Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 

Stapanirile si dregatoriile lumesti.

* - - - - 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
762 replies to this topic

#685
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 27 mai 2020 - 11:30, said:

pai nu e Klaunis stapanu tau?

Dar nu e doar al meu Critzule.

Este si stapanu tau. Presedintele Romaniei, deci al tuturor romanilor.

Ca l-ai votat sau nu, ca cârâi, ca mârâi, n-are nici o importanta.

Este mai marele tau, "imparatul", dupa cum spune si Scriptura.

Deci obey, prietene Critzu. Pana la pamant, in cazu' tau (si a lui Dude, ca voi doi sunteti o speta mai deosebita).

Edited by Silika, 27 May 2020 - 13:22.


#686
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 27 mai 2020 - 13:21, said:

Dar nu e doar al meu Critzule.

Dar de ce o dai in diverse, Silika? Tu declari ca stapanul tau e Klaunis. Deci de ce m-as mai uita in gura ta? Cu ce autoritate vorbesti tu? De cand conteaza parerea ta? Conteaza doar ce zice Klaunis, deci ma voi duce sa stau cu dansul de vorba, ca stapan al tau. Cine ia seama la ce zice sclavul? Ce zice stapanul conteaza, nu ce zice sclavul sau ca doar nu e dupa sclav.

Edited by criztu, 27 May 2020 - 15:54.


#687
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 27 mai 2020 - 15:54, said:

Dar de ce o dai in diverse, Silika? Tu declari ca stapanul tau e Klaunis. Deci de ce m-as mai uita in gura ta? Cu ce autoritate vorbesti tu? De cand conteaza parerea ta? Conteaza doar ce zice Klaunis, deci ma voi duce sa stau cu dansul de vorba, ca stapan al tau. Cine ia seama la ce zice sclavul? Ce zice stapanul conteaza, nu ce zice sclavul sau ca doar nu e dupa sclav.

Am zis ca vorbim ca de la sclav la sclav, din moment ce Klaunis e si stapanul tau. :D

Deci nu e cazu' sa vorbesti cu stapanul tau Klaunis, ca ala nu se uita la tine, esti prea mic si neinsemnat. :D

Edited by Silika, 27 May 2020 - 18:06.


#688
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostDude_2nd, on 27 mai 2020 - 07:31, said:

zi-i lu dude... Posted Image
Da, fratiuer, sunt anagramat

View PostSilika, on 27 mai 2020 - 18:05, said:

Am zis ca vorbim ca de la sclav la sclav, din moment ce Klaunis e si stapanul tau. Posted Image

Deci nu e cazu' sa vorbesti cu stapanul tau Klaunis, ca ala nu se uita la tine, esti prea mic si neinsemnat. Posted Image
Neamtu', desi nu-l halesc, cica e de cuvant. Ceea ce prin Romanica mai rar.

#689
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postzexelica, on 27 mai 2020 - 18:10, said:

Neamtu', desi nu-l halesc, cica e de cuvant. Ceea ce prin Romanica mai rar.

Nu ma pronunt, da' ce conteaza e ca ii al nostru, al tuturor. Ca vrem sau nu. :)

#690
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 27 mai 2020 - 18:05, said:

Am zis ca vorbim ca de la sclav la sclav, din moment ce Klaunis e si stapanul tau. Posted Image

Astea sunt impresiile tale. Daca ai realiza ce abominatie iese din tine, ti s-ar scula paru pe spate.
Dupa ce ca intai ca te crezi sclavu lu Klaunis, mai imi si explici tu mie cum sta treaba, de parca tu ai fi detinatorul adevarului.
Numai abominatii iti ies pe gura.

Edited by criztu, 27 May 2020 - 19:26.


#691
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postcriztu, on 27 mai 2020 - 19:25, said:

Numai abominatii iti ies pe gura.

adica la proclamatia ta cu Klaunis stapanul tau, sa zic dom'le, ii place lui sa se creada sclavu lu Klaunis.
dar dup-aia imi zici ca si eu sunt sclav cu tine la Klaunis, adica esti ca un zombie care incearca sa ma apuce de cap... deci asta e abominabil.
prin tine vorbeste o ideologie nimicitoare. esti infectat, nimicit, si golemul care te tine prizonier, cauta sa nimiceasca si pe ceilalti.
de aceea iti zic ca sa stii ca ai dat de un zid, care nu se alea alea, Baiazid!

Edited by criztu, 27 May 2020 - 19:47.


#692
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006
Stai cam prost la capitolul "glume si ironii fine". Posted Image

View Postcriztu, on 27 mai 2020 - 19:25, said:

Dupa ce ca intai ca te crezi sclavu lu Klaunis

Io nu ma cred sclavul nimanui. Dar asta nu inseamna ca nu am pe cineva deasupra mea, care la o adica ma poate trage la raspundere in caz ca fac ceva nelalocul lui.

Nu esti de capul tau pe tarla, ai legi deasupra capului si ai oameni care vegheaza la respectarea lor.

Deci lucrurile sunt atat de simple, dar vad ca in acelasi timp atat de complicate pentru unii. De parca traiesc in cosmos. Cu mintea cel putin.

#693
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostSilika, on 27 mai 2020 - 22:32, said:

Io nu ma cred sclavul nimanui.

Pai mai sus spuneai ca ai stapan pe Klaunis. discursul tau duplicitar - pe de-o parte imi explici ca Klaunis e stapanu tau, cu cealalta gura imi zici ca de fapt nu te crezi sclavul lui - e caracteristic nimicitorului. Nimicitorul iti zice mereu cu doua fetze. cuvinte despicate. in coada de peste. cum are balauroaica. cuvinte care sa divida.
Eu nu glumesc. Iti zic foarte serios. golemul in care esti prins, e fiara. din acest golem ies abominatii. dar golemul are nevoie de tine ca sa profereze abominatiile stapanului sau.

Edited by criztu, 27 May 2020 - 22:44.


#694
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 27 mai 2020 - 10:52, said:

Neatza, frate Dude.

La restul traznailor si aiurelilor pe care le-ai scris, nu mai raspund, ca-mi pierd timpul pe care nu-l am. Posted Image

Si tu si Critzu sunteti pe miriste. Posted Image
maine, ca azi imi pica ochii de somnu pe care nu l-am dormit, iti voiu prezenta o bijuterie spirituala historica.
pt ca sa vezi ca niciodata, crestinii NU s-au rugat pta cezar si nici pt imperiu. Posted Image cel putin nu pana crestinizmu a devenitcurva cezarului. Posted Image

311 a. D.  Posted Image

Edited by Dude_2nd, 27 May 2020 - 23:24.


#695
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postcriztu, on 27 mai 2020 - 22:44, said:

Pai mai sus spuneai ca ai stapan pe Klaunis. discursul tau duplicitar - pe de-o parte imi explici ca Klaunis e stapanu tau, cu cealalta gura imi zici ca de fapt nu te crezi sclavul lui - e caracteristic nimicitorului. Nimicitorul iti zice mereu cu doua fetze. cuvinte despicate. in coada de peste. cum are balauroaica. cuvinte care sa divida.
Eu nu glumesc. Iti zic foarte serios. golemul in care esti prins, e fiara. din acest golem ies abominatii. dar golemul are nevoie de tine ca sa profereze abominatiile stapanului sau.

In Scriptura "mai marele tau", "dregator" si "imparat" nu inseamna stapan de sclavi.

Tu ai zis ca Klaunis e stapanul meu, si daca tot l-ai facut stapanul meu, atunci l-am facut si eu stapanul tau. Daca tu spui ca-s sclavu' lui, atunci si tu esti sclavu' lui. In aceeasi masura.

Da' nu e cazu'. Da' am zis ca te prinzi.

View PostDude_2nd, on 27 mai 2020 - 23:24, said:

maine, ca azi imi pica ochii de somnu pe care nu l-am dormit, iti voiu prezenta o bijuterie spirituala historica.
pt ca sa vezi ca niciodata, crestinii NU s-au rugat pta cezar si nici pt imperiu. Posted Image cel putin nu pana crestinizmu a devenitcurva cezarului. Posted Image

311 a. D.  Posted Image

Nu exista bijuterie spirituala istorica care sa contrazica o doctrina biblica. Decat daca avem impresia ca ce scrie prin Biblie se poate suci de la o zi la alta.

#696
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
sigur ca egzista, SILIKA. Posted Image

"Adevăratul edict de toleranță a fost emis în 311, de Galerius. El proclama recunoașterea creștinismului ca religie și dădea creștinilor dreptul de a se întruni, sub condiția de a nu tulbura ordinea publică; în schimb, creștinii aveau datoria să se roage zeului lor pentru prosperitatea împăratului și a statului roman."

carevasazica, carevasazica SILIKA, pana in acea perioada in care Crestinizmu avea sa devie Concubina lu Cezaru, crestinii NU cunosteau notiunea de" rugaciune pt Cezaru/Imperatoru si Imperiu ". asa cum aveau sa-l cunoasca ei astazi cand sectele lor sunt Prostituatele CezaruluiCezarului sub influentza traducerilor vaviloniace ale lu Incornilescu sluga lu Habsburg si Hohenzolern. asa cum astazi sunt slugi a lu Klaunis care se roaga lu Dumnezeu pt prosperitatea lu Klaunis si a rejimului klaunist... Posted Image

neatza SILIKA. Posted Image

Edited by Dude_2nd, 28 May 2020 - 07:03.


#697
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View PostDude_2nd, on 28 mai 2020 - 07:00, said:

carevasazica, carevasazica SILIKA, pana in acea perioada in care Crestinizmu avea sa devie Concubina lu Cezaru, crestinii NU cunosteau notiunea de" rugaciune pt Cezaru/Imperatoru si Imperiu ".

Pai normal ca inainte de a fi dat edictul de toleranță, emis în 311, niciun crestin nu se ruga pentru imparati si pentru toti cei inaltati in dregatorii.
Ce treaba aveau ei cu imparatii, ce ei erau din lume? Erau curvele imparatilor? Posted Image

Edited by penticostalul, 28 May 2020 - 07:20.


#698
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 28 mai 2020 - 07:00, said:

sigur ca egzista, SILIKA. Posted Image

"Adevăratul edict de toleranță a fost emis în 311, de Galerius. El proclama recunoașterea creștinismului ca religie și dădea creștinilor dreptul de a se întruni, sub condiția de a nu tulbura ordinea publică; în schimb, creștinii aveau datoria să se roage zeului lor pentru prosperitatea împăratului și a statului roman."

carevasazica, carevasazica SILIKA, pana in acea perioada in care Crestinizmu avea sa devie Concubina lu Cezaru, crestinii NU cunosteau notiunea de" rugaciune pt Cezaru/Imperatoru si Imperiu ". asa cum aveau sa-l cunoasca ei astazi cand sectele lor sunt Prostituatele CezaruluiCezarului sub influentza traducerilor vaviloniace ale lu Incornilescu sluga lu Habsburg si Hohenzolern. asa cum astazi sunt slugi a lu Klaunis care se roaga lu Dumnezeu pt prosperitatea lu Klaunis si a rejimului klaunist... Posted Image

neatza SILIKA. Posted Image

LoL.

Pei cum sa nu cunoasca crestinii notiunea de "rugaciune pt Cezaru/Imperatoru si Imperiu", cand insasi Scriptura spune:

1. Va indemn, dar, inainte de toate, sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii,

2. pentru imparati si pentru toti cei ce sunt inaltati in dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pasnica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.

3. Lucrul acesta este BUN SI BINE PRIMIT inaintea lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,

4. care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului.


Io ti-am spus ca tu ai probleme serioase, frate Dude. Nu ai habar despre invataturile crestine fundamentale. Pei ce, este nepotrivit sa te rogi pentru sanatatea conducatorilor si prosperitatea tarii in care traiesti si misuni in fiecare zi?

#699
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postpenticostalul, on 28 mai 2020 - 07:18, said:

Pai normal ca inainte de a fi dat edictul de toleranță, emis în 311, niciun crestin nu se ruga pentru imparati si pentru toti cei inaltati in dregatorii.
Ce treaba aveau ei cu imparatii, ce ei erau din lume? Erau curvele imparatilor? Posted Image
pana in 311 a. D, crestinii traiau aproape de invataturile lu Hristos care identificasera imparatii pamantului si dregatorii acestora ca dujmani:

"Luati seama la voi insiva. Au sa va dea pe mana soboarelor judecatoresti si veti fi batuti in sinagogi; din pricina Mea veti fi dusi inaintea dregatorilor si inaintea imparatilor, pentru ca sa le slujiti de marturie. (Marc.13:9)"

asadar, singurele rugaciuni ale crestinilor erau acelea ca Dumnezeu sa-i mantuiasca pe dujmanii lor, cum probabil a fost si cazu lu Galerius pe patu de moarte, dupa darea Decretului. :)

#700
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View Postpenticostalul, on 28 mai 2020 - 07:18, said:

Pai normal ca inainte de a fi dat edictul de toleranță, emis în 311, niciun crestin nu se ruga pentru imparati si pentru toti cei inaltati in dregatorii.
Ce treaba aveau ei cu imparatii, ce ei erau din lume? Erau curvele imparatilor? Posted Image

Hai ca dupa ce am dat citatul am citit si postul tau... mi-ai luat-o inainte cu proba biblica. Posted Image

#701
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View PostSilika, on 28 mai 2020 - 07:37, said:

LoL.

Pei cum sa nu cunoasca crestinii notiunea de "rugaciune pt Cezaru/Imperatoru si Imperiu", cand insasi Scriptura spune:

1. Va indemn, dar, inainte de toate, sa faceti rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri pentru toti oamenii,

2. pentru imparati si pentru toti cei ce sunt inaltati in dregatorii, ca sa putem duce astfel o viata pasnica si linistita, cu toata evlavia si cu toata cinstea.

3. Lucrul acesta este BUN SI BINE PRIMIT inaintea lui Dumnezeu, Mantuitorul nostru,

4. care voieste ca toti oamenii sa fie mantuiti si sa vina la cunostinta adevarului.


Io ti-am spus ca tu ai probleme serioase, frate Dude. Nu ai habar despre invataturile crestine fundamentale. Pei ce, este nepotrivit sa te rogi pentru sanatatea conducatorilor si prosperitatea tarii in care traiesti si misuni in fiecare zi?

rugaciunile sunt bineprimite pt pocaintza si mantuirea tuturor acestora enumerati, nu pt prosperitatea lor... lolik Posted Image

iar pocaintza si mantuire stii bine ce inseamna: adoptarea legii lu Dumnezeu, nu cea a fiarei. Posted Image


dupe cum ai vazut, in ciuda indemnului tradus vaviloniac de catre Incornilescu, sluga lu Hohenzolern si a lu Habsburg, primii adevaratzi  crestini NU aveau obiceiu sa se roage pt slugile fiarei. Posted Image  si n-au facut-o nici dupa darea Decretului galerian...

https://m.youtube.co...h?v=AXm4u0-L_w4


auzi SILIKA? Slugilor le e frica si sa nu afle Stapanu ca n-or uitat sa sboare... Posted Image  asta grije o au toti insemnatii fearei. :)

Edited by Dude_2nd, 28 May 2020 - 07:47.


#702
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

View PostDude_2nd, on 28 mai 2020 - 07:43, said:

rugaciunile sunt bineprimite pt pocaintza si mantuirea tuturor acestora enumerati, nu pt prosperitatea lor... lolik Posted Image

Nu asta scrie in Scriptura.

Ci scrie "rugaciuni, cereri, mijlociri, multumiri".

Este la latitudinea crestinului sa se roage pentru sanatatea cuiva, sau pentru bunul mers dpdv material al cuiva, sau pentru inzestrarea cu intelepciune si pricepere pentru a face bine o insarcinare primita (cum este aceea de a conduce o comunitate de oameni, sau chiar o tara intreaga).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate