Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

John Scalzi - Războiul bătrânilor (serie)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
JOHN SCALZI - RĂZBOIUL BĂTRÂNILOR

Autor: John Scalzi
ISBN: 9786067583410
Editura: Nemira
Anul publicării: 2015
Pagini: 296
Categoria: Sci-Fi


Din punct de vedere al scriiturii, Scalzi are o viteză de a povesti care te face să te foiești în fotoliu pe măsură ce înaintezi în lectură.  Te ține constant în suspans și nu-ți vine să lași cartea din mână nici măcar pentru o secundă, umbli cu ea prin casă și-ți faci treburile citind pentru că e mult prea interesant ce se întâmplă-n carte ca să o lași deoparte.

Dincolo de aventuroasa experiență a lui Perry mai sunt, totuși, anumite elemente care fac din Războiul bătrânilor cu adevărat o capodoperă. Sub firul narativ principal, Scalzi construiește câteva rase pe care le și dezvoltă puțin în paginile romanului, rase care sunt cireașa de pe tortul care este primul volum din serie. M-aș avânta să vă povestesc despre ele însă nu prea știu cum să o fac astfel încât să nu vă răpesc surprizele care vă așteaptă astfel că mă voi opri, deși tare mă mănâncă degetele să vă spun cum văd eu filosofia rasei Consu. În subsolul romanului şi al poveştii se pot percepe o serie de subtilităţi subversive aş spune politice şi economice la adresa marilor puteri şi organizaţii mai mult sau mai puţin guvernamentale care decid soarta omenirii existând ca stat în stat şi având acces la o multitudine de informaţii pe care nu le împărtăşesc omenirii din motive militare. Ei, nu e chiar atât de fiction ce spune Scalzi, nu?

Bun, avem scriitură rapidă și plină de adrenalină. Avem specii interesante care te pun pe gânduri. Ce-i mai poate lipsi unui roman SF ca să fie cu adevărat o capodoperă? Un personaj deosebit de carismatic și tehnologie fascinantă și care să pară la îndemână. Le avem și pe astea! BrainPal este un gadget cât se poate atractiv, sincer să vă spun pe mine chiar m-a surprins și sedus acest mod de interacționare. Chiar dacă Perry l-a denumit Găoază pe mine nu m-ar deranja să-l testez pe propria piele și, culmea, BrainPal nici nu pare să fie o idee atât de deplasată având în vedere ce planuri şi idei se testează şi vehiculează în zilele noastre.
John Perry este acel gen de personaj de care te atașezi pentru că dincolo de eroismul standard și clișeistic are umor. Umor cât trebuie, unde trebuie, umor adunat în pielea unui bad-ass așa cum se cuvine. Perry e genul de moșneag pe care ești dispus să-l asculți ore întregi pentru că știe cum și ce să povestească fără să te plictisească. Or, numai pentru atât Perry devine plăcut.

Concluzia? Războiul Bătrânilor e fain, foarte fain. Chiar dacă evoluția poveștii e destul de standard, Scalzi reușește să ducă genul acesta de roman la următorul nivel și să construiască o carte care are toate șansele să devină nemuritoare și să fie reprezentativă pentru gen – și asta nu o spun aiurea-n tramvai, nu uitați că este votată printre primele 100 de serii de cititorii NPR.

De ce 5 stele: pentru că există unele cărți atât de fascinante încât te fac să-ți dorești să trăiești în lumea lor. Volumul lui Scalzi este una dintre ele.


--- recenzie făcută de Răzvan Zamfirescu ---


Spoiler


„Voce nouă și deosebită în literatura science fiction, seria Războiul bătrânilor este un clasic al genului.“
Robert Charles Wilson

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 11 May 2020 - 13:51.


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
LE-am citit pe toate, foarte buna seria.

#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008
Ultimul roman este de fapt tot penultimul dar (re)povestit prin ochii lui Zoe...

Foarte buna seria, sper sa mai scrie!

#4
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
A inceput seria Independenta (3 volume). Momentan s-a tradus doar primul volum, al doilea este deja scris dar netradus in limba romana si al treilea este in lucru. Nu ma apuc de citit pana nu apar toate trei, nu as vrea sa astept cativa ani pana apare toata seria. Momentan am ce citi. M-am apucat de romanele lui Neal Asher.

...

Attached Files


Edited by 2Unlimited, 11 May 2020 - 14:37.


#5
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Bookster le are pe toate. Le-am notat pentru viitor. Mersi! :)

#6
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,117
  • Înscris: 03.07.2008

View Post2Unlimited, on 11 mai 2020 - 14:36, said:

A inceput seria Independenta (3 volume). Momentan s-a tradus doar primul volum, al doilea este deja scris dar netradus in limba romana si al treilea este in lucru. Nu ma apuc de citit pana nu apar toate trei, nu as vrea sa astept cativa ani pana apare toata seria. Momentan am ce citi. M-am apucat de romanele lui Neal Asher.

...

Pare promitatoare si asta recomandata de tine:

Quote

In universul nostru, calatoria cu viteza luminii nu a fost posibila pana la descoperirea Fluxului. Un camp extradimensional la care avem acces in anumite momente si care ne poate transporta la distante teribil de mari.
Oamenii calatoresc tot mai departe, ajungand sa uite de primul lor camin si sa creeze un nou imperiu in care toate avanposturile sunt dependente unele de celelalte. Razboaiele nu sunt posibile, iar imperiul controleaza totul printr-un sistem foarte strict in care se imbina monopolurile cu dependenta de resurse.
Insa, desi Fluxul este etern, el nu e si stabil. Asa cum un rau isi modifica uneori cursul, si Fluxul isi schimba miscarea, lasand unele lumi pamantene fara posibilitatea de a mai calatori vreodata cu viteza luminii.
Un om de stiinta, un capitan de nava si Imparaxul trebuie sa gaseasca o solutie inainte ca intregul imperiu sa se prabuseasca.

"Fanii Urzeala Tronurilor sau Dune se vor bucura mult de aceasta aventura plina de brutalitate, politica si stiinta." - Booklist

"Cu intrigi politice, mult suspans, dar si o doza considerabila de actiune, Scalzi continua sa fie nesuferit de bun cand scrie aventurile lui SF care te pun pe ganduri, dar te si distreaza." - Kirkus Review

Pusa pe lista!

#7
ccdsah

ccdsah

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,581
  • Înscris: 16.03.2013
Da, imi place.
Dar mai sunt cateva romane si povestiri in serie
https://en.wikipedia...;s_War_universe

#8
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Primele 3 carti sunt bune, partea 4 (povestea lui Zoe) n-am avut rabdare sa-l termin ca e tot cartea 3 si m-am plictisit pe la jumatate.
Am citit si cartile 5 (The Human Division) si 6 (The End of All Things), dar sunt destul de slabe, mult mai slabe decat primele 3, nu prea merita citite.

Am mai citit si The Collapsing Empire (serie noua, dar nu mi s-a parut prea grozava, nu cred ca voi citi continuarea) si Redshirts - asta e o tampenie.
Parerea mea, primele 3 carti merita citite, restul nu.

Subiect asemantor este seria Frontlines de Marko Kloos, am citit vreo 4 carti din 7(cred, nu stiu daca e terminata seria), dar si aici inceputul e bun dupa care devine destul de plictisitor.

#9
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
Imi place autorul, am citit seria cand a fost tradusa prima data prin 2008 la editura Millenium Books. Nici nu stiam ca au aparut alte continuari, oricum daca se traduc o sa le cumpar, chiar rele nu pot fi.
Prabusirea imperiului...putin cam prea comerciala, am citit-o dar nu m-a incantat. Coperta nici atat zici ca e din anii 80.

#10
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016

View Postbbox, on 11 mai 2020 - 20:21, said:

Primele 3 carti sunt bune, partea 4 (povestea lui Zoe) n-am avut rabdare sa-l termin ca e tot cartea 3 si m-am plictisit pe la jumatate.

Si eu am cam frunzarit volumul 4. Insa pasajul de aproape de sfarsit unde autorul explica cum a facut rost Zoe de aparatul acela apartinand tehnologiei Consu merita citit.

#11
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Primele 2 s-au dus.. fas-fas. Abia joi vine a 3a. Cam putine pagini dar concentrate.Posted Image

#12
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Asemanatoare (in felul ei), este colectia lui Ender de Orson Scott Card, ciclurile Jocul lui Ender si Saga umbrelor.

#13
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Vazand filmul parca s-a dus o parte din farmec. Ma astept sa fie MULT diferita dar, totusi.
Pe lista, cand nu e Roata Timpului, mai am Solaris, de Stanislaw Lem.

#14
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002

View Postsorin147, on 06 iulie 2020 - 10:20, said:

Vazand filmul parca s-a dus o parte din farmec. Ma astept sa fie MULT diferita dar, totusi.
Pe lista, cand nu e Roata Timpului, mai am Solaris, de Stanislaw Lem.

au facut film dupa old man's war??

#15
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postsorin147, on 06 iulie 2020 - 10:20, said:

Vazand filmul parca s-a dus o parte din farmec. Ma astept sa fie MULT diferita dar, totusi.
Pe lista, cand nu e Roata Timpului, mai am Solaris, de Stanislaw Lem.

Unde ai gasit filmul?
https://www.imdb.com/title/tt1849833/
E singura referinta cica Netflix si-ar fi asigurat drepturile de autor.

#16
bbox

bbox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 743
  • Înscris: 12.05.2005
Nu, probabil se refera la filmul facut dupa Ender's game.

Carti asemanatoare cu Old Man's War (military sci fi) ar mai fi:

Robert Heinlein - Starship troopers
Joe Haldeman - Razboiul etern
Marko Kloos - Frontlines
Orson Scott Card - Ender's game (partial)
Larry Niven & Jerry Pournelle - Lumea Pay (The Mote in God's Eye)

Probabil mai sunt si altele care merita citite, dar eu astea le-am citit.

#17
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postbbox, on 06 iulie 2020 - 13:12, said:

Carti asemanatoare cu Old Man's War (military sci fi) ar mai fi:
Robert Heinlein - Starship troopers
Joe Haldeman - Razboiul etern
Marko Kloos - Frontlines
Orson Scott Card - Ender's game (partial)
Larry Niven & Jerry Pournelle - Lumea Pay (The Mote in God's Eye)
Probabil mai sunt si altele care merita citite, dar eu astea le-am citit.

Daca te intereseaza cauta seriile Childe Cycle și  Dorsai de Gordon R Dickson si The black company de Glen Cook. Din ultima au apărut primele două cărți și traduse, seriile de Gordon Dickson nu au fost traduse încă, puține șanse să le vedem în română vreodată.

Edited by arsmundis, 06 July 2020 - 13:18.


#18
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Era vorba de Ender's Game. :)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate