Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Festivalul de Film Cannes 2024

Scaun auto

La mulți ani @ranit6996!

La mulți ani @Ciubex!
 Reparat difuzor membrana hartie, ...

Restaurantele cu stele Michelin

Best cooler

Program vizibilitate intre puncte
 Sfat achizitie casti gaming 300-3...

Dimensiune optima teava scurgere ...

Sfat achizitie telefon cu camera/...

Nu se poate completa declaratia 2...
 Caut firma pentru lucrare bucatar...

Dimensionare țevi incalzire

Cum va merge sistemul dupa upgrad...

Cuvantul "ciunet"
 

Oglinda in oglinda

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
AdytZZa22

AdytZZa22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.10.2014
Salut,

In seara asta veneam acasa din oras, urcam un vad care era intr-o curba si imi venea o masina din fata. Nici nu stiu a cui era vina, cine conducea prea aproape de axul drumului, dar am dat oglinda in oglinda. Am coborat, am vorbit cu omul, mi-a aratat ca oglinda era sparta (doar oglinda, nu tot bratul, nu stiu cum s-a putut, poate o avea deja), a mea nu avea absolut nimic, in fine, nu am stat sa ma cert la ora asta, am vrut sa i-o platesc, a zis sa-i dau eu comanda dupa internet, mi-a arata ca este in jur de 20 lei.

Problema e ca, nici nu stiu ce masina avea, parca un Opel astra h, ceva vechi. Nici nu stiu ce numere avea la masina, mi-a lasat nr de telefon, dar am uitat sa-l salvez. El nici nu m-a intrebat cum ma cheama, un nr de telefon, nimic. Nu stiu cum sa mai dau de el. Daca se duce la politie, am de ce sa ma ingrijorez? Nici nu conducea el, conducea sotia lui. M-as duce si eu, dar nici nu stiu ce sa declar, daca nici ce masina avea nu stiu..

Multumesc!

Edited by AdytZZa22, 24 May 2020 - 23:01.


#2
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 AdytZZa22, on 24 mai 2020 - 23:00, said:

M-as duce si eu, dar nici nu stiu ce sa declar, daca nici ce masina avea nu stiu..
Îți dai seama. Te duci și declari exact ce știi.

#3
baubig

baubig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 15.10.2010
mai sunteti multi pe aici .de unde tot iesiti ...auzi la el nu stie ce masina era ...ceva vechi parca Opel astra ...tu ai vreun Lamborghini model 2020 .nu cunosti tu masini deastea ieftine si vechi

Edited by baubig, 24 May 2020 - 23:37.


#4
AdytZZa22

AdytZZa22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.10.2014

 baubig, on 24 mai 2020 - 23:37, said:

mai sunteti multi pe aici .de unde tot iesiti ...auzi la el nu stie ce masina era ...ceva vechi parca Opel astra ...tu ai vreun Lamborghini model 2020 .nu cunosti tu masini deastea ieftine si vechi

A fost o conversatie de 2 minute, nici nu m-am uitat la masina, m-am uitat la oglinda. Problema e ca, eu vreau sa-i fac oglinda dl-ului, chiar daca eu cred ca n-a fost vina mea, dar nu stiu cum sa mai dau de el. Nu am numar de telefon, nimic, nu stiu absolut nimic despre el.

#5
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,725
  • Înscris: 05.01.2007
Initiator,nu ai nici camera auto de pe care sa vezi inregistrarea? E buna "la casa omului" o astfel de camera.

#6
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Daca se duce el la politie, da, vei avea probleme - nedeclarare accident, ramai fara permis. Daca te duci tu, ramane el. Indiferent cine e de vina.

Dar ca sa dormi tu linistit, iti recomand sa faci ce am facut si eu. Declari accidentul si scrii ca nu ai retinut numarul de pe placuta. Gen ''opel astra q, culoarea branzei maturate, numarul se termina in Z''. Ai 24 de ore de la eveniment sa faci asta. Daca ala vine si declara ca l.ai lovit si ai plecat fara sa.i lasi date de contact, esti perfect acoperit. ''Pai uite domne ca am dat declaratie. Si se potriveste cu masina ta, chiar daca nu am retinut tot numarul''. Pam-pam.

Am facut asta cand am dat oglinda in oglinda cu o domnisoara care a tinut sa mearga inainte de pe banda de stanga obligatoriu. N.a fost mai rau, pentru ca s.a repliat din spatele meu in stanga mea cat stateam la semafor, deci mi.am dat seama ce bucurie urmeaza sa faca. Ne.am atins, dar n.au fost daune, si nici de.a draq nu si.a recunoscut vina. Dar nici pe mine nu ma acuza de nimic. Am fost singur la politie, am declarat exact ce s.a intamplat si o litera din numar. Nu s.a intamplat nimic.

#7
Mircel

Mircel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,427
  • Înscris: 01.10.2005

 Adi blondu, on 25 mai 2020 - 07:10, said:

Initiator,nu ai nici camera auto de pe care sa vezi inregistrarea?
Unghiul camerei este mai mic de 180 de grade și deci filmează doar ce se întâmplă în fața mașinii nu și lateral!

#8
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,202
  • Înscris: 07.11.2006

 Mircel, on 25 mai 2020 - 08:27, said:

Unghiul camerei este mai mic de 180 de grade și deci filmează doar ce se întâmplă în fața mașinii nu și lateral!

O fi intrebat omu' de camera ca sa stie ce marca si tip de masina era,nu ca sa analizeze impactul.

#9
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 AdytZZa22, on 24 mai 2020 - 23:00, said:

Daca se duce la politie, am de ce sa ma ingrijorez?

Da.
Poate sa spuna "domne, dauna totala" si e cuvintul lui (+ masina belita + martor) impotriva cuvintului tau (tu erai singur?).

 Adi blondu, on 25 mai 2020 - 07:10, said:

Initiator,nu ai nici camera auto de pe care sa vezi inregistrarea? E buna "la casa omului" o astfel de camera.
Da, cred ca toti... eh, ma rog, 99% avem camera auto !!!

#10
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
De unde ai scos-o pe asta...ca 99% avem camera auto?!!! (chiar daca eu am doua) Posted Image E o stire falsa "fake".
Daca eu as fi pagubitul, nici nu m-as gandi sa ma complic cu toata tevatura cu politia, pentru 20 de Lei!...nu stim cat e manopera de schimbare a oglinzii Posted Image
La multe masini (inclusiv la Astra), oglinda e rabatabila, asa ca la un impact, se roteste...e mai greu sa se sparga. Putea fi sparta dinainte, dar cine poate dovedi?
...Si nu vorbi de rau Astra H, ca din asta am si eu si sunt foarte multumit de ea...tu poate ai bmw-eu din 2019...

Edited by danpet, 25 May 2020 - 12:10.


#11
AdytZZa22

AdytZZa22

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 05.10.2014

 dimripper, on 25 mai 2020 - 07:19, said:

Daca se duce el la politie, da, vei avea probleme - nedeclarare accident, ramai fara permis. Daca te duci tu, ramane el. Indiferent cine e de vina.

Dar ca sa dormi tu linistit, iti recomand sa faci ce am facut si eu. Declari accidentul si scrii ca nu ai retinut numarul de pe placuta. Gen ''opel astra q, culoarea branzei maturate, numarul se termina in Z''. Ai 24 de ore de la eveniment sa faci asta. Daca ala vine si declara ca l.ai lovit si ai plecat fara sa.i lasi date de contact, esti perfect acoperit. ''Pai uite domne ca am dat declaratie. Si se potriveste cu masina ta, chiar daca nu am retinut tot numarul''. Pam-pam.

Am facut asta cand am dat oglinda in oglinda cu o domnisoara care a tinut sa mearga inainte de pe banda de stanga obligatoriu. N.a fost mai rau, pentru ca s.a repliat din spatele meu in stanga mea cat stateam la semafor, deci mi.am dat seama ce bucurie urmeaza sa faca. Ne.am atins, dar n.au fost daune, si nici de.a draq nu si.a recunoscut vina. Dar nici pe mine nu ma acuza de nimic. Am fost singur la politie, am declarat exact ce s.a intamplat si o litera din numar. Nu s.a intamplat nimic.
O sa ma duc la politie sa declar, multumesc de raspuns!

 danpet, on 25 mai 2020 - 12:04, said:

De unde ai scos-o pe asta...ca 99% avem camera auto?!!! (chiar daca eu am doua) Posted Image E o stire falsa "fake".
Daca eu as fi pagubitul, nici nu m-as gandi sa ma complic cu toata tevatura cu politia, pentru 20 de Lei!...nu stim cat e manopera de schimbare a oglinzii Posted Image
La multe masini (inclusiv la Astra), oglinda e rabatabila, asa ca la un impact, se roteste...e mai greu sa se sparga. Putea fi sparta dinainte, dar cine poate dovedi?
...Si nu vorbi de rau Astra H, ca din asta am si eu si sunt foarte multumit de ea...tu poate ai bmw-eu din 2019...
Nu am venit sa fac figuri cu ce masina am, domnule, am venit doar sa adresez o intrebare. E prima mea "tamponare", unde chiar voiam sa platesc pentru greseala. Doar ca nu am salvat numarul de telefon, el nu mi-a cerut niciun detaliu de contact si nu stiu cum sa mai dau de el. Doar atat. Nu as dori sa raman fara permis pentru o prostie ca asta.

Edited by AdytZZa22, 25 May 2020 - 13:03.


#12
dionenina424

dionenina424

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 21.04.2020

 danpet, on 25 mai 2020 - 12:04, said:

De unde ai scos-o pe asta...ca 99% avem camera auto?!!! (chiar daca eu am doua) Posted Image E o stire falsa "fake".
De la Adi Blondu' dupa cum a intrebat el - am dat si citat, n-ai sesizat ?!
Nu cred c-ai inteles, asta subliniam si eu, ironic, ca nu avem toti / multi camera auto.

 danpet, on 25 mai 2020 - 12:04, said:

Daca eu as fi pagubitul, nici nu m-as gandi sa ma complic cu toata tevatura cu politia, pentru 20 de Lei!...nu stim cat e manopera de schimbare a oglinzii Posted Image
Pai da, iar n-ai inteles.
Se duce ala si spune: "Da domne, mi-a lovit oglinda. Si geamul, si aripa, si usa, si pragurile, si 10 becuri, si portbagajul.
Uitati, sotia era la volan si eu sint martor" ;)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate