Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 

acoperire pivnita - grilaj

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
Salut,
Am nevoie de un sfat. Am o pivnita cu intrare in exteriorul casei.  Pana acum a fost acoperita cu un capac facut din lemne prinse in rama de metal.Nu era protejata de ploaie, ceea ce se schimba saptamana viitoare, cand terminam pergola - deci pe viitor intrarea in pivinita va fi protejata de intemperii. As schimba capacul din lemn cu unul tip grilaj metalic, pentru o mai buna aerisire. As vrea insa ceva rezistent, sa tina fara probleme daca cineva calca pe el. Suprafata e 1,3mx0,9m. Ce fel de plasa/griaj pot folosi?
Multumesc de sugestii!

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca folosesti pivnita ca spatiu de depozitare pentru alimente poate revizuiesti alegerea si faci ceva cu usa plina, eventual cu o nisa pentru aerisire.

#3
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,048
  • Înscris: 06.09.2008
... cu un grilaj relativ des nu-i intra soareci, presupun ca asta e grjia ta.

Totusi e suprafata mare, trebuie facut capac solid la un atelier de prelucrari metalice, cu bare de ranforsare ca grilajul simplu nu tine atata greutate... parerea mea.
Daca rama actuala de metal e rezistenta se poate ranforsa si adaugat grilaj.

Edited by sirgoofy, 10 May 2020 - 21:14.


#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pivnita , in cazul in care conservi / pastrezi alimente, vinuri, trebuie sa asigure o temperatura constanta in primul rand. Faptul ca ai o usa imensa virtual deschisa pe timp de vara nu ajuta la mentinerea acelei temperaturi.

#5
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
In pivnita tinem muraturi, borcane zacusca etc . Nu vom depozita faina sau altceva, e o pivnita mica, cu acces relativ dificil. Nu am remarcat sa fie o problema cu temperatura, nici macar vara cand de obicei o tinem deschisa. Avem insa o problema cu umiditatea, care e mai mare decat ar trebui.

Ma intrebam daca acest profus e ok sau exista altceva? Pentru mie f mare, as fi preferat o alta dimensiune..
https://www.dedeman....Suggestion=true

Edited by magsmile, 10 May 2020 - 21:44.


#6
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,798
  • Înscris: 12.01.2018
vara-i cald si iarna prea frig si trebuie acoperit grilajul deci mai bine faci de tabla  sau lemn acopeit cu tabla

#7
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru ventilare si implicit eliminarea umiditatii ai nevoie de doua guri de aer pentru a asigura circulatia (tirajul)
Degeaba tii usa deschisa pe timp de vara cand temperatura in pivnita e mai joasa decat aerul de afara, nu se va realiza ventilarea. Aerul mai rece din pivnita nu va urca.

#8
magsmile

magsmile

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 19.11.2006
Multumesc pentru sfaturi, am reconsiderat solutia.  Intr-adevar nu era o idee buna - nu ar fi rezolvat umiditatea din pivnita.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate