Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
mai am o problema

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 

Salvarea turismului romanesc.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#73
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postgarett, on 16 aprilie 2020 - 13:45, said:

Similar si la Cazane, pe malul romanesc tiganeala maxima, pe malul sarbesc curat, ingrijit...
Banuiesc ca nu turistii romani tiganesc malul, nu?

View Postgarett, on 16 aprilie 2020 - 13:45, said:

Am bagat-o in fibrilatii pe o patroana de pensiune cand i-am cerut factura! Posted Image
Si am facut-o doar de-al nabii, nu-mi folosea la nimic, nu decontam, doar am vrut sa vad ce se intampla!
Din ce retin, prin Grecia, daca faceai din astea prin insule, te trezeai scos in suturi sau cu vreo piatra zburandu-ti suav pe langa ureche. Asa ca sa zici 'mersi'.

#74
infoit

infoit

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 03.04.2020
Cam 90% din turismul romanesc care aduce valoare economiei  romanesti   inseamna biserici/manastiri, magazine, cluburi,  standuri de suvenire  si HoReCa.  
Si saracii care mai vin pe litoralul romanesc sau prin Valea Prahovei.  
Plus tarifele de calatorie.  



Cetatile, castelele, fortaretele medievale , locuintele emblematice ale personalitatilor, inclusiv sit-urile arheologice antice daco romane   sunt adevarate gauri negre pentru banii primariilor si nu prea aduc profit, necesitand intretinere, reparatii si restaurati constante, de aia si primariile nu prea dau doi bani pe istorie si valoarea monumentelor asa cum fac englezii, francezii, italienii  sau germanii cu monumentele lor. De aia si toate sunt in paragina, ori unele castele ajung pe mana casei regale sau devin domeniu privat pentru   aristocrati.
Avem o gramada de monumente unice de care ne batem joc.
Pe primari ii intereseaza doar sa le asigure haleala, petreceri, muzica   si tarfe ieftine turistilor straini si sa-i jupoaie de bani prin vandut suveniruri.
Nu-i intereseaza sa promoveze cultura si istoria romaneasca.

#75
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postgarett, on 16 aprilie 2020 - 13:53, said:

"HORECA" e doar asa, ca trebuie sa le dam un nume civilizat, "occidental", in realitate tot la nivel de "oneteu" si "ojeteu" au ramas!
Faza simpatica, acum vreo 5 ani: hotel cu staif in Arges, mai sus de Vidraru, ajungem pe la 6 seara, ne cazam, hai sa mancam.Trei sferturi din meniu nu era disponibil, "a, stiti, bucataresele au plecat"!
Hotel de trei stele ca altceva n-am gasit in Croatia langa Plitvice, am ajuns la zece seara, cand am intrebat daca putem manca ceva aia erau mirati de intrebare!
"Sigur ca da, comandati ce doriti!" Si eram singuri in tot restaurantul! Au stat doua chelnerite pe langa noi, tot timpul cu zambetul pe buze, fara sa schiteze macar un gest de sictireala!
Si zici ca in Romania angajatii erau croati si in Croatia angajatii erau romani bravi? Sau ce vrei sa insinuezi? :D Banuiesc ca nu vrei sa spui ca angajatii din Romania sunt neseriosi - fie ca e vorba de management, fie ca e vorba de executanti.

#76
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 13:54, said:

Banuiesc ca nu turistii romani tiganesc malul, nu?
Ma refeream la faptul ca-s pensiuni pana-n mal, una in alta, moloz (pe asta nu cred ca l-au adus turistii), balcicoteca de rigoare cu "mesterii populari" made in china etc

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 13:54, said:

Din ce retin, prin Grecia, daca faceai din astea prin insule, te trezeai scos in suturi sau cu vreo piatra zburandu-ti suav pe langa ureche. Asa ca sa zici 'mersi'.
Ai sa razi da' n-am fost inca in Grecia! Posted Image

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 13:56, said:

Sau ce vrei sa insinuezi?
Nu insinuez nimic, spun de-a dreptul ca turismul in Romania e o gluma proasta din punct de vedere al serviciilor oferite si a respectului fata de turisti.

Alta povestioara:
Avem obiceiul sa plecam toamna tarziu cateva zile la munte sa ne relaxam.
Vede mrs. Garett la teve prin august on reportaj cu o pensiune simpatica pe langa Cluj, un complex cu bungalow-uri, lac, restaurant etc. Preturi on the upper side.
Buuuun, imi arata despre ce e vorba, trimit un mail sa-i intreb daca au un bungalow pentru jumatatea lui octombrie. Liniste si pace, nici un semn de viata.
Dupa vreo doua zile hai sa sun.
Nexam, nici un raspuns. Am mai sunat de cateva ori. Numar de mobil, deci apare numarul, vorba aia macar de curiozitate suni sa vezi ce vrea nebunul. Cu atat mai mult cu cat ai ceva de "vanzare".
Nici un semn toata saptamana, ma trezesc undeva pe vineri cu una ca suna in final, ii spun ce vreau, ii zic ca i-am trimis un mail cu datele exacte, are grija sa-mi spuna ca vrea avans (doh!) si ca imi da IBAN-ul in reply.
Asta fiind in august, repet! Acum suntem in aprilie, n-am primit nici mama raspunsului!

Edited by garett, 16 April 2020 - 14:13.


#77
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 20.02.2008

View Postgarett, on 16 aprilie 2020 - 13:53, said:

Faza simpatica, acum vreo 5 ani: hotel cu staif in Arges, mai sus de Vidraru, ajungem pe la 6 seara, ne cazam, hai sa mancam.Trei sferturi din meniu nu era disponibil, "a, stiti, bucataresele au plecat"!
Hotel de trei stele ca altceva n-am gasit in Croatia langa Plitvice, am ajuns la zece seara, cand am intrebat daca putem manca ceva aia erau mirati de intrebare!
"Sigur ca da, comandati ce doriti!" Si eram singuri in tot restaurantul! Au stat doua chelnerite pe langa noi, tot timpul cu zambetul pe buze, fara sa schiteze macar un gest de sictireala!

Daca e vorba de Hotel Piscu Negru la fel am patit si eu prin 2012. Doar ca nu era seara... era dupa pranz deabia. Dar nu aveau decat chestii de genul cartofi prajiti cu ceafa...

#78
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Eu nu neg că nu e cum zici tu. Inchipuie-ti că și ăștia au de'a face cu tot felul de specimene, d'alde din aia de comanda 10 frigidere cu ramburs și îl ridică doar pe primul. Mna, aluatul e special.
Da' și angajații ie speciali. Și când te gândești că tot ei cică sunt și turiști...hmm... :)

Legat de mocirla de pensiuni:
(1) fonduri UE
(2) planuri zonale/locale fix lipsa - doar nu ne împiedicăm noi de detalii, nu?

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 14:26, said:



Daca e vorba de Hotel Piscu Negru la fel am patit si eu prin 2012. Doar ca nu era seara... era dupa pranz deabia. Dar nu aveau decat chestii de genul cartofi prajiti cu ceafa...
Pai, din ce zici tu aici, aveau fix ce caută romanul. :)

#79
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 14:26, said:

Daca e vorba de Hotel Piscu Negru la fel am patit si eu prin 2012. Doar ca nu era seara... era dupa pranz deabia. Dar nu aveau decat chestii de genul cartofi prajiti cu ceafa...
Nu, Valea cu pesti, dar in restul zilelor cat am stat a fost cam la fel, ciorbe sau alte chestii gatite doar la pranz, seara fripturi la gratar si atat.

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 14:29, said:

Pai, din ce zici tu aici, aveau fix ce caută romanul. Posted Image
Dude, atat stiu sa faca! :roflmao:
"Ciafa" la gratar si "gordon bleau"! :P

Edited by garett, 16 April 2020 - 14:36.


#80
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 20.02.2008

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 14:29, said:

Pai, din ce zici tu aici, aveau fix ce caută romanul. Posted Image

Eu vorbeam de administrarea afacerii. Ceafa cu cartofi cauta romanul fara bani, care de cele mai multe ori nu se mai intoarce. A luat 15 lei de la turist. Atat.
Niciun serviciu extra, nicio comunicare cu turistul, nici un zambet nici o descriere a imprejurimilor. Nicio recomandare. Nimic care sa multumeasca turistul si sa il faca sa verse mai multi bani.
Asta e concluzia turismului romanesc: ceafa+cartofi prajiti = 15 lei. Ar trebui pus in loc de frunza aia ca brand de tara pt turism.

As fi curios cum o mai duce acel hotel... pacat de zona.

View Postgarett, on 16 aprilie 2020 - 14:37, said:

Nu, Valea cu pesti, dar in restul zilelor cat am stat a fost cam la fel, ciorbe sau alte chestii gatite doar la pranz, seara fripturi la gratar si atat.

Bine ca mi-ai spus... voiam acum vreo 2 ani sa mergem acolo. Posted Image
Ei se bazeaza doar pe cadrul natural. Atat.

Edited by ioppo, 16 April 2020 - 14:40.


#81
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 14:29, said:

Inchipuie-ti că și ăștia au de'a face cu tot felul de specimene, d'alde din aia de comanda 10 frigidere cu ramburs și îl ridică doar pe primul.
Da man, de acord. Da' repet, era "staif-ish" treaba, cu reportaj la teve, bla bla, nu "Casa lu' Nea Ion"!
Daca la nivelul asta te trateaza cu "derriere"-ul ce pretentii sa mai ai?

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 14:39, said:

Bine ca mi-ai spus... voiam acum vreo 2 ani sa mergem acolo. Posted Image
Hotelul e ok, mai ales camerele spre lac. Dar oferta de mancare...
Ma rog, vorbim de 2014, habar n-am cum mai e acum.

#82
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Mna, până una-alta, eu sunt de acord sa pice sectorul. Serios că nu cred că e ceva mai plăcut decât niște șomeri flamanzi. :)

#83
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 14:39, said:

Asta e concluzia turismului romanesc: ceafa+cartofi prajiti = 15 lei. Ar trebui pus in loc de frunza aia ca brand de tara pt turism.
Chestia asta e de pus in rama! :lol:
"Romania, the land of pork nape"! :P

#84
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,609
  • Înscris: 20.10.2006

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 13:16, said:

Te inseli intr-o anumita privinta.
Cerintele sunt joase pentru ca romanul de rand, trecut de 50 ani nu stie cum e afara si nu stie ce sa ceara. Cel ce stie, a plecat deja la concedii afara de mult. Chit ca la Bulgari, ca mine.
Bineinteles mai este tineretul care umple anumite statiuni. Dar astia nu au bani si nici cerinte, dorm si pe plaja.
Si de ce as cere conditii mai bune si la schimb sa arunc bani? Te pomenesti ca nu am ce face altceva cu ei? Ce drac de nevoie de conditii sa am intr-un sejur/week-end cand multi nu au nici acasa cine stie ce conditii.
Atitudinea tineretului e cea mai corecta, decat niciunde mai bine fara cerinte. Sau decat sejur o saptamana si restul anului platit rate, stat in oras/in casa nu mai bine mai multe excursii dar mai ieftine? Fac parte din randul celor care merg in Costinesti.

#85
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 14:47, said:

Mna, până una-alta, eu sunt de acord sa pice sectorul. Serios că nu cred că e ceva mai plăcut decât niște șomeri flamanzi. Posted Image
Nu le doresc sa pice da' poate se trezesc din "merge si asa"!
Acum urmaresc "cu atentie si ingrijorare" peripetiile agentiilor de turism, care blameaza "lipsa de interes a guvernului" fata de banii turistilor dati ca avans dar tac malc in legatura cu faptul ca firmele de asigurari s-au spalat pe maini si ca "asigurarea" storno nu e buna nici de kurpapir!

#86
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postmarius2k, on 15 aprilie 2020 - 13:43, said:

.... drept pentru care tot in Grecia voi pleca, voi?

Eu ma gindeam la Grecia sau Albania. Nu m-am decis inca. M-am decis doar sa fie pe la inceputul lui septembrie. Nu am apucat sa-mi rezerv nimic, tocmai pentru ca nu m-am hotarit asupra destinatiei.
Ramine insa de vazut cum evolueaza covid-ul. Probabil ca Albania pica, deoarece in zona unde vroiam sa merg eu, de regula este plin de italieni in luna august (asa a fost anul trecut).

O sa-i las pe bugetari ce primesc tichete, sa salveze turismul romanesc.

Edited by florin71_skoda, 16 April 2020 - 15:09.


#87
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postgarett, on 16 aprilie 2020 - 14:54, said:

Nu le doresc sa pice da' poate se trezesc din "merge si asa"!
Pai de ce nu? Serios, abia astept niste hunger games. Am impresia ca unora li s-a cam urat cu binele. :D

View Postgarett, on 16 aprilie 2020 - 14:54, said:

Acum urmaresc "cu atentie si ingrijorare" peripetiile agentiilor de turism, care blameaza "lipsa de interes a guvernului" fata de banii turistilor dati ca avans dar tac malc in legatura cu faptul ca firmele de asigurari s-au spalat pe maini si ca "asigurarea" storno nu e buna nici de kurpapir!
Din nestiinta mea, situatia de urgenta e nitel speciala. Cam ca forta majora. Caz in care e cam complicat cu onoratul contractelor.

#88
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Ai să râzi da' nu zice nimic de pandemie în clauza de forță majoră! Cel puțin în contractul pe care îl am eu. Rezbel, catastrofe naturale, nuclear stuffs și cam atât.
Dpmdv problema lor e că firma de asigurări i-a lăsat cu izmenele în vine excluzând pandemia ca motiv de restituire a banilor iar ei au picat la mijloc.
Nu le sar la beregată,câtă vreme se poartă OK și reprogramează n-am ceva personal cu ei. Mai ales că lucrez în privat și știu cât de mult te "ajută" statul.

Edited by garett, 16 April 2020 - 16:45.


#89
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,466
  • Înscris: 20.02.2008

View PostLunaCrystal, on 16 aprilie 2020 - 14:48, said:

Si de ce as cere conditii mai bune si la schimb sa arunc bani? Te pomenesti ca nu am ce face altceva cu ei? Ce drac de nevoie de conditii sa am intr-un sejur/week-end cand multi nu au nici acasa cine stie ce conditii.
Atitudinea tineretului e cea mai corecta, decat niciunde mai bine fara cerinte. Sau decat sejur o saptamana si restul anului platit rate, stat in oras/in casa nu mai bine mai multe excursii dar mai ieftine? Fac parte din randul celor care merg in Costinesti.

Ehhh asa faceam si gandeam si eu la 18-20 ani. :)
Peste inca 15 ani si cu familie+experienta vad altfel turismul.

#90
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Postdexterash, on 16 aprilie 2020 - 15:17, said:

Pai de ce nu? Serios, abia astept niste hunger games. Am impresia ca unora li s-a cam urat cu binele. :D
Creștinește trebuie să vrei îndreptarea păcătosului nu moartea sa! :P
De bine de rău unii trăiesc de pe urma turismului. Că e de proastă calitate, că e  mult prea puțin decât ar trebui, e altă poveste.

View Postioppo, on 16 aprilie 2020 - 16:46, said:

Ehhh asa faceam si gandeam si eu la 18-20 ani. :)
Ce vremuri! :)
Bani de bilet și ceva în buzunar, în rest loc de cort și grijă la urs! :D
Am bătut munții cu rucsacul în spate ani de zile, acum îmi e lene să urc și până la Urlătoarea!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate