Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Cu ce sa imi ocup timpul liber in domeniul de programare

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Cu python te poți distra mai mult:

- toolingul e mai ușor: instalarea de dependințe, de biblioteci, librării
- nu ai nevoie de un IDE
- e mai dinamic, și nu ma refer la faptul ca lipsește compilarea, ci la workflow in timpul programării
- te poți juca in mai multe domenii in mod mai dinamic, fără atât de multe bătăi de cap ca java

Poți face usor cu python:

- distracții matematice in sagemath sau jupyter notebook
- distracții in shell cu xonsh
- distracții cu interfețe grafice cu pyqt
- distracții cu aplicații web cu frameworkuri minimaliste
- distracții algoritmice pe site-uri cu online judges
- distracții cu crearea propriilor jocuri cu biblioteci existente

În java, poți face doar unele dintre aceste lucruri, doar condiționat, si cu mai mult efort / mai puțin dinamism.

Nu ma vad dând drumul la un IDE java in asteptarea unui avion pentru a face rapid un joculeț.

Python e excelent pentru crearea de prototipuri. Java nu. Asta spune destule despre workflow. Java e mai mult despre aplicații serioase si performante.

Da, poți face de toate în orice limbaj dacă chiar vrei. Dar în jurul fiecărui limbaj există un ecosistem care te susține mai mult într-o direcție sau alta.

#20
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,865
  • Înscris: 13.07.2011
Mersi mult, ma ajuta mult raspunsul tau. Am gasit un curs foarte interesant care dureaza aproximativ 40 de ore si incepe prin a oferi niste informatii despre Python ca sa incepi cu basic-ul si dupaia schimba in Java si Kotlin unde inveti lucruri mai complexe, cam asta imi si doresc. Sa incep cu niste basic-uri sa reusesc sa castig un overview peste tot domeniul si dupaia sa ma duc ma adanc in materie.

#21
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 business11, on 20 iunie 2020 - 17:20, said:

Mersi mult, ma ajuta mult raspunsul tau. Am gasit un curs foarte interesant care dureaza aproximativ 40 de ore si incepe prin a oferi niste informatii despre Python ca sa incepi cu basic-ul si dupaia schimba in Java si Kotlin unde inveti lucruri mai complexe, cam asta imi si doresc. Sa incep cu niste basic-uri sa reusesc sa castig un overview peste tot domeniul si dupaia sa ma duc ma adanc in materie.
Aia nu mai e distracție.

Distracție nu e curs.

Distracție e să folosești tutorialul oficial: https://docs.python.org/3/tutorial/

#22
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Referitor la ce am zis și eu, și OriginalCopy (studiul pe baza documentației oficiale e sfânt): Nu știu cum nu mor de foame academiile care fac tot felul de cursuri bazate pe reformulari (nefericite in unele cazuri...) ale doc. oficiale Posted Image

Unora le este mai ușor să parcurgă cursurile X-demyilor? Posted Image

Edited by Rhesus, 21 June 2020 - 15:54.


#23
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Rhesus, on 21 iunie 2020 - 15:53, said:

Referitor la ce am zis și eu, și OriginalCopy (studiul pe baza documentației oficiale e sfânt): Nu știu cum nu mor de foame academiile care fac tot felul de cursuri bazate pe reformulari (nefericite in unele cazuri...) ale doc. oficiale Posted Image

Unora le este mai ușor să parcurgă cursurile X-demyilor? Posted Image

Sistemul de educație nu e aliniat la societatea informațională și interconectata.

Se încearcă, dar nu se doresc soluțiile de calitate, deoarece asta înseamnă concedierea a 99% profesori (cei incompetenți).

Ar fi suficientă:

- înregistrarea lecțiilor
- elevii mai avansați și profesorii ii ajută pe cei mai puțin experimentați


Practic însă, interese economice.

#24
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 business11, on 20 iunie 2020 - 17:20, said:

si incepe prin a oferi niste informatii despre Python ca sa incepi cu basic-ul si dupaia schimba in Java si Kotlin unde inveti lucruri mai complexe
Și-n Python poți să ajungi să scrii lucruri chiar complexe.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

 Rhesus, on 21 iunie 2020 - 15:53, said:

Nu știu cum nu mor de foame academiile care fac tot felul de cursuri bazate pe reformulari (nefericite in unele cazuri...) ale doc. oficiale Posted Image
Este o regula de aur in afaceri.
Banii exista, trebuie doar adunati.
Sunt cateva discutii despre academii pe aceasta arie.

Edited by MarianG, 21 June 2020 - 22:01.


#26
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 Rhesus, on 21 iunie 2020 - 15:53, said:

Referitor la ce am zis și eu, și OriginalCopy (studiul pe baza documentației oficiale e sfânt): Nu știu cum nu mor de foame academiile care fac tot felul de cursuri bazate pe reformulari (nefericite in unele cazuri...) ale doc. oficiale Posted Image

Unora le este mai ușor să parcurgă cursurile X-demyilor? Posted Image
Este mult spus academii.Astfel de SRL-uri de apartament duc in derizorie notiunea de Academie.
In plus, care firma seriosa se leaga la cap cu absolventi ale acestor SRL-uri ?

#27
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Si C# e o varianta. Ecosistemul actual iti ofera de la aplicatii Windows la backend crossplatform la aplicatii native Android si iOS.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate