Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Drona DJI Mavic Air 2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#163
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View PostNenea Zap, on 21 august 2020 - 10:50, said:

Poți să explici cum știe glonass de 3d și GPS nu?
Știam că funcționează pe același principiu.

Poti determina altitudinea si cu GPS, doar ca e foarte inaccurate.

GLONASS presupune o densitate mai mare de sateliti, si precizie mai mare.

La un obiect mic, precum o drona, un set mai mare de date ajuta la triangularea pozitiei mult mult mai usor, si mai precis.

Ma gandesc ca stii ca un satelit GPS e doar un ceas mai complicat, iar dispozitivul GPS calculeaza timpul in care ajunge semnalul de la satelit (care e geostationar) la reciever.
Cu cat ai mai multe semnale cu care sa faci un average, cu atat e mai precisa pozitia.

Daca in trecut aveai vreo 6 sateliti in permanenta deasupra , acum ai 30, si la distanta mai mica intre ei. Asta asigura un average lipsit de erori. Trebuie sa fie foarte prost un modul GPS cu GLONASS sa greseasca pozitia, odata ce are mai mult de 15 sateliti deasupra.

Poate ai avut in trecut un GPS de bord.(inainte de 2014. Acuma toata lumea are telefon)  Ai vazut cat de prost determina viteza? E pentru ca avea putere mica de procesare si nu putea manevra atatea seturi de date.


GLONASS presupune mai multe seturi de date, cu update-uri la cateva milisecunde.

Practic, nu s-ar putea numi 3D Fix pe GPS normal. Ar fi doar 3D position, dar ar fi asa imprastiata informatia, ca nu ai avea ce face cu ea..

Edited by AstroNoot, 21 August 2020 - 11:06.


#164
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,070
  • Înscris: 10.04.2006
Tocmai că și GPS-ul tot în 3d îți determină poziția.
Practic e intersecția dintre mai multe sfere.
Deci avantajul e doar că sunt mai mulți sateliți glonass decât GPS.
Altfel teoretic ar trebui sa fie același sistem
Ceasuri și viteza luminii

#165
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View PostNenea Zap, on 21 august 2020 - 12:00, said:

Tocmai că și GPS-ul tot în 3d îți determină poziția.
Practic e intersecția dintre mai multe sfere.
Deci avantajul e doar că sunt mai mulți sateliți glonass decât GPS.
Altfel teoretic ar trebui sa fie același sistem
Ceasuri și viteza luminii

Exact. Si reciever-ul care suporta si GLONASS suporta mai multa informatie.  Nu e vorba de alta tehnologie, e pur si simplu alta retea de sateliti.

Dronele super high-end (gen Matrice, Phantom 4 RTK sau Agro) folosesc tehnologia RTK. Practic un base station care contine un reciever mult mai performant, unde consumul de energie nu prea conteaza. Base station-ul ajuta drona sa faca hover cu o marja de eroare de cativa centimetri, si in acelasi timp preia informatii de la aproape orice sateliti de localizare, fie GPS, GLONASS, Beidou sau GALILEO.  Uite aici


Nu m-ar surprinde ca urmatorul Mavic sa aiba suport pentru mai mult GNSS-uri, fara vreun base station.

#166
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
De ce nu... orice smartfon actual poate treaba asta. Ajuta la precizie. Evolutie...

#167
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View Postchris_dvb, on 21 august 2020 - 12:55, said:

De ce nu... orice smartfon actual poate treaba asta. Ajuta la precizie. Evolutie...

Principala problema e bateria.

#168
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Dap! Exact ca si la masinile electrice... bateriile ne omoara. Aici trebuie gasita o solutie mai eficienta. Asta e singurul lucru care ne trage inapoi.

#169
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018
La cati bani are DJI pentru development, nu cred ca e asa greu sa optimizezi consumul de energie. Mai vedem. Totusi nu mi se pare ceva absolut esential pentru un zbor ok. De aia cred ca Mavic-ul nou o sa fie mai usor si o sa aiba o camera mai buna. Probabil cu bitrate >100Mbps. GPS-ul ramane la fel.

Edited by AstroNoot, 21 August 2020 - 17:25.


#170
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAstroNoot, on 21 august 2020 - 11:04, said:

Poti determina altitudinea si cu GPS, doar ca e foarte inaccurate.

GLONASS presupune o densitate mai mare de sateliti, si precizie mai mare.

La un obiect mic, precum o drona, un set mai mare de date ajuta la triangularea pozitiei mult mult mai usor, si mai precis.

Ma gandesc ca stii ca un satelit GPS e doar un ceas mai complicat, iar dispozitivul GPS calculeaza timpul in care ajunge semnalul de la satelit (care e geostationar) la reciever.
Cu cat ai mai multe semnale cu care sa faci un average, cu atat e mai precisa pozitia.

Daca in trecut aveai vreo 6 sateliti in permanenta deasupra , acum ai 30, si la distanta mai mica intre ei. Asta asigura un average lipsit de erori. Trebuie sa fie foarte prost un modul GPS cu GLONASS sa greseasca pozitia, odata ce are mai mult de 15 sateliti deasupra.

Poate ai avut in trecut un GPS de bord.(inainte de 2014. Acuma toata lumea are telefon)  Ai vazut cat de prost determina viteza? E pentru ca avea putere mica de procesare si nu putea manevra atatea seturi de date.


GLONASS presupune mai multe seturi de date, cu update-uri la cateva milisecunde.

Practic, nu s-ar putea numi 3D Fix pe GPS normal. Ar fi doar 3D position, dar ar fi asa imprastiata informatia, ca nu ai avea ce face cu ea..

Ai mai multe erori in ceea ce afirmi.
- nu sunt doar niste ceasuri mai complicate
- satelitii gps nu sunt geostationari
- nu au "densitate" mai mare dar sunt predominant alocati pe emisfera nordica, ceea ce ii face mai utili in ceea ce ne priveste. Daca am stat in zona asiatica, am fi convinsi ca Beidou, e cea mai buna retea.
- functional fac acelasi lucru dar in moduri diferite, ceea ce presupune suport hardware/software pentru orice dispozitiv care le foloseste, respectiv comparatia cu telefoanele nu este buna, intrucat telefoanele ieftine sigur nu au suport pentru toate retele disponibile.
- din punct de vedere al preciziei de altitudine, ambele retele, standard gps si glonass sunt similare, desi glonass este in continuare ceva mai slaba.

GLONASS Accuracy Comparison

Ideal este sa ai device-uri cu acces la mai multe retele.

Edited by Mr_Woppit, 22 August 2020 - 16:48.


#171
AstroNoot

AstroNoot

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 11.01.2018

View PostMr_Woppit, on 22 august 2020 - 16:46, said:

Ai mai multe erori in ceea ce afirmi.
- nu sunt doar niste ceasuri mai complicate
- satelitii gps nu sunt geostationari
- nu au "densitate" mai mare dar sunt predominant alocati pe emisfera nordica, ceea ce ii face mai utili in ceea ce ne priveste. Daca am stat in zona asiatica, am fi convinsi ca Beidou, e cea mai buna retea.
- functional fac acelasi lucru dar in moduri diferite, ceea ce presupune suport hardware/software pentru orice dispozitiv care le foloseste, respectiv comparatia cu telefoanele nu este buna, intrucat telefoanele ieftine sigur nu au suport pentru toate retele disponibile.
- din punct de vedere al preciziei de altitudine, ambele retele, standard gps si glonass sunt similare, desi glonass este in continuare ceva mai slaba.

GLONASS Accuracy Comparison

Ideal este sa ai device-uri cu acces la mai multe retele.

Citisem undeva despre GPS si am ramas cu idea ca sunt geostationari. Da, am gresit :)

Poate m-am exprimat gresit, dar in contextul conversatiei, cand zic "GLONASS" ma refer la recieverele capabile de GPS+GLONASS. Asta presupune acces la 2 constelatii de sateliti, deci, un numar mai mare de sateliti in acelasi timp.

Si am zis ca e un ceas mai complicat , ca sa fac informatia mai simpla de absorbit. Multi cred ca satelitii GPS localizeaza reciever-ul in mod direct.
Am zis ca e un ceas mai complicat, pentru ca tot principiul de functionare se bazeaza pe calculul duratei in care ajunge semnalul de la satelit la reciever, apoi se compara timpul epoch trimis de satelit cu cel de pe reciever, impreuna cu pozitia satelitului.

Un satelit GPS contine un CEAS ATOMIC.

#172
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostAstroNoot, on 22 august 2020 - 17:08, said:

Poate m-am exprimat gresit, dar in contextul conversatiei, cand zic "GLONASS" ma refer la recieverele capabile de GPS+GLONASS. Asta presupune acces la 2 constelatii de sateliti, deci, un numar mai mare de sateliti in acelasi timp.

Air 2 asta are in specificatii.

View PostAstroNoot, on 22 august 2020 - 17:08, said:

Un satelit GPS contine un CEAS ATOMIC.
in principiu da, setat diferit fata de un ceas similar existent la sol (merge mai incet ca sa compenseze diferentele generate de cele 2 relativitati, speciala si generala)

#173
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,070
  • Înscris: 10.04.2006
Nu am mai scris pe aici.
Până la urmă am trimis drona in service la dji.
M-a costat sub 200e și mi-au dat o drona nouă în schimb.
Am putut să cumpăr și dji care pentru ea :)
Eu sunt mai mulțumit față de o reparație făcută de mine cu componente de pe aliexpress

#174
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostNenea Zap, on 18 octombrie 2020 - 20:50, said:

Până la urmă am trimis drona in service la dji.
Aveai Dji Care cand ai trimis?
Si de trimis, care a fost procedura, unde, cat a durat? Daca poti descrie un pic procesul?
Mersi

#175
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
@Nenea Zap - Foarte tare ca ti-au dat o drona noua la schimb. Asta inseamna accentul pus pe satisfactia clientului. O intrebare insa: Care Refresh-ul e valabil un an de zile de acum, sau de la achizitia dronei inlocuite?
Am "renuntat" si eu la al meu Mavic Air si maine ar trebui sa-mi ajunga Air 2-ul. Am prins o oferta foarte buna(consider eu), pachetul standard + inca o baterie + Dji Care Refresh la 4267 lei.

#176
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 19.04.2008
Foarte buna oferta. S-o folosesti sanatos!

#177
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Multumesc!
Pentru doritori, inca mai sunt oferte pe dronshop si la preturile de pe site, se mai adauga si un cod de reducere de 3% "promodrone3".

#178
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,070
  • Înscris: 10.04.2006

View PostMr_Woppit, on 18 octombrie 2020 - 21:44, said:

Aveai Dji Care cand ai trimis?
Si de trimis, care a fost procedura, unde, cat a durat? Daca poti descrie un pic procesul?
Mersi
Nu aveam DJI Care.
De asta am reparat-o 'pe banii mei' :D

Am trimis mail la dji service sa intreb cat m-ar costa sa repar un brat rupt si un mic dent in body daca se poate.
Mi-au spus sa trimit drona in service si mi-au dat estimare de pret.
Ori o repar la ei, ori le platesc diagnosticul :)
Asa ca am reparat-o la ei, dar nu ma asteptam sa imi schimbe drona.
A durat ceva mai mult timp tot procesul, deoarece au trimis-o tot in Olanda, aparent doar acolo se repara Mavic Air 2 acum.

I-am intrebat daca pot activa dji refresh pe drona dupa ce am reparat-o, dar nu reuseam pentru ca eu puneam serial numberul vechi.
Le-am trimis un mail si mi-au confirmat ca mi-au dat o drona noua si sa folosesc, evident, noul serial number.

Am cumparat dji care de la f64 si activat pe site-ul principal.

#179
Mr_Woppit

Mr_Woppit

    the last of them..

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 17,834
  • Înscris: 26.11.2001

View PostNenea Zap, on 19 octombrie 2020 - 10:05, said:

Mi-au spus sa trimit drona in service si mi-au dat estimare de pret.

Asta eram curios unde ai trimis. Am Dji Care dar ma intrebam daca e cazul de trimis, unde se face asta.

View PostNenea Zap, on 19 octombrie 2020 - 10:05, said:

Le-am trimis un mail si mi-au confirmat ca mi-au dat o drona noua si sa folosesc, evident, noul serial number.
Excelent :)

#180
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,070
  • Înscris: 10.04.2006
Fiind dji care, trebuie trimis la service ul din țara de unde l-ai achiziționat.
Eu am prăbușit drona in Mallorca așa că am trimis-o în service în Spania.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate