Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Un sfat

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Buna , recent am dat interviu si am fost acceptat la internship in Business Intelligence , momentan sunt anul 2 la Automatica la ingineria sistemelor UPB.
Internshipul e part time , dar ajung in vreo 40 de minute pana acolo, de la camin.
Eu mi-as dori sa incep de acum , intrucat deja pe la vara sa am deja experienta , dar nu stiu daca o sa reusesc si cu munca si cu facultatea.
In general stand acasa nu invat foarte mult si ma gandeam ca internshipul ar fi fost ocazia perfecta ca sa nu pierd timpul degeaba.
Pana maine trebuie sa decid daca sa fac internshipul de maine sau din iulie.
Voi ce parere aveti ?

#2
cipinet

cipinet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,031
  • Înscris: 25.08.2010
du-te

#3
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Angajeaza-te, dar prioritatea sa fie mereu facultatea.

#4
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
M-am uitat si eu pe program , ar insemna sa nu ma duc la 2 laboratoare , as putea incerca sa vorbesc cu profii daca mai au cu alte serii ore, daca nu , ar insemna sa nu ma duc , deci restanta , deci mai bine probabil de la vara daca nu merge sa fac materiile cand am liber.

#5
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Începe de mâine.

La lucru, pe lângă tehnicile și tehnologiile învățate, vei învăța și soft skills, printre care "a munci", adică a nu pierde timpul.

Aplică acest nou soft skill și la facultate.

Fii puternic, trage tare, și peste 5 ani îți vei mulțumi.

View Postexydos, on 08 martie 2020 - 21:29, said:

M-am uitat si eu pe program , ar insemna sa nu ma duc la 2 laboratoare , as putea incerca sa vorbesc cu profii daca mai au cu alte serii ore, daca nu , ar insemna sa nu ma duc , deci restanta , deci mai bine probabil de la vara daca nu merge sa fac materiile cand am liber.
Nu.

Vorbești la muncă. Le spui că vrei neapărat să începi de azi, dar că trebuie să umblați puțin pe la program ca să ai timp de laboratoare.

Explică despre ce sunt laboratoarele și ce are firma de câștigat dacă te lasă să câștigi competență pe costurile statului.

#6
Alexandru3321

Alexandru3321

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2020
Hello! Ce iti spune intuitia sa faci? Cum te simti cand te gandesti la internship? Ce vrei sa realizezi ? Acestea ar fi cateva intrebari bune pe care ar trebuii sa ti le pui si poate vei afla raspunsul. Daca mai ai intrebari PM me si poate te pot ajuta.Posted Image

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017
Daca nu iti afecteaza facultatea, du-te. BI e un domeniu de viitor, daca vei dori sa ramai.

#8
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014

View PostOriginalCopy, on 08 martie 2020 - 21:33, said:

Începe de mâine.

La lucru, pe lângă tehnicile și tehnologiile învățate, vei învăța și soft skills, printre care "a munci", adică a nu pierde timpul.

Aplică acest nou soft skill și la facultate.

Fii puternic, trage tare, și peste 5 ani îți vei mulțumi.


Nu.

Vorbești la muncă. Le spui că vrei neapărat să începi de azi, dar că trebuie să umblați puțin pe la program ca să ai timp de laboratoare.

Explică despre ce sunt laboratoarele și ce are firma de câștigat dacă te lasă să câștigi competență pe costurile statului.

Chestia ca pentru trainingul asta suntem mai multe persoane , 10-12 si s-a incercat sa ne faca un program flexibil , dar logic ca nu poate la toti sa ne satisfaca nevoile.
Eu m-as duce de maine , dar la materiile la care n-as fi prezent nu as intra in examen , sau ar trebui sa scriu cerere la decan sa fac cu alta serie.

Nu stiu cat are compania de castigat de pe urma unor laboratoare de actionari , teoria sistemelor automate , tehnici de optimizare (asta poate da), sisteme dinamice cu evenimente discrete ( si asta iti dezvolta logica), bazele managementului.

La interviu m-a intrebat niste SQL , cateva intrebari de logica , concepte de OOP si mi-a placut destul de mult firma si oamenii.

Edited by exydos, 08 March 2020 - 21:50.


#9
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015

View Postexydos, on 08 martie 2020 - 21:29, said:

M-am uitat si eu pe program , ar insemna sa nu ma duc la 2 laboratoare , as putea incerca sa vorbesc cu profii daca mai au cu alte serii ore, daca nu , ar insemna sa nu ma duc , deci restanta , deci mai bine probabil de la vara daca nu merge sa fac materiile cand am liber.

Laboratoarele sunt depasite de realitate
Du-te si fa cunostinta cu lumea reala

#10
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,254
  • Înscris: 24.02.2007
Cand studiezi altceva decat vrei sa practici...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate