Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

ati investi in bitcoin?

  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#1
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012
am observat ca de la marea bula de la sfarsitul lui 2017 btc-ul se plimba cu usurinta intr-un range cu o cotatie ~4k usd la 9k usd
de atunci in fiecare an moneda a vizitat aceste praguri, ceea ce ma tenteaza ca data viitoare cand va ajunge la 4k sa imi cumpar si eu
daca as vinde cand isi dubleaza pretul, probabil ca as ramane cu un ~66% profit dupa ce platesc conversile, comisioanele si bineinteles impozitul pe profit catre stat
mi se pare o investitie relativ sigura ~66% (intr-o perioada de aproximativ un an, caci nu i-a luat niicodata mai mult sa reviziteze pragul de 9k dupa ce a fost cotat pe la 4k)

#2
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010
nu, nu as investi in asemenea volativitate

#3
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postpupama, on 03 iunie 2020 - 11:08, said:

nu, nu as investi in asemenea volativitate
care este motivul pentru care nu ati face asta?
teama ca moneda se va deprecia sub 4k usd si nu isi va mai reveni niciodata la valoarea aceea?

#4
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 16.03.2007
mai bine scoti din afacerea lu Vantu de crescut caracatite la maica-ta in sufragerie.

https://youtu.be/iJfQQOCNtrM?t=211

Edited by laffin, 03 June 2020 - 11:13.


#5
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,559
  • Înscris: 15.05.2010

View Poston64, on 03 iunie 2020 - 11:10, said:

care este motivul pentru care nu ati face asta?
teama ca moneda se va deprecia sub 4k usd si nu isi va mai reveni niciodata la valoarea aceea?


as avea niste bani blocati in ceva nesigur pentru o perioada de timp nedeterminata.

#6
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postpupama, on 03 iunie 2020 - 11:13, said:



as avea niste bani blocati in ceva nesigur pentru o perioada de timp nedeterminata.
cam orice investitie inseamna bani blocati pentru o perioada nedeterminata

#7
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,416
  • Înscris: 15.12.2009

View Poston64, on 03 iunie 2020 - 11:19, said:

cam orice investitie inseamna bani blocati pentru o perioada nedeterminata

Doar daca esti habarnist.

#8
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008
Da, eu am investit.

#9
on64

on64

    DEGEABA, RAMAN O LEGENDA!!!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,760
  • Înscris: 17.03.2012

View Postcristyz, on 03 iunie 2020 - 11:24, said:

Da, eu am investit.
cu scopul de a vinde cu un profit sau de a tine sa crasca mult pe termen lung?

#10
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Voi realizati ca la pensie tot ce vom avea va fi Bitcoin. Pensie de la stat, poate vreo 300 de euro si asta doar daca avem acum salarii peste 1200 de euro.

Edited by RedDev, 03 June 2020 - 11:55.


#11
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016
Unii spun ca Bitcoin este de fapt o schema piramidala. Eu nu ma risc sa investesc. Nu ma mai intereseaza. Initiator, ai avut vreodata actiuni la bursa? Eu da, am avut actiuni in valoare de peste 10.000 de lei. Nu vei sa stii cum ma uitam din ora in ora sa vad cum evolueaza piata. Pana la urma le-am vandut si nu-mi mai trebuie. La cum fluctueaza piata faci infarct de tanar. Si la mine nu era vorba de o suma chiar asa de mare mare.

Edited by 2Unlimited, 03 June 2020 - 12:04.


#12
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,989
  • Înscris: 28.08.2008

View Poston64, on 03 iunie 2020 - 11:34, said:

cu scopul de a vinde cu un profit sau de a tine sa crasca mult pe termen lung?

Ii tin pe termen lung, sigur o sa creasca.

View Post2Unlimited, on 03 iunie 2020 - 12:00, said:

Unii spun ca Bitcoin este de fapt o schema piramidala. Eu nu ma risc sa investesc. Nu ma intereseaza.

E descentralizat, nu are cum sa fie schema piramidala.

#13
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Eu cred ca o parte care au raspuns aici nu stiu cum functioneaza Bitcoin si nici nu stiu ca americanii si-au dublat masa valutara in ultimele 2 luni.

In ce ai investi? Intr-o resursa care e limitata sau in ceva care se genereaza dupa bunul plac al unora?

Edited by RedDev, 03 June 2020 - 12:04.


#14
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015
depinde de suma, la cifre cu 8 numere nu cred ca ti-ar conveni o asemenea cadere.

Attached Files


Edited by doxan, 03 June 2020 - 12:08.


#15
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
Bitcoin e un cod fara valoare propriu zisa, 'valoarea' e data de cati fraieri "investitori" atrage.

Cand cumpara multi crypto va creste ca Fat Frumos, apoi pica la loc cand nu mai musca lumea.
Care stie sa faca 'surfing' pe val se umple de bani (banii fra... investitorilor amatori), care nu se pricepe probabil va pierde, cum le e norocul.

Asta am inteles eu citind nitel, daca gresesc sa fiu corectat.

Edited by sirgoofy, 03 June 2020 - 12:14.


#16
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,936
  • Înscris: 29.10.2014
Si dolarul ce valoare propriu zisa are? Am si eu niste dolari intr-un sertar. Nu sunt buni nici de hartie igienica, categoric nu-i poti manca si nici nu sunt buni ca suport de pahar. Ce valoreaza e ce zice casa de schimb ca valoreaza.

Iar la casa de schimb valutar mi-i ia fiindca e altul care ii va cumpara, nu ca inseamna mare lucru pentru tanti de la ghiseu.

Edited by RedDev, 03 June 2020 - 12:10.


#17
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016

View Postcristyz, on 03 iunie 2020 - 12:01, said:

nu are cum sa fie schema piramidala.

Spre deosebire de majoritatea monedelor, Bitcoin nu se bazează pe încrederea într-un emitent central. Ce-ti spune acest lucru?


Bitcoin (din limba engleză bit: unitate de informație binară și coin: monedă), este un sistem de plată electronică descentralizat și o monedă digitală (criptomonedă) opensource creată în 2009 de Satoshi Nakamoto.[1][2] Bitcoin (BTC) a fost creat pentru a asigura protecția investițiilor și finanțarea liberă a afacerilor, fără a face apel la instituții financiare și în afara oricărei constrângeri și reglementări. Numele Bitcoin se referă de asemenea și la programul opensource pentru folosirea acestor monede, cât și la rețeaua peer-to-peer (de la egal la egal) pe care acesta o formează.
Spre deosebire de majoritatea monedelor, Bitcoin nu se bazează pe încrederea într-un emitent central. Bitcoin folosește o bază de date distribuită peste noduri ale unei rețele de la egal la egal (peer-to-peer) pentru a inventaria tranzacțiile și se folosește de criptografie pentru a furniza funcții de bază pentru securitate cum ar fi asigurarea că bitcoinii nu pot fi cheltuiți decât de cel care îi deține și doar o singură dată.
Construcția monedei Bitcoin permite deținerea și transferul anonim de valoare. Bitcoinii pot fi salvați pe un computer personal sub forma unui fișier portofel sau pot fi stocați cu un serviciu de portofel al unei terțe părți, iar în ambele cazuri bitcoinii pot fi trimiși prin intermediul internetului oricărei persoane cu o adresă Bitcoin. Topologia de la egal la egal și lipsa unei administrații centrale fac nefezabil ca o autoritate, un guvern, etc. să manipuleze valoarea Bitcoinului sau să introducă inflație prin producerea lor.
Bitcoin este una din primele implementări a conceputului numit „criptomonedă” (cryptocurrency), prima dată descris în 1998 de Wei Dai pe mailing listul Cyperpunk.[3]

Edited by 2Unlimited, 03 June 2020 - 12:10.


#18
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,503
  • Înscris: 22.12.2015
Aiurea, eu am contul  coinbase asociat la cel bancar si am facut pana acuma nenumarate retrageri.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate