Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Centrala electrica vs boiler

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
100A!

qed

#20
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008

 keta, on 23 aprilie 2020 - 00:48, said:

Un exemplul in cazul meu (locuind in UK). De obicei in zona, ACM preparata de centrala pe gaz este folosita doar la bucatarie si la baie la lavoar sau cand faci cada.
Pentru dus exista sistem separat cu instant, cel mai mic fiind de 9kw.
Nu am avut niciodata probleme cu instantul electric.
O cestie importanta este ca acel capat de dus sa fie cu gauri cat mai fine. Acesta asigura un comfort necesar la debit mic si da posibilitatea instantului sa realizeze temperatura necesara.
In UK bransamentul meu este de 100 A , conform sigurantei ce o am la "ceas", contor
In RO ar fi imposibil asa ceva pe monofazic.

Da, monofazic de 100 A are si Photonicinduction.

Trifazicul cat o suporta la ei?

https://www.youtube....otonvids/videos

Am centrala pe gaz de 45 KW, rup in 2 apa calda, curge dusul 50 minute, e si cu boiler si cu panou solar, tot ce trebuie. Adesea eu fac baie noaptea, tot pe centrala cade beleaua.

Edited by Neaceasca85, 23 April 2020 - 12:33.


#21
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Nu stiu ce sa zic,din ce spuneti voi ar fi mai rentabil un boiler pentru ca nu exista centrala electrica cu incalzire instant,
dar la mine boilerul consuma mult.
De ieri pana azi am consum 6 kw, si nu am facut decat un dus.
Un vecin a zis ca boilerele nu sunt bune la noi pentru ca se depunde calcar pe rezistente si atunci nu mai incalzesc bine

#22
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007
Dar in casa aia numai boilerul consuma?...nu mai ai si alti consumatori?!!!...Eu la bloc (apartament de 50mp), consum 4-5 kWh in 24 de ore si...nu am boiler, am centrala pe gaz Posted Image
Cu calcarul e alta problema. Duritatea apei (% calcar) depinde mult de zona si daca e apa de la retea sau din put (asta e mult mai dura)...Sa stii ca problema cu calcarul e si mai grava la centrale, indiferent daca sunt pe gaz sau electrice.
Nu ne-ai spus ce temperatura are apa din boiler (se regleaza)?!...cu cat e mai calda, consumul e mai mare.

Edited by danpet, 24 April 2020 - 09:51.


#23
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 maria_laura_alexa, on 24 aprilie 2020 - 09:37, said:

Un vecin a zis ca boilerele nu sunt bune la noi pentru ca se depunde calcar pe rezistente si atunci nu mai incalzesc bine
... in timp ce pe instanturi nu se depune decat parfum de levantica .

#24
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Nu mai fiti rautaciosi.Nu numai boilerul ti-a consumat energie.Acum sa facem un calcul...daca boilerul e nefolosit  scos  din priza,are 3 kw si ii ia sa zicem 2 ore sa incalzeasca apa,va consuma 6 kw pentru apa aceea.Daca faci baie si consumi jumatate si il lasi in priza va mai consuma 3 ca sa incalzeasca apa pe care ai consumat-o.Evident dupa aceea va consuma sa mentina temperatura in functie de ce pierderi are dar la urmatoarea baie, tot la jumatate de boiler va consuma doar 3kw ca sa reincalzeasca acea apa.Instantul in schimb consuma 5-6 kw pe ora atat timp cat il folosesti.Daca cu acel jumatate de boiler faci 30 min baie cu instantul vei consupa aproximativ la fel, doar ca nu consuma petru mentinerea temperaturii, dar iarna are debit scazut .

#25
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 maria_laura_alexa, on 22 aprilie 2020 - 09:05, said:

Boilerul meu are 50 de litri.
Am vazut ca instantele electrice incalzescc 11 litri pe minut.Deci in 5 minute ar incalzi la fel de multa apa ca si boilerul,pe cand boilerul meu ii ia 4 ore sa faca apa calda.
Nu stiu unde si ce instant electric ai vazut cu 11 Litri/min...si conteaza muuult la ce diferenta de temperatura (apa rece-apa calda)!...Asta e o valoare la care merg centralele pe gaz de...24kW!!! si practic, iarna fac doar aprox 8 litri/min la 45 grade pentru cada (masurat de mine, crede-ma).
Despre cele 4 ore necesare incalzirii boilerului, e foarte posibil sa ai o instalatie prost facuta...am vazut cablu de alimentare pus la boiler, din acela pentru veioze...se incalzea, iar la boiler mai ajungeau doar 180V...normal ca se inclzea foarte greu. Dar, poate fi problema si la tabloul electric, sau chiar de la retea (stalp) sa vina tensiune mai mica. Trebuie masurat!

Edited by danpet, 24 April 2020 - 19:30.


#26
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009

 radu6000, on 24 aprilie 2020 - 18:11, said:

Nu mai fiti rautaciosi.Nu numai boilerul ti-a consumat energie.Acum sa facem un calcul...daca boilerul e nefolosit  scos  din priza,are 3 kw si ii ia sa zicem 2 ore sa incalzeasca apa,va consuma 6 kw pentru apa aceea.Daca faci baie si consumi jumatate si il lasi in priza va mai consuma 3 ca sa incalzeasca apa pe care ai consumat-o.Evident dupa aceea va consuma sa mentina temperatura in functie de ce pierderi are dar la urmatoarea baie, tot la jumatate de boiler va consuma doar 3kw ca sa reincalzeasca acea apa.Instantul in schimb consuma 5-6 kw pe ora atat timp cat il folosesti.Daca cu acel jumatate de boiler faci 30 min baie cu instantul vei consupa aproximativ la fel, doar ca nu consuma petru mentinerea temperaturii, dar iarna are debit scazut .
Radule , am vazut ca initiatoarea are boiler de 50 litri . Mie din calcule imi da ca pentru un boiler incalzit la 50 grd. se va consuma o energie de 2,33 kWh .  Adica daca are rezistenta de 2,2 kW ii ia cca o ora pentru incalzirea apei de la 10 la  50 grd.  
Iar pentru un instant calculul este exact la fel dar difera puterea  si evident timpul . Vezi si observatia lui @danpet de mai sus ca centralele pe gaz de 24 kW au un debit de acm de 11 l/minut . In discutia asta ne luam dupa impresii si vorbele vecinului dar  ca baze de plecare stim doar 6 kWh si 50 litri .  Ca o fi fost si consum iluminat , TV si PC ; ca s-au mai spalat si vase .; ca bransamentul o fi  de 20 A pe cablu de Al  si ar sari sigurantele la prima conectare a oricarui instant  serios .....astea sunt  chestii secrete.

Edited by ggelu, 24 April 2020 - 20:26.


#27
maria_laura_alexa

maria_laura_alexa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.08.2019
Aici scrie 11 litri/ minut
https://www.emag.ro/...1/pd/DW43RBMBM/

#28
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,317
  • Înscris: 21.01.2009
...si mai scrie apa fierbinte 30-60 grd.  Adica daca poate iti da 11 l/min. la 60 grd.  daca  nu , ceva mai calaie spre  30 .
Vezi ca am facut un calcul mai sus . Fa cu 3 simpla calculul pentru  rezistenta de 3 kW  si apa la 12 grd.  si vezi ce debit  iti iese.

Edited by ggelu, 24 April 2020 - 20:35.


#29
radu6000

radu6000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 29.10.2004
Instantul ala este doar pentru bucatarie,iti face o perdea fina de apa calda si nu are mai mult de 1l pe minut si nu la 60 grade.

L.E.
ggelu  

Am dat un ex de calcul sa-si faca o idee de ce diferenta este intre un boiler si un instant ca si consum orientativ  ,nicidecum nu am calculat cat consuma boilerul .

Edited by radu6000, 24 April 2020 - 20:54.


#30
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 keta, on 23 aprilie 2020 - 00:48, said:

...... ACM preparata de centrala pe gaz este folosita doar la bucatarie si la baie la lavoar sau cand faci cada.
Pentru dus exista sistem separat cu instant, cel mai mic fiind de 9kw.
.....
Un bun exemplu de " asa NU ! ". este o prostie .

#31
danpet

danpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,578
  • Înscris: 01.03.2007

 maria_laura_alexa, on 24 aprilie 2020 - 20:28, said:

Aici scrie 11 litri/ minut
https://www.emag.ro/...1/pd/DW43RBMBM/
Acolo sigur e o gresala!...probabil ca trebuia sa scrie 1l (1 litru) si a iesit 11...Vezi ca la toate celelalte rubrici, dupa valoare e scrisa unitatea de masura, doar la asta nu! Eu fac pariu pe orice si cu oricine ca acest instant de 3kW nu face 11 litri/minut nicimacar de 35-40 grade.
Ca exemplu, uite datele de la niste incalzitoare de alta firma. Sunt 3 modele cu puteri de 3.5 pana la 5.5kW si debitele corespunztoare (1.4 - 2.6 l/min):
Putere (KW): 3.5/4,4/5,5 KW
Alimentare:    ~230 V
Debit apa 30 C( l/min): 1,4/ 2,1/ 2,6 l/min

Cred ca acel 30 grade se refera la delta T (diferenta de temperatura intre apa rece si cea calda). adica, daca intra rece la 10 grade, iese la 40 grade (+30).
Asta e ceva real...sunt unii care cred ca pamantul e plat...ei bine, nu-i asa Posted Image
link: https://www.ihdgroup...are-apa-instant

PS: Alt instant tot de 3kW, tot de la emag, dar cu...1.5 litri/min (putin exagerat) Posted Image
https://www.emag.ro/...3/pd/DF973GBBM/

Edited by danpet, 24 April 2020 - 22:12.


#32
Mike-60

Mike-60

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 20.01.2007
Eu nu am fost multumit de " Kospel 6kw ". Am luat teapa de la vanzator. Culmea ca a fost cumparat din Polonia de la mama lui :-(. Doua lucruri cu care nu am fost multumit. Presiunea ( debitul ) foarte mica a apei cu toate ca am 6 bari, dupa regulator 4 bari iar temperatura joasa rau ! La intrare avand in jur de 10*C nu reusea sa treaca de 25 !!! Debitul mic din cauza orificiului mic prin care curge apa. Chiar daca conducta exterioara este de 15mm interiorul este sub orice critica. Nu exista reglaj de temperatura. A alimentat doua chiuvete ( baie - 1.5m distanta si bucatarie 3m ) Eliminata !
A fost schimbata cu Zip InLine Electronic Germania de 9kw. Impecabila. La aceeasi temperatura de intrare nu pot tine mana curgand doar apa calda. Trebuie amestecata. Este setata sa mearga la temperatura maxima cu mixare de rece daca se doreste.
La dus am unul electronic Mira Sport 10.8kw cu aerator. Unde stateam inainte in gazda exista unul de 8.5kw. Nu facea fata la temperatura si presiunea dorita. Din aceast acauza am luat unul care este spre maximul monofazic admis de putere la incalzire.
Racordarea la apartament se face cu monoifazic, contor electronic, citire GSM, 100A.
Incalzirea electrica in pardoseala, doua calrifere scara, veriticale in baie.
Diferente gaz / electric.
Gaz - instalarea initiala - pret, tevi prin casa - oribil, piese de schimb + schimbat - scumpe, verificare platita anual + o zi pierduta de la job pentru a sta cu depanatorul / serviceul. Nu puteam sa instalez eu insumi din cauza ca nu aveam certificare ! Un ceva gen boiler pentru apa / ocupa spatiu.
Electric - factut totul singur !
Daca as mai face o data un apartament tot pe elctric as merge doar ca as instala si in pardoseala din baie incalzire. Nu am instalat de frica / electricitate / apa.
Pentru o casa este alta poveste :-)

Attached Files


Edited by Mike-60, 27 April 2020 - 21:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate