Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 

Oras mare vs oras mic!

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011
Salutare,
Momentan locuiesc in Iasi, insa in afara de poluare, aglomeratie, preturi mari nu reusesc sa vad ce avantaje ofera in afara de job-urile in IT bine platite, e un oras frumos nimic de zis de fapt asta e singurul lucru care ma atrage, pe de alta parte este Piatra Neamt, Roman sau chiar Dorohoi orase mici mai putin aglomerate, mai linistite, preturile la case si apartamente sunt decente, poluarea e mai mica.
Voi ce parere aveti? Ce avantaje si dezavantaje vedeti in comparatia asta?
Multumesc anticipat!

#2
MindMachine-

MindMachine-

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 24.05.2020
Inafara de regiune per ansamblu, nu e niciun dezavantaj!

#3
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Problema e nu ce-ti ofera tie orasul, ci ce-i oferi tu lui.
Citat foarte aproximativ din JFK.

#4
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Dar nimeni nu te pune sa stai in Iasi, in centru.

Orice oras are periferie.

Poluare redusa, aglomeratie lipsa, preturi mici, dar macar poti ajunge in centrul unui oras mare, repede. Deci ai tot ce vrei. Deci e vorba de distanta pana la orasul mare, nu oras mic vs oras mare (daca e vorba de un oras mic neconectat, e praf).
Deci solutia e un oras mare + te departezi de centru pâna te simti bine, ca o fi 2km, 5km, 7km, 10km sau cat iti convine. Best of both worlds.

Edited by AdiTwism, 10 June 2020 - 15:56.


#5
ptap

ptap

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,787
  • Înscris: 09.12.2005

 maladetz, on 10 iunie 2020 - 15:39, said:

Salutare,
Momentan locuiesc in Iasi, insa in afara de poluare, aglomeratie, preturi mari nu reusesc sa vad ce avantaje ofera in afara de job-urile in IT bine platite, e un oras frumos nimic de zis de fapt asta e singurul lucru care ma atrage, pe de alta parte este Piatra Neamt, Roman sau chiar Dorohoi orase mici mai putin aglomerate, mai linistite, preturile la case si apartamente sunt decente, poluarea e mai mica.
Voi ce parere aveti? Ce avantaje si dezavantaje vedeti in comparatia asta?
Multumesc anticipat!

Macar cunosti pe cineva in orasele alea? Piata muncii o cunosti? Sau te trezesti ca te-ai mutat, nu-ti gasesti de lucru si nici nu cunosti pe  nimeni.
Ca asa si Mangalia pare frumos, alergi pe plaja dimineata, te duci la pescuit daca n-ai ce manca etc.

#6
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013
O casa la tara langa un oras mare, cu o slujba la periferie care iti mai permite sa lucrezi si de acasa. Asa esti langa magazinele/mall-urile mari de la periferie, daca simti nevoie sa iti iei un tricou, dar cat mai departe de agitatie/trafic si haos.

De ce ar alege cineva sa stea in orasul ala mare, intr-un apartament inghesuit de 50 mp? (preturile sunt chiar mai mici la case)

#7
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
si eu m-as muta din cluj daca mi-as gasi de lucru in alta parte
dar nu este de lucru in alta parte

#8
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Piatra Neamtul mi s-a parut un oras foarte dragut si interesant.

Bine... mie si Iasiul mi-a placut, sa fiu sincer.

Cred ca e vorba de oportunitati oferite.

Oras mare = costuri mari, salarii mai mari si mai multe oportunitati.
Insa asta vine la pachet cu trafic si poluare mai mari, timp pierdut cu distantele si deplasarile si - poate - mai mult stress.

Tu stii ce preferi, e greu de sfatuit...

Edited by sylvius, 10 June 2020 - 15:54.


#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,284
  • Înscris: 24.11.2002
Ce ofera Iasiul fata de orasele amintite de tine: Palas, Teatru, Opera, Filarmonica, cluburi de noapte.
Spitale, daca Domane fereste faci un infart mai trebuie sa rezisti drumului pana Iasi, asta daca nu pot trimite elicopterul dupa tine. Si cam la toate specializarile, cand lucrurile devin mai complicate, te trimit la centrul universitar medical.
Dar sunt lucruri care pentru unii conteaza, pentru altii nu. Vorba aia: "Ce tie iti place, altuia nu face!"

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 maladetz, on 10 iunie 2020 - 15:39, said:

...
Cum suna anuntul ala de angajare? „ ....salariu motivant” de care majoritatea este atrasa, oportunitati de dezvoltare personala, activitati extra, culturalizare, distractie,  servicii complete si de calitate, confort..... si viata scumpa.

In schimb, Piatra Neamt este linistit, peisaje naturale, spatiu verde berechet, aer de inalta calitate, este mult mai racoros ca Iasiul, care vara este insuportabil dpdv al climei, nu ai nevoie de banii de care ai avea nevoie in Iasi pentru o viata buna.....

Edited by MembruAnonim, 10 June 2020 - 16:08.


#11
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,646
  • Înscris: 13.06.2004
În oraşele mari e nebunie, dar nu aş putea trăi fără avantajele lor.

#12
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009

 sylvius, on 10 iunie 2020 - 15:54, said:

Piatra Neamtul mi s-a parut un oras foarte dragut si interesant.

Dar e si destul de mort. Efectiv e doar servicii, nu exista nici o fabrica, mare depozit in zona. Cred ca jumate din populatie lucreaza afara si cheltuie aici vara.
E un loc superb, dar in afara de supermarkete, dedeman si spital efectiv nu e nici un loc de munca la scara mai marisoara gen unde sa lucreze multa lume, hai sa zicem Kober si Rifil.

Edited by SpeedDemon, 10 June 2020 - 16:22.


#13
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

 sylvius, on 10 iunie 2020 - 15:54, said:

Piatra Neamtul mi s-a parut un oras foarte dragut si interesant.

Bine... mie si Iasiul mi-a placut, sa fiu sincer.

Cred ca e vorba de oportunitati oferite.

Oras mare = costuri mari, salarii mai mari si mai multe oportunitati.
Insa asta vine la pachet cu trafic si poluare mai mari, timp pierdut cu distantele si deplasarile si - poate - mai mult stress.

Tu stii ce preferi, e greu de sfatuit...
Oras mare nu inseamna neaparat salarii mari, asta e ceea ce ma deruteaza la Iasi in afara de domeniul IT si corporatii ca Delphi si Continental(iar aici cei pe functii mai bune au salarii mari) salariile sunt  comparabile cu cele din orasele mici, poate doar sunt mai multe oferte de salarii mici dar sunt si mai multi locuitori. Asa ziceam si eu de oportunitati dar sincer nu prea le vad :)

Edited by maladetz, 10 June 2020 - 16:31.


#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,594
  • Înscris: 17.08.2007
Nu stim cum iti castigi existenta, varsta/copii adica nevoia de servicii medicale mai rasarite. Sunt multe aspecte.

#15
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004
daca ai un venit sigur, sau nu te atrag oportunitatiule pt a face bani, orasele mici sunt de dorit
te sfatuiesc sa cercetezi si activitatea infractionala acolo. Daca e redusa, cu atat mai mult.
Evident, ramai fara filarmonica, teatru si activitati sportive :)
dar dupa cuma i pus problema, par sa nu te intereseze.

#16
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

 AdiTwism, on 10 iunie 2020 - 15:47, said:

Dar nimeni nu te pune sa stai in Iasi, in centru.

Orice oras are periferie.

Poluare redusa, aglomeratie lipsa, preturi mici, dar macar poti ajunge in centrul unui oras mare, repede. Deci ai tot ce vrei. Deci e vorba de distanta pana la orasul mare, nu oras mic vs oras mare (daca e vorba de un oras mic neconectat, e praf).
Deci solutia e un oras mare + te departezi de centru pâna te simti bine, ca o fi 2km, 5km, 7km, 10km sau cat iti convine. Best of both worlds.
Cand ai copii aia 5-7Km de oras se transforma intr-o ora in trafic doar dus copiii la scoala/gradinita, inca o ora inapoi, plus drumul la job care si ala o sa-ti manance o gramada de timp. Se pierde o gramada de timp din cauza infrastructurii care nu mai face fata.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
oras mare posibilitati in diferite domenii. de exemplu centrele de cercetare in Romania se afla in orase mari
oras mic lipsa poluarii, liniste, oameni cu care te cunosti, simplitate, fara stres, fara complicatii
personal imi plac orasele mici, pentru ca sunt linistite. am stat si in bucuresti insa aglomeratia si fuga nu mi-au placut. traitul in viteza si stres. te consuma si te rutineaza
asa incat prefer orase mici. pentru mine slatina ar fi destul. este mare cat sa fie posibilitati insa nu foarte mare , si are si locuri linistite si placute

bine bucurestiul a fost construit si extrem de prost

#18
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,176
  • Înscris: 06.02.2011

 ptap, on 10 iunie 2020 - 15:51, said:

Macar cunosti pe cineva in orasele alea? Piata muncii o cunosti? Sau te trezesti ca te-ai mutat, nu-ti gasesti de lucru si nici nu cunosti pe  nimeni.
Ca asa si Mangalia pare frumos, alergi pe plaja dimineata, te duci la pescuit daca n-ai ce manca etc.
Am niste rude pe acolo care par sa o duca destul de bine si fara batai de cap, tocmai asta m-a facut sa-mi pun intrebari :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate