Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

QA Automation - Selenium ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
mariusmtd

mariusmtd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.04.2014
Salutari!



In viitorul apropiat urmeaza sa incep sa invat Selenium iar intrebarea mea se refera la limbajul recomandat pentru a face acest lucru. Din ce am cautat, pe alte forumuri sau platforme, vorbim despre Java vs C# vs Python(cele mai cunoscute si utilizate). M-ar interesa si cererea pe piata la noi in tara sau oras (Cluj) si care ar oferi mai multe sanse sa ajungi la un interviu. M-am uitat asa in mare la joburi cautand cuvintele cheie iar dupa rezultate (oferte) ar arata Java, Python apoi C# dar vreau sa ascult si opiniile voastre.

Dintre cele 3 limbaje, am cunostinte basic, sau aproape basic in C#, adica rezolvam exercitii de dificultate medie sa zicem dar acum ma gandesc daca e o idee buna de continuat cu limbajul, resursele sunt si mai putine fata de Python sau Java.

Asadar, care credeti ca are sanse mai mari si faciliteaza intrarea intr-un posibil job QA Automation? Mentionez ca nu am backgroundul necesar.

#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Selenium este o automatizare a browser-ului.
Limbajele de programare ii pot folosi capabilitatile.

#3
mariusmtd

mariusmtd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 07.04.2014
Da, dar firmele specifica in ofertele pentru job, Python sau un limbaj oop de stiut neaparat. Adica, se cere Selenium alaturi de un limbaj de programare. Intrebarea mea e care imi ofera sanse mai mari de angajare, aici ne referim la cererea pe piata, cat de dificil e sa obtii un interviu cu C# fata de Python etc.

Evident ca depinde de aplicant, de cat si ce stie. Dar ma refeream asa pentru entry level.

Edited by mariusmtd, 14 June 2020 - 15:04.


#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
Pai daca se cere C# si tu stii Python e greu, la fel si vice-versa.

Edited by MarianG, 14 June 2020 - 16:02.


#5
Failsafe

Failsafe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 25.04.2020
Vezi si tu pe site-urile de joburi, cauti dupa selenium iar la posturi te uiti cu ce limbaje e asociat, si numeri... cam aia e... in rest, nu cred ca trebuie sa stii limbajele la un nivel avansat, poate nici mediu... dar sa te descurci cat de cat...

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
C# îl las deoparte deoarece e destul de izolat ca limbaj în branșa noastră.

Deci Java vs Python. Cu ambele limbaje poți face de toate, la modul general. Eu aș spune să alegi limbajul în funcție de cum îți vezi cariera în 5 ani.

Dacă vrei să mergi mai mult în direcția QA, automatizare, DevOps, mergi cu python.

Dacă în acești 5 ani vrei să schimbi către developer, mergi cu Java.

Eu așa aș alege limbajul în situația ta, nu după ofertele momentane de lucru.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate