Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Igienă post-operatorie cataractă

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Bună seara, îmi poate cineva da și mie detalii despre igiena post-operatorie după operația de cataractă? Cât durează, în ce constă, cât mai exact dacă se poate (cât timp trebuie puse picături în ochi, de câte ori pe zi, cât timp nu are voie să ude ochiul, orice altă restricție sau interdicție). Mulțumesc!

#2
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Buna seara.
Imediat dupa operatie am primit un plastic bombat lipit cu platura sa protejeze ochiul de orice atingere,
am dormit fara perna sa nu ma apese cumva vre-un colt - nu am avut voie dus 2 zile
A doua zi am fost la verificari si am primit Voltaren picaturi si Tears -natural 2-3 picaturi de 3 ori pe zi alternativ
dupa 3-4 zile alt control de data asta mai extins, la aparate, vederea, uscaciunea, daca este infectie
Ultima verificare, la fel de complexa dupa 2 saptamani de la operatie.

Reusita peste asteptari...am facut operatia la ambii ochi, la o distanta de o luna, vad perfect si de aproape si de departe.
Practic, am terminat cu ochelarii

Edited by vio69a, 02 June 2020 - 00:37.


#3
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

 Mirela2012, on 01 iunie 2020 - 22:35, said:

Bună seara, îmi poate cineva da și mie detalii despre igiena post-operatorie după operația de cataractă? Cât durează, în ce constă, cât mai exact dacă se poate (cât timp trebuie puse picături în ochi, de câte ori pe zi, cât timp nu are voie să ude ochiul, orice altă restricție sau interdicție). Mulțumesc!
Medicul care a efectuat operatia, si care trebuie sa dea indicatiile aferente, ce spune?

#4
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,008
  • Înscris: 25.06.2007

 Mirela2012, on 01 iunie 2020 - 22:35, said:

îmi poate cineva da și mie detalii
Oftalmologul ar fi trebuit sa dea toate informatiile astea, la consultul preoperatoriu.

 vio69a, on 02 iunie 2020 - 00:36, said:

A doua zi am fost la verificari si am primit Voltaren picaturi si Tears -natural 2-3 picaturi de 3 ori pe zi alternativ
Conform protocoalelor de la mine, Voltaren Ophta se aplica de 4x in primele doua zile, apoi de 3x cateva zile, apoi de 2x pana simptomatologia dispare. Daca provoaca incetosarea temporara a vederii se va evita condusul auto/ mersul pe bicicleta etc
Tears se aplica de 4-5x pe zi la inceput, apoi frecventa se poate scade, in functie de simptomatologie.

#5
Mirela2012

Mirela2012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 17.08.2011
Am înțeles, mulțumesc. Consultul pre-operator este joi, am vrut să știu niște lucruri înainte, pentru că este un caz destul de complicat.

 vio69a, on 02 iunie 2020 - 00:36, said:

Buna seara.
Imediat dupa operatie am primit un plastic bombat lipit cu platura sa protejeze ochiul de orice atingere,
am dormit fara perna sa nu ma apese cumva vre-un colt - nu am avut voie dus 2 zile
A doua zi am fost la verificari si am primit Voltaren picaturi si Tears -natural 2-3 picaturi de 3 ori pe zi alternativ
dupa 3-4 zile alt control de data asta mai extins, la aparate, vederea, uscaciunea, daca este infectie
Ultima verificare, la fel de complexa dupa 2 saptamani de la operatie.

Reusita peste asteptari...am facut operatia la ambii ochi, la o distanta de o luna, vad perfect si de aproape si de departe.
Practic, am terminat cu ochelarii

Îmi puteți spune în privat numele medicului care v-a operat?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate