Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

John Scalzi - Războiul bătrânilor (serie)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postsorin147, on 06 iulie 2020 - 13:24, said:

Era vorba de Ender's Game. Posted Image

filmu' si cartea sunt doua lumi diferite.

View Post2Unlimited, on 06 iulie 2020 - 08:53, said:

Asemanatoare (in felul ei), este colectia lui Ender de Orson Scott Card, ciclurile Jocul lui Ender si Saga umbrelor.

nu vad nici un fel de asemanare intre ender's game is old man's war. sau starship troopers. ender's game e mai mult filozofica in genul lui pandoras star, iar old man's war e mult mai aproape de the expanse.

#20
hunab

hunab

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,802
  • Înscris: 23.12.2011
Interesanta seria. Nu pot spune ca m-a dat pe spate, dar m-a tinut captiv. Nu e de recitit peste ani si ani.

#21
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,667
  • Înscris: 29.12.2016

View PostDeathRipple, on 06 iulie 2020 - 20:15, said:

nu vad nici un fel de asemanare intre ender's game is old man's war. sau starship troopers. ender's game e mai mult filozofica in genul lui pandoras star, iar old man's war e mult mai aproape de the expanse.

De aceea am spus "in felul ei". Lasand la o parte filozofia si strategia de negociere din lumea lui Ender, toate cartile povestesc despre extinderea oamenilor in spatiu si razboaiele cu extraterestrii, normal ca speciile sunt diferite. Am tot auzit de "The expanse" filmul nu l-am putut urmari, voi citi cartea cand se vor traduce mai multe volume, momentan sunt vreo 3 parca...

#22
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Post2Unlimited, on 07 iulie 2020 - 07:47, said:

De aceea am spus "in felul ei". Lasand la o parte filozofia si strategia de negociere din lumea lui Ender, toate cartile povestesc despre extinderea oamenilor in spatiu si razboaiele cu extraterestrii, normal ca speciile sunt diferite. Am tot auzit de "The expanse" filmul nu l-am putut urmari, voi citi cartea cand se vor traduce mai multe volume, momentan sunt vreo 3 parca...

Da, s-au tradus 3 si mi s-au parut cele mai bune carti SF ”clasic” pe care le-am citit in ultimii ani. Astept cu multa nerabdare traducerile viitoare dar mai repede de anul viitor nu cred sa apara partea a patra. Nici nu stiam ca s-au ecranizat multumesc pentru informatie, sint curios cum este filmul comparativ cu cartea. Posted Image

#23
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
De abia astept sa apara ultimul volum (2021 Posted Image )
Serialul chiar respecta actiunea cartilor, mai ales in comparatie cu alte ecranizari SF (Ender's Game, de ex).

Cineva a mentionat Marko Kloos - Frontlines
Din acelasi gen (military SF) recomand seriile:
Jack Campbell - The Lost Fleet si The Lost Stars
Joel Shepherd - The Spiral Wars
Elliot Kay - Poor Man's Fight

#24
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 744
  • Înscris: 12.05.2005

View Postoctav727, on 07 iulie 2020 - 12:31, said:

Jack Campbell - The Lost Fleet si The Lost Stars

Am inceput sa citesc The Lost Fleet, dar e destul de slab, nu se intampla prea multe in primul volum.
Mi-am mai amintit de Maree Stalara de David Brin (Startide Rising) si asta are destule elemente de military sci fi.

#25
octav727

octav727

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,795
  • Înscris: 17.01.2012
Mi-a placut in principal pt "realismul" bataliilor spatiale. Cred ca este singura carte sf (citita de mine) care se ocupa cat de cat de logistica si de deplasarea in vid a unei astfel de flote. Restul... franeaza si vireaza mai ceva ca o masina F1 ☺️   The Expanse ar mai un exemplu, dar seriile nu prea se compară ...
Este adevarat ca dezvoltarea personajelor este sumara si ca actiunea devine repetitiva, dar mi se pare ok pt fanii genului.

Edited by octav727, 19 July 2020 - 13:29.


#26
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postoctav727, on 19 iulie 2020 - 13:19, said:

Mi-a placut in principal pt "realismul" bataliilor spatiale. Cred ca este singura carte sf (citita de mine) care se ocupa cat de cat de logistica si de deplasarea in vid a unei astfel de flote. Restul... franeaza si vireaza mai ceva ca o masina F1 ☺️   The Expanse ar mai un exemplu, dar seriile nu prea se compară ...
Este adevarat ca dezvoltarea personajelor este sumara si ca actiunea devine repetitiva, dar mi se pare ok pt fanii genului.

Cand ajungi la partile tehnice trebuie sa te pricepi binisor la fizica sau sa ai consultanti de meserie. Cartile seriei The expanse mi s-au parut cele mai realiste pe care le-am citit in ultimii 10 ani cel putin... O carte si palpitanta si credibila si foarte bine scrisa a ajuns un miracol in ultima vreme. La fantasy e mult mai simplu, daca ai imaginatie poti sa-i dai bice, nu ai legi clare la magie. SF-urile sint mai pretentioase din punctul asta de vedere.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate