Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Schimbare teren cu proiect

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Vicentiudiana

Vicentiudiana

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.05.2020
Buna seara! Am si eu un teren pe care vreau sa.mi fac o casa, am vorbit cu un arhitect sa.mi faca proiectul dar intre timp am gasit alt teren (mai frumos).
Acum as vrea sa.l pun la vanzare pe cel care il am si sa.mi fac casa pe celalalt.
Intrebarea este daca imi ramane proiectul facut de arhitect sau trebuie sa.l platesc sa faca altul?
Multumesc!

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,673
  • Înscris: 26.11.2001
Limitarile la constructie sunt date de POT si CUT
https://www.ideiurba...pre-pot-si-cut/

Daca noul teren e mai mare, ai sanse sa poti folosi proiectul, dar cel mai usor ar fi sa il intrebi pe arhitect.
Un Certificat de urbanism pt noul proiect e de dorit.

Edited by Courage, 18 May 2020 - 05:28.


#3
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Te intelegi cu arhitectul pentru o suma modica sa iti adapteze proiectul la noul teren, ca doar nu se apuca sa faca de la zero alt proiect cand casa va fi la fel.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008

View PostCourage, on 18 mai 2020 - 05:28, said:

Daca noul teren e mai mare, ai sanse sa poti folosi proiectul, dar cel mai usor ar fi sa il intrebi pe arhitect.
Un Certificat de urbanism pt noul proiect e de dorit.
Nu doar de dorit, ci obligatoriu.
Daca au fost facute deja avize cerute prin CU (Certificat de Urbanism) pe terenul vechi, vor trebui refacute conform cu noul teren si noul CU.

View PostVicentiudiana, on 17 mai 2020 - 21:20, said:

Buna seara! Am si eu un teren pe care vreau sa.mi fac o casa, am vorbit cu un arhitect sa.mi faca proiectul dar intre timp am gasit alt teren (mai frumos).
Acum as vrea sa.l pun la vanzare pe cel care il am si sa.mi fac casa pe celalalt.
Intrebarea este daca imi ramane proiectul facut de arhitect sau trebuie sa.l platesc sa faca altul?
Iei legatura cu arhitectul, si va duceti impreuna sa vedeti terenul. Asa, la fata locului va putea vedea daca poate adapta proiectul la noua locatie, sau nu.
Si INAINTE sa dai banii pe noul teren, cere un certificat de urbanism de informare de la primaria de care apartine terenul. In el va aparea daca e intravilan, sau extravilan (poate fi greu spre aproape imposibil de bagat in intravilan, in functie de limitarile din zona), ce procente de ocupare al terenului si de utilizare al terenului poti avea (astea dicteaza amprenta maxima la sol a viitoarei case, si cat de mult te poti intinde cu restul nivelurilor), ce retrageri minime ai fata de vecini, regimul maxim de inaltime al casei, etc.

Edited by Hider141, 18 May 2020 - 07:40.


#5
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,554
  • Înscris: 30.07.2007
Nu e clar in ce stadiu de proiectare te afli.
Daca proiectul pentru primul teren e gata trebuie sa verifici printr-un studiu geotehnic daca noul teren permite executia.
LE: Mai sunt si alte chestii de luat in considerare, pe langa ce s-a spus: acces, puncte cardinale si dispunerea incaperilor etc

Edited by crocko.dilul, 18 May 2020 - 13:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate