Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Salvarea turismului romanesc.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#37
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postmirel3003, on 15 aprilie 2020 - 15:24, said:

In Dubai o camera la hotel de 5* e mai ieftina ca o camera de 3* in Mamaia.... In viata mea nu mai calc pe litoralul nostru.

In ce perioada?
Cat costa transportul pana in Dubai?
Hai sa nu comparam mere cu pere in dulcele stil romanesc.

Ca asa si in Maldive am gasit cazare cu 1500 lei 10 zile...

#38
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 07:44, said:

In ce perioada?
Cat costa transportul pana in Dubai?
Hai sa nu comparam mere cu pere in dulcele stil romanesc.

Ca asa si in Maldive am gasit cazare cu 1500 lei 10 zile...
Nu e vorba la final doar de pret. In ultimii 20 de ani am fost o singura data pe litoralul nostru, trei zile (am facut un tur prin tara si ne-am oprit si trei zile pe acolo). A fost extrem de obositor: foarte multa lume, foarte mult grobianism, terasele erau jalnice dupa toate standardele, restaurantele nu mai zic (asta daca facem comparatii cu statiunile din alte tari) cu preturi comparabile cu statiuni din alte tari (sau chiar mai mari uneori), plajele ticsite la fel si in apa ca nu era nici o sansa se te relaxezi etc. Eu prefer sa fac un efort (nu neaparat financiar) si sa merg undeva unde am liniste, este curat si liniste. Merg in concediu sa ma relaxez, asta este scopul.
Intr-adevar, la munte am gasit multe locuri foarte bune (linistite, relaxante) dar am gasit si multe locuri unde nesimtirea era la ea acasa. Dar sunt sanse mult mai mari sa te poti relaxa la noi la munte decat la mare pe litoral.
Problema la final la noi pe litoral este fauna.
Din acest motiv eu prefer in concediu sa merg la munte sau, daca merg la mare (de obicei merg si la munte si la mare daca am timp) prefer sa o fac in alta tara.

#39
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Corect si asta. De aia eu de cativa ani mai fac 100km in plus si ma duc in Blachik la mare. Liniste, mancare si servicii foarte bune + cazare la apartamente full dotate cu piscina pe complex + curatenie. Nu prea au plaja ei... dar oricum nu sunt fan de stat in soare pe nisip.
Turismul romanesc a intrat intr-o vrie din care nu prea poate iesi:
Proprietari idioti-clienti idioti-servicii proaste. Acest trio de aur se intalneste in majoritatea spatiilor de cazare de pe litoral.

Trebuie sa dispara mentalitatea "de fac o pensiune ca sa ma imbogatesc in 2-3 ani". Si asta se poate doar daca noi, clientii, incepem sa solicitam servicii corecte pentru sume de bani corecte.
Daca te duci la o pensiune cu sobolani in camera doar pentru ca poti pune poze pe facebook ca esti la Mamaia Nord... sau Costinesti sau Vama Veche... vei avea parte de sobolani si anul viitor si generatiile viitoare.

#40
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
asta cu drumul e relativa.
vara trecuta am platit 1000 de euro pe un sejur de 7 nopti ultra all inclusive in Antalya. 1 ora si jumatate cu avionul, transfer cu autobuzul de la aeroport (in 45 de minute eram la hotel).
mancarea incredibila, curatenie, plaja proprie, sezlong etc.
in 2016 am dat pe sezlong in Malta pe insula Gozo 5 euro (~25 ron). anul trecut in Mamaia 35 ron. deci da, merita...

#41
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007
Saracii de patroni se plang, dar eu nu pot sa uit un episod petrecut toamna trecuta in Mangalia.
Pe 15 septembrie, deci sezon estival terminat, plaja aproape pustie ( nu cred ca eram mai mult de 100 de oameni ), un sezlong costa 15 lei, ca in plin sezon. Clienti, canci.
Pai tu vrei aprox 7 euro pe 2 sezlonguri in extra-sezon si dupa aia sa iti plangem de mila si sa te sustinem ?
Mars de aici.

#42
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View Postmirel3003, on 15 aprilie 2020 - 15:24, said:

In Dubai o camera la hotel de 5* e mai ieftina ca o camera de 3* in Mamaia.... In viata mea nu mai calc pe litoralul nostru.

iar cel mai mic pret avion in perioada fierbinte e de 550 euro dus-intors.   :)

https://www.momondo....18?sort=price_a

#43
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostGbr_smt, on 16 aprilie 2020 - 08:57, said:

asta cu drumul e relativa.
vara trecuta am platit 1000 de euro pe un sejur de 7 nopti ultra all inclusive in Antalya. 1 ora si jumatate cu avionul, transfer cu autobuzul de la aeroport (in 45 de minute eram la hotel).
mancarea incredibila, curatenie, plaja proprie, sezlong etc.
in 2016 am dat pe sezlong in Malta pe insula Gozo 5 euro (~25 ron). anul trecut in Mamaia 35 ron. deci da, merita...

Pai da, dar nu raporta doar la tine... ca nu cred ca 1000 euro a fost pentru o familie cu 1-2 copii.
Pentru familii de multe ori e mai lejer si mai ieftin in tara.

#44
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 09:20, said:

Pai da, dar nu raporta doar la tine... ca nu cred ca 1000 euro a fost pentru o familie cu 1-2 copii.
Pentru familii de multe ori e mai lejer si mai ieftin in tara.
personal nu cred ca o familie cu 1-2 copii nu ajunge sa cheltuiasca 1000 de euro sau pe aproape stand o saptamana la noi la mare. daca la Impinge tava nu lasi sub 30 de ron pe doua feluri de mancare la pranz..

#45
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View PostGbr_smt, on 16 aprilie 2020 - 09:27, said:

personal nu cred ca o familie cu 1-2 copii nu ajunge sa cheltuiasca 1000 de euro sau pe aproape stand o saptamana la noi la mare. daca la Impinge tava nu lasi sub 30 de ron pe doua feluri de mancare la pranz..

sau daca isi umple valiza cu conserve, nu?
Ce rahat de concediu' mai e si ala?

View Postjm2010, on 16 aprilie 2020 - 08:01, said:

Nu e vorba la final doar de pret. In ultimii 20 de ani am fost o singura data pe litoralul nostru, trei zile (am facut un tur prin tara si ne-am oprit si trei zile pe acolo). A fost extrem de obositor: foarte multa lume, foarte mult grobianism, terasele erau jalnice dupa toate standardele, restaurantele nu mai zic (asta daca facem comparatii cu statiunile din alte tari) cu preturi comparabile cu statiuni din alte tari (sau chiar mai mari uneori), plajele ticsite la fel si in apa ca nu era nici o sansa se te relaxezi etc. Eu prefer sa fac un efort (nu neaparat financiar) si sa merg undeva unde am liniste, este curat si liniste. Merg in concediu sa ma relaxez, asta este scopul.
Intr-adevar, la munte am gasit multe locuri foarte bune (linistite, relaxante) dar am gasit si multe locuri unde nesimtirea era la ea acasa. Dar sunt sanse mult mai mari sa te poti relaxa la noi la munte decat la mare pe litoral.
Problema la final la noi pe litoral este fauna.
Din acest motiv eu prefer in concediu sa merg la munte sau, daca merg la mare (de obicei merg si la munte si la mare daca am timp) prefer sa o fac in alta tara.

Aici cam ai dreptate. Turismul romanesc cere prea mult pentru cat ofera.

;)

#46
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbudlight, on 16 aprilie 2020 - 09:34, said:


sau daca isi umple valiza cu conserve, nu?
Ce rahat de concediu' mai e si ala?

Concediu pe care il face majoritatea romanilor an de an :)

#47
budlight

budlight

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,614
  • Înscris: 05.05.2011

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 09:37, said:

Concediu pe care il face majoritatea romanilor an de an Posted Image

trist

#48
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008
Da e trist cand te uiti ce voteaza, cand te uiti la ce mentalitate au, cand vezi educatia, cand vezi jegul ce il imprastie in jurul lor...
Jegul de pe litoralul romanesc nu e realizat de extraterestri. E facut de romani. Pentru romani. Noi, astia ce mai scriem pe aici, am avut acces la educatie poate si am stiut ce sa facem cu ea. Majoritatea romanilor insa nu.

Inca ceva legat de turismul romanesc:
Avem ceva superb numit Delta Dunarii... ceva ce putea fi transformat in fabrica de facut bani pentru Romania...
Ce au facut in schimb romanasii, cei mai viteji dintre traci?
Au construit la liber mii de pensiuni care mai de care cu servicii proaste. Multe pensiuni inseamna si nevoie mare de peste. Pescuitul legal nu poate niciodata sa aprovizioneze mii de pensiuni, clientul vrea peste proaspat, de aia se duce in Delta. Asa se ajunge la curentat la scara mare si braconaj organizat. Combinat cu cormoranii, specie protejata - de ce, nici dreacu nu stie, totul se duce de rapa intr-un ritm constant.

Pe urma, ai voie la liber a forfeca toata Delta cu moatoare de sute de cp... mizerie mai mare ca asta rar imi e dat sa vad. turism romanesc. natie de tembeli si hoti.

Imi e rusine sa spun in afara ca sunt roman. In bulgaria vorbim in public aproape exclusiv in engleza.

#49
JustMe2007

JustMe2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 444
  • Înscris: 19.03.2007
Pentru mine concediul in tara e ca si cum mi-as plimba cainele pe langa casa in conditiile astea de restrictii.
Adica sa merg tot pe unde-am fost, sa vad mereu aceleasi locuri, sa ma frustrez ca serviciile nu s-au imbunatatit, preturile cresc, atitudinea e aceeasi de patron pe plantatie. Nu, multumesc. Anul trecut am refuzat sa merg la nioi la mare gratis si am preferat alta directie, sa descopar locuri noi, oameni deschisi, servicii bune.
Imi spun si mie prietenii ca ar trebui sa salvam turismul romanesc, dar turismul pentru mine inseamna mai mult decat o camera de cazare si o masa la restaurant, o plaja inghesuita sau un colt de munte. Pentru mine inseamna sa vad o societate diferita de a mea, alta cultura, sa respir alt aer, sa iau pulsul altui stil de viata, sa vad cum traiesc alti oameni, sa invat ceva de la ei. Inseamna sa ma aventurez si sa explorez locuri care sa ma lase cu gura cascata si sa traiesc momente care sa-mi taie respiratia. Sa adun amintiri dragi, nu frustrari si promisiuni ca e ultima data cand merg acolo. Inseamna planuri facute cu mult timp inainte cand ma informez, cercetez, caut, modific.
La cat de constransi vom fi anul asta cu plimbarile, vom avea destule ocazii sa mai dam o fuga pe langa casa (in tara), asa ca pentru un concediu adevarat vreau in alta tara. Aveam planificat un tur de 2 saptamani prin insulele Grecesti, dar fiind iunie am anulat. Macar planurile sa-mi ramana chiar daca astept pana in toamna.

#50
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Concediu pe care il face majoritatea romanilor an de an Posted Image   
Majoritatea se duc in Grecia si Turcia.
E mai ieftin. Si sunt alte conditii.

#51
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
a avea sau nu acces la educatie tine de foarte multi factori: situatia financiara a familiei, ce au avut si parintii tai in cap etc. dar sunt unele chestii care nu tin neaparat de educatie, ci de omenie pur si simplu. cand tu vezi strada curata si arunci o hartie pe jos si vezi hartia aia ca e singurul gunoi din preajma ta nu se rascoleste ceva in tine? nu simti ca ceva e cum nu ar trebui sa fie?
cat despre turism e in gena: cand omul da un ban din buzunar, pentru orice fel de chestie, are impresia ca asta ii da foarte multe drepturi. de exemplu, cand dai 5-10 lei sa-ti iei porumb pe plaja, consideri ca ai dreptul sa-l arunci unde ti se scoala. samd.

#52
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View PostEMPP, on 15 aprilie 2020 - 14:05, said:

se da drumul dar acum te gandești de două ori înainte de a pleca undeva
Nu neaparat, unii realizeaza ca nu vor putea sta in casa la infinit si ca daca vaccin/tratament nu va fi in urmatorii 5-10 ani sau niciodata nu putem sta pe loc. Si ca virusul il poti lua si stand in orasul de domniciliu ori de la activitatile normale. Ca doar nu o sa stea inchise spre exemplu scolile la infinit.

View PostMar-zZz, on 15 aprilie 2020 - 18:46, said:

Pai treaba e simpla dpmdv: O sa inceapa sezonul pe la jumatatea lui iunie, dupa ce au fost cazati covrigi prin Mamaia deja o sa stea lumea pe ganduri daca sa vina sau nu, patronii o sa creasca preturile cat sa-si scoata inceputul tarziu dar o sa intre si mai rau in gaura (sa vina berea de 0.33l la 20 de lei) . Eu personal o sa merg vreo 3 zile la munte prin august si atat pe anul asta, dar nici asta nu tin mortis sa o fac.
Da de unde, vor trebui sa scada preturile altfel se duc vanzarile in jos rau de tot. Cand clientii scad clar nu poti creste preturile.

View Postbudlight, on 16 aprilie 2020 - 09:38, said:

trist
Nu e trist deloc, e foarte bine ca isi permit sa mearga undeva fie si cu geanta de conserve ori mancare de la alimentara. Unii nu au fost ani de zile in concediu decat in oras sau la tara la rude.
Hint: vara e coada mult mai mare pe litoral la supermarket-uri decat la restaurante. Si asta iti zice unu care are obiceiul sa mearga 2-3 saptamani la mare, sa viziteze aproape toate statiunile, sa faca chiar si mai multe drumuri deci stiu ce vorbesc. La lidl deseori stai si o ora la rand la casa. La fel si la profi.

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 10:04, said:

Imi e rusine sa spun in afara ca sunt roman. In bulgaria vorbim in public aproape exclusiv in engleza.
Asta pentru ca ai norocul de a sti engleza atat tu cat si toti cei cu care esti in calatorii.

Edited by LunaCrystal, 16 April 2020 - 10:50.


#53
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

In bulgaria vorbim in public aproape exclusiv in engleza.
In Bulgaria de cand ma stiu m-am descurcat mai bine in romana.
Aproape mereu am gasit care sa vorbeasca si asta nu pe litoral ci pe drum spre Greci, pe la Sofia, Veliko Tarnovo, etc...
Am si uitat bruma de bulgara care o stiam pe vremuri.

#54
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostLunaCrystal, on 16 aprilie 2020 - 10:48, said:

Asta pentru ca ai norocul de a sti engleza atat tu cat si toti cei cu care esti in calatorii.

Scuza-ma ca spun dar in ziua de azi, trebuie sa fii inapt mintal, batran peste 60 ani sau politist ca sa nu stii sa conversezi minim/mediu in engleza.

View Posteiffel, on 16 aprilie 2020 - 10:23, said:

Majoritatea se duc in Grecia si Turcia.
E mai ieftin. Si sunt alte conditii.

Nop, cati turisti romani au Turcia si Grecia si cati s litoralul romanesc?

View Posteiffel, on 16 aprilie 2020 - 10:56, said:

In Bulgaria de cand ma stiu m-am descurcat mai bine in romana.
Aproape mereu am gasit care sa vorbeasca si asta nu pe litoral ci pe drum spre Greci, pe la Sofia, Veliko Tarnovo, etc...
Am si uitat bruma de bulgara care o stiam pe vremuri.

DA, foarte multi bulgari cunosc romana la nivel minim de conversatie. PLus rusa, engleza...
Ar avea de invatat cei din turismul romanesc care nici macar buna ziua in engleza nu prea pot spune bine.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate