi daca gasesti vreun gras, si ala e un turist din Texas daca e.
Ti se par astia texani?  
[ https://s1.ibtimes.com/sites/www.ibtimes.com/files/styles/lg/public/2012/02/03/225608-overweight-teenager-in-new-york-city.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://c8.alamy.com/comp/2A9XE0B/obese-in-new-york-2A9XE0B.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://c8.alamy.com/comp/G0MNJM/the-annual-persian-parade-on-madison-avenue-in-new-york-city-overweight-G0MNJM.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://www.brookings.edu/wp-content/uploads/2016/06/obesity_010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 10:10.


#24
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,794
  • Înscris: 21.06.2016

Quote

Si afla ca la locul de  munca nu te lasa sa vii deloc cu ei. Chit ca daca suint si 50 grade C ! Posted Image
Pantalonii scurti ai voie sa porti doar cand te duci in parc, la mall sau pe plaja.

Imi pare rau ca te dezamagesc dar la locul meu de munca nu este nici o restrictie.
Acum de exemplu sint in chiloti :D

Quote

Piramidele , catedralele, templele alea nu sunt deloc UTILE.

Utilitatea e so simpla probema de perceptie.
Poti fi sigur ca egiptenii credeau ca o piramida e mai utila decit cred new yorkezii ca un bloc de apartamente noi sau un pod nou e util.

 zakhischneur, on 14 iulie 2020 - 10:10, said:

Util era daca se construiau pe planeta asta MAI MULTE PODURI, MAI MULTE SOSELE, MAI MULTE CAI FERATE, MAI MULTE PORTURI,  MAI MULTE LINII DE METROU, MAI MULTE SISTEME DE CANALIZARE, MAI MULTE SOSELE SUSPENDATE, MAI MULTE FABRICI!

Eu cred ca avem fix, exact, precis cite trebuie, si utila ar fi mai mult padure, da ma rog.


Quote



Nu,. mi se pare ca nu ai notiunea de statistica...

#25
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 vrajitoruldinoz, on 14 iulie 2020 - 10:22, said:

Imi pare rau ca te dezamagesc dar la locul meu de munca nu este nici o restrictie.
Acum de exemplu sint in chiloti Posted Image


Nu se pun locurile de munca remote!
Ma refer la angajatii din banci, supermarkete, mall-uri, pentru ca acolo n-ai sa-i vezi in pantaloni scurti sau .....chiloti!
N-ai sa vezi intr-un magazin de mall casieri si lucratori cu pantaloni scurti....cel putin in Romania n-am vazut niciunul.
Am si lucrat in domeniu si stiu ca peste tot se cere o conduita vestimentara adecvata.
De la lucratori pana la manageri, si chiar agenti de paza, toti trebuie sa poarte PANTALONI LUNGI si chiar bluze sau camasi cu maneci lungi, indiferent ca e canicula, pentru ca de aia s-a inventat  aparatul de aer  conditionat.

Faptul ca o dai in ironii proaste si argumente idioate demonstreaza ca degeaba imi pierd timpul de discutat cu tine.


Quote

Poti fi sigur ca egiptenii credeau ca o piramida e mai utila decit cred new yorkezii ca un bloc de apartamente noi sau un pod nou e util.
Asta considera ei din creierele lor primitive care credeau in nu stiu ce calatorii astrale ale sufletului faraonului sau ca faraonul e centrul vietii lor, sau ca Soarele e o barca care calatoreste deasupra unui pamant plat, iar noaptea se duce in adancuri.  

In realitate  piramidele   n-au nicio utilitate practica.  

UTILE sunt canalul  Suez, digurile de pe Nil care sa impiedice inundatiile acolo unde nu e nevoie de ele ,  irigatiile sapate la departare , acolo unde Nilul  nu poate inunda atunci cand e sezonul  deversarii, Biblioteca din Alexandria, Farul din Alexandria, Portul din Alexandria,  fabricile ,  utilajele pentru  plantatiile de bumbac, orez, ceapa,  grau, niste spitale si scoli moderne eventual.  
ALEA SUNT UTILE!
Nu piramidele, nu templele, nu camerele mortuare faraonice sapate in vai, nu obeliscurile.
De alea oricine se poate lipsi, mai putin faraonii care voiau sa-si arate grandoarea propagandistica si "descendenta divina" .  

Quote



Nu,. mi se pare ca nu ai notiunea de statistica...
Ia intra tu pe site-ul asta:  
Obesity - NYC Health

Quote

Obesity
In New York City, obesity is epidemic. More than half of adult New Yorkers have overweight (34%) or obesity (22%). Data show that people can have obesity early in life. Nearly half of all elementary school children and Head Start children do not have a healthy weight. In New York City, one in five kindergarten students and one in four Head Start children, have obesity.
22% e   grav!  La procentul ala ar trebui sa mai inchida din fast-fooduri!
2 720 000 de new yorkezi care pot avea probleme de sanatate in viitor, dintre care 1 760 000 sunt obezi nu arata un viitor prea placut pentru oras.  





Acum cred ca o termin cu tine  si te bag pe IGNORE pentru ca se vede clar ca esti un troll hipiot obositor si n-am timp si chef sa-ti mai combat alte prostii care , plus ca esti  off-topic!
Imi pari si asa cunoscut de pe Computer Games forum.....

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 10:42.


#26
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 x3mytiz, on 13 iulie 2020 - 21:06, said:

Un pic mai civilizat decat in orice oras din Romania zilelor noastre...
He he, si cand te gandesti ca Romania nu o sa aiba din astea nici peste 1000 ani!
Inchipuie-ti  - sa construiesti  un megalopolis  din Giurgiu  pana la Ploiesti , cu Bucurestiul inclus! Posted Image

Si sa ai si poduri de sosele suspendate  paralel cu   un pod de cale ferata de lungimea aia peste Dunare, Olt sau Prut.  
Noi care nu suntem in stare nici acum  sa terminam o amarata de autostrada simpla sau o statie de metrou.  


Cam 90% din ce vezi in poze si pe harta din Google Earth  si tot ce inseamna infrastructura grea   au fost construite in intervalul aniilor 1900-1970, pe vremea cand planeta asta inca mai era locuita de oameni inteligenti si muncitori.  
Google Earth



Attached File  1.jpg   601.3K   6 downloadsAttached File  2.jpg   1.05MB   5 downloadsAttached File  3.jpg   1.08MB   4 downloadsAttached File  4.jpg   615.98K   6 downloadsAttached File  5.jpg   778.8K   4 downloadsAttached File  6.jpg   910.77K   4 downloadsAttached File  7.jpg   1.14MB   6 downloadsAttached File  8.jpg   1010.2K   4 downloadsAttached File  9.jpg   846.59K   5 downloadsAttached File  10.jpg   508.4K   4 downloadsAttached File  11.jpg   1003.86K   4 downloadsAttached File  12.jpg   908.13K   3 downloadsAttached File  13.jpg   499.8K   3 downloadsAttached File  14.jpg   570.72K   3 downloads

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 11:28.


#27
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020
@zakhischneur: uite de ce ii admir eu pe americani, printre altele. Au cladiri, poduri ( peste golfuri de sute de metri latime ) vechi/durabile de 150 de ani iar la noi un pod de 5-6 metri latime peste un parau/canal trebuie reparat in fiecare an Posted Image .

Edited by neks, 14 July 2020 - 12:08.


#28
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 belemistul, on 13 iulie 2020 - 20:28, said:

In 1887 se inaugureaza turnul  Eiffel cu 324 m inaltime.
A fost construit cu otel fabricat la Resita.
"pe Turnul Eiffel se poate citi perfect Forges et Usines de Pompey Fould-Dupont, Fournisseur des Fers de la Tour“. Deci, din nou, nici vorbă de „Made in Reschitza“! "Posted Image
Bai, tot la manualele din vremea lui ceausescu va limitati?

 zakhischneur, on 14 iulie 2020 - 11:25, said:


Noi care nu suntem in stare nici acum  sa terminam o amarata de autostrada simpla sau o statie de metrou.  


Cam 90% din ce vezi in poze si pe harta din Google Earth  si tot ce inseamna infrastructura grea   au fost construite in intervalul aniilor 1900-1970, pe vremea cand planeta asta inca mai era locuita de oameni inteligenti si muncitori.  
Google Earth


Care nu depaseau 3 miliarde si "umpic". Toti cei nascuti dupa au alta conformatie a creierului, legata doar de IA.
Ba putem doar ca nu in cateva zeci de ani. 30de ani e prea putin ca sa construiesti o autostrada care  1 an garantie si dupa 6 luni intra in reparatii capitale.

Edited by wagmich, 14 July 2020 - 12:19.


#29
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Zici ca sunt unguri cu mustatile si palariile alea,cum baga ei capul in cadru Posted Image

#30
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 maxxmedia1999, on 14 iulie 2020 - 12:19, said:

Zici ca sunt unguri cu mustatile si palariile alea,cum baga ei capul in cadru Posted Image
Nici nu-ti imaginezi cati unguri au emigrat in America in anii 1800...

#31
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 neks, on 14 iulie 2020 - 12:07, said:

@zakhischneur: uite de ce ii admir eu pe americani, printre altele. Au cladiri, poduri ( peste golfuri de sute de metri latime ) vechi/durabile de 150 de ani iar la noi un pod de 5-6 metri latime peste un parau/canal trebuie reparat in fiecare an Posted Image .

Normal, pentru ca la 1900-1960 au avut norocul sa fie condusi de cei mai inteligenti oameni , iar bogatii se gandeau la binele comun al tuturor, isi faceau planuri pe termen lung- pe zeci de ani.

Cand se proiecta ceva, se proiecta sa tina sute de ani.
Dupa 1960  au inceput sa voteze numai politicieni prosti si vedete, au inceput sa se prosteasca, iar bogatii  corporatisti  de azi se gandesc numai la ei  si nu sunt capabili sa construiasca 1% din ce au cladit marii industriasi !





Iar acum, dupa ce si-au pus presedinte negru si au frecat-o cu libertati, corectitudine politica and shiet si au vazut ca totul se duce dracului  si se prabuseste sistemul,   voteaza glume triste  si mascarici  ca Donald crezand ca poate vremurile alea se vor mai intoarce vreodata.........NOPE! Posted Image

Revenirea aia oricum nu se face prin eforturile unui singur om.

Toate stricaciunile provocate de neoliberalismul si corporatismul consumerist  (sau neoconservatorism si progresism cum vreti sa-i spuneti) vor persista decade intregi.

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 13:20.


#32
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 zakhischneur, on 14 iulie 2020 - 11:25, said:

He he, si cand te gandesti ca Romania nu o sa aiba din astea nici peste 1000 ani!
Inchipuie-ti  - sa construiesti  un megalopolis  din Giurgiu  pana la Ploiesti , cu Bucurestiul inclus! Posted Image

Si sa ai si poduri de sosele suspendate  paralel cu   un pod de cale ferata de lungimea aia peste Dunare, Olt sau Prut.  
Noi care nu suntem in stare nici acum  sa terminam o amarata de autostrada simpla sau o statie de metrou.  


Cam 90% din ce vezi in poze si pe harta din Google Earth  si tot ce inseamna infrastructura grea   au fost construite in intervalul aniilor 1900-1970, pe vremea cand planeta asta inca mai era locuita de oameni inteligenti si muncitori.  
Google Earth



1.jpg 2.jpg 3.jpg 4.jpg 5.jpg 6.jpg 7.jpg 8.jpg 9.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg

De ce o țară mică ca România ar trebui să aibe un megalopolis până la Giurgiu? Șocant sau nu, metroul din București este mai bun și mai modern față de mizeria aia din New York.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Mjx3S3UjmnA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#33
zakhischneur

zakhischneur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 180
  • Înscris: 16.08.2018

 Velaxa, on 14 iulie 2020 - 13:44, said:

De ce o țară mică ca România ar trebui să aibe un megalopolis până la Giurgiu?

Pentru ca ...progres, urbanizare, viata mai buna , oportunitati mai multe, poate asa daca taranii aia ar avea canalizare, n-ar mai vota excremente ca Dragnea sau Dancila.

Quote


Șocant sau nu, metroul din București este mai bun și mai modern față de mizeria aia din New York.
Si de ce crezi ca  nu se mai construieste nimic de atunci? De ce nu se mai modernizeaza nimic?

Oare pentru ca americanii votau presedinti care conduceau tara cu mana de fier, asa ca  Theodore Roosevelt, Howard Taft,  Woodrow Wilson, Calvin Coolidge,  Herbert Hoover,  Franklin Roosevelt , Harry Truman sau  Dwight Eisenhower ?  
Iar dupa o serie de presedinti mediocri si corupti ca Kennedy, Johnson, Nixon, Carter, Reagan si Bush sr, pusi numai pe combinatii si afaceri externe  ,  acum nu mai construiesc nimic pentru ca voteaza nulitati si glume triste  gen Clinton, Bush jr,Obama sau Trump?
Pentru ca acum toti o ard cu parade gay, feminazi ,  blugi rupti  si  nasul in telefoane in timp ce totul se naruie in jurul lor, inconjurati de cladiri vechi de 50-100 ani, incapabili ca ei sa mai construiasca ceva mai tare decat au construit bunicii lor?  

La fel de incredibil e ca sub Ceausescu s-au facut trei magistrale  (alea MARI SI LATE)  de metrou in Bucuresti, cu forta, cu munca bruta, cu nerespectat drepturile omului, dar uite ca s-au facut.  
Iar acum avem metrou cu care sa circulam din Berceni pana in Pipera.  
Azi abia ne chinuim sub vreo 11  guverne pesediste si peneliste care s-au perindat in ultimii 10 ani   sa terminam o STATIE de metrou din Drumul Taberei  sau la Gara de Nord.

Te gandesti si tu la ce ma gandesc si eu?

Magistralele alea lungi,mari si late, adica ala galben, rosu si albastru, au fost construite de comunisti, cu forta!  In DOAR 10-15 ANI! Te intrebi de ce dracu se mai duc prosti sa-i aduca omagiu lui Ceausescu la mormantul sau!  
Lista stațiilor de metrou din București - Wikipedia
Magistrala  verde de la Straulesti pana la Gara de Nord  , aia scurta,  s-a construit cu chiu cu vai  in 30 ani de spagi, amanari, consultari,  inspectii,  expertize,  dezbateri, acte birocratice, aia e realizarea PSD-ului si PNL-ului!  

Magistrala aia portocalie e inca in santier la cum se misca idiotii cu Drumul Taberei,   putin probabil sa se finalizeze in vreo 10 ani, iar aia violeta cred ca e inca pe hartie.  


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/1e/Metro_Bucure%C8%99ti.svg/1024px-Metro_Bucure%C8%99ti.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar daca te documentezi despre statiile de transfer  si terminalele  de metrou din New York City, cam toate alea mari si late s-au construit chiar in anii 1917-1978.
New York City Subway stations - Wikipedia
List of New York City Subway transfer stations - Wikipedia
Iar o gramada stau inchise pentru ca .....nu sunt capabili sa le renoveze sau sa le reconstruiasca.
List of closed New York City Subway stations - Wikipedia


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/NYC_subway-4D.svg/555px-NYC_subway-4D.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by zakhischneur, 14 July 2020 - 14:16.


#34
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008

 neks, on 13 iulie 2020 - 18:39, said:

Acum 110 ani americanii aveau deja de ceva timp podurile impresionante ce le vedem si azi pe picioare, zgarie nori, trenuri suspendate iar automobilele faceau deja probleme in trafic...
Impresionant..
Da, impresionant! Si gandeste-te in ce stadiu de feudalism era Romania! Eram fix la 4 ani de la Rascoala de la 1907....
Ecartul de 100 de ani intre noi si ei se pastreaza in continuare!

#35
neks

neks

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 04.04.2020

 Obivankenobi, on 14 iulie 2020 - 16:56, said:

Da, impresionant! Si gandeste-te in ce stadiu de feudalism era Romania! Eram fix la 4 ani de la Rascoala de la 1907....
Ecartul de 100 de ani intre noi si ei se pastreaza in continuare!
Da, chiar m-am gandit cand am postat ca americanii aveau toate alea dinainte cu mult de rascoala din 1907 cand noi ne taiam cu furcile si topoarele. Mare, mare diferenta. Dar in State au emigrat din Europa pe vremuri oamenii hotarati, curajosi, care si-au lasat locurile natale stiind ca nu le vor mai revedea vreodata in viata lor, au calatorit poate si un an de zile pana la destinatie unde nu ii astepta nimeni si nimic. Au fost obligati sa reuseasca, altfel...?!! De asta cred eu ca s-au dezvoltat asa tare si in avans fata de tari mult mai batrane. Datorita oamenilor puternici psihic in primul rand.

#36
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Iata si Frisco, 1906, cu patru zile inainte de marele cutremur...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VO_1AdYRGW8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]





Posted Image

Si Maskva, 1896...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6FN06Hf1iFk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate