Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Drona DJI Mavic Air 2

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
186 replies to this topic

#1
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Ieri cei de DJI au lansat drona DJI Mavic Air 2, care fata de predecesoarea din seria Air vine cu multe imbunatatiri dar si cu un minus destul de mare, as zice eu..Marile plusuri ar fi :
  • autonomia marita de pana la 34 de minute( pe hartie in cele mai bune conditii), as zice eu un 25-28 de minute de zbor fara sa omoram bateria
  • OcuSync 2.0 care va imbunatati considerabil raza de actiune a dronei (pana la 10 km) cu transmisie 1080p/30fps
  • camera cu senzor de 1/2-Inch capabila sa filmeze 4k/60fps, poze de 48MP si 8K Hyperlapse
  • evitare obstacole APAS 3.0, cu toate ca ii lipsesc senzorii laterali si de sus
  • pretul de lansare in Europa( Germania de ex) : 849 euro varianta simpla sau 1049 varianta Fly More Combo si 50% reducere la DJI Care Refresh
Printre minusuri, ar fi, cel putin pentru mine, noua telecomanda, si cel mai mare minus consider eu ca este greutatea, care este de 570 de grame, ceea ce va implica automat obligativitatea utilizatorului de a  inmatricula drona si a se adapta unor restrictii mai dure. Mai ales ca la noi in tara, inmatricularea dronelor este un proces scump(90eur+tva si se face doar in Bucuresti personal..) si care nu prea te ajuta la nimic.

Pentru mine greutatea dronei este cumva decisiva, am cumparat de jumatate de an un Mavic Air pe langa Pro, tocmai pentru greutatea de sub 500 de grame.
Ce parere aveti despre noua drona Air de la DJI? Veti face trecerea de la Air la Air 2? Eu sincer nu cred, tocmai din cauza greutatii.. Posted Image

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,963
  • Înscris: 04.10.2007
De la 1 iulie 2020 ar trebuii sa intre in vigoare regulamentul european unde nu mai trebuie inregistrate dronele.
<250g - nu ai nevoie de nimic
250 - 900g - test online
900 - 4000 g - test scris (speram ca o sa fie si alte centre de testare, nu numai in Bucuresti).


Eu am acum un DJI Mavic Pro 1 (734g), o sa trag de drona cat se poate.... daca as fi avut nevoie de o drona ar fi fost prima pe lista deoarece are greutatea sub 900g.
Deja Mavic Pro 2 (907 g) iese din discutie deoarece o sa fie complicat cu testarea fizica.

Edited by mirel3003, 28 April 2020 - 09:51.


#3
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Nu stiu cum mi-a scapat informatia la care faci referire(deja peste tot vedeam doar stiri cu covid ), dar tocmai mi-ai facut ziua mai buna :)
Deci se pare ca cel mai probabil voi face pasul spre Mavic Air 2.

#4
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019

View PostFlavius87, on 28 aprilie 2020 - 08:56, said:


Printre minusuri, ar fi, cel putin pentru mine, noua telecomanda, si cel mai mare minus consider eu ca este greutatea, care este de 570 de grame, ceea ce va implica automat obligativitatea utilizatorului de a  inmatricula drona si a se adapta unor restrictii mai dure. Mai ales ca la noi in tara, inmatricularea dronelor este un proces scump(90eur+tva si se face doar in Bucuresti personal..) si care nu prea te ajuta la nimic.

Pentru mine greutatea dronei este cumva decisiva, am cumparat de jumatate de an un Mavic Air pe langa Pro, tocmai pentru greutatea de sub 500 de grame.
Ce parere aveti despre noua drona Air de la DJI? Veti face trecerea de la Air la Air 2? Eu sincer nu cred, tocmai din cauza greutatii.. Posted Image
Am Inspire 2 si nu am imatriculat-o. 37 de km la bord dovediti. Nimeni nu mi-a facut nici o problema si am zburat 80% intravilan. Cateva masuri de siguranta de baza care trebuie urmate si atat. Chiar este nerecomandat sa nu o imatriculezi.
Daca survolezi o defrisare ilegala (ceea ce este interzis) pe cei cu drone imatriculate ii cheama la control. Ba mai mult am trecut deasupra politiei locale de zeci de ori. Daca zbori pe campii si prin munti pierzi vremea cu imatricularea. Nu inseamna ca nu o sa o imatriculez vreodata - dar nu a fost nevoie. In plus din 6000-10000 de drone din Romania daca 400-500 sunt imatriculate de obicei de cei cu firme.

#5
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
Am in jur de 100 de ore de zbor si multe sute de km prin tara si strainatate. In tara am folosit cel mai mult Mavic Pro iar in strainatate Dji Spark. Nu am avut nici eu Mavic-urile inmatriculate, dar am citit de cazuri in care a fost drona(mavic pro) oprita in aeroport(Turcia) si a fost inapoiata la terminarea sejurului contra taxei de depozitare, tocmai pentru ca e peste 500 de grame. Cu Spark-ul nu am avut nici o problema niciunde. De aceea am cumparat si Air-ul, ca e sub 500 de grame.

#6
MusafirulCreativ

MusafirulCreativ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 904
  • Înscris: 07.03.2018
Telecomanda aia arata intr-adevar oribil fata de cea de la Mavic Air. Ce nu-mi mai place e faptul ca are camera foarte expusa fata de Air 1, unde e protejata cat de cat de carcasa dronei. SIngurul lucru care dupa parerea mea e un plus fata de prima versiune e OcuSync 2.

In alta ordine de idei, singurul avantaj al seriei Air era greutatea mica cu functii apropiate de dronele mai mari. Daca deja depaseste 500 grame, mai bine mai pui ceva si iei Mavic Pro/2.

Edited by MusafirulCreativ, 28 April 2020 - 11:10.


#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
La 1000E cat e un fly more kit, nu vad de ce nu ai cumpara un Mavic 2 la promotie.
Mi se pare un prag psihologic 1000e pentru o drona.
Ce e sub sunt entry level gen Spark sau Mini si ce e peste deja ai asteptari de senzor mare sau zoom.
Air 2 mi se pare ca e fix la limita superioara pentru partea de entry level.

Eu am un Spark si l-am cumparat special ca sa nu am treaba cu inregistrarea.
Desi l-am inregistrat in Cipru si parca si prin Spania sau in alta parte.

Dar nu m-a intrebat nimeni nimic in UE cand treceam cu el pe la security.
Mai degraba ma controlau cei din Romania :lol:

#8
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Asteptam testele, sa vedem ce zic cei care compara direct dronele intre ele. Singurul lucru care imi lipseste mie (am Mavic 2 Pro), sunt cei 60 fps la 4k.
In rest, vedem pe parcurs cum se descurca noua drona.

#9
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru mine singurul avantaj ar fi acel modul ADS-B.
Initial am inteles ca va fi doar in US, dar din vara ii dau drumul si in Europa.
Cea mai mare problema a mea era cu unele elicoptere care zburau foarte jos.
Desi din cate stiu, nu toate elicopterele sunt dotate cu ADS-B :(

#10
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006
E la pret superior de entry level, pentru ca cel putin din specificatii, nu mai pare chiar asa de entry level , 60fps la 4K nu e de neglijat. Daca vrei sa o iei pentru concedii in afara Romaniei trebuie sa o inregistrezi, deci alti bani in plus. Sa vedem din iunie ce o sa mai fie.

#11
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cred că pe asta o iau. Așteptăm să vedem la ce preț vine la modul concret.
@chris. Daca Mavic 2 Pro avea 4k60, o aveam de mult. Este singurul lucru care m-a făcut să nu o iau.

#12
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,048
  • Înscris: 10.04.2006
De curiozitate, la ce ai avea nevoie de 4k 60 fps ca sa fie un deal-breaker?
Filmezi nunti?

#13
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostNenea Zap, on 28 aprilie 2020 - 12:05, said:

Pentru mine singurul avantaj ar fi acel modul ADS-B.
Initial am inteles ca va fi doar in US, dar din vara ii dau drumul si in Europa.
Cea mai mare problema a mea era cu unele elicoptere care zburau foarte jos.
Desi din cate stiu, nu toate elicopterele sunt dotate cu ADS-B Posted Image


Corect!  E cel mai important. N-am stiut ca are asa ceva.

#14
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008

View PostReactor2015, on 28 aprilie 2020 - 12:45, said:

Cred că pe asta o iau. Așteptăm să vedem la ce preț vine la modul concret.
@chris. Daca Mavic 2 Pro avea 4k60, o aveam de mult. Este singurul lucru care m-a făcut să nu o iau.

Da, asa este. Si eu am tot stat pe ganduri. Dar na.. au trecut deja un an jumate de atunci. Deci aveam ce astepta. Asa ca am dat lovitura atunci. Si nu-mi pare rau deloc. M-am distrat si ma distrez in continuare cu ea. Sa nu se inteleaga gresit. Nu regret nici o secunda. Dar, normal cred ca era de asteptat de la un Mavic 2 sa aiba si acei 60 de fps intr-un fel. Asa ca flagship, cum se tine. Asa cum il are si P4P de fapt.  Acuma nu-i sfarsitul lumii, dar era super daca era.
Pe undeva nu pot sa spun ca-i simt lipsa direct, pentru ca nu fac slowmotion-uri. Iar pentru filmare normala, face toti banii Mavic 2 Pro. Si din nou ajungem la un punct sensibil...banii/pretul. Care conteaza pana la urma.

Mai norocosi sunt ei care se orienteaza abia acum spre o achizitie. Pentru ei e clar, un jackpot. Eu sunt foarte multumit de a mea, deci nu se pune problema. OcuSync 2 e extraordinar. Posted Image

#15
Flavius87

Flavius87

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 16.08.2007
F64 o au listata la precomanda atat in varianta simpla cat si fly more combo.

#16
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
O intrebare, daca din vara (asa cum se spune) apare varianta cu sistemul anticoliziune ADS-B, nu vreti sa mai asteptati putin, s-o luat pe aia? Sau nu va pasa? Posted Image

#17
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View PostNenea Zap, on 28 aprilie 2020 - 13:03, said:

De curiozitate, la ce ai avea nevoie de 4k 60 fps ca sa fie un deal-breaker?
Filmezi nunti?
Nu voi face niciodată asta.
Pur și simplu îmi place fluiditatea de la 4k 60fps. Nu mai spun că poți face slowmotion la 25-30fps fără probleme. Din 30fps, nu ai ce slowmotion să mai faci.

@chris_dvb, să o stăpânești cu plăcere în continuare. Totuși Mavic 2 pro este un produs superior. Din multe puncte de vedere. Să nu ne lăsăm păcăliți de aparențe și de cifrele de pe hârtie. Totuși drona pe care o ai tu are o cameră cu un nume pe ea, senzor mai mare, ehh, multe chestii faine.

Cel mai bun review pentru noua dronă.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Opq_9qFm9Ts?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,354
  • Înscris: 19.04.2008
Asa este. Multumesc frumos!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate