Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Abordarea suedeză (coronavirus)

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
2504 replies to this topic

#55
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Costica,jos palaria,ai toata aprobarea mea.

#56
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
Ziceti voi ca pentru suedezi distantarea sociala e normalitatea, dar uitati in acelasi timp ca in Stockholm de exemplu, din 10 persoane de pe strada, doar 3 sunt bastinasi. Emigrantii nu socializeaza la fel ca cei de-ai locului.
Probabil Suedia are mult mai multe cazuri, acolo se testeaza doar personalul din spitale si pacientii care urmeaza sa fie internati. Ei si-au izolat cat au putut varstnicii, desi par sa accepte ideea ca multi nu vor scapa pe termen mediu, virusul asta n-o sa se lase dus asa usor, va dura ani sa se vaccineze toata populatia planetei. Ei incearca sa scoata temporar categoria vulnerabila din societate, considera ca oprirea (economiei) tarii ar fi raul mai mare.
Probabil vor fi nevoiti la un moment dat sa faca ca restul, economia lor e si ea legata de alte tari, incearca ei sa invarta banii in aceeasi caciula doar la ei in tara, dar nu va merge mult. Sau vor schimba tactica cand o sa vina peste ei o avalansa de pacienti ce trebuie internati cu Covid(aia 15-20% vulnerabili).

Edited by Getodacul, 03 April 2020 - 21:32.


#57
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
Ca parere a mea,ei au pus importanta economiei inaintea vulnerabilitatii unor oameni.Sau au acceptat pierderi dar nu ipoteza unui colaps economic.

#58
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 30.08.2017
Dacă cineva ti-ar zice ca se relaxează regulile, poți ieși din casă, sa te plimbi pe unde vrei, dar părinții tăi vor mur pentru că tu ii vei infecata, ai vota pentru o asemenea măsură? Ei, fix așa gândesc mulți. Nu mi-e de mine, ci de părinții mei. Altfel, de restul mi se rupe, la cata prostie e in țara asta poate n-ar strica un reset. Dar nu i-as sacrifica pe cei dragi pentru asta.

#59
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postgeorge_alexandru, on 03 aprilie 2020 - 22:03, said:

Dacă cineva ti-ar zice ca se relaxează regulile, poți ieși din casă, sa te plimbi pe unde vrei, dar părinții tăi vor mur pentru că tu ii vei infecata, ai vota pentru o asemenea măsură?
Dar de unde stiu ei ca parintii vor muri ? Nu e o regula.

Si nu sint suedezii aia care nu au fost afectati de criza din 1933 ?

#60
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,682
  • Înscris: 07.02.2003

View Postjezebelle, on 03 aprilie 2020 - 21:26, said:

Eu cred ca ar trebui sa se suspende cat mai repede aceste masuri cretine. Nu ne-am dat seama din prima saptamana cam cat de rau o sa fie. Eu deja am inceput sa fiu foarte nervoasa.
Ieri aproape mi-am luat amenda pentru ca am iesit in parc literalmente la 2 minute de casa. O femeie tanara trista ne intreba daca poate sa vina cu copilul in parc, ce ne-au zis jandarmii, ca plange copilul ca vrea afara.
Se vor prelungi. Nu mai iesi fara hartii si motiv serios. Ca vrea in parc nu e un motiv serios, ii spui ca nu e nimeni in parc si nu are cu cine sa se joace.

View Postjezebelle, on 03 aprilie 2020 - 21:26, said:

Consecintele economice vor fi devastatoare si suferinta, speranta de viata si calitatea vietii vor fi mult mai rele decat virusul.
Deocamdata virusul e mai rau iar sanatatea oamenilor e mai importanta.

View PostIon_de_la_Raion, on 04 aprilie 2020 - 09:04, said:

Si nu sint suedezii aia care nu au fost afectati de criza din 1933 ?
Aproape 6200 cazuri in Suedia...

#61
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016
Cel mai nasol e ca ni s-a băgat izolarea pe gât.  S-a ținut cont doar de părerea celor care vor sa se izoleze. Pe același principiu mâine poți introduce comunismul, nazismul sau mai știu eu ce tâmpenie in tara asta punând pumnul în gura populației ajutorul armatei și al politiei. Deja s-a creat un precedent  grav.

#62
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postandreic, on 04 aprilie 2020 - 10:01, said:

Aproape 6200 cazuri in Suedia...
Care țară crezi că va ieși mai șifonată din pandemie, Suedia sau România? Nu mă refer doar la numărul de morți. Degeaba sunt puțini morți dacă țara e în faliment.

View PostTestosteron, on 04 aprilie 2020 - 10:45, said:

Cel mai nasol e ca ni s-a băgat izolarea pe gât.  S-a ținut cont doar de părerea celor care vor sa se izoleze. Pe același principiu mâine poți introduce comunismul, nazismul sau mai știu eu ce tâmpenie in tara asta punând pumnul în gura populației ajutorul armatei și al politiei. Deja s-a creat un precedent  grav.
Parcă ce ar fi dacă ar lasă lumea să se plimbe prin parcuri sau prin pădure? Ursul nu ia coronavirus.

#63
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019
E foarte haios sa vezi cum romanii se screm sa justifice actiunile unei tari mai bogate decat Romania, strict din motive de idolatrizare a strainilor si auto-ostracizare: la ei "functioneaza" pentru ca ei sunt "altfel", ca-s "educati", ca-s "corecti" si "reponsabili" nu ca romanii "care merg la gratare" ... iar daca te uiti la cifre, realizezi cat sunt de prosti acesti idolatrizatori de straini! Posted Image

ps. nu zic ca e bine sau rau ce fac suedezii(poate chiar e bine, dar vom vedea)

Edited by LOLkekLOL, 04 April 2020 - 11:21.


#64
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
In alte vremuri alte generatii si-au dat viata pentru libertate. Generatiile de astazi se grabesc sa renunte la libertate pentru ca le e teama ca 2% din ei pot muri

#65
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postspooky51, on 04 aprilie 2020 - 13:20, said:

In alte vremuri alte generatii si-au dat viata pentru libertate. Generatiile de astazi se grabesc sa renunte la libertate pentru ca le e teama ca 2% din ei pot muri
Între 10 și 40 de ani, rata mortalității pare a fi de 0,2%.
https://www.worldome...x-demographics/

Pentru asta abandonăm libertatea, drepturile și rațiunea.

#66
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018
Ce nu par a intelege unii e ca suntem la inceput si ne confruntam din nou cu intrebarea cat valoreaza o viata. Cata scadere economica trebuie sa suferim pt cati morti. Se va relaxa la un moment dat situatia, nici mie nu imi place ca ma duc pana la magazin si inapoi, dar in clipele astea incerte nici nu as critica politica de stat in casa. (acest post nu este pt a scuza problemele de orice fel din tara in caz ca vreunu isi ia filme proaste si face presupuneri idioate despre parerile mele)

#67
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,604
  • Înscris: 30.08.2017

View PostMr_nobody_, on 04 aprilie 2020 - 13:28, said:

Între 10 și 40 de ani, rata mortalității pare a fi de 0,2%.
https://www.worldome...x-demographics/

Pentru asta abandonăm libertatea, drepturile și rațiunea.

Nu-i asa ca e simplu sa scrii asta la tastatura? Dar viata sa stii ca nu e ca in jocuri video, nu merge cu reload. Iar printre aia in varsta care se afla in grupele de risc crescut sunt si persoane apropiate tie.

#68
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017

View Postiamback, on 04 aprilie 2020 - 13:51, said:

Se va relaxa la un moment dat situatia
Crezi că peste o lună totul va reveni la normal?
Crezi că virusul se va plictisi și va pleca pe altă planetă cu prima rachetă?

View Postgeorge_alexandru, on 04 aprilie 2020 - 14:04, said:

Nu-i asa ca e simplu sa scrii asta la tastatura? Dar viata sa stii ca nu e ca in jocuri video, nu merge cu reload. Iar printre aia in varsta care se afla in grupele de risc crescut sunt si persoane apropiate tie.
Cine vrea să se izoleze, poate să o facă oricând. Dar de ce să îmi îngrădească cineva libertățile mele? Dacă iau virusul, stau acasă o săptămână și gata. Poate că am avut deja virusul și nu știu, nu mă testează nimeni, am avut o viroză respiratorie cu câteva săptămâni în urmă.

#69
iamback

iamback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 02.01.2018

View PostLOLkekLOL, on 04 aprilie 2020 - 11:20, said:

E foarte haios sa vezi cum romanii se screm sa justifice actiunile unei tari mai bogate decat Romania, strict din motive de idolatrizare a strainilor si auto-ostracizare: la ei "functioneaza" pentru ca ei sunt "altfel", ca-s "educati", ca-s "corecti" si "reponsabili" nu ca romanii "care merg la gratare" ... iar daca te uiti la cifre, realizezi cat sunt de prosti acesti idolatrizatori de straini! Posted Image

ps. nu zic ca e bine sau rau ce fac suedezii(poate chiar e bine, dar vom vedea)
Mai nou s-au reorientat doar catre suedezi. Danezii, olandezii, nemtii etc care iau masuri neconforme modelului suedez oare mai merita admirati in opinia acestor oameni? Astept un asemenea idolatrizator sa imi raspunda.

View PostMr_nobody_, on 04 aprilie 2020 - 14:11, said:

Crezi că peste o lună totul va reveni la normal?
Crezi că virusul se va plictisi și va pleca pe altă planetă cu prima rachetă?
La un moment dat=o luna? Sigur limba romana e limba ta sau ai venit din Asia si o inveti de 3 saptamani?

#70
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,902
  • Înscris: 27.01.2016

View PostMr_nobody_, on 04 aprilie 2020 - 14:11, said:


Crezi că peste o lună totul va reveni la normal?
Crezi că virusul se va plictisi și va pleca pe altă planetă cu prima rachetă?


Cine vrea să se izoleze, poate să o facă oricând. Dar de ce să Ă®mi Ă®ngrădească cineva libertățile mele?
Păi cică raspandesti virusul. N-ai văzut ca s-au făcut liste cu cine și cui a dat virusul? Deja am citit ca au fost și crime făcute de cei care au luat virusul și care i-au omorât pe cei care l-au dat. Doamne ferește!

Acum se vede ce neam prost e omul ca ființă în Univers. Dar nu-i nimic ca eu deja mă relaxez doar la gândul a ceea ce va urma. Atunci când consecintele acestor măsuri idioate vor veni peste noi. Și mai ales ca aceste măsuri se vor întoarce  în primul rand împotriva celor ce le-au luat cu nesabuinta.

#71
Mr_nobody_

Mr_nobody_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 03.02.2017
Decât să trăiesc cu frică de moarte, mai bine mort. Frica e iad deja, aia nu e viață.

#72
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017

View Postspooky51, on 04 aprilie 2020 - 13:20, said:

In alte vremuri alte generatii si-au dat viata pentru libertate. Generatiile de astazi se grabesc sa renunte la libertate pentru ca le e teama ca 2% din ei pot muri

View PostMr_nobody_, on 04 aprilie 2020 - 14:33, said:

Decât să trăiesc cu frică de moarte, mai bine mort. Frica e iad deja, aia nu e viață.

Foarte bune comentariile. Nu am voie sa dau mai mult de un "like" pe zi aparent.

Masurile astea sunt umilitoare, slugarnice. Conteaza mai mult demnitatea ca fiinta umana si calitatea vietii, decat prelungirea vietii biologice cu orice pret.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate