Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Interdictiile starii de urgenta ne-a apropiat de biserica si Dumnezeu?

* * - - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
235 replies to this topic

#55
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 30.08.2017

View PostCousteau, on 19 aprilie 2020 - 18:55, said:

Ia de aici si ia si lamaie sa nu vomiti! De Rolls Royce nici nu auzisi, doar de mertane si audi, nu?

Intr-o scenă absurdă şi plină de ridicol, dumi­nică, pe uliţele de la Baia, ÎPS Teodosie, ÎPS Ioachim şi PS Damaschin Dorneanul au des­cins la sfinţirea bisericii din sat dintr-un Rolls Royce
https://www.obiectiv...a-cu-manelisti/

Acuma ii inteleg pe astia de ce se ofuscau cand vorbeam de Mrcedesuri...ii jigneam.. De remarcat si un AUDI A8 in acel clip.

Cum era vorba aia..."Dati averea, saracilor!"

#56
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostzNick, on 19 aprilie 2020 - 18:51, said:

Ce minciuni domne? Arata-mi si mie o poza cu Danut intr-o masina marca Dacia(Papa cum poate? Macar de ochii lumii cum a facut el). Dar eu din cate stiu acel aur de la gat "rugineste" cand detecteaza saracie.
Minciunile repetate si prostesti ale ateilor, ti-am mai spus.
Danut nu are niciun mertan, aia cu "Maybach S 600, masina patriarhiei" a fost inventia unui homosexual pe care voi ati inghitit-o fara niciun discernamant.

#57
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Biserica,initial a pierdut ceva teren,dar ceva telefoane au reglat punctajul.Au gasit vrajeala cu dusul acasa la oameni de Pasti,sa nu piarda din enoriasi.Biserica e doar un bisnitar intre oameni si credinta.Apoi,cum au aparut diversi paraziti gen influenceri,si din cei cu sutana umbla cu vrajeala si pe aici,in mediul online.Din pacate inca au multi adepti in rindul populatiei.De aceea au si cele mai m ari incasari in tari ca Ro.

#58
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postflrz, on 19 aprilie 2020 - 18:55, said:

Ce mai faci, Rambo ?
Ne lipseau topicele tale.
S-a reîncarnat Rambo?
Acum e clară treaba...

#59
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postpenticostalul, on 19 aprilie 2020 - 18:59, said:

Minciunile repetate si prostesti ale ateilor, ti-am mai spus.
Danut nu are niciun mertan, aia cu "Maybach S 600, masina patriarhiei" a fost inventia unui homosexual pe care voi ati inghitit-o fara niciun discernamant.
Poate are Audi, le mai incurci naiba... Fa un mic test, cauta pe Google asta: masini bor. Surpriza! Nu e mertan, e BMW ;)

#60
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostCousteau, on 19 aprilie 2020 - 18:55, said:

Ia de aici si ia si lamaie sa nu vomiti! De Rolls Royce nici nu auzisi, doar de mertane si audi, nu?

Intr-o scenă absurdă şi plină de ridicol, dumi­nică, pe uliţele de la Baia, ÎPS Teodosie, ÎPS Ioachim şi PS Damaschin Dorneanul au des­cins la sfinţirea bisericii din sat dintr-un Rolls Royce
https://www.obiectiv...a-cu-manelisti/

Uite aici, Basculanto: dezinformare, minciuni si aghioase ateiste, dupa gusturile ficaruia!
Acuma i-au scos cu Rolls Royce... :facepalm:

Edited by penticostalul, 19 April 2020 - 19:04.


#61
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,610
  • Înscris: 25.04.2007
Si cand era rambo, si cat a fost titi-steel facea dezacorduri, dece n-ar face si acum cand e detinatorul adevarului? Bai, da ce nume isi alege, parca inadins ca sa nu ne ramana nici un dubiu.

#62
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostzNick, on 19 aprilie 2020 - 19:01, said:

Poate are Audi, le mai incurci naiba... Fa un mic test, cauta pe Google asta: masini bor. Surpriza! Nu e mertan, e BMW Posted Image
Mai cauta! Posted Image
Nu are nici Audi.

Eu un Volkswagen Multivan, frumusel ce-i drept.
Dar care i se potriveste ca o manusa.

Edited by penticostalul, 19 April 2020 - 19:04.


#63
FlyMe2

FlyMe2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 825
  • Înscris: 30.01.2019

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:10, said:

Nu am mai fost in biserica de ani de zile, din perioada cand eram copil, si chiar ma consider agnostic.
Insa ultimele restictii si atacuri furibunde si gratuite la adresa bisericii parca m-au reactivat ca si crestin.
Am impresia ca biserica e atacata in mod miselesc, agresiv. Am impresia ca aceasta criza Covid e folosita pentru a lovi in biserica si Dumnezeu.

Nu stiu daca am ajuns sa fiu credincios, dar parca simt nevoia sa apar din instict biserica atacata in mod agresiv.

Cum e la voi, nu ati simtit acelasi lucru?
Nu simtiti ca biserica, parte din istoria si identitatea noastra, e atacata si trebuie aparata?
Adica esti un fel de Gica Contra?

#64
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postpenticostalul, on 19 aprilie 2020 - 19:02, said:

Mai cauta! Posted Image
1. https://www.google.c...=EdOk769rSxBQRM
2. https://www.google.c...=pzFicyVX2Wg4fM
3.  https://www.google.c...=DIcFep7-83JlcM
4. https://www.google.c...=ivQ7bSOaaMn7yM
Mai vrei? Sa nu imi spui ca ala e Logan divin. Mai e si un Porsche acolo in spate, ala e de saraci asa...

Edited by zNick, 19 April 2020 - 19:04.


#65
odastramosilor

odastramosilor

    resemnat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,725
  • Înscris: 29.02.2004

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:10, said:

Nu am mai fost in biserica de ani de zile, din perioada cand eram copil, si chiar ma consider agnostic.
Insa ultimele restictii si atacuri furibunde si gratuite la adresa bisericii parca m-au reactivat ca si crestin.
Am impresia ca biserica e atacata in mod miselesc, agresiv. Am impresia ca aceasta criza Covid e folosita pentru a lovi in biserica si Dumnezeu.

Nu stiu daca am ajuns sa fiu credincios, dar parca simt nevoia sa apar din instict biserica atacata in mod agresiv.

Cum e la voi, nu ati simtit acelasi lucru?
Nu simtiti ca biserica, parte din istoria si identitatea noastra, e atacata si trebuie aparata?
- conform statisticilor, cei mai prigoniti/persecutati de pe glob, sunt crestinii. Din pacate vb de multe fleacuri dar trecem cam usor dezastrele din Orientul Mijlociu si Africa, dar si China (dpv al problemei topicului zic!).
- bineinteles ca se manifeste o ura clara la adresa Bisericii. Oricat de mult s-ar justifica unii (fie prin imaginea recent sifonata a BOR, fie prin alte motive) ura asta se vede de unde vine dupa virulenta ei si dupa lipsa de acuratete (toti sunt bagati in aceeasi oala, totii popii is afaceristi, toti crestinii sunt inculti, samd., chesti igenerale pe care nu le-ai spune despre toti tiganii, afro-americanii!).
- inchiderea bisericilor momentan este justificata si nu se poate vorbi de ceva personal. Insa ura aia musteste si intr-un final va ajunge sa domine. Biserica va fi intr-o asa mare disparitie incat si Mantuitorul S-a intrebat retoric daca va mai gasi credinta pe pamant. Vedem deja in Vest cat de mult si-a pierdut din enoriasi, ajungand sa le vanda, cesioneze.
- Biserica Si-o apara Hristos. Prin pozitionarea alaturi de Biserica, marturisim adevarul existential - Dumnezeu Creator, Patimitor si Rascumparator. Nu avem cum si nu putem noi apara Biserica, existenta liberului arbitru da libertatea fiecaruia in a crede sau nu.
- nu cred ca situatia actuala va apropia sau desparti mai mult de Biserica. Unii ca tine isi pun oaresce semne de intrebare, dar ai devenit cu adevarat crestin fervent? Nu. Esti doar intr-o etapa. Pe termen lung te vei intoarce la agnosticismul tau, asa cum cei aflati acum in carantina isi vor relua obiceiurile - bune/rele - de dinainte, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Obiceiul devine o a doua natura  a omului.  greu te lasi de ele.

#66
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:32, said:

Pasul in  spate facut de biserica

Care pas in spate?
Ca pasul (sau, ma rog, tentativa, deoarece pana la urma s-a cam ales praful si pulberea) impotriva firii cu marele taraboste al militiei nu a fost deloc pas in spate si va ramane in analele istoriei de proasta factura ca o mingicareala ilogica, ilegala si de tot rahatul [rahatul din cozonaci].
A fost ca un imens furuncul plin de **** iesit fix in mijlocul fruntii atunci cand vrei sa treci cat mai neobservat!

#67
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
neatza, Sfintia voastra! :D

#68
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:42, said:



E foarte posibil, sa stii.
Dar orice actiune are si o reactiune, adica interdictiile folosite in mod ticalos sacne departeze de biserica nu fac decat sa ne apropie de biserica.
Orice lucru interzis devine si mai tentant.
Nu stiu de unde perceptia ca te-a / v-a indepartat cineva de biserica. Pandemia asta ne-a indepartat de multe : de plimbari pe strada, de iesit cu copiii printr-un parc, de iesit cu prietenii si familiile la un bar, la o terasa, la un restaurant, de vizitat prieteni si rude, chiar si de mers la serviciu.
Deci, sunt situatii speciale in momente exceptionale care ne afecteaza pe toti, in multe feluri si directii. Nu e vorba doar de biserica si Paste.
Hai sa ne gandim un pic ce ar fost daca guvernul ar fi permis "luarea de lumina" ca in orice an normal. Cum ar fi fost ca bisericile sa fie pline ochi de oameni, fara nicio distanta intre ei, astia sa mearga pe strada unii pe langa altii, fara masti, fara nicio treaba. Dupa slujba eventual si niste plimbari si intrevederi in aer liber, o socializare, o berica, o samanta. Daca ar fi intervenit apoi politia, pe buna dreptate, ar fi iesit circ, ar fi strigat unii "abuzuri", la fel ca la Hunedoara, unde tipau inaripatele ca le-a speriat politia copiii cand i-au pus pe adulti sa se legitimeze si au inceput sa se activeze maimutele. Pentru astfel de situatii au fost luate masurile astea, nu ca sa atace nimeni biserica, credibilitatea sau "puterea" ei.
Iti zic sigur ca ar fi iesit foarte rau pentru ca romanii, la fel ca multe popoare latine, se intind dincolo de reguli, le dai un deget si iau 2-3, sau toata mana. Aceasta derogare, daca ar fi avut loc , s-ar fi vazut din plin in 2 saptamani. Si nu e de gluma cu ce s-ar intampla.


#69
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 19 aprilie 2020 - 18:32, said:

Bai crestine,
E Dana troll :)

#70
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postpenticostalul, on 19 aprilie 2020 - 18:59, said:

Minciunile repetate si prostesti ale ateilor, ti-am mai spus.
Danut nu are niciun mertan, aia cu "Maybach S 600, masina patriarhiei" a fost inventia unui homosexual pe care voi ati inghitit-o fara niciun discernamant.
Ia uite tripleta de aur, S-klasse, 7-er, A8.
Attached File  Sfintire-catedrala-mantuirii-neamului.jpg   162.66K   22 downloads

#71
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostdaniMMM, on 19 aprilie 2020 - 18:38, said:

Ai impresii cam proaste , trol de pestera.
E un troll inteligent si simpatic, lasati-l in pace sa debiteze traznai, ca le spune cu har! :D

#72
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postericmario, on 19 aprilie 2020 - 19:06, said:

Ia uite tripleta de aur, S-klasse, 7-er, A8.
Attachment Sfintire-catedrala-mantuirii-neamului.jpg
toate-s a lu Dracnea? Posted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate