Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Integrare stâlpi beton in casa de cărămidă veche

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
Sfaturi de consolidare case pe forum...fara o schita, fara o poza, fara un calcul... bravo. Eu unul ma abtin de la comentarii (inafara de acesta) in lipsa unor date concrete.

#20
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Hai ca am facut si cateva poza ca sa vorbim concret. Eu am pus doar o intrebare, daca credeti ca e ok fara stalpi de sustinere si grinda. O alta solutie, ar fi, ca sa ma asigur, dupa ce se toarna placa, sa-i bag un profil U sub placa, pe cele 2 lungimi ale beciului pentru preluarea greutatii.

Attached Files

  • Attached File  510.JPG   137.67K   54 downloads
  • Attached File  511.JPG   247.67K   50 downloads
  • Attached File  512.JPG   296.01K   45 downloads
  • Attached File  513.JPG   237.5K   46 downloads
  • Attached File  514.JPG   242.58K   42 downloads


#21
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Post3matrix, on 10 mai 2020 - 01:47, said:


Mai urmareste si tu ce se lucreaza afara inainte de a te da cocos !
ia vezi ...
https://mainmark.com...esin-injection/
http://slablifting.c...nderpinning.php
https://www.cornelle...s-underpinning/

      Deci ai găsit o seamă de metode de consolidare a solului de sub casa.
      Pe-astia cu injectarea de rășină sub casa nu am vazut-o si nu ma pronunt.
      Underpining. Sapi 1 metru lungime sub fundația sau zidurile existente,bagi fier si torni beton, apoi mai sapi un metru,  bagi fier si torni beton până obții o fundație noua.

View Postcry27, on 10 mai 2020 - 15:24, said:

Hai ca am facut si cateva poza ca sa vorbim concret. Eu am pus doar o intrebare, daca credeti ca e ok fara stalpi de sustinere si grinda. O alta solutie, ar fi, ca sa ma asigur, dupa ce se toarna placa, sa-i bag un profil U sub placa, pe cele 2 lungimi ale beciului pentru preluarea greutatii.

    Pe ce o să stea placa de beton mai exact ? Pe surcelele alea băgate Ă®n zid Ă®n niciun caz.
    Lasa-ma să-ți explic care e faza cu betonul. Betonul are cam 2 tone  pe metru cub când e uscat. Când e ud e ceva mai greu. Fă si tu un calcul estimativ.
     În plus zidurile par că au nevoie de consolidare ele insele.

Edited by cspot, 10 May 2020 - 15:41.


#22
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostAlexD2, on 10 mai 2020 - 10:24, said:


S-ar putea sa functioneze doar daca stalpii sunt introdusi in pamant si legati de structura casei pana la adancimea corecta de fundare (nu pana la adacimea fundarii actuale) pt ca cel mai probabil tasarea a intervenit sub fundatia actuala, tocmai din cauza nerespectarii atancimii de fundare. In acest caz macar in zona stalpilor trebuie facuta o subturnare sub fundatie.

     Toate casele se scufundă în pamant treptat.
     Casa e grea si pământul e relativ moale.
      Ideea e ca aceasta scufundare să se producă uniform pe toată suprafata fundației pentru că în caz contrar apar fisuri în fundatie si in ziduri.

#23
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,581
  • Înscris: 10.01.2019

View Postcspot, on 10 mai 2020 - 16:00, said:

Toate casele se scufundă în pamant treptat.
Casa e grea si pământul e relativ moale.
  Ideea e ca aceasta scufundare să se producă uniform pe toată suprafata fundației pentru că în caz contrar apar fisuri în fundatie si in ziduri.
Scufundarea se produce accentuat din cauza fenomenului inghet dezghet in zona in care adancimea de inghet nu este respectata la fundare. Nici pe departe in cazul unor greseli de fundare scufundarea nu se produce uniform. M-ai ales la constructiile in panta acolo unde fundatia nu are aceiasiadancime in partea ingropata , in zona in care fundatia este mai putin ingropata, constructia se scufunda si casa se crapa. Oricum in cazul in care adancimea de inghet nu este respectata la fundare, fenomenul de inghet dezghet provoaca scufundari neuniforme din cauza  neunimormitatii  fenomenului cauzat de neuniformitatile din sol (umiditate, structura, etc)

Edited by AlexD2, 10 May 2020 - 16:26.


#24
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007

View Postcspot, on 10 mai 2020 - 15:34, said:



Pe ce o să stea placa de beton mai exact ? Pe surcelele alea băgate ĂŽn zid ĂŽn niciun caz.
Lasa-ma să-ți explic care e faza cu betonul. Betonul are cam 2 tone  pe metru cub când e uscat. Când e ud e ceva mai greu. Fă si tu un calcul estimativ.
În plus zidurile par că au nevoie de consolidare ele insele.
Nu sunt bagate in zid, ci in betonul din camera alaturata. Si mai exact cum se consolideaza peretii in afara de plasa sudata si tencuiala? Iar ala e un perete despartitor de 12 cm grosime.

#25
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,581
  • Înscris: 10.01.2019
Mai bine scoate grinzile vechi de lemn din zid, armeaza acolo placa mai solid, cu armatura tip buiandrug in locul grinzilor inglobata in placa si atunci placa va avea sustinere in mai multe puncte direct pe zid. Tavanul beciului va cobora putin dar poti sa faci o treapta la pardosela si vei avea loc si de izolatie.

Edited by AlexD2, 10 May 2020 - 16:41.


#26
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postcry27, on 10 mai 2020 - 16:26, said:

Nu sunt bagate in zid, ci in betonul din camera alaturata. Si mai exact cum se consolideaza peretii in afara de plasa sudata si tencuiala? Iar ala e un perete despartitor de 12 cm grosime.
Curatat peretele pina la materialulde constructie , inclusiv rosturile pina la o adincime de cca 1,5 cm / periat / aspirat/ spalat .
Montata plasa sudata cu distantieri fata de perete / montate agrafe de legatura de pe o parte pe alta a peretelui , prin gauri date cu un diametru de 3-4 ori mai mare decit al agrafei .
Montate bari de OL la colturile camerei si in alte zone , vertical .
Spalat , eventual sub presiune .
Tencuit cu mortar facut din nisip -ciment .
Cam asta este cu consolidarea peretilor .
Bine n-am vorbit de refacerea zidariei afectate , inainte de armare ...

#27
AlexD2

AlexD2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,581
  • Înscris: 10.01.2019
Pe partea unde nu exista zid la beci pune un profil metalic sub zid sprijinit pe 3 picioare in beci, doua la capete si unul in mijloc. Sprijina armatura pe profil si toarna placa astfel incat profilul sa ramana sub placa.

#28
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Acolo unde mi-a permis, am legat plasele intre ele cu sarma, de pe o parte pe cealalta, caramida casei e prinsa cu pamant galben si nu e foarte drept zidita, astfel incat ramane loc prin spatele plasei in multe zone ca sa intre tencuiala. Se va da o prima mana cu nisip si ciment, ca sa astupe plasa, iar mana a doua cu multibat.. Plasa a fost prinsa cu cupoane din sarma de 6 , dibluri si sarma. In partea intrarii in beci, acolo unde este doar jumatate de perete, este o grinda de beton care sustine acea parte de zid. Placa se va sprijini pe caramida din poza acolo unde nu sunt cupoane, iar partea opusa, cea cu intrarea cred ca vor pune si acolo cupoane pe care le vor prinde cand vor turna  pardoseala de pe hol. Deci in principiu vor exista 3 pereti care vor avea cupoane de 12 care se vor jonta, si unul unde se va sprijini pe caramida, si apoi plasa de Buzau peste ele.

PS: Grinzile vechi din lemn vor fi taiate la fata zidului, dar tot nu ma ajuta daca le-as scoate ca nu prea ai cum sa le legi de placa deja turnata de la camera vecina.

Edited by cry27, 10 May 2020 - 18:51.


#29
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
ce este sub camera unde ai turnat placa? Tot beci?  
Dupa mine ar trebui sa torni diafragme de beton in beci cu fundatie corespunzatoare pe care se rezeme planseul (procedezi la fel ca in cazul peretilor de la parter dar torni beton nu mortar) ... cupoane date in zidarie si intr-o placa care nu stiu cum e turnata mie unul mi se pare o idee rea.

#30
cry27

cry27

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 785
  • Înscris: 02.06.2007
Nu e beci, e pamant pe care l-am batut cu maiul, apoi bucati de beton spart (moloz) si peste el turnat placa (armata cu plasa de 6)

Edited by cry27, 10 May 2020 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate