Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Casa modulara pe structura metalica sau lemn?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
Colen13

Colen13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2020
Buna ziua!

Sunt hotarat sa ma apuc de constructia unei case si din cate am citit, o casa modulara ar fi pretabila pt. mine in special dpdv al pretului mai scazut, rapiditatii  de constructie, etc

As vrea o suprafata locuibial de maximum 95- 100 mp.
Cred ca in funtie de terenul de care dispun va trebui sa fac ceva cu etaj

Nu sunt hotarat intre cea pe structura metalica si cea din lemn (sincer as inclina catre o casa modulara din lemn).

Terenul de care dispun este de 10 m latime (lungimea poate fi si de 100 de m) cu o inclinatie  de aproximativ 25-30%.

As vrea sa stiu care ar fi cele mai bune modalitati pentru nivelarea terenului si as vrea niste idei, pareri sfaturi legate de tipul de constructie pe care sa il aleg.

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu e mare diferență de preț între lemn, metal și zidărie. Singurul avantaj palpabil e viteza de execuție.

#3
Colen13

Colen13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2020

View Postbladhaund, on 10 mai 2020 - 13:43, said:

Nu e mare diferență de preț între lemn, metal și zidărie. Singurul avantaj palpabil e viteza de execuție.


Am inteles foarte bine faptul ca constructia se realizeaza foarte rapid,  totusi legat de pret din ce citesc pe site-urile de specialitate e considerabil mai putin comparabil cu o cas construita normal - aici ma refer de exemplu la: https://www.cubro.ro...cubro-m4-4.html, sau https://www.casemexi...Manuela_G1-i811

#4
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostColen13, on 10 mai 2020 - 12:46, said:

Buna ziua!

Sunt hotarat sa ma apuc de constructia unei case si din cate am citit, o casa modulara ar fi pretabila pt. mine in special dpdv al pretului mai scazut, rapiditatii  de constructie, etc

As vrea o suprafata locuibial de maximum 95- 100 mp.
Cred ca in funtie de terenul de care dispun va trebui sa fac ceva cu etaj

Nu sunt hotarat intre cea pe structura metalica si cea din lemn (sincer as inclina catre o casa modulara din lemn).

Terenul de care dispun este de 10 m latime (lungimea poate fi si de 100 de m) cu o inclinatie  de aproximativ 25-30%.

As vrea sa stiu care ar fi cele mai bune modalitati pentru nivelarea terenului si as vrea niste idei, pareri sfaturi legate de tipul de constructie pe care sa il aleg.
Destul de ingust terenul, obligatoriu trebuie sa lasi minim 2 metri de la gardul de vecinatate, o sa fie greu de intrat cu masina in spate daca faci casa la strada. Cat despre lemn, nu te-as sfatui, trebuie un lemn foarte bine uscat, tratat, ignifugat si tot nu esti sigur. Ti-o spun din experienta unui vecin care a decis sa-si faca o asemenea casa mai eco si dupa un an s-a trezit cu soareci, sobolani, ba si serpi care s-au strecurat in pereti. Ba si lemnul s-a crapat la exterior si acum deschide santier din nou sa o tencuiasca complet exterior si interior si tot nu-i sigur ca va scapa de musafiri nepoftiti.

#5
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
La orice casa trebuie sa faci fundatia care e la fel in fiecare caz.
Eu as continua cu BCA nu cu lemn nici cu metal .

Edited by bdx100, 10 May 2020 - 14:37.


#6
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Fundatia nu e la fel in orice caz.
Eu sunt pentru constructiile din lemn, dar doar daca o faci ca la carte.

#7
Colen13

Colen13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2020
Nu sunt hoatarat  pe BCA, ci pe o casa modulara-  pe structura metalica sau din lemn tocmai datorita faptului ca o vreau construita repede si la un pret mai mic.
Intrebarea mea era legata daca sa o aleg pe cea din lemn sau metal?

Priving garajul cu siguranta il voi face in fata, problema e cu cei 10 m latime deschidere ca si suprafata e foarte putin tocmai din acest punct de vedere cer pareri si idei cum as putea proceda mai bine- poate sa ma ajut de inclinatia pantei si sa fac garajul la nivel cu strada iar dedesubt casa propriuzisa.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postrim80, on 10 mai 2020 - 14:30, said:

care a decis sa-si faca o asemenea casa mai eco si dupa un an s-a trezit cu soareci, sobolani, ba si serpi care s-au strecurat in pereti. Ba si lemnul s-a crapat la exterior si acum deschide santier din nou sa o tencuiasca complet exterior si interior si tot nu-i sigur ca va scapa de musafiri nepoftiti.
Pe vecinul ala al tau il cunosc eu mai bine. Iti spun eu ca s-au strecurat in perete si ursi. In mansarda au venit si cateva haite de lupi. In curte incepusera niste extraterestii reptilieni sa isi faca baza.
Acum vecinul sta cu mitraliera de 12.9 mm in casa.
Termin-o cu aberatiile!

@initiator Suna si intreaba detalii.
nu vad ca ar fi mai mic ca o constructie "clasica". Acum costul variaza mult in functie de calitatea materialelor si a finisajelor.

Edited by Friskey, 10 May 2020 - 15:58.


#9
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
Cea mai rapida e casa pe profile metalice,apoi cea de lemn si la sfarsit cele clasice din caramida/bca.
Eu as merge pe cea metalica cu elemente anticoroziune,chiar daca sunt la interior.Nu traiesti tu cat va sta casa aia in picioare!Plus ca e mult mai sigura la cutremur!
In schimb la inundatii asta te tine la fund,fata de aia de lemn,care va pluti!Posted Image

Edited by george_eu25, 10 May 2020 - 17:52.


#10
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018
lemnul crapa apar fisuri tot timpul

Edited by vdesigns, 10 May 2020 - 19:02.


#11
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,791
  • Înscris: 13.11.2006

View Postgeorge_eu25, on 10 mai 2020 - 17:51, said:

Cea mai rapida e casa pe profile metalice,apoi cea de lemn si la sfarsit cele clasice din caramida/bca.
Cred ca cea din prefabricate  (lemnoase) este mai rapida decat cea metalica, constructorul mi.a garantat ridicarea casei in 1-2 zile.
Pana se termina fundatia, toate panourile se fac in fabrica, pana la nivel de finisaj interior, apoi cu 1-2 macarale se monteaza foarte rapid.
Lemnul este tratat si izolat si tot ce vrei, garantie cca 50 ani oferita de producator, etc.
Am primit oferta zilele trecute, locuiesc in Germania, banuiesc ca la fel trebuie sa se intample si prin Romania la construirea unei case din lemn...

#12
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006

View PostColen13, on 10 mai 2020 - 15:38, said:

Nu sunt hoatarat  pe BCA, ci pe o casa modulara-  pe structura metalica sau din lemn tocmai datorita faptului ca o vreau construita repede si la un pret mai mic.
Intrebarea mea era legata daca sa o aleg pe cea din lemn sau metal?


Felicitari pentru alegere, oricare din ele ar fi.
Sfatul meu: Cauta un arhitect din zona, specifica-i ca doresti una din cele doua tipuri si realizeaza in prima faza un concept.  El il va realiza ca sa indeplineasca cat mai mult din dorintele tale si pe posibilitatile terenului.
Vorbeste apot cu diversi producatori, obtine oferte, vezi care si cum te costa. Dupa ce te hotarsti pe una finalizezi  procesul de proiectare si obtinerea avizelor si autorizatiei.
Probabil va fi nevoie sa faci fundatia cu o echipa/firma locala, si aceasta va trebui conform proiectului, nu la ochi. apoi vine structura, o monteaza cei care o produc si te apuci de finisaje.

Edit: Deschizi un topic pe aria de jurnale unde vei primi mereu sfaturi bune. De asemenea citesti pe acolo ca sa iti imbogatesti cunostintele, ca vei avea nevoie.
Uite aici un jurnal de casa metalica cu care sa incepi: https://forum.softpe...adi-p-2-pisici/

Edited by andbozo, 10 May 2020 - 20:29.


#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Daca vrei ceva foarte rapid si ieftin, de ce nu alegi o varianta de containere modulare ?

Sunt cu lungimi variabile, de exemplu 6 m, 7,5 m, etc.
Latimile sunt de 2,43 m si inaltimea de 2,55.
Se pot pune module unul langa altul, formand spatii mari, se pot supraetaja etc.
Se pot placa cu polistiren si apoi tencui peste adeziv.
Nu arata deloc ca fiind o casa din containere.

Attached File  case-containere-rofrance-300x300.png   27.21K   42 downloads

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TMYz2Y51YAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,800
  • Înscris: 12.01.2018

View Postdydysoft, on 10 mai 2020 - 19:21, said:

Cred ca cea din prefabricate  (lemnoase) este mai rapida decat cea metalica, constructorul mi.a garantat ridicarea casei in 1-2 zile.
Pana se termina fundatia, toate panourile se fac in fabrica, pana la nivel de finisaj interior, apoi cu 1-2 macarale se monteaza foarte rapid.
Lemnul este tratat si izolat si tot ce vrei, garantie cca 50 ani oferita de producator, etc.
Am primit oferta zilele trecute, locuiesc in Germania, banuiesc ca la fel trebuie sa se intample si prin Romania la construirea unei case din lemn...
garantia de 50 de ani uit-o.mai stiti ondulinele care avea tot asa garantie 50 de ani?in nici 15 deja incepe a se strica iar firma vanzatoare disparuta de mult

#15
Colen13

Colen13

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 10.05.2020
Multumesc foarte mult pt. sfaturi.

#16
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostFriskey, on 10 mai 2020 - 15:54, said:

Pe vecinul ala al tau il cunosc eu mai bine. Iti spun eu ca s-au strecurat in perete si ursi. In mansarda au venit si cateva haite de lupi. In curte incepusera niste extraterestii reptilieni sa isi faca baza.
Acum vecinul sta cu mitraliera de 12.9 mm in casa.
Termin-o cu aberatiile!

@initiator Suna si intreaba detalii.
nu vad ca ar fi mai mic ca o constructie "clasica". Acum costul variaza mult in functie de calitatea materialelor si a finisajelor.
Aberezi tu,  nu te supăra,  dar chiar aberezi, e situatie reala, omul aude soarecii cum rontatie in izolatie.

#17
EmeraldCountryHouse

EmeraldCountryHouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 31.03.2018
Salutari,

Casele metalice sunt susceptibile la miscari termice.
Fierul se va dilata sau se va contracta in functie de elementii termici din jurul structurii.
Chiar si prin microporii de la izolatie este posibil sa se infiltreze umiditatea si sa creeze surprise mai tarliu.
Nu ma astept la soareci si extrateresti dar zgomote mici si stridente pe care nu le vei putea repara,identitfica locatia.
Astea sunt facute pentru locuri pe planeta unde este un constant temperatura si/sau umiditate.

Eu m-am deci sa merg pe ICF , nu stiu cum se numesc in tara.
Ai aici un clip care iti explica constructia,care se poate face in regim de munca manuala si are rezultate foarte bune.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dz0G5AcuJug?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bafta

#18
vdesigns

vdesigns

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 14.04.2018

View PostHunor_66, on 10 mai 2020 - 21:37, said:

Daca vrei ceva foarte rapid si ieftin, de ce nu alegi o varianta de containere modulare ?

Sunt cu lungimi variabile, de exemplu 6 m, 7,5 m, etc.
Latimile sunt de 2,43 m si inaltimea de 2,55.
Se pot pune module unul langa altul, formand spatii mari, se pot supraetaja etc.
Se pot placa cu polistiren si apoi tencui peste adeziv.
Nu arata deloc ca fiind o casa din containere.

Attachment case-containere-rofrance-300x300.png

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TMYz2Y51YAM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
si daca  lovesti pleul , zgari cum refaci? cu chit de masina si spreyul?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate