Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Interdictiile starii de urgenta ne-a apropiat de biserica si Dumnezeu?

* * - - - 10 votes
  • This topic is locked This topic is locked
235 replies to this topic

#19
Detinatorul_adevarului

Detinatorul_adevarului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.03.2020

View Postsam92, on 19 aprilie 2020 - 18:22, said:

Biserica va avea de suferit pe viitor din punctul de vedere al credibilitatii.Supunerea orbeasca in fata statului( cauzata de pericolul Covid-19) o va costa.Live-urile de pe Facebook vor avea repercusiuni din puncutul de vedere al prezentei la serviciile religioase ale oricarei Biserici.S-a dovedit ca lumea poate continua si fara Biserica, deci nu Biserica nu reprezinta un element de neinlocuit.

Nu cred.
Pasul in  spate facut de biserica eu il vad ca dovada de intelepciune si inteligenta, in sensul: nu te pune cu prostii.

Cred ca le-a adus mai mult de castigat decat de pierdut.
Au stiut cand sa faca un pas in spate.

Edited by Detinatorul_adevarului, 19 April 2020 - 18:33.


#20
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postflrz, on 19 aprilie 2020 - 18:31, said:

Ii platesti drepturi de autor lui Florin Geana pentru ca ii folosesti termenii ?
Nu... sunt un infractor nenorocit, cred ca ma apuc de politica... sau mai bine ma fac antreprenor.. pardon... preot ;)
Scuze de off-topic.

#21
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View PostzNick, on 19 aprilie 2020 - 18:34, said:

antreprenor.. pardon... preot Posted Image
Orice afacere incepe cu o suma investita.
Ai minim 10k euro pentru o parohie situata intr-un sat uitat de lume ?

#22
Detinatorul_adevarului

Detinatorul_adevarului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.03.2020

View Postr_murphy, on 19 aprilie 2020 - 18:30, said:

cred ca mai repede a scos in evidenta habotnicii ..

Habotnici care au stat cuminticsi disciplinati acasa.
Lucru care v-a dezarmat.
Nu mai aveti in cine arunca cu rahat.

Edited by Detinatorul_adevarului, 19 April 2020 - 18:37.


#23
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:10, said:

Nu am mai fost in biserica de ani de zile, din perioada cand eram copil, si chiar ma consider agnostic.
Insa ultimele restictii si atacuri furibunde si gratuite la adresa bisericii parca m-au reactivat ca si crestin.
Am impresia ca biserica e atacata in mod miselesc, agresiv. Am impresia ca aceasta criza Covid e folosita pentru a lovi in biserica si Dumnezeu.

Nu stiu daca am ajuns sa fiu credincios, dar parca simt nevoia sa apar din instict biserica atacata in mod agresiv.

Cum e la voi, nu ati simtit acelasi lucru?
Nu simtiti ca biserica, parte din istoria si identitatea noastra, e atacata si trebuie aparata?
Pe cat pariem ca daca de maine ai avea voie sa iesi din casa si sa iti vezi de viata la fel ca inainte, ai uita de acest aspect si implicit de acest subiect ?
Eu as putea paria ca daca erai "liber" sa faci ce vrei, nu te-ai fi dus la biserica si nu te-ar fi interesat ce se intampla intre statul roman si bor.

#24
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007
intreb pentru un prieten ..
a facut bor vreo statistica cu o eventuala scadere a numarului de imbolnaviri sau decese, ca urmare a plimbarii prin orase a icoanelor facatoare de minuni?
de ce nu instaleaza una la intrarea spitalului "bomba biohazard" de la suceava?
de ce nu pune mana preafericitul maresal daniel, pe sfintul si de minuni facatorul trafalet si merge cu el prin spitale sa dea cu apa sfintita? am inteles ca este antibacteriana ...

#25
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postflrz, on 19 aprilie 2020 - 18:35, said:

Orice afacere incepe cu o suma investita.
Ai minim 10k euro pentru o parohie situata intr-un sat uitat de lume ?
Nu am... sunt mai sarac asa... o ard cu Duster, nu cu Audi sau vreun X5 precum preafericitii ninjalai...

#26
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:10, said:

Am impresia ca biserica e atacata in mod miselesc, agresiv. Am impresia ca aceasta criza Covid e folosita pentru a lovi in biserica si Dumnezeu.


Ai impresii cam proaste , trol de pestera. BOR si Dumnezeu sunt paraleli total. BOR foloseste metoda "accidentul". Ia bani grei in numele altcuiva.

#27
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postr_murphy, on 19 aprilie 2020 - 18:37, said:

intreb pentru un prieten ..
a facut bor vreo statistica cu o eventuala scadere a numarului de imbolnaviri sau decese, ca urmare a plimbarii prin orase a icoanelor facatoare de minuni?
de ce nu instaleaza una la intrarea spitalului "bomba biohazard" de la suceava?
de ce nu pune mana preafericitul maresal daniel, pe sfintul si de minuni facatorul trafalet si merge cu el prin spitale sa dea cu apa sfintita? am inteles ca este antibacteriana ...
Te rog.. ei merg doar cu cisterna, nu cu trafaletul ca "sarakii".

#28
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,512
  • Înscris: 25.04.2007
Nu m-a indepartat de biserica ca eram deja la distanta nemasurabila dar m-a scarbit si mai mult purtarea unor poparlai disperati ca anul asta le scad incasarile de Pasti spre zero.

#29
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019

View PostzNick, on 19 aprilie 2020 - 18:38, said:

Nu am... sunt mai sarac asa... o ard cu Duster, nu cu Audi sau vreun X5 precum preafericitii ninjalai...
Atunci ia-ti gandul de la demararea acestei afaceri.

#30
Detinatorul_adevarului

Detinatorul_adevarului

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 629
  • Înscris: 22.03.2020

View PostMagicwisewolf, on 19 aprilie 2020 - 18:36, said:


Pe cat pariem ca daca de maine ai avea voie sa iesi din casa si sa iti vezi de viata la fel ca inainte, ai uita de acest aspect si implicit de acest subiect ?
Eu as putea paria ca daca erai "liber" sa faci ce vrei, nu te-ai fi dus la biserica si nu te-ar fi interesat ce se intampla intre statul roman si bor.

E foarte posibil, sa stii.
Dar orice actiune are si o reactiune, adica interdictiile folosite in mod ticalos sacne departeze de biserica nu fac decat sa ne apropie de biserica.
Orice lucru interzis devine si mai tentant.

#31
BasculantaSexy

BasculantaSexy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,439
  • Înscris: 09.12.2019

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:36, said:


Nu mai aveti in cine arunca cu rahat.



Tu in cine arunci ?

#32
Cousteau

Cousteau

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,512
  • Înscris: 25.04.2007

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:36, said:

Habotnici care au stat cuminticsi disciplinati acasa.
Lucru care v-a dezarmat.
Nu mai aveti in cine arunca cu rahat.
Aiurea, nu in aia aruncam cu rahat ci in tembelii ce comenteaza aiurea si mai deschid si topice idioate, din plictiseala sau din nerabdare de a atinge baremul pentru Poiana.

#33
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:10, said:


Nu simtiti ca biserica, parte din istoria si identitatea noastra, e atacata si trebuie aparata?
Nu, nu, nu și nu.

#34
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018

View Postflrz, on 19 aprilie 2020 - 18:42, said:

Atunci ia-ti gandul de la demararea acestei afaceri.
Am una mai tare, am taiat recent un mar care se uscase, ghici ce MINUNE! Chipul fecioarei super-facatoare de minuni Maria pe trunchiul copacului! Eu zic sa aranjez acolo un centru de rugaciuni, eventual o mica taxa de intrare, niste lumanari speciale, niste carti acolo... dar stai putin, drepturile de autor sunt la BOR.

Edited by zNick, 19 April 2020 - 18:46.


#35
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004

View PostDetinatorul_adevarului, on 19 aprilie 2020 - 18:10, said:

Cum e la voi, nu ati simtit acelasi lucru?
Nu simtiti ca biserica, parte din istoria si identitatea noastra, e atacata si trebuie aparata?

Absolut deloc.

#36
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,094
  • Înscris: 30.04.2007

View PostCousteau, on 19 aprilie 2020 - 18:40, said:

unor poparlai disperati

presupun ca este un "r" in plus, dar ... curios, nu popii au vociferat, cit "formatorii de opinie" ..
personal, am pe fesebuci, citiva ... buni prieteni - am copilarit impreuna si erau ...normali - cu care m-am "revazut" dupa ani de zile si am constatat ca erau "o leaca mai bisericosi", ca acum sa constat ca ... betmen, betmen... am comentat ceva mai acid (le respect bisericitatea) si mai aveau putin si ma treceau pe lista de excomunicari ..

eu, cacomunistoid care sunt, m-am simtit mai legat de toti cei pe care i-am vazut iesind la ferestre la 12 noaptea, cu o luminare in mana.

Edited by r_murphy, 19 April 2020 - 18:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate