Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...
 Mandolina feliat legume

Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...
 Descifrare reteta

Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea
 Meserias nu mai vine sa termine l...

Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...
 

Rusia in Europa.

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Kokoshmare, on 05 mai 2020 - 22:06, said:

Dar nu mai ai ce vedea în fosta Prusie Orientala și ex Konigsberg ca atare. A fost distrus temeinic în al doilea război mondial și reconstruit ca un tipic oraș sovietic.
Cel putin pe google maps vad ca mai pastreaza catedrala Königsberg-ului.

https://www.google.c...51!4d20.5120325

Un fel de Biserica Neagra, dar cu nuante mai deschise.

 spin, on 05 mai 2020 - 21:58, said:

Se mai numeste Eurasia?
Conglomeratul geologic aflat intre oceane se numeste asa.

Daca definim drept continent portiunea de uscat inconjurata de oceane, atunci Eurasia ar trebui sa fie un singur continent, cu Europa o mare regiune peninsulara a Eurasiei.
"O peninsula a penisulelor".

Daca insa ne uitam si la specificul cultural, istoric, social, religios si politic al populatiilor care locuiesc in Eurasia, se constata niste diferente nete intre Est si Vest.

De aici si separarea Europei de Asia.

Quote

Si daca puteti sa imi spuneti cine a decis ca Europa sa fie pana acolo la muntii si raul Ural(motociclete cu atash)
Posted Image . Delimitarea a fost pe baza de politica sau in functie de placile tectonice s-a facut garnita?
Politica.

Stii engleza ?

Quote

Peter the Great’s geographer Vasily Tatishchev devised this limit to bring Muscovy out of Asia and justify driving the Turks and Tatars back beyond the Volga. For Russians, Asia begins east of Lake Baikal. The Urals are a cartographic convention: in adopting them as a border, Russia, though a Eurasian configuration, was calling itself a European power. In 1962 De Gaulle proposed building ‘a Europe from the Atlantic to the Urals’ to show the Soviet Union that the rapprochement between France and Germany was not a cold war manoeuvre to exclude countries outside the common market, but added: ‘For this Europe to be possible, there must be great changes. First, the Soviet Union must no longer be what it is, but Russia.’
In Transcaucasia, under Persian and Turkish influence for centuries, the river Aras only became a southern border, replacing the Caucasus mountains and later the Kura valley, after Russian interventions south of the Caucasus against a weakened Persian empire (treaty of Golestan, 1813). The river was a political border between Russia and Persia, which Georgian and Armenian geographers presented as the limits of Europe.
(https://mondediplo.c...016/11/08Europe)

Quote

Ma gandesc ca trebuie sa ii fie foarte greu presedintelui sa faca politica unei tari pe doua continente.
Nu prea te incurca pozitia geografica in esenta.

Quote

Acum inteleg de ce rusii au asa multa incredere in ei.
Este sentimentul unui popor care o avut (are, inca...) un imperiu.

#20
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,107
  • Înscris: 20.12.2007
Catedrala actuala este de fapt o reconstituire a celei vechi distrusa  în al doilea război mondial și lăsată asa de sovietici. A fost reconstituita între 1992-1995 după ce guvernul german s-a implicat în acest proiect.

#21
spin

spin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.06.2005
Pana aici imi este  clar. Multumesc

Fosta zona rusesca Caucaz, Georgia este Europeana dar Armenia si Azerbaijanul sunt si in Europa si in Asia?

Am o problema ciudata la calculator si cand caut imi arata ce vrea el.Nu ma pricep sa va explic altfel.

Foarte interesanta zona. Este foarte mult de citit,, Nu sunt chiar genul care asteapta infromatiile pe tava dar acum sunt incurcata ca undeva scrie ca sunt in Asia si in alta parte in Europa

#22
spin

spin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 02.06.2005

 spin, on 07 mai 2020 - 07:30, said:

Pana aici imi este  clar. Multumesc

Fosta zona rusesca Caucaz, Georgia este Europeana dar Armenia si Azerbaijanul sunt si in Europa si in Asia?

Am o problema ciudata la calculator si cand caut imi arata ce vrea el.Nu ma pricep sa va explic altfel.

Foarte interesanta zona. Este foarte mult de citit,, Nu sunt chiar genul care asteapta infromatiile pe tava dar acum sunt incurcata ca undeva scrie ca sunt in Asia si in alta parte in Europa


Georgia are un presedinte pe jumatate francez si este femeie.

https://en.wikipedia...e_Zourabichvili
Foarte interesant, mai greu ca la cratita dar palpitant.Posted Image

Edited by spin, 07 May 2020 - 07:57.


#23
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 spin, on 07 mai 2020 - 07:30, said:

Pana aici imi este  clar. Multumesc

Fosta zona rusesca Caucaz, Georgia este Europeana dar Armenia si Azerbaijanul sunt si in Europa si in Asia?

Am o problema ciudata la calculator si cand caut imi arata ce vrea el.Nu ma pricep sa va explic altfel.

Foarte interesanta zona. Este foarte mult de citit,, Nu sunt chiar genul care asteapta infromatiile pe tava dar acum sunt incurcata ca undeva scrie ca sunt in Asia si in alta parte in Europa

Se schimba inclusiv datele stiintifice, de pilda Europa este fie o peninsula a Asiei, fie un continent, idem subcontinentul indian peninsula a Asiei.

Teoretic Europa tinea pana la muntii Caucaz, asadar Daghestanul, Cecenia si Kazahstanul sunt in Europa, ultimul mentionat doar partea de dincoace de raul Ural ori Volga, in timp ce Georgia, Armenia si Azerbaidjanul nu sunt in Europa.

De fapt nici Malta nu este in Europa desi este stat UE, nici Ciprul si chiar si Sicilia este discutabil oarecum.

Arabia este in Asia, desi geografic pare mai legata de Africa.

#24
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008

 spin, on 05 mai 2020 - 20:19, said:

Oare de ce goglemaps nu ii da nume? Nu este denumita, vreau sa spun ci doar conturata. hmm
Oare sunt multi rusi care vin in vizita la ei in tara lor din Europa?

Rusia are alte zone unde se face turism ori unde se traieste decent.

Sankt Petersburg fostul Leningrad este perla Rusiei, un fel de Stokholm ori Copenhaga Rusiei.

In sudul subtropical avem Crimeea cu Sevastopol si Simferopol, Sochi, Abhazia, Rostov pe Don, Transcaucazia Daghestan, Marea de Azov, Marea Caspica. Alte atractii ar fi Moscova si Minsk /Belarus.

 spin, on 05 mai 2020 - 21:21, said:

Va multumesc. Muream proasta, Azi am aflat ca jumatate de Rusia este in Europa.
Hai ca imi place ce aflu:) Sper sa nu ma dati afara ca o sa va mai innebunesc cu intrebari infantile de clasa a 6.a.
Posted Image
Este frumos ca ai placerea descoperirilor, pe cand noi parem plictisiti si inacriti.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate