Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Salvarea turismului romanesc.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#415
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 28.04.2003
culmea e ca sunt si fraieri care pun botul. dar... ce sa ii faci...

#416
alliNdanuTz

alliNdanuTz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,806
  • Înscris: 12.06.2010
Totusi, daca va uitati putin in parcarea hotelurilor scumpe, mai ales a celor din Mamaia Nord, o sa realizati ca preturile sunt 'pe masura'.
Cand iti permiti masini de peste 100k euro, cateva sute de lei pe noapte sunt bani de seminte Posted Image
Pretul e facut de cerere si oferta, daca nu aveau clienti nu aveau preturile respective, e destul de simplu..
Nu-ti convine, nu te duci Posted Image

Edited by alliNdanuTz, 25 June 2020 - 20:38.


#417
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View PostalliNdanuTz, on 25 iunie 2020 - 20:37, said:

Totusi, daca va uitati putin in parcarea hotelurilor scumpe, mai ales a celor din Mamaia Nord, o sa realizati ca preturile sunt 'pe masura'.
Cand iti permiti masini de peste 100k euro, cateva sute de lei pe noapte sunt bani de seminte Posted Image
Pretul e facut de cerere si oferta, daca nu aveau clienti nu aveau preturile respective, e destul de simplu..
Nu-ti convine, nu te duci Posted Image

In mamaia nord nu ai dece sa te duci, exceptand situatia in care esti un cocalar. In rest, sunt destule zone si la noi pe litoral unde inca lipseste cocalareala, dar nu prea ai ce face in afara de o patura, o carte si plaja.

#418
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Eu am renuntat la Grecia :(. Cum tot creste numarul infectarilor sigur pot aparea surprize. Parca nu as sta in carantina in Grecia, Bulgaria sau Romania .....
Am rezervat vila in Euforie Sud ...

#419
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View Postmarius2k, on 26 iunie 2020 - 08:57, said:

Eu am renuntat la Grecia Posted Image. Cum tot creste numarul infectarilor sigur pot aparea surprize. Parca nu as sta in carantina in Grecia, Bulgaria sau Romania .....
Am rezervat vila in Euforie Sud ...
Mergi linistit. Pastrezi distanta si aia e. Chiar daca dau astia ceva nasol pe la noi, sunt mai putine sanse sa stai in carantina cand te intorci acasa, in comparatie cu Grecia sau Bulgaria.
Ca nu merita mizeriile de la noi de pe litoral e alta poveste, dar in situatia actuala e cam naspa sa te risti.

#420
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Acum pe digi24... Cam mizerie la Eforie și mamaia... Cam? Multă mizerie.

#421
ajax2854

ajax2854

    Duke

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,491
  • Înscris: 26.03.2020

View PostMembruAnonim, on 28 iunie 2020 - 11:12, said:

Acum pe digi24... Cam mizerie la Eforie și mamaia... Cam? Multă mizerie.

Lasa ca s-au mutat din mamaia in vama...trist.

#422
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
Parerea mea e ca se denigreaza singuri.

https://adevarul.ro/...a952/index.html

Patronate: Bulgaria, Grecia şi Turcia finanţează denigrarea litoralului românesc

Edited by AMDG, 08 July 2020 - 09:35.


#423
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
🤣🤣🤣
Ce aberații...in ce lume trăiesc, oare, acești frați Nedea? Nu mai vin clienți și bani, hai sa dam vina pe vecini, în condițiile în care litoralul romanesc e într-o continua degradare, dar preturile sunt ca la 5 stele în Antalya.
Mai erau câțiva patronasi din ăștia, cu afaceri pe litoral, care acum câțiva ani îl acuzau pe Busu', mai în gluma, mai în serios, ca prezintă numai prognoze defavorabile pentru litoral, în plin sezon, ca să-i determine pe turiștii romani sa meargă în Bulgaria sau Grecia... 🤣🤣🤣

#424
gabrolio

gabrolio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,247
  • Înscris: 01.07.2007
Am citit si eu stirea si ma bufneste rasul... totusi nu inteleg cum de mai este asa multa lume care merge pe litoralul romanesc la preturile actuale?!

Tipic romanesc: ne faultam singuri si apoi dam vina pe altii.

#425
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Niște țepari... Au investit 600.000 în IT auzi :)

Aia nu au camere curate și piscine funcționale dar se lauda ca suntem forțați sa mergem la ei. Nici vorba...

#426
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010
https://www.digi24.r...-oferta-1337721

Deci ministrul nu-si pune problema ca pretul e mare pentru calitatea ofierita. Lasa nene, cerere si oferta, sa vina banu, numa bine ca e pandemia nu te poti duce altundeva. Si cand nu va mai fi pandemie iar se vor plange ca romanii aleg alte tari.

Din articol zicea ca o turista a cheltuit 2500 de euro in Mamaia. Atat am dat si eu pe 6 saptamani jumate in Asia de Sud Vest stand la hoteluri si airbnb, + 13 zbouri. Cu 2500 te duci de unu singur si la Cancun sau Filipine cu tot cu drum.

Asa sa tot salvam turismul romanesc(si mai exact litoralul).

#427
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,899
  • Înscris: 25.01.2007
io am fost pe litoralul nostru, pe la inceputul lunii. cazarea la o pensiune cu nota 9.4 pe booking, am ajuns 60 lei ziua, dupa ce am scazut un voucer moka dat de booking.
cam pustiu litoralul... e drept, cand ajungeam seara la televizor, garantat imi explicau pe cate un post tv cat de aglomerat e. cauta ca disperatii o plaja sau un colt de plaja aglomerat la un moment dat, si gata reportajul. mai cauta o disperata care cheltuie 2500 de euro, si iar gata reportajul. ce conteaza ca's cazuri punctuale, ca e departe de realitate, daca vrei audienta nu poti spune ca preturile sunt asa si asa, aglomeratia asa si asa, ca plictisesti lumea.
aia s-o fi spart prin cluburile din mamaia, sampanie la roaba si gigolo in poala, normal ca a cheltuit banii aia. la fel, poti sta la cancun sau manila la hostel de 10 euro pe noapte, mancare o data pe zi la fastfood, si in rest multa apa, si probabil ca de 2500 de euro stai 4 luni...

daca cauti acum pe booking, in conditiile in care la vremea asta culegi cazari, nu alegi, gasesti cazare ok in august si la 150 lei ziua, iar hotelurile de 5 stele se invart intre 400 si 1200 lei.

#428
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,528
  • Înscris: 15.11.2003

View Postcorinadaniela, on 08 iulie 2020 - 09:49, said:

������
Ce aberații...in ce lume trăiesc, oare, acești frați Nedea? Nu mai vin clienți și bani, hai sa dam vina pe vecini, în condițiile în care litoralul romanesc e într-o continua degradare, dar preturile sunt ca la 5 stele în Antalya.
Mai erau câțiva patronasi din ăștia, cu afaceri pe litoral, care acum câțiva ani îl acuzau pe Busu', mai în gluma, mai în serios, ca prezintă numai prognoze defavorabile pentru litoral, în plin sezon, ca să-i determine pe turiștii romani sa meargă în Bulgaria sau Grecia... ������
Fata aia e praf la management hotelier.
Am fost la o deschidere de hotel cu ea la butoane...unde se invartea haotic si totul era dezastru desi se vroia 4 stele !

View PostMembruAnonim, on 08 iulie 2020 - 10:07, said:

Niște țepari... Au investit 600.000 în IT auzi Posted Image

Aia nu au camere curate și piscine funcționale dar se lauda ca suntem forțați sa mergem la ei. Nici vorba...
O fi numarat/adunat si clantele cu cartela...poate si alea de la usi...Posted Image

View PostMembruAnonim, on 11 iunie 2020 - 15:57, said:

Ai avea ce sa promovezi daca ai face ceva, dar sa dai tunuri... asta vor toti.

covidutz cum zicea un coleg forumist o sa-i puna cu botul pe labe. merita!!!
nu merita angajatii dar daca altfel nu se pooate atunci asta e calea.
Merita si angajatii ceva mai bun.
Merita angajatori seriosi, care construiesc pe termen lung.
Cred ca s-au saturat si ei de habarnisti din astia pusi pe capatuiala

Edited by radu103, 14 July 2020 - 12:53.


#429
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008

View Postqew, on 14 iulie 2020 - 11:57, said:

https://www.digi24.r...-oferta-1337721

Deci ministrul nu-si pune problema ca pretul e mare pentru calitatea ofierita. Lasa nene, cerere si oferta, sa vina banu, numa bine ca e pandemia nu te poti duce altundeva. Si cand nu va mai fi pandemie iar se vor plange ca romanii aleg alte tari.

Din articol zicea ca o turista a cheltuit 2500 de euro in Mamaia. Atat am dat si eu pe 6 saptamani jumate in Asia de Sud Vest stand la hoteluri si airbnb, + 13 zbouri. Cu 2500 te duci de unu singur si la Cancun sau Filipine cu tot cu drum.

Asa sa tot salvam turismul romanesc(si mai exact litoralul).

Hai frate, 6 saptamani plus hoteluri plus airnb plus 13 zboruri... 2500?
Ai mancat gratis perioada aia sau cum?
Am fast si eu prin Asia si banii astia nu au cum sa iti ajunga atata timp decat daca strangi de tot cureaua.
Si atunci, aia nu mai este vacanta.

#430
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,787
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAMDG, on 08 iulie 2020 - 09:35, said:

Patronate: Bulgaria, Grecia şi Turcia finanţează denigrarea litoralului românesc
Denigreaza algele de la noi Posted Image

View Postslai, on 14 iulie 2020 - 12:34, said:

io am fost pe litoralul nostru, pe la inceputul lunii. cazarea la o pensiune cu nota 9.4 pe booking, am ajuns 60 lei ziua, dupa ce am scazut un voucer moka dat de booking.
cam pustiu litoralul... e drept, cand ajungeam seara la televizor, garantat imi explicau pe cate un post tv cat de aglomerat e. cauta ca disperatii o plaja sau un colt de plaja aglomerat la un moment dat, si gata reportajul. mai cauta o disperata care cheltuie 2500 de euro, si iar gata reportajul. ce conteaza ca's cazuri punctuale
Exact. E cam pustiu dar se gasesc unii sa filmeze o situatie punctuala pe care dupa aia o generalizeaza...
La altii s-a ieftinit, la noi s-a scumpit... fitza Posted Image

Edited by andreic, 15 July 2020 - 14:44.


#431
qew

qew

    Tren International

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,752
  • Înscris: 05.11.2010

View PostGroh, on 15 iulie 2020 - 08:14, said:

Hai frate, 6 saptamani plus hoteluri plus airnb plus 13 zboruri... 2500?
Ai mancat gratis perioada aia sau cum?
Am fast si eu prin Asia si banii astia nu au cum sa iti ajunga atata timp decat daca strangi de tot cureaua.
Si atunci, aia nu mai este vacanta.

da 2500 de euro. cele 13 zboruri au fost 600 de euro(inclusiv zborurile Europa-Asia). Bugetul a fost de 50 de euro pe zi. Vreo 5 zile am avut cazare gratis in Vietnam. Cazarile in medie erau cam 15 euro pe noapte(am avut si unele la 40 pentru cateva zile ,si altele la 7-8),nu am stat la hosteluri deloc. Am mancat chestii bune si ieftine la street food ma saturam bine de tot. SI am stat si 3 zile in Singapore printre altele, simcard luat in fiecare tara(daca nu iti iei d-ala de turist ci iti iei ca localnicii economisesti si aici 10 euro minim in unele tari), deci se poate. Nu am simtit ca am strans cureaua deloc. Atat au fost costurile.

In Singapore cu 30-40 de lei mancam bine. Ba chiar noodlesi cu pui erau 10 lei Posted Image) , nici la noi la mall nu gasesti la pretul asta.

Asta e faza, ca acolo se poate si ieftin daca vrei si cauti si in conditii bune. La noi... ieftin inseamna prost de cele mai multe ori.

SI pe langa preturi, ca da le naibii de preturi la o adica, la noi la romani rar simt ospitalitatea gazdelor, totul e bussiness ma simt ca o vaca buna de muls bani.

View Postslai, on 14 iulie 2020 - 12:34, said:

daca cauti acum pe booking, in conditiile in care la vremea asta culegi cazari, nu alegi, gasesti cazare ok in august si la 150 lei ziua, iar hotelurile de 5 stele se invart intre 400 si 1200 lei.

Arata-ne pensiunea.
Am dat si eu un search pe booking la Costinesti si am gasit ceva la 165 de euro 4 nopti/2 persoane. Pe langa ca arata banal, mic dejun nu, piscina nu. Nota 9.0 pe booking. Acu poate ca marea majoritate ce au preturi 200+ euro poate au piscina si mic dejun inclus. Voi verifica.
Si are pret de cea mai scumpa cazare pe care am avut-o in trip, si anume in Manila(ca tot ai zis de Filipine) doar ca acolo aveam un apartament mobilat ultimu racnet, etaju 61, piscina la etaju 40, acces la spa.

Mie din cate mi-a zis lumea din Constanta, daca vreau la Mamaia singur 7 zile fara bani de cazare si vreau sa ma si distrez si sa mananc minim 2000 de lei sa am la mine...

View Postslai, on 14 iulie 2020 - 12:34, said:

la fel, poti sta la cancun sau manila la hostel de 10 euro pe noapte, mancare o data pe zi la fastfood, si in rest multa apa, si probabil ca de 2500 de euro stai 4 luni...
Ramai tu cu probabilitatea. Eu raman cu realitatea. Si m-ai nimerit am fost si la cancun.

Nu ma deranjeaza ca Romania e mai scumpa la turism, ma deranjeaza ca e scumpa nejustificat si nu se reflecta in calitatea serviciilor. SI ca aproape dupa fiecare vacanta in Romania ma simt jecmanit. O-m avea o tara frumoasa, dar surpriza si altele sunt frumoase. Degeaba e frumoasa daca nu e pregatita de turism.


Later Edit: am gasit ceva in Mamaia Sat, o pensiune cu preturi decente si conditii ca si pretul. 260 de euro o camera dubla 7 nopti cu baie comuna. 37 de euro pe noapte. Conditii la fel ca o pensiune la care am stat in Muntenegru cu 25 de euro pe noapte(august si acolo).
Timisoara - Muntenegru 705 km
Timisoara - Constanta 779 km(mai rapid cu 2-3 ore, e adevarat)

Edited by qew, 15 July 2020 - 14:18.


#432
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postqew, on 14 iulie 2020 - 11:57, said:

..................Din articol zicea ca o turista a cheltuit 2500 de euro in Mamaia. Atat am dat si eu pe 6 saptamani jumate in Asia de Sud Vest stand la hoteluri si airbnb, + 13 zbouri. Cu 2500 te duci de unu singur si la Cancun sau Filipine cu tot cu drum.
Asa sa tot salvam turismul romanesc(si mai exact litoralul).

View Postqew, on 15 iulie 2020 - 14:07, said:

da 2500 de euro. cele 13 zboruri au fost 600 de euro(inclusiv zborurile Europa-Asia). Bugetul a fost de 50 de euro pe zi. Vreo 5 zile am avut cazare gratis in Vietnam. Cazarile in medie erau cam 15 euro pe noapte(am avut si unele la 40 pentru cateva zile ,si altele la

Mie din cate mi-a zis lumea din Constanta, daca vreau la Mamaia singur 7 zile fara bani de cazare si vreau sa ma si distrez si sa mananc minim 2000 de lei sa am la mine...
.......................
Later Edit: am gasit ceva in Mamaia Sat, o pensiune cu preturi decente si conditii ca si pretul. 260 de euro o camera dubla 7 nopti cu baie comuna. 37 de euro pe noapte. Conditii la fel ca o pensiune la care am stat in Muntenegru cu 25 de euro pe noapte(august si acolo).
Timisoara - Muntenegru 705 km
Timisoara - Constanta 779 km(mai rapid cu 2-3 ore, e adevarat)

O să încerc eu să am o părere contrară, deși la cum pui problema în mod cert nu o să înțelegi :
1.Spui că ai dat 2500 euro pe 6 săptămâni și jumătate în Asia de Sud Vest, ai zburat cu avionul, ai fost cazat în condiții bune, ai mâncat Ok etc. - sincer suma este mult prea mică și pare că ori exagerezi mult ori noțiunea de condiții bune la tine înseamnă mult mai puțin decât la majoritatea oamenilor.
Să presupunem că este așa - frate, eu în viața mea nu am avut concediu 6 săptămâni și jumătate la un loc, maximul maximului a fost de 4 săptămâni și asta o singură dată, în rest 2 - 3 săptămâni. Acum poate că sunt eu mai ghinionist, dar cu excepția unor cunoscuți care lucrează în învățământ și au mai mult concediu, majoritatea celor pe care îi cunosc au concediul anual în jur de 3, maxim 4 săptămâni.
Sincer, în 2 - 3 săptămâni nu am niciun chef să zbor dus - întors zeci de ore cu un copil până în Asia de Sud Vest, deci cât costă în Asia de Sud Vest nu contează.
În mod evident tu ai mult timp liber, deci vezi lucrurile altfel, doar că majoritatea oamenilor nu au acest timp liber, deci se orientează spre ceva mai aproape.

2.Referitor la nemulțumirea ta privind faptul că în Mamaia dacă vrei să te distrezi și să mânânci 7 zile îți trebuie 2000 lei fără cazare - ceea ce înseamnă 285 lei pe zi - Vorbești serios ????
Tu poți să mergi pe litoral în Eforie Nord, să stai toată ziua în apă și să cumperi salam cu iaurt de la alimentară - nu cred că vei depăși 30 de lei pe zi - doar că tu vrei să te distrezi și să mănânci în Mamaia, iar 285 lei pe zi ți se pare mult - bănuiesc că la serviciul tău ți se pare OK să fii plătit pentru munca depusă - ei, să știi că cel care face o discotecă în Mamaia vrea să își scoată investiția, cel care vinde mâncare la fel, bucătarii, chelnerii trebuie plătiți etc., deci toți vor să fie plătiți pentru munca lor - iar dacă ție ți se pare mult este OK, poți merge într-o altă stațiune mai ieftină - doar că toată lumea vrea în Mamaia și apoi se miră că în Mamaia este scump.

3.Referitor la faptul că în Muntenegru este ceva mai ieftin - nu știu care este serviciul tău, dar probabil este un serviciu foarte bun dacă poți să ai 6 - 7 săptămâni concediu pe an .
Încearcă să îți imaginezi că o persoană din Muntenegru sau Asia de Sud Vest ar face tot ceea ce faci tu, doar că mai ieftin, iar tu nu ai mai avea de muncă, deși ai face tot ceea ce îți stă în puteri ca să îți faci treaba bine - ei, parcă nu mai sună așa de bine noțiunile astea și ți-ar conveni ca să ai oameni care să apeleze la serviciile tale ca să ai un loc de muncă, nu ??????

În final aș vrea ca tu să înțelegi că în România sunt oameni care chiar se străduie să își facă treaba, indiferent de domeniul în care lucrează, iar în domeniul hotelier chiar s-a investit foarte mult în ultimii ani, deci de asta merg oamenii pe litoral - pentru că unora le place, iar dacă ție sau altora nu vă place asta este, nu este nevoie să îi denigrăm constant pe cei care merg pe litoral.

Edited by spider8, 20 July 2020 - 11:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate