Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Colet valoare Londra București

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta
 Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 

Etichete socio-economice

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.07.2009
Nivelul meu de cunoastere al limbii romane: nascut in anii '80, emigrat din 2004, nu vorbesc romana zilnic, tin legatura doar cu parintii si cativa prieteni din Romania, mai citesc bloguri, ziare si forumul softpedia, mai rezolv rebusuri. In liceu nu am citit romanele de la limba romana ca nu imi placeau, dar am citit in schimb multe carti traduse in romana (muschetarii, Don Quijote, Monte Cristo etc). La gramatica stau destul de bine (pun cratimele cum trebuie, stiu diferenta fi-fii). Nu folosesc diacritice ca nu am la tastatura (am incercat sa instalez in Windows 10 dar imi apar cu ???).

Inteleg oarecum ce inseamna termenii urmatori (din anii din Romania, din ce am mai citit pe bloguri, pe softpedia, ziare online): cocalar, bisnitar, depesist, comunist, proletar, burghez, latifundiar, boier, videochatista, marlan, ghertoi, plus alte etichete.

Dar habar nu am ce inseamna cuvintele din lista de mai jos. Am cautat pe dexonline si Google, si stiu sa citesc definitiile, dar pur si simplu nu pot sa pricep ce inseamna. Ma poate ajuta cineva?

;tldr Ce inseamna decretel, baron, beizadea, machidon, mandea, meltean, coada de topor? Nu doar definitii, dar as vrea sa stiu daca au si alte conotatii si de unde au aparut si de ce cuvintele astea sunt folosite ad nauseam.

Nu imi pasa daca primesc 1000 raspunsuri la misto, daca macar unul se indura de mine si imi zice care e treaba cu termenii astia atunci o sa fiu multumit.

Decretel
Conform dexonline "copii nascuti dupa decretul ceausist din 1966". De ce nu sunt numiti "cei nascuti dupa anii '60"? Este o insulta sa numesti pe cineva decretel? Este sau nu peiorativ? Este cineva aici pe forum care se considera decretel? Sunt eu decretel? (nascut in anii 80) Este acelasi termen ca si in engleza "baby boomer"? (alt termen tampit in opinia mea)

Baron
Conform dexonline se refera la feudalism. De ce e folosit acum in contexte de tip "baron PSD"? De ce nu boier, conte, viconte, duce etc? Care e treaba cu baronii? Sunt numai din PSD sau si din alte partide? E cineva pe aici pe forum baron, sau are baroni in familie? Are cineva niste exemple? Sunt Dragnea sau Ponta baroni? Sunt toti baronii rau sau exista si baroni buni?

Beizadea
Conform dexonline "(Invechit, astăzi mai mult ironic) Fiu de domn, principe". Cine a inceput sa folosesca cuvantul asta turc in romana? Cand am citit prima data am crezut ca se refera la mancare (bezele?), sau ca e similar cu "gagica". E cineva pe forum care se considera beizadea? Sau e casatorit cu o beizadea? Are cineva niste exemple de beizadele? Daca ii zic sefului "boss vezi ca te-a sunat beizadeaua" atunci ma da afara sau imi da bonus pentru superba folosire a unui cuvant turc in romana? Exista vreun algoritm care verifica daca cineva e beizadea, de tip "if persoana.varsta < 20 && persoana.tata.tip == 'baron' then persoana.tip='beizadea'"? De ce nu e folosit termenul "odrasla" sau "flacau" sau "progenitura"?

Machidon
Conform dexonline inseamna "aroman". Prin 2004 o colega de facultate a zis despre cineva "pai asta e machidon din ala". Pai care "ala"? E termen peiorativ? E ceva special in a fi machidon? Sunt machidonii rai sau buni? Sunt machidonii bogati sau saraci? E cineva aici pe forum care e machidon sau casatorit cu un machidon? Din cate am inteles Hagi e aroman. Este Hagi un fotbalist mai bun din cauza ca e aroman?

Mandea
Conform dexonline un cuvant tiganesc care inseamna "subsemnatul". Chiar zilele astea am vazut pe forum cineva care folosea cuvantul asta. Prima data cand am citit de "mandea" era pe un blog si autorul zicea ceva de genul "mandea a zis..." si am crezut ca vorbeste de alta persoana de langa el. Cati de pe forum inteleg ce inseamna "mandea"? 99%? 90%? Este bine sau rau sa folosim cuvinte tiganesti? Daca intreaba seful "cine s-a basit aici?" si eu zic "mandea" atunci sunt dat afara sau mi se da bonus pentru folosirea superba a unui cuvant tiganesc in limba romana?

Meltean
De pe dexonline "(peior.) om grosolan, necioplit.". Prima data cand am intalnit termenul am crezut ca se refera la politist. Cine a inventat termenul asta? Dexonline nu are etimologie. Dar vad ca multi pe forum vorbesc de "meltean" si "melteni". Cine sunt astia? Exista niste exemple de melteni? E Dragnea meltean? E cineva pe forum meltean? Sunt eu un meltean? Cum imi dau seama? Are meltean acelasi sens cu "cocalar"? Cei care folositi cuvantul asta despre altii, de unde stiti ca "meltean" este cuvantul potrivit in context?

Coada de topor
Conform dexonline "Persoană folosită de dușman ĂŽmpotriva grupului din care ea face parte". Am vazut termenul asta in contextul "Dancila e coada de topor". Pai nu e o greseala aici? Sa inteleg ca Dancila era folosita de Dragnea impotriva PSD? Sau nu inteleg eu bine? Cine a inventat chestia asta? Cei de pe forum care folositi termenul: folositi "coada de topor" ca sa va referiti la cineva ca e prost? Sau folositi exact definitia din dexonline?

#2
Mircea332243

Mircea332243

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 353
  • Înscris: 01.05.2019
Daca in 10 din 10 exemple ca definitie a cuvintelor in cazul tau n-ar fi vorba despre PSD, te-as crede ca n-ai fi troll !

p.s : o limba este "vie"

#3
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.07.2009
Daca un troll posteaza pe 1 aprilie, mai e considerat troll? Am folosit exemple cu PSD si fotbal, ca toti romanii se pricep la politica si fotbal.

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Decretel
NU - nu este un termen peiorativ. Este "nascut" din talentul romanului de a face bascalie din orice

Baron - sau Baron Local
Expresia a fost "inventata" de un ziarist (imi scapa acum numele) si - DA - este un termen peiorativ la adresa politicienilor care abuzează de prerogativele funcției

Beizadea
Vine din limba turca si inseamna - Fiu de Domn
Si asta este un termen peiorativ la adresa copiilor (a se intelege maturi - buni de munca) intretinuti de mamica si taticu' si care se dau mari cu banii parintilor.

Machidon
NU este un termen peiorativ. Ideea este ca aromanii din Romania au ajuns aici (majoritatea dintre ei) din Macedonia. Este ca si cum ai spune oltean (care vine din sau locuieste in Oltenia) sau moldovean (care vine din sau locuieste in Moldova)
In rest, sunt oameni ca toti oamenii - unii prosti gramada, altii destepti, altii saraci lipiti, altii mai cu stare. etc.
Hagi - talentul in fotbal nu are nici o legatura cu originea sau nationalitatea

Mandea
DA - este un cuvant tiganesc care inseamna "subsemnatul" - EU
Un roman care se respecta (a trecut prin ceva scoli) nu foloseste cuvinte sau expresii tiganesti.
Ele sunt folosite de beizadele (vezi mai sus ce inseamna) doar ca sa arate ce "educati" si "culti" sunt ei

Meltean
Este argou - vorba din popor
Inseamna un om (de obicei taran) semianalfabet sau analfabet functional care a ajuns la oras si, brusc, se considera realizat si destept
A nu se confunda cu COCALAR - aia insemna altceva

Coada de topor
Inseamna un om care nu il duce prea mult mintea si care este folosit de unul mai jmecher sa-i faca treburile murdare
Dancila - DA - nu o duce prea mult mintea si  - DA - era folosita de Dragnea (un jmecher)
Ideea este urmatoarea ;
- daca lucrurile ies bine / meritul este luat de jmecher
- daca lucrurile ies prost / de vina este coada de topor (persoana cu minte putina)
Jmecherul poate spune - mai, eu i-am zis sa faca asa si pe dincolo dar el/ea (coada de topor) a inteles pe dos. Lasa ca repar eu lucrurile
Cam asta e

#5
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.07.2009
@Naijax mersi mult pentru explicatii!

#6
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEȘTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019

Quote

depesist
= fan al trupei Depeche Mode :)

#7
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 12.03.2010

 Naijax, on 01 aprilie 2020 - 10:08, said:

Decretel
NU - nu este un termen peiorativ. Este "nascut" din talentul romanului de a face bascalie din orice
Da ma, sa-i spui cuiva (sau despre cineva) ca e "facut dupa decret" nu e deloc peiorativ. La tine probabil nici "făcut la norma" nu-i peiorativ.

OP, daca stii sensul, n-are rost să-ți bati capul de unde vine. Dar,  asa,  anecdotic, cind au ocupat sovieticii Romania, au lasat o vorba-n urma: "ba, n-avem noi topoare la cite cozi (de topor) au romanii"

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017

 hellmarvel, on 01 aprilie 2020 - 11:14, said:

Da ma, sa-i spui cuiva (sau despre cineva) ca e "facut dupa decret" nu e deloc peiorativ. La tine probabil nici "făcut la norma" nu-i peiorativ.

OP, daca stii sensul, n-are rost să-ți bati capul de unde vine. Dar,  asa,  anecdotic, cind au ocupat sovieticii Romania, au lasat o vorba-n urma: "ba, n-avem noi topoare la cite cozi (de topor) au romanii"

Ma !
Si eu sunt decretel
La fel ca foarte multi din prietenii sau colegii mei
Nici unul nu o ia ca pe o jignire dar, ca sa intelegi asta, trebuie sa fi trait vremurile alea
Se pare ca nu este cazul tau
Ai inteles ma ?

#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Lawnmower, on 01 aprilie 2020 - 09:33, said:

Decretel
Conform dexonline "copii nascuti dupa decretul ceausist din 1966". De ce nu sunt numiti "cei nascuti dupa anii '60"? Este o insulta sa numesti pe cineva decretel? Este sau nu peiorativ? Este cineva aici pe forum care se considera decretel? Sunt eu decretel? (nascut in anii 80) Este acelasi termen ca si in engleza "baby boomer"? (alt termen tampit in opinia mea)

E un fel de baby boomer dar romanesc. Decretu  770 din 1966 a provocat o "epidemie" de nasteri .. Femei maritate de 5-7 ani , banuite a fi sterile , brusc au devenit mame.
A fost un baby boom dar  la comanda
Neplacut ptr multi .. eu am platit 2 avorturi (5000 si 7000) Ilegale bien sur!

 Lawnmower, on 01 aprilie 2020 - 09:33, said:

Baron
Conform dexonline se refera la feudalism. De ce e folosit acum in contexte de tip "baron PSD"? De ce nu boier, conte, viconte, duce etc? Care e treaba cu baronii? Sunt numai din PSD sau si din alte partide? E cineva pe aici pe forum baron, sau are baroni in familie? Are cineva niste exemple? Sunt Dragnea sau Ponta baroni? Sunt toti baronii rau sau exista si baroni buni?

V limba fraceza . Baron du lieu care desemneaza un potentat care uzurpa o functie sau o ocupa abuziv sau o exercita abuziv. E ce in SUA se nemeste political boss. Insa prostii nostri s-au inspirat de la francezi (era la inceput de ani 90) cunosteau cuviontele dar nu si limba asa ca ua luat baron in sensul "academic". Traducerea corecta a temenului ar fi fots baștanu/bariul local/locului . Dama rog ar fi prea mult sa le cerem sa fi intels limba romana cu variantele ei argotice
Baștan sau bariu argotic sau semi ... persoana "cu greutate", adica "autoritate"  neoficiala daca nu si ilegala Bariu mai inseamna si greu la sens figurat


 Lawnmower, on 01 aprilie 2020 - 09:33, said:

Beizadea
Conform dexonline "(Invechit, astăzi mai mult ironic) Fiu de domn, principe". Cine a inceput sa folosesca cuvantul asta turc in romana? Cand am citit prima data am crezut ca se refera la mancare (bezele?), sau ca e similar cu "gagica". E cineva pe forum care se considera beizadea? Sau e casatorit cu o beizadea? Are cineva niste exemple de beizadele? Daca ii zic sefului "boss vezi ca te-a sunat beizadeaua" atunci ma da afara sau imi da bonus pentru superba folosire a unui cuvant turc in romana? Exista vreun algoritm care verifica daca cineva e beizadea, de tip "if persoana.varsta < 20 && persoana.tata.tip == 'baron' then persoana.tip='beizadea'"? De ce nu e folosit termenul "odrasla" sau "flacau" sau "progenitura"?

Beizadea = print in epoca fanariota. Adica fiu de domn (ala inscaunat de turci ) . V Naijax .

Machidon

 Lawnmower, on 01 aprilie 2020 - 09:33, said:

Conform dexonline inseamna "aroman". Prin 2004 o colega de facultate a zis despre cineva "pai asta e machidon din ala". Pai care "ala"? E termen peiorativ? E ceva special in a fi machidon? Sunt machidonii rai sau buni? Sunt machidonii bogati sau saraci? E cineva aici pe forum care e machidon sau casatorit cu un machidon? Din cate am inteles Hagi e aroman. Este Hagi un fotbalist mai bun din cauza ca e aroman?

Depinde de care "ala" . Corect , parolist, leal cu prietenii si familia sau zgarcit, afurisit, suspicios fata de cei de alt neam ? Ca asa sunt in gnl descrisi ! A da. Machedonii se lauda ca cel putin ei intre ei nu fac acte. Strangerea de mana are valoarea de contract la notar! Machedonii se presupune a fi cinstiti in mod exemplar!

 Lawnmower, on 01 aprilie 2020 - 09:33, said:

Mandea
Conform dexonline un cuvant tiganesc care inseamna "subsemnatul". Chiar zilele astea am vazut pe forum cineva care folosea cuvantul asta. Prima data cand am citit de "mandea" era pe un blog si autorul zicea ceva de genul "mandea a zis..." si am crezut ca vorbeste de alta persoana de langa el. Cati de pe forum inteleg ce inseamna "mandea"? 99%? 90%? Este bine sau rau sa folosim cuvinte tiganesti? Daca intreaba seful "cine s-a basit aici?" si eu zic "mandea" atunci sunt dat afara sau mi se da bonus pentru folosirea superba a unui cuvant tiganesc in limba romana?

Amndea inseamna eu. Mandel acelasi . Este argotic . Folosit de mai muplta lume decat presupune Njax.. Uneori se folosesc termeni argotici din amuzament (mandel de pilda)

 Lawnmower, on 01 aprilie 2020 - 09:33, said:

Meltean
De pe dexonline "(peior.) om grosolan, necioplit.". Prima data cand am intalnit termenul am crezut ca se refera la politist. Cine a inventat termenul asta? Dexonline nu are etimologie. Dar vad ca multi pe forum vorbesc de "meltean" si "melteni". Cine sunt astia? Exista niste exemple de melteni? E Dragnea meltean? E cineva pe forum meltean? Sunt eu un meltean? Cum imi dau seama? Are meltean acelasi sens cu "cocalar"? Cei care folositi cuvantul asta despre altii, de unde stiti ca "meltean" este cuvantul potrivit in context?

Badaran, mahalagiu samd. In gnl persoana prost educata, fara maniere samd.
Cocalar  e unu care face fite dar sunt dopar "fumuri"
termenii sunt imprecisi .

 Lawnmower, on 01 aprilie 2020 - 09:33, said:

Coada de topor
Conform dexonline "Persoană folosită de dușman Ăźmpotriva grupului din care ea face parte".

Tradator. Cineva din grup care se pune in slijba unuora care sunt adversari ai grupului din care face parte .. STii coada de topor , care este/era din lemn , mareste enorm forta toporului
Citeste asta fabula : https://povesticopii...e-alexandrescu/

#10
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 12.03.2010

 Naijax, on 01 aprilie 2020 - 11:18, said:


Ma !
Si eu sunt decretel
La fel ca foarte multi din prietenii sau colegii mei
Nici unul nu o ia ca pe o jignire dar, ca sa intelegi asta, trebuie sa fi trait vremurile alea
Se pare ca nu este cazul tau
Ai inteles ma ?
Da ma, am inteles, a facut maica-ta norma cu tine zi esti mindru de asta. N-a indeplinit si cincinalu' in patru ani?

#11
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017

 hellmarvel, on 01 aprilie 2020 - 11:52, said:

Da ma, am inteles, a facut maica-ta norma cu tine zi esti mindru de asta. N-a indeplinit si cincinalu' in patru ani?

Nu ma
Spre deosebire de tine, eu nu sunt un copil nedorit

#12
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 12.03.2010

 Naijax, on 01 aprilie 2020 - 11:55, said:


Nu ma
Spre deosebire de tine, eu nu sunt un copil nedorit
Sigur, daca-i musai,  cu placere (o fi zis maica-tal).
De dracu ai accepta apelativul ala, CIND ASTA INSEAMNA? Te-a scapat maica-ta in cap si nu mai gindesti? O sa vezi cin iesi la pensie cu cit drag o sa-ti zica lumea decretel.

#13
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 Naijax, on 01 aprilie 2020 - 11:18, said:

Si eu sunt decretel
La fel ca foarte multi din prietenii sau colegii mei
Nici unul nu o ia ca pe o jignire dar, ca sa intelegi asta, trebuie sa fi trait vremurile alea
Tu poti sa-ti zici cum vrei, idem cu prieteni/cunostinte in care ai incredere.

Insa altii se pot simti jigniti, caci termenul poate fi interpretat si astfel: cum ca ai fost facut ca urmare a legilor statului(interzicerea avortului & co.), nu din dorinta parintilor de a te avea.

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Baieti - deviem de la subiectul topicului

Ca s-o lamurim
In urma decretului buclucas, s-au nascut mai mult de 2 milioane de copii in Romania
Sa spui despre toti ca sunt copii nedoriti e absolut absurd
Sa spui despre toti ca au fost facuti "la norma" sau ca urmare a legii, este la fel de ridicol
Sa spui despre toti ca au "aparut" impotriva dorintei parintilor este complet fals

In plus, multi dintre ei sunt parintii vostrii deci, sunt de asemenea decretei asa ca puteti sa-i intrebati cum sta treaba

#15
alexanrusso

alexanrusso

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 02.12.2016
decretel, baron, beizadea, machidon, mandea, meltean, coada de topor
decretel= copil nascut la sfarsitul epocii ceausescu cand era interzis avortul, s-a dat un decret de interzicere a avortului
Baron= sef local....judetean... de partid.... cam de toate orientarile politice care face lucruri ilegale pentru imbogatire rapida
Beizadea= feciorul/fica baronului local
machidon= macedonean
meltea= intr-un cuvant un prost
coada de topor= un meltean ce ajuta un baron local sa devina mai bogat, om  bagat in acte ca sef dar nu e sef..... e doar o SAGEATA.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate