Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Salvarea turismului romanesc.

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
433 replies to this topic

#19
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
dupa ce bagi si cate 12 ore pe zi la patron, cateodata duci lipsa si la programul ala monoton de mers 7 zile la plaja si sta ca musca la soare fara sa faci nimic, ca sa iti incarci bateriile.
Din pacate la noi au construit foarte multi pensiuni peste pensiuni, dar daca ploua sau stai mai multe zile nu ai ce face.
0 investitii in trasee sau infrastructura, 0 investitii intr-o sala de biliard/cinema/discoteca/o ceva unde sa te distrezi cand e vremea urata/ un spa/ o smecherie. Puteau sa se aduce 10-15 patroni de pensiuni si sa faca cate un edificiu dinasta.
Ei au facut pensiunea si au impresia ca vin fraierii pe banda rulanta. Ma uitam in sovata, desi e o statiune mai mult sezoniera, au luat fonduri europene si au investit in trasee, de poti sa mergi si noaptea pe munte, in chestii informative, intr-un trenuletz, au creeat un pic de infrastructura sa aibe oamenii unde sa munceasca si sa nu mai fure lemne din padure ca le plang acasa copii de foame.

#20
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
imi pare rau pentru toti cei care sufera de pe urma pandemiei, inclusiv pentru cei din turism.
dar, cu toate astea, multumesc, eu nu ma bag!
scarba cu care s-au purtat majoritatea "hotelierilor", patronilor de vile etc. (nu toti, am intalnit si oameni de calitate, mai putini, ce e drept, dar nu are rost sa generalizez) de-a lungul timpului m-a facut sa ma distantez profund si iremediabil. dragoste cu sila nu se face!

Edited by Gbr_smt, 15 April 2020 - 14:45.


#21
gigiipse

gigiipse

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 14.04.2006
Pot sa zic ca in general am gasit exact ce ma asteptam cu foarte putine exceptii, ba de multe ori chair am gasit mai bine. Te interesezi cum trebuie inainte sa inchiriezi ceva si nu ar trebui sa fie probleme.

Daca inchiriezi din timp poti sa gasesti si la noi preturi ok. Am prins si la noi early booking la pret bun. Stiu ce conditii ofera, nu sunt grozave dar sunt decente si stiu la ce sa ma astept.

#22
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

View PostDanubian, on 15 aprilie 2020 - 14:28, said:

si cam la ce te asteptai de la Bulgaria? acolo se duc cei care vor sa plateasca putin si sa manance mult (si prost)

Hmmm... nu e chiar asa, nu toti mergem la all inclusive sa bagam in noi mizerii.
La terase/ restaurante au mancare foarte buna la un pret corect. Cele mai bune midii le mananc la Balchik.
Ma duc la jumatatea lui Iunie... sper sa se linisteasca pana atunci situatia.

#23
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmarius2k, on 15 aprilie 2020 - 13:43, said:

Pai, cum sa ma gandesc eu la patron care si-a batut joc de mine de fiecare data cand a avut ocazia si acum sa-mi cheltuiesc eu banii, tot pentru bunastarea lui.
1. In primul rand, nu e doar bunastarea lui - ca pe langa el, mai mananca inca vreo 20+ oameni. Daca nu mai multi (de la angajatii directi la cei de pe lantul de aprovizionare/utilitati).
2. Eu sunt de acord cu tine - sa se duca lumea acolo unde e mai ieftin tot. De la produse la forta de munca. Ce, tu nu te-ai multumi cu salarii si conditii de munca de Bangladesh, pentru a fi ieftin?

#24
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,887
  • Înscris: 15.04.2007

View PostYOUR_GOD, on 15 aprilie 2020 - 14:03, said:

A fost mare aglomeratie pe turismul autohton, anul trecut, mai ales dupa ce au primit bugetarii tichete de vacanta. Ideea este ca dac la munte ai turisti cam tot timpul anului, la mare, ai vreo 4-5 luni, in care sa castigi pentru un an. Nu plang pe nimeni, avem cel mai scump litoral, adevarul este insa ca daca nu sunt in paine vara, anul este dus.
Am un amic cu o vila la mare, mi-a zis ca in mai, avea vila plina si de atunci, mergea pana in septembrie.
A fost aglomeratie ca s-au dus aia care nu au mai fost cu trenul de cand au plecat in armata,dar la mancare a fost aglomerat la Lidl.De aici si preturile nesimtite la cazare.

#25
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007
In Dubai o camera la hotel de 5* e mai ieftina ca o camera de 3* in Mamaia.... In viata mea nu mai calc pe litoralul nostru.

#26
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postinfoit, on 15 aprilie 2020 - 14:37, said:

Si ce sa salvam?
Turismul romanesc era demult in paragina.
Nu mai spun cate monumente istorice sunt  la pamant, inclusiv Centrul Vechi din Bucuresti.
Exceptand castelele  Bran, Peles si Corvinilor,  statiunea montana din Valea Prahovei ,  litoralul Mamaia si Delta Dunarii   , totul e la pamant.  

De ce credeti ca tot mai multi preferau sa-si petreaca vacantele in Grecia, Austria, Ungaria, Polonia  si Bulgaria?

    Centrul Vechi din Bucuresti s-a prabusit in 1950. Apoi a mai cazut odata in 1977.
   Cetatile sunt o ruina.
    La restaurante in afara de sarmale,sarmale, sarmale si ciorba de burta nu gasesti. Aaa...gasesti "ceafa de  porc".
Porcul dupa cum se stie are numai ceafa.


#27
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View PostYOUR_GOD, on 15 aprilie 2020 - 14:03, said:

A fost mare aglomeratie pe turismul autohton, anul trecut, mai ales dupa ce au primit bugetarii tichete de vacanta.
Chestie care in sine a dus turismul romanesc "pe noi culmi"...
Am fost in vara la Slanic, destinatia noastra preferata pentru "vegetat", fara nimic in program doar relax la aer curat.
De ani de zile mergem la Nemira, 4 stele, servicii OK, preturi rezonabile pentru 4 stele, linistit, no problem.
Pana anul asta cand era invadat de bugetari, genul "functionar la primaria sateasca" care au descoperit ca in loc de pensiune de 2 stele "isi permit" pe banii statului sa stea la 4.
Galagie, inghesuiala la micul dejun, la piscina, nebuneala!
Atmosfera de OJT Carpati pre-89!

#28
rim80

rim80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 06.04.2020

View PostKarhu, on 15 aprilie 2020 - 14:00, said:

Parerea mea e ca pana in august se da drumul la activitatea economica (inclusiv la turism), nu risca nicio tara revolte sau razboaie civile.
Da, dar Romania e o tara aparte, nu-i ca-n tarile nordice!Posted Image

#29
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
mai simti tu ca e concediu daca nu iti recita Gica cu porumbul pe plaja?

#30
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Cu tichetele le-au permis tuturor pansiunilor si hotelurilor unde nu s-a investit decat minimul prosibil sa traiasca binisor. Stiu cativa proprietari care au bagat bani grei in hoteluri si vile, si-au distrus sanatatea ca sa faca maximul din cat puteau ei dar per total tot prost a iesit pentru ca din pacate la noi sunt doua aspecte care trag in jos turismul: 1) clienti multi care daca vin si platesc o camera se comporta ca si cum e casa lui platita de altii unde nu-l intereseaza de nimic si nimeni si 2) patroni care nu inteleg de ce turismul de la noi se numeste in engleza "hospitality industry". Patronii care par vesnic deranjati ca le-ai trecut pragul, vesnic suspiciosi ca vrei sa le strici sa le furi sa le tragi teapa. Alora care nu le iau bancile proprietatile dupa pauza asta vor merge probabil la japca maxima sa scoata banii repede, infundand si mai repede turismul nostru in moarte clinica.

#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View Postgarett, on 15 aprilie 2020 - 15:57, said:

Astea-s impresii, nu te supara. Sinaia moare sufocata de fumul motoarelor diesel care o strabat in lung si in lat. Ca nu gasesti domni si doamne din inalta societate, ca sa te privesti cu ei prin monoclu, tine de tine. Cate aere frate...

View Postvictord36, on 15 aprilie 2020 - 15:15, said:

A fost aglomeratie ca s-au dus aia care nu au mai fost cu trenul de cand au plecat in armata,dar la mancare a fost aglomerat la Lidl.De aici si preturile nesimtite la cazare.
Asta este concurenta, my friend. Daca preturile din restaurant erau de Romania, tot omul statea la masa la restaurant, dansa, ascult amuzica etc. Dar cand ciorba de 30 grame costa 25 Lei, normal ca alegi sa mananci de la Mega Image.

#32
bdx100

bdx100

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,508
  • Înscris: 03.06.2019
Paui niste banuti si cumperi un teren la munte/deal/campie unde iti place , faci o cabanuta si ala e concediu de vara , mai plantezi o ceapa , un mar etc.
Cum dracu sa mergi la pensiuni sa stai in camere ordinare si cu sansa 100% sa manaci carne congelata de 10-20 de luni si sa ai vecini de camera niste manelisti betivani pusi pe scandal si in plus sa mai si cheltui o caruta de bani...

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View Postmirel3003, on 15 aprilie 2020 - 15:24, said:

In Dubai o camera la hotel de 5* e mai ieftina ca o camera de 3* in Mamaia.... In viata mea nu mai calc pe litoralul nostru.
In dubai când? În august?

#34
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
Ca sa salvezi ceva, intai trebuie sa ai ce sa salvezi...
A, ce? alea , gen Mamaia, sau Valea? aia e tiganie nu turism.

#35
Mar-zZz

Mar-zZz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 07.01.2012
Pai treaba e simpla dpmdv: O sa inceapa sezonul pe la jumatatea lui iunie, dupa ce au fost cazati covrigi prin Mamaia deja o sa stea lumea pe ganduri daca sa vina sau nu, patronii o sa creasca preturile cat sa-si scoata inceputul tarziu dar o sa intre si mai rau in gaura (sa vina berea de 0.33l la 20 de lei) . Eu personal o sa merg vreo 3 zile la munte prin august si atat pe anul asta, dar nici asta nu tin mortis sa o fac.

#36
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostGbr_smt, on 15 aprilie 2020 - 16:09, said:

mai simti tu ca e concediu daca nu iti recita Gica cu porumbul pe plaja?

Imi canta si-n Croatia malaritze cucuritze... dar acolo are alt farmec porumbarul, imbracat pitoresc, nu am luat niciodata, dar era totul igienic, servetele, punga etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate