Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Lista recomandari scule electrice incepatori/regim hobby

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Cineva e pasionat cu adevarat de scule!

Dar pentru cateva zeci de gauri(care probabil nu vor fi mai mari de 8)..nu cred ca e cazul de luat ceva mai scump de 250-300 lei.

#38
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

 andromedavenus, on 01 mai 2020 - 07:46, said:

Salut!

Am nevoie de recomandandari pentru un set de scule/unelte electrice de bricolaj pentru INCEPATORI.

Nu vrem sa cumparam lucruri pe care sa le aruncam dupa câteva utilizari, de preferabil ar fi sa le lasam mostenire. 😁
Vorba aia, suntem prea saraci sa ne permitem lucruri ieftine.


Se cam bat cap in cap cerințele.

Filetantă, e un must have pt ce vreți să faceți, pe acumulatori, a pus @loock  Bosch gsr 12-15, am dat găuri in metal cu spiral de 8, f bună, aprox 600 lei
Rotopercutor, pt 10 găuri ce dati voi, o gioavla pe sds, 200 lei, eu am un Bosch verde, vreo 250 de lei a fost, suficient.
Flex, vedeți vă de treabă, 0 lei.
Pendular da, in jur de 150-200 de lei, unul de la un magazin de bricolaj, nu cel mai ieftin.
PAL nu se taie acasă, trebuie incizor, altfel iese prost.
Șlefuitor, eu prefer cu bandă, nu orbital, dar de, am flex cu turație variabilă si il folosesc si pe ăla. Alocați 200-250 lei tot pt ceva generic.
Ce rămâne plus ceva peste din ăia 1200 de lei luați accesorii. Biți, spirale, spirale de zidărie.
Alea ar fi bine să fie de calitate, compensează si din lipsa ce calitate a sculelor si din lipsa de experiență a utilizatorului.
Personal, cred că vei sări de 1500 de lei, dar măcar nu se strică la finalul lucrării.

#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
PALul normal se debiteaza pe circular industrial cu incizor - care e o alta panza mai mica care taie superficial.
Exista si cu doua incizoare pt fata si spate, chiar daca f. rare.
Sunt utilaje mari, cu masa cu suport telescopic pt. placa de pal intreaga, mari, scumpe, necesita reglare, manipulare si apasarea foilor de PAL in jos pe circular ca sa taie bine, trebuie schimbate si ascutite la timp, apoi reglate/calibrate panza cu incizorul, etc.
E industrie...
Variante compacte sau de teren sunt circulare cu sina si margine cu banda de cauciuc pe sina, cele mai bune sunt Mafell, scumpe dar justificat, sunt si pe cablu dar sunt si modele cu acumulatori.
Apoi ar fi Makita, cu 100W mai putin, 1300 in loc de 1400.
Exista si pe cablu dar si cu acumulatori, si poti sa tai 1,5 Km cu o singura incarcare...La cel cu imersare varianta de 36V ( 2 x 18) are panza mai subtire decat la cel pe cablu.
Apoi ar fi Bosch care are cu imersare unul facut dupa Mafell dat putin simplificat si castrat de cateva functii dedicate precum incizarea dedicata, dar se poate face incizare setata manual si fara functia dedicata, insa cea dedicata de la Mafell e mai rapida si muta special panza in lateral si pt incizare. Si Makita are functie dedicata pt incizare - pretaiere in doua etape.
Apoi ar fi Festool, care e scump peste Makita si Bosch sau prstecambele impreuna, dar e sub pretul Mafell, insa are doar 1200W si intra in limita de putere si chiar in oprire de protectie mai repede si e frustrant, trebuie sa ai mai multa rabdare, tsie OK 18 dar e mai lent daca vrei sa tai blat de 38 sau chiar 28.
Are functii faine de reglaj, putin peste Makita si Bosch, di discutabil sub Mafell, dar celelalte 3 sunt mai puternice.
La Bosch trebuie atentie ca unele au talpa stramba si trebuie returnate, dar oricum as prefera Makita si Mafell.
Festool are avsntaj doar daca vrei sa tai cu el rost de dilatare sau decor pe langa perete, e singurul dintre ele special slim pe partea cu taierea, dar e un caz f. particular.

Panza este esentiala pt taiere fara ciobire, chiaf dzcz ai sina si bznda de cauciuc buna.
Panza merita schimbata daca nu e perfecta cea stock.

Apoi se pot fscd rectificari cu o freza verticala, cu rulment de urmsrire si sablon sau alta placa dreapta prinsa bine cu niste cleme.
Insa nu e garantat ca nu se ciobeste chiar si la rectificare.
Se poate taia cu pendurul cu o toleranta de cativa mm, si apoi sd rectifica cu freza.
Sunt meseriasi care pe linie dreapta taie perfect cj pendularul tinut cu mana, de fapt cu distantier dau chiar sina e mai rau cu o panza normala flexibila, care o ia singura intr-o parte daca nu e tinuta.
Pe curba pendularele in general taie conic din cauza flexibilitatii panzei. Mafell face cel mai bun pendular, de 900W, chiar peste Fein-ul de 700W, are si un sistem diferit de prindere a panzei, si se piate utilizz ls dlegere si cu niste panze speciale mafell care sunt mult mai rigide, facute din doua panze sudate, si asa poate sa taie mai bine in curba, desigur chiar daca se poate intoarce in loc, pz z nu tais conic trebuie controlat cu masura, dar poate mult mai mult decat altele.

Cu GST 90E se poate taia bine drept daca omul are mana buna  ochi bun si reactii ultrarapide de compensare, insa in curba ca si majoritatea trebuie manipulat astfel incat da fie cat mai putins presiune laterala pe panza, si e aproape imposibil.
Si in linie dreapta, chiar daca vibreazs mai putin decat unul de 720- 780W, daca nu e controlat continuu cu o mana ferma, nu are cum sa taie singur drept. Cunosc oameni care taie cu el perfect dreot in linie dreapta, dar sunt putini capabili de asa ceva. Pe curbs iese conic di din mana lor, dar cu exceptia Mafell cu panza dublata montata, asa e la toate sau mai rau.

Panzele sunt f impirtante.
Sunt de 3 feluri.
1.Care sparg rau pe partea opusa.
2. Care sparg rau pe fata, dar se pot utiliza cu pendularul tinut invers sau cu placa de taiat invers.
3. Cu dinti incrucisati care protejeaza ambele fete, dar sunt msu dcumpe, mai lente cu dinti mici, si oricum nu se garanteaza ca nu sparg.
Se poate lipi scotch de hartie - unul care se lupeste mai bine nu doar aninat...si asta protejeaza mult anticiobire, avznd si svantajul cz se poate marca pe ele cu marker negru linia de taiat - un zvzntaj foarte mare.

Rectificarea cu freza verticala cu rulment si sablon face multa gslsgie di un taifun de rumegus.
Exista adaptoare pt aspirator si pt ele, sunt doua piese, un ecran pt. deflectare si adaptorul catre aspirator, dar chiar si 10% dintrun taifun de rumegus tot naspa e...

Edited by loock, 01 May 2020 - 15:29.


#40
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009

 andromedavenus, on 01 mai 2020 - 13:49, said:

Ce rotopercutor recomanzi pt ceea ce avem noi de facut?

Pt a taia PAL ul drept, pe o lungime mai mare, ce anume se folosește?
Marca, model?
Mai este varianta unui "cadou" pentru fratele meu (care are ceva experienta in constructii), pe care il pot "ruga" sa ne taie diverse..😂

Eu am vechiul Budget BBH 6205 , pe care nu ti-l as recomanda datorita greutatii si stilului de percutie (puternic si rar) si mai nou un Flex 2-22 care da gauri precise,e usor si comod , dar de cand l-am cumparat pe al meu ,vad ca s-a scumpit cu 100 de lei (534 lei-cel mai ieftin) . Despre astea pot spune exact ceva ...despre celelalte - din rewievuri.
Dupa parerea altora , cred ca cel mai ieftin rotopercutor de la dede ar face fata cu brio la dibluri :

https://www.dedeman....500-w/p/1020489

Pt a taia PAL drept eu folosesc un Festool Trion -am ramas la el dupa ce am testat cateva modele B&D , Bosch ,Makita si Phiolent ; cu o sina de ghidare ; dureaza mult si e migalos, asa ca il folosesc doar la nevoie - uneori , pt rezultate perfecte rectific PAL-ul dupa taiere cu o rindea electrica modificata (cu distantier) .
Asa , ca recomandare , as zice ca (strict pe baza unor asemanari) ,  asta ar putea fi ok
,
https://www.emag.ro/...6/pd/DXQZLMBBM/

tinand cont ca la el se pot aplica niste reglaje specificate in  postul 6851 al lui @Ion_Bumbu :

https://forum.softpe.../page__st__6840

#41
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,069
  • Înscris: 23.09.2005

 andromedavenus, on 01 mai 2020 - 12:20, said:

@andbozo
Am renunțat la ideea de flex dupa primele raspunsuri la postare.

Pacat, un flex pe langa casa e foarte bun, uneori chiar indispensabil. Banuiesc chiar ca in timp o sa ai nevoie mai mult de el decat de scula de taiat lemn.

Ideea este ca nu se foloseste la lemn, dar cand ai de taiat metal, nu stiu ce o sa faci fara el, caci presupun ca nu vrei sa dai la bomfaier. Posted Image

[ https://i.dedeman.ro/media/catalog/product/cache/dedeman/image/9df78eab33525d08d6e5fb8d27136e95/1/0/1009748.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Riscul cel mare cu flexul e la lemn, la taiat metale e relativ sigur, simplu si usor de manevrat.

Edited by Phobos, 01 May 2020 - 16:16.


#42
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011

 florin71_skoda, on 01 mai 2020 - 11:51, said:

Masina de gaurit, adica aia cu care dai gauri cu burghiul in lemn si masina de insurubat, adica aia cu care "insurubezi" holsuruburiele in lemne, este de preferat sa fie cu acumulatori. La gaurit poate ca te descurci totusi si cu una cu fir, chiar daca te chinui un pic, insa la insurubat ma indoiesc ca o sa te descurci cu aia cu fir. Fie o sa-ti strice capul la holsurub, fie o sa-ti strice bitul, fie o sa-ti crape lemnul, fie o sa-ti "rupa" mina.

Eu mă felicit pentru asta (vezi poza).
Am avut de pus trei plase rulou la apartament.
Deci, dacă nu aveam scula asta, nu le puneam, și așa, am făcut o echilibristică de numa", la etajul opt, pervaze înguste, risc, etc.

I-am pus un ștrap" din sfoară, să o am asigurată la încheietura mîinii, că dacă pica de la etajul 8 era dramă.
Pac pac, găuream cu spiralul, scoteam rapid mandrina, băgam bit și înșurubam șuruburile, scimbător de sens la îndemînă, dacă este nevoie, lumină led, dacă este nevoie, relativ ușoară, față de cele cu acumulator dreptunghiular și mai mari.
O investiție suuuper bună, pentru bricolat.
Biju" :inlove:

Attached Files



#43
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 crisstonne, on 05 mai 2020 - 19:46, said:

... găuream cu spiralul,
Acum 15 ani, am intrat la reprezentanta Bosch din Sibiu si am intrebat de un "spiral" de 3. Raspunsul lor: "Ce-i ala spiral"?...Pentru gaurit, zic...Aaaa, burghiu cautati Posted Image...De atunci, eu n-am mai folosit acest termen.

Edited by danpet, 06 May 2020 - 08:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate