Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Salvarea turismului romanesc.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#1
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Salut!
Vad tot mai dess la TV patronii de pensiuni/hoteluri ca se plang despre sezonul 2020.
Pe grupurile de socializare circula N articole si pagini despre cheltuirea banilor pe vacante in Romania pentru a salva afacerile din turism.

Pai, acum, eu, derulez in urma, cam prin oct-dec 2019 cand cautam sa-mi duc si eu familia la munte de anu nou sau Craciun si sa-mi foot una daca mai gasesc vre-o camera mai ieftina de 5-6sute ... sau mai ciudat: Cum sa incalzesc eu toata vila pentru 2-3 camere?

Pai, cum sa ma gandesc eu la patron care si-a batut joc de mine de fiecare data cand a avut ocazia si acum sa-mi cheltuiesc eu banii, tot pentru bunastarea lui.

Planuiam sa plec in gracia, de fapt am si platit avans pentru o vila, drept pentru care tot in Grecia voi pleca, voi?

Edited by marius2k, 15 April 2020 - 13:45.


#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,669
  • Înscris: 05.02.2012

 marius2k, on 15 aprilie 2020 - 13:43, said:

Pai, acum, eu, derulez in urma, cam prin oct-dec 2019 cand cautam sa-mi duc si eu familia la munte de anu nou sau Craciun si sa-mi foot una daca mai gasesc vre-o camera mai ieftina de 5-6sute ... sau mai ciudat: Cum sa incalzesc eu toata vila pentru 2-3 camere?

motivul pentru care nu imi fac concediile in Romania .. preturi foarte mari pentru serviciile de "bodega" pe care le ofera "pantronii". Eu locuiesc in vestul romaniei , si imi pica mai ieftin sa plec undeva in afara tarii. Poate nu cu mult mai ieftin, dar posibil la acelasi pret. Asta sa nu mai pomenesc de faptul ca cu un plin ajung pana la viena , si imi mai si ramane ceva in rezervor.

#3
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Planuiam sa plec in gracia, de fapt am si platit avans pentru o vila, drept pentru care tot in Grecia voi pleca, voi?   
In Iunie trebuia sa plec in UK. Pica, sa vad cum imi scot banii.
In August trebuia sa ma duc in Grecia. Pica. Aici imi recuperez banii.

#4
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,391
  • Înscris: 24.09.2017
turismul ala in care te duci la mare/munte si stai o saptamana, repetand in fiecare zi acelasi orar, si-a cam pierdut din clienti(oarecum). pentru mine nu prea a avut farmec , poate sunt altfel. dar vad ca multi, astia mai tineri, vor sa exploreze si etc.
stiu ca sunt mereu cozi si serviciile au devenit din ce in ce mai proaste(cu privire la turismul clasic), nu numai in Romania. nu as avea incredere sa-i dau la bebelus mancare de la x hotel. chiar am un coleg care a avut o sperietura cu baiatul lui de 3 ani, destul de naspa in Bulgaria si toxinfectia alimentara. adica a ajuns pana la urma pe perfuzii in Romania.
desi am fost in multe/foarte multe tari, nu consider ca e cine stie ce, daca ai de gand sa stai o saptamana la hotel, sa mananci all inclusive si sa te plimbi prin statiune. Mult mai misto sa te duci sa vezi x munte, x galerie, sau pur si simplu cum sunt oamenii de acolo.

dupa o lunga introducere, sunt pregatit se dezvalui planul meu(asta daca ne ajuta Dumnezeu sa trecem de corona): excursii scurte prin Romania. sunt binecuvantat sa stau undeva unde-s si munti si poieni si locuri misto. Deci o sa ma invartesc pe acolo si poate merg si intr-un oras ca Sibiu/Brasov. Mie imi place si cand ma plimb prin oraselul meu si stau pe o banca, ori ma joc cu bebele.

Edited by bobitad, 15 April 2020 - 14:00.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 eiffel, on 15 aprilie 2020 - 13:55, said:

In August trebuia sa ma duc in Grecia. Pica. Aici imi recuperez banii.
Parerea mea e ca pana in august se da drumul la activitatea economica (inclusiv la turism), nu risca nicio tara revolte sau razboaie civile.

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
A fost mare aglomeratie pe turismul autohton, anul trecut, mai ales dupa ce au primit bugetarii tichete de vacanta. Ideea este ca dac la munte ai turisti cam tot timpul anului, la mare, ai vreo 4-5 luni, in care sa castigi pentru un an. Nu plang pe nimeni, avem cel mai scump litoral, adevarul este insa ca daca nu sunt in paine vara, anul este dus.
Am un amic cu o vila la mare, mi-a zis ca in mai, avea vila plina si de atunci, mergea pana in septembrie.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 marius2k, on 15 aprilie 2020 - 13:43, said:

Salut!
Vad tot mai dess la TV patronii de pensiuni/hoteluri ca se plang despre sezonul 2020.
E compromis deja pe litoral... sa se pregateasca de 2021. La munte o sa mai mearga cine stie...

Edited by andreic, 15 April 2020 - 14:25.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
se da drumul dar acum te gandești de două ori înainte de a pleca undeva

#9
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Poate depinde și prin ce zone căutați cazări, sau de așteptările voastre. Doar ca exemplu: am citit de multe ori descrieri ale pensiunilor și camerelor/serviciilor oferite, extrem de clare, și totuși erau recenzii proaste cu clienți nemulțumiți (de ex. o pensiune într-o clădire istorică din Sighișoara, care scria clar că are camere de 10m2, avea câteva recenzii slabe de la unii clienți care se plângeau de camerele mici Posted Image  ).

Eu în ultimii 3 ani am avut vreo 20 de cazări prin Booking, toate cu reviewuri foarte bune, și la doar 2 dintre ele am avut obiecții cât să le scad recenzia sub nota 9. O singură dată, în 2016, am stat la o pensiune în buricul Clujului pe care am notat-o sub 8. Am avut și cazuri de rezervări anulate fără probleme.

Eu voi continua să merg în România ca și până acum. Numai să treacă nebunia.

Edited by alexcrist, 15 April 2020 - 14:08.


#10
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Nu vorbesc neaparat de conditii, ci de faptul ca se face apel la concedii in tara, in conditiile in care, cand era mingea in teren la ei ii durea la basca!
Acum miauna pe unde pot ca, vai, vor muri de foame...!
Tot in august am si eu rezervare in Grecia, sper sa se dezmorteasca pana atunci turismul!

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Parerea mea e ca pana in august se da drumul la activitatea economica (inclusiv la turism), nu risca nicio tara revolte sau razboaie civile.
Poate, dar nu ma risc.
Drumul ar fi 12 ore in autocar cu inca 50 de persoane. Dus si intors.
Unul sa fie bolnav, ca....

Edited by eiffel, 15 April 2020 - 14:17.


#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 eiffel, on 15 aprilie 2020 - 14:17, said:

Poate, dar nu ma risc.
Drumul ar fi 12 ore in autocar
Pai mergi cu masina atunci, tot mai bine decat sa ramai fara concediu, zic eu...

#13
Danubian

Danubian

    Pescar de weekend

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,586
  • Înscris: 28.02.2011

 bobitad, on 15 aprilie 2020 - 13:56, said:

chiar am un coleg care a avut o sperietura cu baiatul lui de 3 ani, destul de naspa in Bulgaria si toxinfectia alimentara. adica a ajuns pana la urma pe perfuzii in Romania.


si cam la ce te asteptai de la Bulgaria? acolo se duc cei care vor sa plateasca putin si sa manance mult (si prost)

#14
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,076
  • Înscris: 19.12.2012
Turismul din Romania trebuie sa revina cu picioarele pe pamant, asta in primul rand... Cred ca lovitura asta le prinde bine, sa isi dea seama ca nu pot sa isi bata joc de banul clientului.

#15
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,884
  • Înscris: 22.04.2014
Cu tot respectul dar cel mai usor e sa ai o vila si sa astepti sa vina prostii clientii 3-4 luni pe an. Grecii cam asta fac. Fara turism nu fac nimic (ca nu vor, ca nu stiu - habar n-am).

Asa ca mie nu mi-e de ala care are 2-3 proprietati pe care le inchireaza 4 luni pe an si apoi sta cu ... aia la soare.

Turismul trebuie sa vina de la sine. Daca omul se simte in siguranta si vrea sa viziteze/sa mearga la mare - e ok. Dar sa faci crize la TV, sa pui presiune ca - vezi doamne - mor saracii de foame, e aiurea. Mergeti in Germania cum fac saracii aia care - de nevoie - s-au inghesuit pe aeroport.

Cum zicea si un coleg, nu se mai merge pe principiul: 7 zile la Eforie, si acelasi program monoton in fiecare zi: de la 8 la 12 plaja, 12 - 14: pranz, 14 - 15: odihna, 15 - 19: plaja, si asta e. x 7 zile. Poate intr-o zi vrei sa mergi la Costinesti (sa asculti manelele de la tarabe), la Discoteca. In alta zi la Constanta, s.a.m.d

Edited by Rhesus, 15 April 2020 - 14:32.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pai mergi cu masina atunci, tot mai bine decat sa ramai fara concediu, zic eu...   
N-am nici masina si nici sofer nu-mi permit sa angajez.
Si riscul tot este.
Oricum e posibil a raman fara concediu pana atunci - acum lucram o parte si altii stau acasa in concediu de odihna - facem cu schimbul. Dac o tine asa si in Mai nu mai o sa am zile de concediu oricum.

#17
nino852

nino852

    CENZURAT,autosuspendat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,713
  • Înscris: 10.05.2012

 eiffel, on 15 aprilie 2020 - 13:55, said:


In August trebuia sa ma duc in Grecia. Pica. Aici imi recuperez banii.
Eu am in Iulie in Lefkada.
Inca mai sper ca o sa plec.
Litoralul romanesc l-am taiat de pe lista,doar daca nu vom putea iesi din tara o sa merg vreo doua week-end-uri la camping(Navodari),nu mai dau 70 Euro pe camere de doi bani la o baltoaca cu plaja infecta cum a fost in Eforie anul trecut.
Muntele e ok,ai destule locuri de colindat la noi.

#18
infoit

infoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 03.04.2020
Si ce sa salvam?
Turismul romanesc era demult in paragina.
Nu mai spun cate monumente istorice sunt  la pamant, inclusiv Centrul Vechi din Bucuresti.
Exceptand castelele  Bran, Peles si Corvinilor,  statiunea montana din Valea Prahovei ,  litoralul Mamaia si Delta Dunarii   , totul e la pamant.  

De ce credeti ca tot mai multi preferau sa-si petreaca vacantele in Grecia, Austria, Ungaria, Polonia  si Bulgaria?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate