Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Rosii pe balcon

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Si as folosi , pt. ca nu-mi vine sa cred ca o sa creasca rosile doar cu apa si soare.   

N-ai pamant in ghiveciul ala ?
Daca vrei ingrasamant BIO - amesteca zatul de la cafea cu coaja de ou pisata bine - poti sa o dai si prin rasnita de cafea daca ai.
Pui deasupra pe pamant cate o lingura la 2-3 saptamani - acum vara.
Mai merge si coaja de banana uscata maruntita la blender sau rasnita, dar e mai greu cu umiditatea acum.

#20
usturoi-copalau

usturoi-copalau

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 01.01.2018

View Posteiffel, on 13 iulie 2020 - 20:08, said:

N-ai pamant in ghiveciul ala ?
Daca vrei ingrasamant BIO - amesteca zatul de la cafea cu coaja de ou pisata bine - poti sa o dai si prin rasnita de cafea daca ai.
Pui deasupra pe pamant cate o lingura la 2-3 saptamani - acum vara.
Mai merge si coaja de banana uscata maruntita la blender sau rasnita, dar e mai greu cu umiditatea acum.
interesant, voi incerca

View Postmarianvasile, on 13 iulie 2020 - 19:55, said:

Apă, lumină, plivit iarba din ghiveci, îngrășământ bio (mraniță), copilit. Copilitul împiedică planta să devină prea stufoasă, practic atunci când între tulpină și o frunză pleacă încă o ramură, acea ramură se rupe. După 4-5 rânduri de flori se cârnește (se rupe vârful, pentru ca planta să nu mai irosească resurse crescând în înălțime, folosindu-le astfel la coacerea fructelor existente).
Posted Image

#21
uzzy86

uzzy86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 30.12.2006
Si eu mai am apucaturi d'astea. anul trecut am avut doua plante dar s-a terminat repede cu ele. Musculite albe... :(
Acum is pe ardei iuti.
La ce etaj stai? daca nu urca "baza" pana acolo tre sa polenizezi artificial florile

Bafta!

#22
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 04.09.2013
Salut. Tata pune rosii in balcon an de an in primavara. Cumpara fire deja crescute in pamant din obor - pe vreo 15 fire a platit undeva sub 20 de ron. O sa fac maine poza daca ajung pe la ai mei si postez. E plin de rosii. Le uda cam de doua ori pe saptamana am impresia, mai ales ca vara e foarte cald.

Cel mai important lucru pe care l-am observat este ca ghivecele tinute pe pervaz (in afara balconului) sunt pline de rosii si fac flori periodic, pe cand cele doua-trei pe care le tine in balcon abia daca fac o floare - le-a aruncat deja pe acelea. Motivul pentru care cele de pe pervaz merg bine este ca sunt direct la aer, vant iar polenizarea este implicit mult mai buna. Revin cat de repede posibil cu poza.

#23
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postclaz, on 13 iulie 2020 - 19:46, said:

Solutie de Dithane M-25, aplicat o data cam la trei saptamani. E 4 lei un pliculet din care se obtin 10L de solutie.

Verde de Paris, nu ar fi mai recomandat? Sau chestia aia cu care coloreaza oltenii si giurguvenii rosiile lcumparata de la bulgari, nu stiu cum se numeste.
Lasa-le in voia lor, si asa vor contine destul de multe chimicale din aerul poluat din localitati. Eventual  stropite cu zeama bordeleza, daca ti se par atacate de ceva.Chestia cu ingrasaminte, bio sau nu, e ca si cand ai vrea sa mananci carne de pui crescut in curte, de la supermarket.

#24
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Posteiffel, on 13 iulie 2020 - 19:00, said:

Mie mi-au cazut cateva seminte acu vreo 3 ani intr-un ghiveci cu trandafi "japonez". Ghiveci micut, nu ca al tau.
A iesit o singura planta si am lasat-o acolo. Nu i-am facut absolut nimic. In final a avut vreo 8 rosii mari si gustoase.

Ingrasamant ? Pai mai bine ieis rosii de la supermarket - sunt pline de asa ceva.

pai din ce sa traiasca plantele alea daca nu au azot, potasiu, fosfor in sol. Trebuie sa pui ceva, nu pot sa creasca doar cu apa. Important e ca nu pui insecticide, ierbicide etc. Ingrasamintele care sunt substante anorganice in general nu sunt periculoase, fara ele nu poate sa creasca nici o planta

Edited by chilly willy, 14 July 2020 - 14:07.


#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai solul ala din ce e facut ? Nu din minerale si alte substante ? Are si azot si fosfor si p[otasiu...
Eu nu-mi tin plantele in fibra de cocos ca sa fiu nevoit sa le pun ingrasamant mereu.

Pamant de gradina combinat cu ceva compost. E mai mult decat suficient.

#26
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,358
  • Înscris: 09.07.2005
Poti face pipi in ghiveciul ala, e ingrasamant natural. Asculta ce zice userul mai sus cu ingrasamantul natural , preferabil solid. Udat o data la 3 zile sau la 2 daca e foarte cald afara. Mai zicea un om cu polenizarea , daca nu au ceva albine, muste, insecte in general sa le polenizeze nu faci rosii. Copilitul si carnitul (daca planta este foarte inalta) sunt obligatorii iarasi. Nu cred ca e cazul de fungicide pt o planta pe balcon, vrei ceva natural. daca crapa planta... asta este nu traiesti din asta.  E doar un hobby.

#27
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Posteiffel, on 14 iulie 2020 - 14:20, said:

Pai solul ala din ce e facut ? Nu din minerale si alte substante ? Are si azot si fosfor si p[otasiu...
Eu nu-mi tin plantele in fibra de cocos ca sa fiu nevoit sa le pun ingrasamant mereu.

Pamant de gradina combinat cu ceva compost. E mai mult decat suficient.
solul din ghiveci are o cantitate limitate de nutrienti. adica atit cit cuprinde ghiveciul. dupa care planta are nevoie de hrana. mranita e o sursa buna, daca e de unde. eu as recomanda si bionat 1-2 pina la scuturarea florilor si atunci o doza de cropmax.
amestecul de zat si coaja de ou ajuta putin la modificarea ph-ului solului. ca sa poata fi absorbite de planta substantele trebuie sa fie solubile in apa. calciul din coaja de ou nu e , povestile cu coaja de ou pisata sau cuiul de fier infipt in pamint sint mituri. dar zatul si resturile de ceai sint bune pentru ca mentin solul afinat. pamintul de gradina se intareste prea mult in giveci.
polenizarea e necesara si ea, chiar si numai scuturind florile.
rosiile cherry se preteaza foarte bine la crescut in ghiveci. si cele heirloom merg, dar vor fi ceva mai mici decit daca ar fi crescute in gradina.
dusmanii cei mai intilniti sint minatorii si musculita alba. de musculita alba se mai scapa cu zema de ardei iute sau/si tutun, in conditii controlate, dar de minatori e mai greu si de obicei se elimina frunzele sau chiar toata planta
atacul de minatori arata cam asa
https://www.botanist...ra-1200x795.png

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

solul din ghiveci are o cantitate limitate de nutrienti. adica atit cit cuprinde ghiveciul. dupa care planta are nevoie de hrana
Ptr o planta, are destul, mai ales la ditamai ghiveciul pe care l-a folosit.
Pana sa se epuizeze nutrienti aia se termina cu rosiile ca planta..

Am plante care stau de 20 de ani in acelasi ghiveci - fara ingrasamant. Putina cafea cu coaja de ou la 1 an, poate. Deja au "papat" tot pamantul - urmeaza acum sa le schimb ghiveciul cu unul o idee mai mare ca dau pe-afara - sunt 2 curmali de 30 de ani. Acum 20 de ani i-am pus in ghivecele alea.

Legat de coaja de ou - daca  e foarte bine maruntita e absorbita in pamant in cateva saptamani. Plus ca e mai alcalina - zatul de cafea e usor acid. Si mai e o problema cu zatul - daca pui doar zat se formeaza o crusta prin care nu trece apa. coaja e ou o fragmenteaza. Si nu contine doar calciu.

#29
marianvasile

marianvasile

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 10.05.2013
@Tonic Water: ai făcut ce recomanzi? Va obține o plantă foarte frumos uscată. Toxinele și sarea conținute omoară planta în două săptămâni de „tratament”. Conținutul de uree este mic și diluat în alți constituenți care fac rău, nu bine.

#30
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

View Postchilly willy, on 14 iulie 2020 - 14:05, said:

pai din ce sa traiasca plantele alea daca nu au azot, potasiu, fosfor in sol. Trebuie sa pui ceva, nu pot sa creasca doar cu apa. Important e ca nu pui insecticide, ierbicide etc. Ingrasamintele care sunt substante anorganice in general nu sunt periculoase, fara ele nu poate sa creasca nici o planta

Zaaaau? Moama ce plante proaste pot sa am eu in gradina, ca nu le pun nimic, decat compost de la groapa si ele cresc intr-o veselie! Ba le mai si stropesc cu zeama bordeleza cam mo dat la luna.

View PostTonic Water, on 14 iulie 2020 - 16:17, said:

Poti face pipi in ghiveciul ala, e ingrasamant natural. Asculta ce zice userul mai sus cu ingrasamantul natural , preferabil solid. Udat o data la 3 zile sau la 2 daca e foarte cald afara. Mai zicea un om cu polenizarea , daca nu au ceva albine, muste, insecte in general sa le polenizeze nu faci rosii. Copilitul si carnitul (daca planta este foarte inalta) sunt obligatorii iarasi. Nu cred ca e cazul de fungicide pt o planta pe balcon, vrei ceva natural. daca crapa planta... asta este nu traiesti din asta.  E doar un hobby.

Dar kk? Ca si ala tot natural e. Bine asta daca nu mananci E-urile de market.
Ingrasamant natural e balegarul de vaca de exemplu, dar si ala doar dupa ce a fermentat, nu atunci cand l-a fabricat vaca.Sau cacarezele de oaie, tot dupa ce a fermentat. Sau gainatul de pasari, si asta, tot dupa fermentare.

Edited by wagmich, 14 July 2020 - 22:18.


#31
wld-ro

wld-ro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 04.09.2013
Salut. Am revenit cu câteva poze cu pământul și îngrășământul folosite - cumpărate din Dedeman. Și cu "recolta".

Attached Files



#32
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006

View Postwagmich, on 14 iulie 2020 - 22:18, said:

Zaaaau? Moama ce plante proaste pot sa am eu in gradina, ca nu le pun nimic, decat compost de la groapa si ele cresc intr-o veselie! Ba le mai si stropesc cu zeama bordeleza cam mo dat la luna.



Dar kk? Ca si ala tot natural e. Bine asta daca nu mananci E-urile de market.
Ingrasamant natural e balegarul de vaca de exemplu, dar si ala doar dupa ce a fermentat, nu atunci cand l-a fabricat vaca.Sau cacarezele de oaie, tot dupa ce a fermentat. Sau gainatul de pasari, si asta, tot dupa fermentare.

nu plantele sunt proaste, tu esti. Evident compostul ala contine NPK. Incearca sa nu pui nimic sa vezi ce plante o sa ai. Pe balcon nu cred ca e cazul sa folosim gainat fermentat si alte chestii "naturale". Aceleasi elemente le putem pune sub forma de solutie de fertilizant. Gainatul e mult mai ieftin si se si scapa de el pentru ca altfel ar trebui platit pentru aruncarea lui. In loc sa dea bani pentru aruncarea lui crescatoriile de gaini fac ceva bani din vanzarea lui dar in ghiveci nu cred ca e necesar sa punem balega sau gainat.
Plantele cu crestere lenta de la care nu asteptam sa faca fructe pot sta multi ani in ghivece fara ingrasaminte. Apa de la robinet contine mici cantitati de nitrati si potasiu si fosfor si planta poate supravietui chinuita daca i se mai pune si niste zat sau ceai. Palmierii rezista destul de bine in soluri sarace.

#33
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

View Postusturoi-copalau, on 13 iulie 2020 - 18:53, said:

insa ce ma ingrijoreaza e ca de la o vreme plantele stragneaza. adica doar una e mai inalta si are flori. restul nu prea mai cresc. (sau o fi soiuri care cresc mai greu). de asta ma gandeam la ingrasamant (am vazut ca nu e scump, vreo 30ron) .
sunt soiuri de roșii determinate și nedeterminate.
Primele se opresc din creștere la o anume înălțime, celelalte cresc încontinuu.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pe balcon nu cred ca e cazul sa folosim gainat fermentat si alte chestii "naturale".
Poti face compost si pe balcon. Mai ales daca vrei rosii bio - si le mananci tu.
Daca ar fi plante decorative poti pune chimicale fara probleme.

Eu unul imi fac singur compost - intr-o sticla de 5l de apa, taiata pe din doua.
In functie de caldura - si acum e cald in 30-50 de zile e gata.

Quote

Palmierii rezista destul de bine in soluri sarace.   
Palmierii rezista destul de bine in orice sol.
Conditia e doar sa existe un sol.

#35
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
ce intelegem prin chimicale? Prin fermentarea gainatului si a resturilor organice rezulta amoniac, nitriti, nitrati, uree. Ce diferenta e daca punem azotat de amoniu? Prin fecale se elimina mici cantitati de clorura de potasiu si fosfati. E vreo diferenta daca le punem ca solutie a acestor saruri?
Prin "chimicale" se intelege ca nu se pun insecticide, fungicide, substante de accelerare a coacerii etc.

#36
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Sunt mai multe - unele substante fertizante contin diversi hormoni si altele. Au actiune in functie de ce ai nevoie - sa creasca frunzele sau radacinile, sa forteze inflorirea, etc.
Daca pui doar substante minerale, da, nu e problema. Trebuie insa citita eticheta bine.

Insa de cand au aparut fertilizanti "dedicati" apare riscul sa gasesti si alte traznai prin ele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate